Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmina Szczawin Kościelny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmina Szczawin Kościelny"— Zapis prezentacji:

1 Gmina Szczawin Kościelny
Integruje społeczność Lokalną

2 Nasza mała ojczyzna- gmina Szczawin Kościelny
Gmina Szczawin Kościelny położona jest w centralnej części Polski, na północno-zachodnim Mazowszu, w odległości 110 km od Warszawy, 75 km od Łodzi oraz 20 km od Wisły. Powierzchnia gminy wynosi 127,1 km², natomiast zamieszkuje ją ponad 5,5 tys. osób, co daje średnią gęstość zaludnienia około 45 osób na km².

3 Gmina Szczawin Kościelny jest typową gminą rolniczą, gdyż użytki rolne zajmują ok. 75% areału gminy, przy czym ogólna liczba gospodarstw wynosi ponad 1200.

4 Lasy naszym bogactwem….
Warty podkreślenia jest również wysoki jak na województwo mazowieckie wskaźnik lesistości gminy, który wynosi około 18%. Największe kompleksy leśne występują w zachodniej części gminy i obfitują w grzyby oraz inne owoce runa leśnego. Zamieszkują  je takie zwierzęta, jak na przykład sarny, dziki, zające, lisy. Natomiast na rzece Osetnicy można spotkać żeremie bobrów.

5 Ponadto na obszarze gminy, we wsi Lubieniek, występuje jezioro o  powierzchni 138 ha, nazywane Jeziorem Szczawińskim, które połączone jest z 10 innymi, niewielkimi jeziorami i zbiornikami wodnymi, tworząc rozległe kanały. Teren ten stanowi unikalną ostoję ptactwa wodnego, wobec czego objęto go ochroną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Przysowy.

6 Obszar gminy Szczawin Kościelny jest unikatowym miejscem kumulacji różnych form dziedzictwa kulturowego, pozostałego po poprzednich pokoleniach, wpływając w ten sposób na specyfikę gminy. Spuścizna poprzednich okresów w dziejach gminy Szczawin Kościelny przybiera różną postać, w różny sposób kształtując wrażliwość mieszkańców. Najbardziej wyraziste jest dziedzictwo kulturowe w postaci zabytkowych obiektów architektonicznych i historii sławnych ludzi urodzonych na opisywanym terenie.

7 Obiekty architektury sakralnej
Wnętrze kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Trębkach Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Suserzu

8 Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Szczawinie Kościelnym
Barokowo klasycystyczne wnętrze kościoła w Szczawinie Kościelnym

9 Obiekty architektury świeckiej
Dworek w Słupie- miejsce urodzin Marii Kownackiej Dworek w Trębkach - miejsce urodzin Andrzeja Małkowskiego

10 Nasze słynne postaci Maria Kownacka- pisarka znana z takich książek dla dzieci jak „Plastusiowy Pamiętik”, „Rogaś z doliny roztoki” urodziła się w Słupie Andrzej Małkowski- założyciel polskiego harcerstwa urodził się w Trębkach.

11 Nieocenioną wartością gminy Szczawin Kościelny są jej mieszkańcy

12 Na czele gminy Szczawin Kościelny stoja:
Wójt Gminy – Jerzy Kazimierz Sochacki Rada Gminy w Szczawinie Kościelnym

13 Realizację PPWOW Gmina Szczawin Kościelny rozpoczęła w 2008 roku

14 Długo pracowaliśmy nim udało się uaktualnić Gminną Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych

15 Pomagali nam w tym nasi konsultanci:
Małgorzata Łuszkiewicz- poprowadziła warsztaty mające na celu wypracowanie strategii Mirosław Warowicki- konsultant regionalny, który opiekuje się Gminą Szczawin Kościelny

16 Udało się znaleźć najwłaściwsze rozwiązanie , które zaspokaja potrzeby mieszkańców wynikające ze strategii

17 Akademia Aktywności Lokalnej realizowana przez GOPS w Szczawinie Kościelnym wystartowała w połowie listopada 2008 roku

18 Zajecia prowadzone są w pomieszczeniach szkół w Trębkach i w Szczawinie
Dzieci mogą korzystać z następujących zajęć: zajęcia opiekuńczo-edukacyjne (Szczawin, Trębki) zajęcia tańca nowoczesnego (Szczawin, Trębki) zajęcia tańca ludowego ( Szczawin) zajęcia z języka angielskiego (Szczawin, Trębki) zajęcia na basenie połączone z nauką pływania (Trębki)

19 Zajęcia opiekuńczo-edukacyjne stanowią podstawowy cel AAL jako forma twórczego spędzania wolnego czasu. Dzieci i młodzież mają możliwość uzyskania pomocy w przygotowaniu się do zajęć szkolnych oraz pomocy w nauce. Ponadto mają możliwość rozwoju zainteresowań poprzez organizowane zajęcia umysłowe, zajęcia plastyczno-techniczne, zajęcia ruchowe oraz gry i zabawy.

20 Zajęcia opiekuńczo-edukacyjne w Szczawinie Kościelnym

21 Zajęcia opiekuńczo- edukacyjne w Trębkach

22 Taniec nowoczesny

23 I jeszcze raz nowocześnie….

24 Na ludową nutę…..

25 Zajęcia z języka angielskiego

26 Zajęcia na basenie

27 Były też inne spontaniczne akcje jak choćby jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież z AAL

28 Ale najważniejsza jest integracja

29 Zajęcia AAL potrwają do listopada 2009
Zajęcia AAL potrwają do listopada Rozstrzygnięty został już kolejny konkurs na organizację wyjazdów, do kina, teatru, muzeum, zwiedzanie zabytków dla dzieci , młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy Szczawin Kościelny. Wyjazdy również przyczynią się do integracji mieszkańców wokół potrzeb środowiska lokalnego.

30 ZAPASZAMY DO ODWIEDZENIA GMINY SZCZAWIN KOŚCIELNY


Pobierz ppt "Gmina Szczawin Kościelny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google