Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIBLIOTEKA WYŻSZEJ SZKOŁY ADMINISTRACJI I BIZNESU INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIBLIOTEKA WYŻSZEJ SZKOŁY ADMINISTRACJI I BIZNESU INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE."— Zapis prezentacji:

1 BIBLIOTEKA WYŻSZEJ SZKOŁY ADMINISTRACJI I BIZNESU INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE

2 KATALOG BIBLIOTECZNY Książki i artykuły z czasopism opracowywane są komputerowo w Systemie LIBRA 2000. System ten pozwala na przeglądanie katalogów według różnych kryteriów w drodze wyszukiwania prostego, bądź złożonego. Umożliwia także sprawdzenie dostępu do książek i informacji o nowościach wprowadzonych do Biblioteki. Katalog dostępny jest pod adresem: http://www.wsaib.pl

3 WYSZUKIWANIE PROSTE Jest to podstawowy sposób wyszukiwania informacji w katalogu biblioteki. Mimo określenia proste sposób ten będzie skuteczny w znakomitej większości pytań kierowanych do katalogu.

4 Czytelnik ma do dyspozycji pięć katalogów – indeksów: 1. Indeks autorów – zawiera nazwiska autorów zapisane w postaci: Nazwisko, Imię (z przecinkiem po nazwisku).

5 2.Indeks tytułów – zawiera wszystkie tytuły, w tym tytuły tomów pozycji wielotomowych oraz tytuły prac współwydanych.

6 3. Indeks serii wydawniczych – zawiera nazwy serii wydawniczych

7 4. Indeks haseł przedmiotowych – zawiera hasła przedmiotowe zastosowane w katalogu.

8 5. Indeks UKD – zawiera symbole UKD tworzące klasyfikację rzeczową zbiorów.

9 Aby wybrać odpowiedni katalog należy wybrać go w opcji Indeks, potwierdzając wybór naciśnięciem przycisku Szukaj.

10 W ramach katalogu prowadzimy poszukiwania wpisując początek wyrażenia w pole Szukany tekst, potwierdzając naciśnięciem przycisku Szukaj. System przy wyszukiwaniu traktuje tak samo małe i duże litery. Wynikiem będzie lista pozycji odpowiadająca naszemu sformułowaniu. Dostępne jest też wyszukiwanie dowolnego tekstu w ramach indeksu.

11 Po wskazaniu znalezionej pozycji wyświetlona zostaje lista książek w formacie: Autor / Tytuł. – Miejsce wydania : wydawnictwo, Rok wydania. Autor / Tytuł. – Miejsce wydania : wydawnictwo, Rok wydania.

12 Poprzez wskazanie wybranej książki otrzymujemy jej pełną kartę biblioteczną.

13 Ponadto można wybrać zakres informacji objętej poszukiwaniem, klikając pole wyboru Typ dokumentu. Domyślnie pokazywane są wszystkie rodzaje dokumentów, co oznacza pojawiający się w polu Typ dokumentu napis *Wszystkie.

14 Można ograniczyć zakres przeglądanych informacji, wybierając jeden z typów dokumentów: Książki Książki Dokumenty dźwiękowe, czyli głównie nagrania muzyczne znajdujące się na tradycyjnych nośnikach – płytach winylowych, kasetach, płytach CD. Dokumenty dźwiękowe, czyli głównie nagrania muzyczne znajdujące się na tradycyjnych nośnikach – płytach winylowych, kasetach, płytach CD. Dokumenty filmowe, czyli filmy nagrane na taśmach, kasetach lub płytach DVD. Dokumenty filmowe, czyli filmy nagrane na taśmach, kasetach lub płytach DVD. Dokumenty elektroniczne – tutaj znajdziemy wszelkie zbiory biblioteki zapisane na nośnikach komputerowych, a więc: wydawnictwa multimedialne, programy i gry komputerowe, informacyjne bazy danych; możemy tutaj również znaleźć opisy bibliograficzne stron WWW, z podanymi odsyłaczami do tych stron. Dokumenty elektroniczne – tutaj znajdziemy wszelkie zbiory biblioteki zapisane na nośnikach komputerowych, a więc: wydawnictwa multimedialne, programy i gry komputerowe, informacyjne bazy danych; możemy tutaj również znaleźć opisy bibliograficzne stron WWW, z podanymi odsyłaczami do tych stron.

15 Kartoteka - ta część katalogu zawiera głównie opisy bibliograficzne artykułów z czasopism, możemy tam również znaleźć np. skierowanie do fragmentów książek. Celem tworzenia kartoteki jest dostarczenie aktualnych, szczegółowych informacji na tematy interesujące czytelników biblioteki, głównie w oparciu o materiały zamieszczane w czasopismach. Kartoteka - ta część katalogu zawiera głównie opisy bibliograficzne artykułów z czasopism, możemy tam również znaleźć np. skierowanie do fragmentów książek. Celem tworzenia kartoteki jest dostarczenie aktualnych, szczegółowych informacji na tematy interesujące czytelników biblioteki, głównie w oparciu o materiały zamieszczane w czasopismach. Czasopisma – tutaj znajdziemy spis prenumerowanych przez bibliotekę czasopism, łącznie w wykazem posiadanych w zbiorach egzemplarzy tych czasopism. Czasopisma – tutaj znajdziemy spis prenumerowanych przez bibliotekę czasopism, łącznie w wykazem posiadanych w zbiorach egzemplarzy tych czasopism. Normy - opisy dokumentów normalizacyjnych, polskich i zagranicznych. Normy - opisy dokumentów normalizacyjnych, polskich i zagranicznych. Dokumenty techniczno-handlowe – w tej grupie mieszczą się katalogi, cenniki, oferty, dokumentacja techniczna i tym podobne wydawnictwa. Te dokumenty jak i normy gromadzą zazwyczaj tylko biblioteki techniczne (ośrodki informacji naukowotechnicznej). Dokumenty techniczno-handlowe – w tej grupie mieszczą się katalogi, cenniki, oferty, dokumentacja techniczna i tym podobne wydawnictwa. Te dokumenty jak i normy gromadzą zazwyczaj tylko biblioteki techniczne (ośrodki informacji naukowotechnicznej).

16

17 WYSZUKIWANIE ZŁOŻONE Wyszukiwanie złożone jest używane w tych przypadkach, kiedy wyszukiwanie proste zwraca zbyt dużo nieadekwatnych odpowiedzi. Takie sytuacje zdarzają się tym częściej, im większy jest katalog biblioteki. W wyszukiwaniu złożonym podajemy więcej niż jedną informację wyszukiwawczą. Pomiędzy informacjami wyszukiwawczymi stosujemy spójniki logiczne: I, LUB, I NIE. Wyszukiwanie złożone zwraca listę opisów skróconych, analogicznie jak wyszukiwanie proste. Dostępne są te same możliwości wyświetlenia pełnego opisu wraz z informacją o egzemplarzach.

18

19 Pola Tekst mogą zawierać specjalne znaki : * - oznacza dowolny ciąg znaków * - oznacza dowolny ciąg znaków ? - oznacza dowolny pojedynczy znak ? - oznacza dowolny pojedynczy znak [] - ogranicza pojedynczy znak do wyszczególnionej listy [] - ogranicza pojedynczy znak do wyszczególnionej listy [^] - ogranicza pojedynczy znak do wszystkich znaków oprócz wyszczególnionej listy [^] - ogranicza pojedynczy znak do wszystkich znaków oprócz wyszczególnionej listy [-] - ogranicza pojedynczy znak do znaków z zakresu np [a-d] [-] - ogranicza pojedynczy znak do znaków z zakresu np [a-d] Domyślnie pole Tekst zaczyna się i kończy znakiem *

20 Wyszukiwanie złożone posiada następujące właściwości: Możemy poszukiwać nie tylko w jednym z indeksów, ale również w całości opisu bibliograficznego. Możemy poszukiwać nie tylko w jednym z indeksów, ale również w całości opisu bibliograficznego. Całość opisu bibliograficznego oznacza również indeksy. Całość opisu bibliograficznego oznacza również indeksy. Poszukiwany tekst może się znajdować nie tylko na początku, ale również wewnątrz wybranego indeksu. Poszukiwany tekst może się znajdować nie tylko na początku, ale również wewnątrz wybranego indeksu. Tak jak w przypadku wyszukiwania prostego, możemy poszukiwać w obszarze wszystkich albo tylko jednego z dokumentów. Tak jak w przypadku wyszukiwania prostego, możemy poszukiwać w obszarze wszystkich albo tylko jednego z dokumentów. Dodatkowo można ograniczyć wyszukiwanie tylko do podanego zakresu lat wydania. Zakres ten może być jednostronnie otwarty, np.: wpisanie w pole od: roku 2000 z pozostawieniem pustego pola do: oznacza poszukiwanie pozycji wydanych nie wcześniej niż w roku 2000. Dodatkowo można ograniczyć wyszukiwanie tylko do podanego zakresu lat wydania. Zakres ten może być jednostronnie otwarty, np.: wpisanie w pole od: roku 2000 z pozostawieniem pustego pola do: oznacza poszukiwanie pozycji wydanych nie wcześniej niż w roku 2000.

21 INFORMACJA O EGZEMPLARZACH Po wybraniu konkretnej pozycji poprzez hasło nagłówkowe otrzymujemy pełną kartę katalogową opisu. W prawym górnym rogu wyświetlona jest ikona informująca o typie dokumentu, odpowiednio:

22 Pełny opis jest uzupełniony o listę egzemplarzy zawierającą: numer inwentarzowy numer inwentarzowy sygnaturę (w nawiasie) sygnaturę (w nawiasie) informację o dostępności poszczególnych pozycji informację o dostępności poszczególnych pozycji Przy numerze egzemplarza wypożyczonego podawany jest dodatkowo termin zwrotu. ZAPRASZAMY DO KATALOGU


Pobierz ppt "BIBLIOTEKA WYŻSZEJ SZKOŁY ADMINISTRACJI I BIZNESU INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google