Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 1.Czasy kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić
W czasach prehistorycznych, czyli wtedy kiedy ludzie nie potrafili jeszcze mówić porozumiewali się na inne sposoby. Można je zakwalifikować do komunikacji niewerbalnej. Nie mieli możliwości posługiwać się słowami, więc komunikowali się za pomocą gestów, mowy ciała. Myślę, że opracowanie języka w późniejszych czasach nie było aż tak znaczące jakby się mogło wydawać. Przecież dziś rozmawiając z kolegą czy koleżanką te gesty i to co on/ona prezentuje sobą jest wyraźniejsze w odbiorze niż to, co owa osoba do nas mówi. Nie rozumiejmy tego tak, że ich komunikacja wyglądała jak język migowy. Posługiwali się dźwiękami, też takimi, które wytwarzali dzięki strunom głowowym, jednak nie były one określone. Również dzięki wykorzystaniu naturalnych dźwięków. Odbiorca mógł w ten sposób określić np. stan emocjonalny rozmówcy. Taką komunikację, która jest przeznaczona dla ludzi, którzy nie nabyli umiejętności mówienia nazywamy komunikacją alternatywną. Natomiast gesty, postawa ciała, którymi się posługiwali ludzie pierwotni nazywamy wspomagającą komunikacją. Źródło:

3 2.Od chwili kiedy już mówił do czasów wynalezienia elektryczności
Z biegiem czasu człowiek opracował pewne, umowne dźwięki, które uporządkował i połączył. Nauczył się mówić. Ułatwiło to komunikację, bo dla danej grupy ludzi słowa znaczyły mniej więcej to samo, a gesty można było dwojako zrozumieć. Następnym osiągnięciem było pismo. Czyli opracowanie alfabetu (symboli danych dźwięków), połączenie ich w wyrazy i zapisanie. Było to trwalsze niż przekazywanie informacji, polegające na pamięci, czy też tradycji. Na początku było to proste malowidła, później petroglify (symbole). Dopiero później wykształtowało się pismo. Zaczęto pisać listy, posyłać gołębie pocztowe. Zaczęła funkcjonować poczta. Źródło:

4 3.Od elektryczności do czasów komputerów
Pierwszym z elektrycznych wynalazków był telegraf, zastosowany w 1838 r. przez Charlesa Wheatstone’a. W tym czasie zaczęła funkcjonować gazeta, która była bardzo ważnym czynnikiem tamtejszej komunikacji. 10 lat później Antonio Meucci (nie A.Bell!!!) wynalazł telefon. W dwudziestym wieku dołączono też fax. Guglielmo Marconi stworzył radio, oparte na teorii dotyczącej fal elektromagnetycznych w 1896 r. Te wynalazki bardzo usprawniły komunikację, można było porozumiewać nie na bardzo duże odległości i w znacznie krótszym czasie niż przez listy. Były to jedne z największych osiągnięć XIX w. Źródło:

5 4.Komputery i czasy współczesne
Pierwsze komputery były zaprogramowane tylko dla określonych działań, nie było ich dużo. Przełom nastąpił w 1941 r., gdy wynaleziono kompletny komputer, czyli taki, który wykona wszystko to co się mu zaprogramuje. Później funkcjonowały sieci komputerowe. Niedługo po tym jak wynaleziono radio, zaczęła funkcjonować pierwsza telewizja, którą wymyślił w 1884 r. Paul Gottlieb Nipkow. Komunikacja w dzisiejszych czasach jest na bardzo wysokim poziomie. Praktycznie każdy ma dostęp do do telefonu komórkowego, teraz tabletów czy innych urządzeń kieszonkowych, które usprawniają komunikację. Niestety, na naszym terenie zbyt często tracimy zasięg ;) . Źródło:


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google