Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka indian.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka indian."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka indian

2 Święte Liczby Wczesne cywilizacje przypisywały liczbom ogromne znaczenie. Według wierzeń Indian meksykańskich wszystkie istoty żyjące były związane z jedną ze stron świata lub osią centralną, biegnącą z nieba do krainy śmierci. Stąd znaczenie magiczne liczb cztery i pięć. Inne liczby również miały specjalne znaczenie.

3 Znaczenie Liczb D w a ta liczba oznaczała bogów-twórców, bogów dwoistych, niebo i ziemię. C z t e r y było liczbą słońca i procesu tworzenia; czwórka była liczbą najważniejszą. Cztery były strony świata, cztery były krańce nieba i cztery krańce ziemi P i ę ć było jednocześnie symbolem słońca i planety Wenus, rytualnym znakiem osi centralnej świata, a także znakiem ofiary.

4 Znaczenie Liczb S i e d e m było związane z siedmioma gwiazdami Wielkiej Niedźwiedzicy O s i e m było związane z czarnoksięstwem. D z i e w i ę ć było liczbą wszystkiego, co się działo pod ziemią, czyli w krainie śmierci. T r z y n a ś c i e było niebios zamieszkiwanych przez bogów. Trzynaście było godzin dnia i światła, a dziewięć godzin należało do nocy. D w a d z i e ś c i a oznaczało człowieka, albowiem jest to suma palców rąk i nóg.

5 Symbole dla liczb 1-20

6 Ciekawostka Liczebniki od 1 do 11 oraz 20 miały nazwy proste. Liczebniki od 12 do 19 natomiast utworzono z liczebnika oznaczającego „dziesięć” (lahun) i odpowiedniej jedności. Ciekawe, że współcześni Majowie używają starych liczebników tylko od 1 do 5; wyższe zastąpiono hiszpańskimi, a obecnie już tylko starcy pamiętają dawne ich brzmienie.

7 Źródło

8 Zadania 1) napisz działanie 20 + 6= 26 cyframi indiańskimi.
2) jakie znaczenie miała cyfra 8?

9 KONIEC Dziękuje za uwagę. Paweł Sieradzki
Koło matematyczne pod kierunkiem pani Moniki Madaj w szkole im. Marii Montessori


Pobierz ppt "Matematyka indian."

Podobne prezentacje


Reklamy Google