Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawda i fikcja w powieści H. Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawda i fikcja w powieści H. Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy’’"— Zapis prezentacji:

1 Prawda i fikcja w powieści H. Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy’’
wykonana dnia r. w Zabratówce

2 Historia powstania Kanału Sueskiego .
Pierwsze plany budowy Kanału Sueskiego pojawiły się wraz z egipską ekspedycją Napoleona Bonaparte. Droga morska na tym odcinku wydawała się konieczna dla zaspokojenia potrzeb coraz bardziej uprzemysłowionego świata, gdzie ważne stawały się więzy handlowe. Budową Kanału Sueskiego   szczególnie zainteresowani byli przemysłowcy brytyjscy, a to ze względu na rozwój kolonii Wielkiej Brytanii w Indiach. Jednakże rząd w Londynie odnosił się do pomysłu budowy sceptycznie, szczególnie, że idea Kanału Sueskiego, jako pomysł samego Napoleona Bonaparte, była jednym z postulatów rewolucyjnych intelektualistów z Francji i Europy.

3 Wydarzeniem historycznym
Powstanie Mahdiego Wydarzeniem historycznym w książce jest powstanie Mahdiego - powstanie mahdystów – zbrojne wystąpienie  derwiszów  z Sudanu przeciwko Egiptowi i Wielkiej Brytanii  (w latach 1881–1898).

4 Akcja utworu toczy się …
Akcja utworu toczy się w latach 1884 (kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia) – 1885 (powstanie sudańskie pod dowództwem Mahdiego), w Afryce.

5 Postacie historyczne Mahdi Kalif Abdullah

6 Porównanie Mahdiego z książki z rzeczywistym Mahdim.
Rzeczywiście Abd Allah al-Mahdi, al-Mahdi (ur. 12 sierpnia 1844, zm. 22 czerwca 1885) – przywódca powstania sudańskiego. Mahdi (arabski: مَهْديّ mahdī, "człowiek prowadzony przez Boga; mesjasz") jest tytułem, jaki Muhammad Ahmad Ibn Abd Allah przybrał samowolnie przed rozpoczęciem powstania. Jego wygląd był taki sam jak opisywano w książce . Książka Był to niezbyt wysoki, otyły mężczyzna w średnim wieku. Cerę miał ciemną, prawie czarną. Opuchniętą twarz proroka zdobiły tatuaże. Uśmiechał się dobrotliwie. W jednym uchu miał spora obrączkę wykonaną z kości słoniowej. Stanowiła kontrast z brunatną skórą Mahdiego. Ubrany był dość skromnie. Miał na sobie ,,dżiubę”, czyli biały, płócienny chałat o prostym kroju. Jego głowę przykrywała niewielka biała czapka, zwana krymką.

7 Książka Kalif był okrutny
Kalif Abdullah Rzeczywiste Najprawdopodobniej kalif był taki jak opisał go Sienkiewicz w swojej powieści. Książka Kalif był okrutny i porywczy. Nazywano go ,,mieczem Mahdiego’’.

8 Źródła - - DE4Phm fP6fGM9M:&imgrefurl= - -

9 Autorzy

10


Pobierz ppt "Prawda i fikcja w powieści H. Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google