Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Inżynieria genetyczna - Szanse czy zagrożenia?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Inżynieria genetyczna - Szanse czy zagrożenia?"— Zapis prezentacji:

1 Inżynieria genetyczna - Szanse czy zagrożenia?
Adrianna Cyrzan Aleksandra Przekopowicz Agata Pawłowska

2 Trochę historii inżynieria genetyczna Inżynieria genetyczna polega na:
Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku dwóch amerykańskich biologów, Stanley Cohen i Herbert Boyer, podjęło się, jak dotąd nierealnego zadania: po raz pierwszy przenieśli ludzki gen do bakterii, pokazując, że podstawowa instrukcja życia zapisana jest we wszystkich organizmach w tym samym języku. To wydarzenie było początkiem ery inżynierii genetycznej. Inżynieria genetyczna – ingerencja w materiał genetyczny organizmów, w celu zmiany ich właściwości dziedzicznych. Polega ona na wprowadzaniu do komórek organizmu, którego cechy chcemy zmienić (biorcy), określonego odcinka DNA innego organizmu(dawcy). Odpowiednie fragmenty DNA wycina się z DNA dawcy za pomocą enzymów restrykcyjnych. Następnie tak wydzielone fragmenty DNA wprowadza się do specjalnych przenośników (wektorów). W tej roli wykorzystywane są m.in. kosmidy, zmodyfikowane wirusy i plazmidy. Następnie wektory te wprowadzone są do komórki biorcy wraz z przyłączonym fragmentem DNA dawcy. Wektory zawierają markery pozwalające wyróżnić komórki, u których wprowadzenie obcego DNA zakończyło się sukcesem. inżynieria genetyczna Inżynieria genetyczna polega na: Izolowaniu fragmentów materiału genetycznego z komórki Powielaniu genów i całych organizmów Wprowadzaniu zmian do informacji genetycznej Przenoszeniu fragmentów DNA do komórki innego organizmu

3 Urodzony 10 lipca 1936 roku , biochemik.
Stanley Cohen Herbert Boyer Stanley Cohen (ur. 17 listopada 1922r.), biochemik amerykański, laureat Nagrody Nobla z 1986r. Urodzony 10 lipca 1936 roku , biochemik.

4 Owca Dolly Procedura sklonowania Dolly.
Wypchana Dolly jako eksponat w Royal Museum of Scotland Procedura sklonowania Dolly. Przyszła na świat 5 kwietnia 1996 roku. Procedura ta polega na wyjęciu jądra z dowolnie wybranej komórki ciała zwierzęcia które chcemy sklonować i wprowadzeniu go do pozbawionej własnego jądra komórki jajowej innego osobnika. Jądro zawiera pełen materiał genetyczny, dlatego po wszczepieniu tak uzyskanego zarodka surogatce i przejściu tradycyjnej ciąży, rodzi się klon.

5 Inne sklonowane zwierzęta
Kot CC pierwsza sklonowana kotka, urodzona 22 grudnia 2001 roku. Jej imię jest skrótem od Carbon Copy albo Copy Cat. Jest pierwszym sklonowanym zwierzęciem domowym. CC jest jedyną ocalałą kotką z 87 sklonowanych embrionów. Culumina Cumulina (3 grudnia 1997 – 5 maja 2000) – pierwsza sklonowana mysz która w pełni się rozwinęła i dożyła wieku dorosłego i jednocześnie pierwsze zwierzę sklonowane z dojrzałych, całkowicie zróżnicowanych, nie kultywowanych wcześniej, somatycznych komórek dorosłego organizmu

6 Klonowanie genów klonowanie genów, izolacja, a następnie wprowadzenie za pomocą wektora (plazmidu lub wirusa) względnie elektroporacji lub mikroiniekcji do komórki bakteryjnej określonego genu, który po integracji z genoforem replikuje się wraz z namnażaniem komórek gospodarza (→ inżynieria genetyczna). Wady klonowania Wytworzenie większej ilości osobników zachwiałoby ideę różnorodności genetycznej osobników w przyrodzie Klonowanie jest bardzo kosztowną procedurą Sukces odnosi się często po wielu próbach Klony podatne są o wiele bardziej niż dawcy na choroby Zalety klonowania: Tworzenie zmodyfikowanych narządów zwierzęcych nadających się na przeszczepy dla ludzi Daje możliwość odtworzenia wymarłych gatunków Stwarzają szanse na powiększenie liczby zagrożonych gat. Ssaków

7 Klonowanie-nadzieja dla bezpłodnych par.
Czy próby klonowania człowieka oznaczają tylko chęć niesienia pomocy bezpłodnym parom? Już niedługo narodzi się pierwszy ludzki klon - zapowiedzieli włoscy i amerykańscy lekarze. Wiadomość ta obiegła cały świat i na nowo rozpaliła dyskusję na temat dopuszczalności eksperymentów z klonowaniem ludzi. Pierwszy klon człowieka ma przyjść na świat za sprawą dwóch naukowców. Jeden z nich to dr Panayiotis Zavos z Kentucky Center for Reproductive Medicine and Invitro Fertilization w Lexington od dwudziestu pięciu lat przeprowadzający zabiegi sztucznego zapłodnienia. Z organizmu bezpłodnego mężczyzny pobiera się kom.somatyczną . Z nie zapłodnionej kom. Jajowej kobiety usuwa się jądro komórkowe. Obie komórki zostają z sobą połączone pod wpływem słabego impulsu elektrycznego. Kilkudniowy zarodek zostaje przeniesiony do macicy kobiety… …Gdzie się normalnie rozwija. Na świat przychodzi niemowlę z takim samym materiałem genetycznym jaki ma mężczyzna .

8 GMO Rodzaje modyfikacji genetycznej. 3 rodzaje modyfikacji GMO:
GMO to rośliny lub zwierzęta, które dzięki modyfikacji w ich genomie uzyskały nowe cechy. Ich materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych. 3 rodzaje modyfikacji GMO: Zmieniona zostaje aktywność genów naturalnie występujących w danym organizmie. Wprowadzony gen pochodzi z organizmu innego gatunku (organizmy transgeniczne) . Do organizmu wprowadzone zostają dodatkowe kopie jego własnych genów.

9 Główne zastosowania GMO
Modyfikacje genetyczne budzące najwięcej kontrowersji to przeważnie wprowadzenie genów pochodzących z innych gatunków, które nadają modyfikowanemu organizmowi pożądaną cechę, nie występującą u niego naturalnie. Zmodyfikowane mikroorganizmy są używane do produkcji pewnych substancji chemicznych takich jak insulina Modyfikowanie roślin pozwala dodać/wzmocnić cechy zwiększające opłacalność produkcji.

10 Wady i zalety GMO Zalety Rośliny GMO mogą być uprawiane na terenach , gdzie występują nieprzyjazne warunki klimatyczne Uzyskanie żywności o lepszych walorach smakowych czy zapachowych Przedłużenie trwałości owoców i warzyw Zmodyfikowane rośliny służą do produkcji biopaliw Wady Nie wiadomo jaki skutek spowoduje spożywanie większej ilości zmodyfikowanej żywności Technologicznie zmutowane rośliny nie przyniosą korzyści rolnikom w biednych krajach Obecnie handel tego typu pożywieniem skoncentrowany jest w rękach kilku międzynarodowych korporacji, kierujących się zyskiem Udowodniono także, że problem głodu nie jest spowodowany jej brakiem lecz niewłaściwą dystrybucją.

11 Terapia genowa Terapia genowa dotyczy leczenia chorób genetycznych, do tej pory nieuleczalnych. Polega na wprowadzeniu genu działającego prawidłowo do komórki pobranej od chorego. Gen prawidłowy niweluje działanie uszkodzonego , odpowiedzialnego za chorobę. Można też wprowadzać geny do narządów pacjenta za pośrednictwem wektorów wirusowych. Metodą terapii genowej można leczyć choroby np.: białaczkę lub hemofilię.

12 Główne rodzaje terapii genowej
In vivo Polega na podaniu pacjentowi nośnika kwasu nukleinowego do jego ustroju. Ex vivo Polega na „wzięciu” z ciała pacjenta komórek, następnie wszczepiane im jest terapeutyczne DNA lub RNA i ponownie umieszczane są w ciele pacjenta.

13 Podsumowanie Inżynieria genetyczna otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy , taka wiedza o genetyce może doprowadzić do tego , że sami zaczniemy kierować ewolucją człowieka. Naukowcy eliminując choroby , które nękają ludzkość , próbują doprowadzić do stworzenia człowieka idealnego. Inżynieria genetyczna przydaje się człowiekowi , lecz nie możemy mieć całkowitej pewności co do tego , czy wprowadzenie przez nas zmiany genetyczne u człowieka – choćby najdrobniejsze i z pozoru niewinne – nie spowodują jakichś o wiele poważniejszych skutków negatywnych , możliwe nieodwracalnych . Dlatego nasza grupa uważa , że inżynieria genetyczna jest bardzo potrzebna w rozwoju świata , aczkolwiek należy wykorzystywać umiejętności ingerencji w organizmy z dużą rozwagą .

14 Galeria Oto zdjęcia pojedynczych stron naszego projektu oraz niektóre wyszczególnione rysunki.


Pobierz ppt "Inżynieria genetyczna - Szanse czy zagrożenia?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google