Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRÓLESTWA ZWIERZĄT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRÓLESTWA ZWIERZĄT."— Zapis prezentacji:

1 KRÓLESTWA ZWIERZĄT

2 KATEGORIE Ptaki Ssaki Owady WYJŚCIE

3 PTAKI Ptaki – gromada stałocieplnych z
podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2, m u strusia.

4 Ptak od A do Z Charakterystyczne dla ptaków nowoczesnych są:
skóra wytwarzająca pióra przednie kończyny przekształcone w skrzydła szczęki okryte rogowym dziobem pozbawionym zębów lekki, mocny szkielet czterodziałowe serce.

5 A co z lataniem? Ptaki są zazwyczaj zdolne do lotu, choć niektóre gatunki są wtórnie nielotne– ich układ pokarmowy oraz oddechowy są przystosowane do tej zdolności. Poza tym odznaczają się wysoką aktywnością metaboliczną.

6 Inteligentny jak ptak? Niektóre ptaki, szczególnie krukowate i papugowe należą do najbardziej inteligentnych gatunków zwierząt, zdolnych do tworzenia i używania przyrządów pomocniczych, jak i przekazujących tę wiedzę następnym pokoleniom

7 HUMOR Z PTAKIEM Idą dwa pingwiny przez pustynię. Jeden mówi do drugiego: Ale tu musiało być ślisko, że tak grubo piaskiem posypali... WYJŚCIE POWRÓT

8 Owady Owady, insekty – gromada stawonogów Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze,błonkówki i muchówki.

9 Gdzie je spotkać? Owady spotyka się
na lądzie w wodzie, powietrzu, pod ziemią, na organizmach roślinnych i zwierzęcych, w ich odchodach i na zwłokach, w strefach zimnych, gorących i umiarkowanych.

10 Owadowy zawrót głowy! Tak niezwykłe rozprzestrzenienie się owadów w połączeniu z ich ogromną rozrodczością i tym samym liczebnością, odgrywa w życiu człowieka i jego gospodarce. olbrzymią rolę pozytywną, ale i często negatywną. Owady bowiem zapylają większość roślin użytkowych, oczyszczają ziemię z martwych, butwiejących resztek organicznych, poprawiają strukturę gleby, produkują pewne surowce jak np. miód i wosk, ale i niszczą lasy i uprawy polowe oraz ogrodowe, uszkadzają i niszczą zapasy pożywienia, są roznosicielami rozmaitych, groźnych chorób jak np. zarodźców malarii.

11 Ciekawostki .. na każdego zabitego przez człowieka
owada przypada 20 milionów osobników, które przeżywają. ... jedna para much może wydać na świat potomstwo złożone z 250 milionów czerwi. ... australijska ważka osiąga w locie prędkość 58km/h ... największą na świecie kolonię odkryto na wyspie Hokkaido w Japonii? Społeczność mrówek Formica yessensis składała się tam z 307 mln osobników i obejmowała sieć aż 45 tys. połączonych ze sobą gniazd!.

12 Humor z owadem Pchła pyta się pchły: Gdzie byłaś w czasie wakacji?
- Na krecie. WYJŚCIE POWRÓT

13 SSAKI Ssaki – zwierzęta należące do kręgowców,
charakteryzujące się głównie występowaniem gruczołów mlekowych u samic, obecnością owłosienia (włosy lub futro) oraz stałocieplnością (potocznie "ciepłokrwistość"). Większość ssaków utrzymuje temperaturę w granicach 36-39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.

14 Ssaki w liczbach Ssaki zamieszkują zarówno środowiska wodne (walenie i syreny), jak i lądowe (większość), opanowały także przestrzeń powietrzną (nietoperze). Obecnie żyje na świecie blisko 5500 gatunków ssaków. Zdecydowanie największym rzędem co do liczby gatunków pośród ssaków są gryzonie, obejmujące ponad 2200 gatunków. Następnie nietoperze, z ok gatunkami. Najmniejszymi liczebnie grupami ssaków są słoniowate (trzy gatunki) i mrówniki z jednym przedstawicielem

15 Małe jest piękne Liczba ssaków jest stosunkowo niewielka w
porównaniu z innymi zwierzętami. Największym żywym ssakiem i zarazem największym ssakiem w historii jest płetwal błękitny. Osiąga on ok. 30 m długości i 180 ton wagi. Najmniejszymi ssakami są nietoperze ryjówki. Nietoperz kitti z południowo wschodniej Azji waży zaledwie 1,5 g, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 15 cm. Ryjówka etruska waży 2 g, a jej długość łącznie z ogonem to zaledwie 4 cm.

16 CIEKAWOSTKI Najszybszy: Gepard - osiąga prędkość 96 km/h na krótkim dystansie. Jest nie tylko najszybszym ssakiem, ale również najszybszym zwierzęciem lądowym. Największy: Płetwal błękitny - ten gigantyczny wieloryb jest największym zwierzęciem jakie kiedykolwiek zamieszkiwało Ziemię. Jego waga może wynieść 130, a nawet 190ton. Najmniejszy: - ryjówka etruska - ten malutki owadożerny ssak może ważyć nawet 1,5 grama. Najwyższy ssak lądowy: - Żyrafa Najdłużej wytrzymujący bez powietrza: Kaszalot - pomimo iż oddycha powietrzem atmosferycznym może wytrzymać bez powietrza nawet 90 minut. Najinteligentnieszy: - Szympans - używa narzędzi, opłakuje zmarłych, jest zdumiewająco podobny do człowieka. Zabijający największą ilość ludzi: - Szczur śniady - jako przenosiciel dymienicy morwowej i dżumy przyczynił się do śmierci większej liczby ludzi niż jakiekolwiek inne zwierzę.\ Najbardziej wybredny: - Koala - żywi się tylko liśćmi eukaliptusa Najpowolniejszy: - Leniwiec - bardzo powolny, większość życia przesypia

17 Humor z ssakiem Przyleciało dwóch kosmitów na łąkę i patrzą zwierze w łaty, spoglądają do atlasu: Krowa pije wodę daje mleko. Wzięli ją nad strumień, jeden wsadził jej łeb do wody, a drugi nadstawia miskę od tyłu. Po chwili wylatuje krowi placek wtedy ten z miską mówi: - Podnieś jej łeb wyżej bo muł z dna bierze. WYJŚCIE POWRÓT


Pobierz ppt "KRÓLESTWA ZWIERZĄT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google