Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

"Zapomnij o zapominaniu!"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ""Zapomnij o zapominaniu!""— Zapis prezentacji:

1 "Zapomnij o zapominaniu!"
MAPY MYŚLI Metoda pamięciowa przełożona na sztukę notowania polepszy co najmniej dziesięciokrotnie to, jak zapamiętujesz i odtwarzasz zapamiętane informacje

2 Mapa myśli to narzędzie myślenia
Mapa myśli to wzmacniacz pamięci Mapy myśli stanowią niezastąpioną pomoc w nauce zarówno przedmiotów humanistycznych jak i ścisłych.

3

4 W 1974 r. po raz pierwszy zastosował mapy myśli.
TWÓRCA MAP MYŚLI TONY BUZAN Twórcą metody “mapa myśli” jest Tony Buzan - Anglik, który ukończył w 1964 r. Uniwersytet British Columbia z podwójnym wyróżnieniem z psychologii, języka angielskiego i matematyki. Pisarz, autor 19 książek poświęconych metodom twórczego wykorzystania umysłu i uczenia się. Zaczął zadawać sobie pytania: “dlaczego nasza pamięć tak często zawodzi nas w szkole, zwłaszcza podczas egzaminów czy klasówek, a działa niezawodnie podczas zabawy i wypoczynku?”. W 1974 r. po raz pierwszy zastosował mapy myśli.

5 Zastosowania i zalety map myśli
Notatki Jakakolwiek informacja jest zapisywana, Mapa Myśli pomaga zorganizować ją w formę łatwo asymilowaną przez mózg, więc łatwą do zapamiętania. Mapy myśli pozwalają pojęciom być szybko zanotowanym w zorganizowany sposób - nie ma potrzeby zapisywania zdań w ich pełnej formie. Mogą być użyte do notowania czegokolwiek - streszczenia książek, wykładów, lekcji, itp. Twórczość Kiedykolwiek chcesz zwiększyć kreatywność, mapy myśli uwalniają umysł od linearnego myślenia, pozwalając nowym pomysłom na szybszy przepływ.

6 Rozwiązywanie problemów Planowanie
Mapy Myśli pomagają zobaczyć wszystkie sprawy i sposób ich powiązania ze sobą. Pomagają również innym szybko ujrzeć przegląd tego jak widzisz różne aspekty sytuacji i ich względnej ważności. Planowanie Są pomocne w planowaniu - masz wszystkie istotne informacje przed sobą w jednym, zorganizowanym kawałku. Mogą być użyte w planowaniu jakiejkolwiek formy pisma, od listu do scenariusza książki, lub do zaplanowania spotkania, dnia lub wakacji. Mapy, tworzone ręcznie na dużych arkuszach papieru z pomocą kolorowych pisaków, coraz częściej są wypierane przez mapy myśli tworzone z wykorzystaniem komputerowych aplikacji.

7

8

9 Świat jest pełen związków hierarchicznych.
Niektóre z nich mają wprost postać materialną. Inne dotyczą abstrakcji. Nasze umysły mają wyjątkową łatwość w postrzeganiu, rozumieniu i zapamiętywaniu związków hierarchicznych.

10 Elementy Mapy Myśli

11 Stosuj słowa klucze lub obrazy
Bądź kreatywny Nie ograniczaj się obszarem kartki/ekranu Korzystaj z wyróżnień Niech środek będzie najważniejszym elementem mapy Rozpoczynaj do środka kartki Korzystaj z kolorów Zapisuj wszystkie pomysły, nie zastanawiaj się zbyt długo Baw się dobrze! Stosując się do nich, możesz mieć pewność, że twoje mapy myśli będą zdecydowanie lepsze od tradycyjnych notatek. I PAMIĘTAJ!! praktyka czyni mistrza. Im więcej map narysujesz, tym prostsze to będzie i po pewnym czasie stwierdzisz, że nie masz praktyczniejszej metody pracy!

12

13 Mapy Myśli w komputerze
Rysunków nie musisz tworzyć własnoręcznie. Możesz kupić specjalny program komputerowy – Mindmanager X5 Pro, MindMapper, MindGenius, Malt! oraz Visual Mind. Niektóre z nich są dostępne w formie bezpłatnej – testowej.

14 prosta Mapa Myśli wykonana programem MindManager

15 PODSUMOWANIE W mapie myśli posługujesz się potencjałem swojego umysłu: zdolnością pamięci do kojarzenia i tworzenia wyobrażeń: słowami, liczbami, wykazami, następstwem, logiką i analizą dzięki lewej półkuli; kolorem, obrazem, rozmiarami, rytmem, marzeniami i świadomością przestrzeni - domenami półkuli prawej; umiejętnością oczu postrzegania i przyswajania; sprawnością rąk potrafiących skopiować to, co widzą oczy oraz predyspozycją całego umysłu do organizowania, przechowywania i przypominania tego, czego się nauczyłeś. "Mapy myśli są wyrazem myślenia wielokierunkowego, a zatem naturalną funkcją naszego umysłu. Jest to również wspaniała technika graficzna, która wyzwala potencjał intelektu. Mapy z powodzeniem można stosować we wszelkich dziedzinach życia, w których szybkość uczenia się i przejrzystość myślenia polepszają osiągane wyniki."


Pobierz ppt ""Zapomnij o zapominaniu!""

Podobne prezentacje


Reklamy Google