Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CYBERPRZEMOCY Mówimy Stanowczo nie.!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CYBERPRZEMOCY Mówimy Stanowczo nie.!."— Zapis prezentacji:

1 CYBERPRZEMOCY Mówimy Stanowczo nie.!

2 Co to jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc – to prześladowanie, ośmieszanie, nękanie oraz poniżanie osób za pomocą technologii komunikacyjnej oraz informacyjnej , sms-ów, MMS-ów, blogów czy a.

3 Zasady bezpieczeństwa w sieci
Nie ufaj osobom poznanym przez Internet. Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi? Nie podawaj swoich danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty. Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi: jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego a lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego. Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci. Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.

4 Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności.
Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw! Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym – mogą być z tego kłopoty. Zabezpiecz komputer. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj i od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer! Szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.

5 Zasady bezpieczeństwa komputera..
1.Zainstaluj wszystkie aktualizacje systemu Windows. 2.Zaktualizuj wszystkie programy korzystające z Internetu. 3.Zainstaluj program antywirusowy i regularnie aktualizuj bazę sygnatur wirusów. 4.Zaopatrz się w program antyspyware i regularnie skanuj nim system. 5.Włącz zaporę / firewall. 6.Zmień przeglądarkę internetową Internet Explorer na bardziej bezpieczną. 7.Nie czytaj wiadomości nieznanego pochodzenia. 8.Nie pobieraj ani nie instaluj plików / programów niepewnego pochodzenia. 9.Czytaj uważnie wszystkie komunikaty systemu, nie akceptuj ich w ciemno. 10.Nie odwiedzaj stron, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusów.

6 Co zrobić, aby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?
– Dbać o prywatność swoich danych osobowych; – Zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny; – Chronić swoje hasła i loginy; – Nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów; – Nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi.

7 Jak korzystać z Internetu i telefonów komórkowych, aby nie krzywdzić innych?
Traktować innych z szacunkiem (nie obrażać, nie wyzywać, nie straszyć ) Nie zamieszczać w Internecie materiałów, które mogą kogoś skrzywdzić Zawsze pytaj jeśli chcesz nakręcić filmik lub zdjęcie z czyimś udziałem Nie wysyłaj filmów i zdjęć, które mogą kogoś skrzywdzić

8 Co robić będąc świadkiem cyberprzemocy?
Nie przekazywać dalej krzywdzących plików Pomagać kolegom/koleżanką którzy stali się ofiarami cyberprzemocy Poinformować o zaistniałej sprawie osobę dorosła (rodzica, nauczyciela ) Namówić ofiarę, aby skontaktowała się z Helpline.org.pl lub osobiście skontaktuj się z nimi

9 Będąc świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy zadzwoń pod numer poniżej
Helpline.org.pl Będąc świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy zadzwoń pod numer poniżej

10 Osoby pokrzywdzone

11 Historia Adama

12 Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie

13 PAMIĘTAJ: W INTERNECIE NIE JESTEŚ ANONIMOWY !

14 Źródła pomocnicze: http://pedagog.like.pl/strona_glowna-p1.html
Maria Korus Kl. Ie


Pobierz ppt "CYBERPRZEMOCY Mówimy Stanowczo nie.!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google