Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego Ania Zagórska 6f.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego Ania Zagórska 6f."— Zapis prezentacji:

1 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Ania Zagórska 6f

2 Urządzenia wejścia – wyjścia Przykłady urządzeń wejścia i wyjścia
Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego Urządzenia wejścia – wyjścia Przykłady urządzeń wejścia i wyjścia Rodzaje myszy komputerowych TrackBall Skaner Dżojstik Monitor Drukarka Ploter Głośniki Słuchawki Modem Mikrofon

3 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Urządzenia wejścia - wyjścia to urządzenia połączone z jednostką centralną. Tworzą one zestaw komputerowy, pomagają sprawnie obsługiwać komputer. Są to urządzenia zewnętrzne, znajdujące się poza główną częścią komputera (jednostką centralną). Dzięki nim możemy nawiązać kontakt z komputerem. Urządzenia zewnętrzne dzielimy na dwie grupy: - wejściowe, za pomocą których dostarczamy komputerowi różnych informacji, tj. klawiatura, mysz, trackball, skaner, joystick. - wyjściowe, przez które komputer może przekazywać nam rezultaty swojej pracy, tj. monitor, drukarka, fotonaświetlarka, ploter.

4 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
urządzenia wejścia to np.: klawiatura, mysz komputerowa, skaner, dżojstik, mikrofon, odbiornik GPS, czytnik linii papilarnych, kamera internetowa. urządzenia wyjścia to np.: monitor, drukarka, głośniki, słuchawki, brzęczyk, ploter. urządzenia wejścia i wyjścia to np.: karta sieciowa, modem, ekran dotykowy, moduł Bluetooth, moduł IrDA, złącze USB oraz wszelkie inne nośniki danych z możliwością zapisu i odczytu. Część urządzeń wejścia-wyjścia znajduje się wewnątrz obudowy systemu (np. jednostki centralnej komputera), często nawet bezpośrednio na płycie głównej. Natomiast te urządzenia wejścia-wyjścia, które są dołączone do systemu za pomocą przewodów lub komunikują się w inny sposób (np. za pomocą fali radiowych lub podczerwieni), zwane są urządzeniami peryferyjnymi.

5 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Za pomocą klawiszy użytkownik może wprowadzać do komputera polecenia i dane, a efekt naszej pracy uwidacznia się natychmiast na monitorze. Klawisze są pogrupowane ze względu na przeznaczenie. Wyodrębnia się kilka charakterystycznych bloków klawiszy: - blok klawiszy alfanumerycznych (najliczniejsza grupa, do której zaliczamy m.in. litery, cyfry, symbole, klawisze Enter i spacja), - blok klawiszy funkcyjnych (klawisze od Esc do F12), - blok klawiszy specjalnych (grupa dziewięciu klawiszy o angielskich nazwach), - blok klawiszy numerycznych, - blok klawiszy sterujących kursorem (prawo, lewo, góra, dół). Klawiatury różnią się liczbą klawiszy oraz kształtem. Można spotkać klawiatury standardowe lub klawiatury multimedialne (z funkcjami multimedialnymi).

6 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego

7 Mysz diodowa (mysz optyczna)
Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego Mysz diodowa (mysz optyczna) Nowszym rozwiązaniem jest tzw. mysz optyczna. W podstawie takiej myszy zainstalowana jest jedna lub więcej diod elektroluminescencyjnych oświetlających powierzchnię pod myszą, soczewka ogniskująca oraz matryca CCD. Mysz tego typu posiada także specjalizowany procesor DSP (zazwyczaj zintegrowany z matrycą) służący do analizowania względnych zmian w położeniu mocno powiększonego obrazu powierzchni. Zaletą tego rozwiązania jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa na prawie każdej powierzchni .

8 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Mysz laserowa Jednym z najnowszych rozwiązań jest zastosowanie diody laserowej zamiast diod świecących, co jeszcze bardziej podnosi rozdzielczość myszy, a tym samym jej czułość. Zaletą tego rozwiązania jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa bezproblemowo na praktycznie każdej powierzchni (oprócz szkła, granitu i lakierowanego drewna). Nie świeci w oczy światłem widocznym.

9 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Mysz przewodowa Najbardziej rozpowszechniony typ myszy, podłączony do komputera za pomocą kabla.

10 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Mysz bezprzewodowa Mysz bezprzewodowa nie wymaga przewodowego podłączenia do komputera. Do komputera podłączony jest moduł. Pomiędzy modułem a myszą dane przesyłane są przy pomocy fal radiowych (Bluetooth lub własny protokół) lub w starszych modelach za pomocą podczerwieni.

11 Rodzaje mysz komputerowych
Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego Rodzaje mysz komputerowych

12 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Trackball to urządzenie przypominające odwróconą myszkę. Spełnia te same zadania, lecz wymaga znacznie mniej miejsca na stoliku. Ruchem kursora steruje się, poruszając wystającą z obudowy kulką.

13 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Skaner to urządzenie do wprowadzania obrazu (np. zdjęcia, tekstu lub kodu paskowego na towarach) do pamięci komputera z kartki papieru lub fotografii, który później możemy swobodnie zmieniać za pomocą komputera. Następnie możemy je wydrukować za pomocą drukarki.

14 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Skaner

15 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Dżojstik – urządzenie wejścia komputera, manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie. W podstawowej wersji zbudowany z wychylnego drążka zamocowanego na podstawce, którego przechylenie w odpowiednim kierunku powoduje stosowną reakcję sterowanego obiektu, oraz w przyciski uruchamiające przypisane im działania i dodatkowe funkcje sterujące, znajdujące się na podstawce i samym drążku.

16 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera. Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej.

17 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Monitor komputerowy

18 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).

19 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Drukarka

20 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Ploter – komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Ploterów używają głównie graficy komputerowi, poligrafowie i architekci.

21 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Ploter

22 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną proporcjonalnie i liniowo. Potocznie głośnikiem nazywa się również zespół głośników zamknięty we wspólnej obudowie poprawnie nazywanej kolumną głośnikową.

23 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Głośniki

24 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Słuchawka – przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową podobnie, jak czyni to głośnik; od głośnika jednak odróżnia słuchawkę sposób, w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet wewnątrz ucha.

25 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Słuchawki

26 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Modem umożliwia przesyłanie danych między komputerami za pośrednictwem linii telefonicznych. W rzeczywistości urządzenie to pełni funkcje: urządzenia wejściowego- gdy przyjmuje informacje i wyjściowego- gdy je wysyła. Dzięki niemu można korzystać z Internetu. Podstawową cechą modemu jest szybkość transmisji danych, podawana jest w bitach /s. Oprócz modemu zewnętrznego, który podłącza się do jednostki centralnej, tak jak monitor czy drukarkę, istnieje także modem wewnętrzny-montowany na płycie głównej.

27 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Modem

28 Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego
Mikrofon

29 Dziękuję za oglądnięcie prezentacji


Pobierz ppt "Podstawowe urządzenia wejścia - wyjścia wchodzące w skład zestawu komputerowego Ania Zagórska 6f."

Podobne prezentacje


Reklamy Google