Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA TELEFONU KOMURKOWEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA TELEFONU KOMURKOWEGO"— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA TELEFONU KOMURKOWEGO
Przygotował: Mateusz Mach

2 SPIS TREŚCI TELEFON KOMÓRKOWY IrDA UMTS GSM PCS NMT

3 TELEFON KOMÓRKOWY Telefon komórkowy (potocznie "komórka") - rodzaj aparatu telefonicznego, zazwyczaj przenośnego, komunikującego się z siecią przy użyciu fal radiowych (zasadniczo w zakresie mikrofalowym). W technologii sieci komórkowych słowo 'komórka' oznacza obszar zasięgu pojedynczej stacji przekaźnikowej - obsługa telefonu jest automatycznie przekazywana z jednej komórki do następnej w trakcie przemieszczania się osoby używającej telefonu. Jest rozwinięciem lekkiego, ręcznego radiotelefonu. Obecnie absolutna większość telefonów komórkowych działa w systemach cyfrowych (np. GSM, DCS, PCS, UMTS) w starszych rozwiązaniach mieliśmy do czynienia z sieciami analogowymi (NMT).

4 RODZAJE TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

5 IrDA IrDA - grupa (powstała w 1993 roku), skupiająca kilkudziesięciu producentów sprzętu komputerowego. Celem powstania było stworzenie i kontrolowanie międzynarodowych standardów transmisji danych w zakresie podczerwieni. Grupa ta opracowała firmowy system bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Jego elementy przeznaczone są przede wszystkim do tworzenia sieci tymczasowych, w których znajdują się komputery przenośne (laptopy).

6 UMTS UMTS – jeden z tzw. systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Oczekuje się, że dopełni procesu globalizacji telefonii mobilnej. Proces ten postępuje wolniej niż przewidziano z przyczyn politycznych i ekonomicznych.

7 Według planów UMTS odegra bardzo ważną rolę w tworzeniu rynku masowego na wysokiej jakości komunikację multimedialną, która około 2010 roku przekroczy 2 miliardy użytkowników. Szacowana wartość rynku dla operatorów łączności ruchomej, w ciągu następnych 10 lat, to ponad 1 bilion USD. UMTS umożliwi powstanie bezprzewodowego społeczeństwa informacyjnego, dostarczając szerokopasmową informację, usługi biznesowe i rozrywkę do użytkowników ruchomych poprzez sieci stałe, bezprzewodowe i satelitarne. UMTS przyspieszy połączenie usług telekomunikacyjnych i informatycznych oraz przemysłu medialnego dostarczając nowe usługi i tworząc szereg nowych dochodowych zastosowań. UMTS dostarczy tanią, szerokopasmową łączność oferującą przepływ danych w warunkach stacjonarnych około 2 Mbit/s, światowy roaming i wiele innych dodatkowych zaawansowanych możliwości.

8 GSM GSM - jest najpopularniejszym obecnie standardem telefonii komórkowej. Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej. Usługi oferowane przez sieci GSM: SMS, EMS, MMS WAP Cell broadcast Prepaid Roaming

9 PCS PCS - termin, który powstał w USA jako określenie systemów telefonii komórkowej używających pasma częstotliwości 1900 Mhz (należą do nich między innymi D-AMPS, IS-95 i GSM 1900). Poza Ameryką termin PCS używany jest w kontekście telefonii komórkowej w standardzie GSM 1900 (nazywanego także PCS 1900).

10 NMT NMT – analogowy system radiokomunikacji ruchomej, należący do rodziny systemów telefonii komórkowej pierwszej generacji. Początkowo stosowany jedynie w krajach skandynawskich.

11 Początkowo był przystosowany do pracy w paśmie 450 MHz, jednak ze względu na bardzo ograniczoną pojemność stworzona została jego unowocześniona wersja działająca w paśmie 900 MHz. System NMT składa się z trzech podstawowych elementów: MTX - centrali systemu radiokomunikacyjnego, odpowiedzialnej za sterowanie siecią i komunikacje z publiczną siecią telefoniczną. BS - stacji bazowej, odpowiedzialnej za komunikację ze stacjami ruchomymi poprzez interfejs radiowy. MS - stacji ruchomej

12 BIBLIOGRAFIA

13 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "BUDOWA TELEFONU KOMURKOWEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google