Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i zwyczaje plemion afrykańskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i zwyczaje plemion afrykańskich"— Zapis prezentacji:

1 Życie i zwyczaje plemion afrykańskich
Prezentacja powstała w oparciu o powieść H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Tymczasem w Afryce…

2 Plemię Wa-hima Dawniej
Wa-himowie byli wojownikami, popadali w konflikty z plemieniem Samburu. Ich królem był Fumba, ojciec Kalego. Nosili skórzane przepaski, a ich ciała ozdabiały tatuaże. Na twarzach pojawiały się egzotyczne ozdoby – w przekutych uszach członkowie plemienia umieszczali wielkie kawałki drewna. Podobną „biżuterię” nosili w wargach. W ich wierzeniach najważniejsze miejsce zajmował duch Mzimu. Mógł on zarówno sprzyjać człowiekowi, jak i niweczyć jego plany. Mzimu przywoływano rozpalając ogień lub odprawiając tańce o określonym układzie. Tak naprawdę za wszystkim stali szamani, którzy w ten sposób mogli kontrolować ludzi i ich działania (np. wydając specjalne odgłosy sugerujące wiernym fakt, iż Mzimu zbliża się i może przemówić lub dać sygnał swojej obecności). Plemię Wa-hima żywiło się mięsem upolowanej zwierzyny i hodowanego bydła. Najważniejszą rośliną uprawną był dla nich maniok. Istotne miejsce w ich jadłospisie zajmowały także owoce, których dostarczała im okoliczna roślinność.

3 Plemię M’Rua dawniej Staś i Nel dotarli także do wnioski plemienia M’Rua. Królem wioski był stary Murzyn o rosłej sylwetce, zawarł on „braterstwo krwi ” z Kalim podczas wizyty dziwnych gości – Stasia i Nel w swej osadzie. Czarownikiem był Kumba, nosił czapkę ze szczurów. Gdy odkryto, że oszukiwał i okradał swój naród, skazano go na banicję*. *banicja – wygnanie z kraju.

4 Powrót do Wa- himów Postacie według powieści „W pustyni i puszczy” :
Fumba był czarownikiem tego plemienia i ojcem Kalego. Zginął w bitwie z Samburu pod górą Boko. M’kunja i M’pua byli czarownikami, którzy oszukiwali i okradali swój naród. Gdy ten proceder wykrył Kali, zbił ich bambusem. To nie wystarczyło, by naprowadzić bohaterów na uczciwą drogę – z zemsty podczas wędrówki przez bezwodną pustynię ukradli ostatnie worki z wodą i uciekli. Potem Kali odnalazł tylko ich ciała, rozszarpane przez lwy. W XIII w. n.e Wa-himowie mieli niewielkie królestwo położone na terenie dzisiejszej Ugandy.

5 Plemię Dangalów Z tego plemienia wywodzili się Mahdi, Fatma, Idrys i Gebhr. To właśnie przez Fatmę Staś i Nel zostali porwani.

6 Kali z plemienia Wa-himów
Kali pochodził z plemienia Wa-hima. Panującym tam zwyczajem było „braterstwo krwi’’-znak przyjaźni. Obrzęd ten polegał na tym, że dwóm osobom zawierającym braterstwo nacinano skórę na ramieniu, moczono w ich krwi kawałki świeżej wątroby zwierzęcej, a następnie podawano im je do zjedzenia. Jeśli udawało im się połknąć mięso , braterstwo krwi uważano za zawarte, odtąd byli jak prawdziwi bracia .

7 Mea z plemienia Dinka Mea była murzyńską służącą pochodzącą z plemienia Dinka. Miała długie nogi, była smukła i szczupła. Została ofiarowana Nel przez Emira w Faszodziepo śmierci Dinah, kiedy dziewczynce zabrakło piastunki. Wychowywała się nad brzegiem Nilu. Była bardzo przywiązana do Nel i zakochała się w Kalim. Chciała umrzeć razem z nim, kiedy razem w czasie ostatniego etapu konali z pragnienia na pustyni. Za sprawą dzieci i przyjęła chrzest na „górze Lindego”.

8 Plemię Dinka Dzisiejsze życie Dinków:
To afrykańskie plemię zamieszkuję Sudan Południowy. Dinkowie są największą grupą ludności w tym państwie. Ich liczbę szacuje się na ok. 3 mln. Ważne miejsce w życiu i gospodarce Dinków zajmuje hodowla bydła. Dinkowie w całej Afryce słyną wysokim wzrostem. W porze suchej wszyscy z wyjątkiem ludzi starszych, chorych oraz karmiących matek przemieszczają się do prowizorycznych, tymczasowych chat w pobliżu pastwisk. Dinka wyznają wiarę w jednego boga zwanego Nhialic. Przemawia on przez duchy, które czasowo wcielają się w ludzkie ciała. Część z nich uznaje chrześcijaństwo. Plemię Dinka

9 Berberowie Berberowie są uważani za rdzenną ludność Północnej Afryki. Obecnie można spotkać plemiona i związki berberyjskie na obszarach od Oazy Siwa w Egipcie aż po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i od brzegów Morza Śródziemnego po południowe granice Sahary. Oblicza się, że językami berberyjskimi mówi dzisiaj jeszcze od 6 do 7 mln ludzi. Nazwa Berber pochodzi od łacińskiego barbarus – barbarzyńca. Do języków europejskich weszło za pośrednictwem arabskiego barbar.

10 Plemię Samburu dawniej i dzisiaj
Wierzenia trwające do dziś: Samburowie przywiązują dużą wagę do dzieci, wiele rytuałów i ceremonii jest wykonywanych w celu zwiększenia płodności; bycie bezdzietnym jest wielkim wstydem. Religia Samburów: wierzą w Boga, który jest wszędzie i jest wszechmocny, a ponadto wierzą w złe moce. Jedynym sposobem komunikacji z Bogiem jest rozmowa przez niewidzialny sznur, który biegnie z nieba na ziemię. Niestety sznur ten został odcięty w przeszłości, ponieważ niektórzy Samburowie nie wierzyli, że Bóg odpowiada na ich modlitwy Postacie według „ W pustyni i puszczy” Królem narodu był Mamba zginął on w bitwie z Wa-hima , pod górą Boko. Fauru był synem Mamby. Po śmierci ojca został królem narodu Samburu. Na prośbę, a właściwie rozkaz, Stasia uniknął śmierci z rąk Kalego, który w końcu uczynił z nim „braterstwo krwi”.

11 Kobiety Samburu  Kobiety Samburu na co dzień noszą wielkie koliste i wielopoziomowe naszyjniki misternie zrobione z maleńkich koralików.

12 Koniec Żegnaj Afryko…

13 Bibliografia Autorzy prezentacji: Muzyka:
Julia Czarnota Dawid Kapusta Karolina Tereszkiewicz Weronika Krzywonos Wykorzystane załączniki : Źródła do slajdu nr 1 : - - - Źródła do slajdu nr 3 : - - - - Źródła do slajdu nr 4 : - - Źródła do slajdu nr 5 : - Źródła do slajdu nr 6 : - - Źródła do slajdu nr 7: - - - - Źródła do slajdu nr 8: - Źródła do slajdu nr 9 : - Źródła do slajdu nr 10 i 11 : - Źródła do slajdy nr 11: Źródła ze slajdy nr 12: -

14 Autorzy prezentacji: Julia Czarnota Dawid Kapusta Karolina Tereszkiewicz Weronika Krzywonos

15 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Życie i zwyczaje plemion afrykańskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google