Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyciąganie ziemskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyciąganie ziemskie"— Zapis prezentacji:

1 Przyciąganie ziemskie
14 października 2012 Skok Felixa Baumgartnera z wysokości m

2 Przyspieszenie ziemskie
Przyspieszenie ziemskie jest spowodowane grawitacją, czyli zjawiskiem przyciągania się wszelkich ciał obdarzonych masą. Planeta Ziemia ma masę wielu miliardów bilionów ton, więc przyciąga do swojego środka wszystko w jej pobliżu - czyli każde ciało znajdujące się pobliżu jej powierzchni. Nam, osobnikom stosunkowo małym w porównaniu z globem ziemskim, wydaje się, że kierunek przyciągania (a więc i przyspieszenia ziemskiego) jest wszędzie taki sam - czyli w dół. Jednak patrząc z perspektywy całej planety przekonujemy się, że kierunek tego wektora po prostu wskazuje środek Ziemi (a i to tylko w przybliżeniu, bo nierównomierność rozkładu masy wewnątrz Ziemi związana z niedokładnie kulistym kształtem naszej Planety, jak też obecność złóż ciężkich i lekkich minerałów może minimalnie modyfikować kierunek i wartość wektora g).

3 W pewnym drobnym stopniu przyciąganie grawitacyjne na Ziemi modyfikuje siła odśrodkowa wynikająca z ruchu wirowego naszej Planety. Siła ta jest największa dla ciał znajdujących się w pobliżu równika, co powoduje, że efektywne przyspieszenie grawitacyjne jest większe na biegunach, mniejsze na równiku. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wartość g jest spłaszczenie Ziemi. Po uwzględnieniu obu opisanych wyżej czynników okazuje się, że wartość g wahać się od 9,83 m/s2 (na biegunie) do 9,78 m/s2 (na równiku).

4 Skok Felixa Baumgartnera

5 Felix Baumgartner wzniósł się balonem na wysokość powyżej 39 km (prawie trzy kilometry wyżej niż planował), ustanawiając rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O ok. 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości. Szczęśliwie wylądował na wschodzie stanu Nowy Meksyk w USA. Austriacki skoczek przekroczył również barierę dźwięku osiągając szybkość km/godz, czyli 1,24 liczby Macha. 


Pobierz ppt "Przyciąganie ziemskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google