Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy do Obejrzenia prezentacji pt: ,, Prawa dzieci na Świecie ‘’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy do Obejrzenia prezentacji pt: ,, Prawa dzieci na Świecie ‘’"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy do Obejrzenia prezentacji pt: ,, Prawa dzieci na Świecie ‘’

2 Prawa dziecka i ich przestrzeganie we współczesnym świecie
2. Każdy człowiek posiada określone prawa . Dzieci również po to, by były one chronione i zabezpieczały je przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Dorosły człowiek jest od odpowiedzialny za swoje czyny. Natomiast dzieci są często słabe psychicznie, bezradne , dlatego posiadają prawa dodatkowe. 3. Prawo dziecka do opieki i pomocy władz publicznych, w sytuacji gdy jest ono pozbawione opieki rodzicielskiej. 4. Prawo to ja uznaję za jedno z najważniejszych. W moim otoczeniu znajdują się osoby, które zostały pozostawione przez swoich rodziców, którzy dla celów zarobkowych wyjechali poza granice Polski. Dlatego popularne staje się określenie- „europejskie sieroty”. Są to dzieci wychowywane przez dziadków lub skazane same na siebie. Statystyki podają, że jest ich podobno kilkanaście tysięcy. 5. Dziecko ma prawo do nauki, lecz nie zawsze jest ono przestrzegane. Choćby przez biedę, złą sytuację materialną rodziców prawo to jest łamane. 6. Według statystyk połowa mieszkańców Afryki nie umie czytać. Inne dane mówią o 26% dzieci, które w ogóle nie rozpoczyna ją nauki, a wśród ponad 70% tych, które mają do niej dostęp, tylko połowa kończy szkołę podstawową. Prawda jest taka, że w wielu krajach afrykańskich dzieci muszą ciężko pracować i są zmuszane do wysiłku fizycznego.

3 Prawa dziecka i ich przestrzeganie we współczesnym świecie
7. Spotykamy się również z dziećmi chorymi. Znany jest także proceder znęcania się psychicznego nad nimi . Niestety prawo do życia i ochrony zdrowia jest często ignorowane. Nawet jeśli policja interweniuje, to ciągle słyszymy o przypadkach katowanych dzieci. W takich sytuacjach często nikt nic nie wie lub woli nie ingerować w cudze życie, bo jest to niewygodne i kłopotliwe. 8. Często w telewizji podawane są szokujące wiadomości o bitych dzieciach 9. Kolejne i ostatnie opisywane przeze mnie prawo dotyczy godziwych warunków socjalnych. Strażnikami tych zasad obywatelskich powinni być prawni opiekunowie, lecz oni często zawodzą i pozostawiają dzieci same z problemem. Rodzice nie mogą często zapewnić dogodnych warunków materialnych swoim pociechom, a dzieci chodzą głodne i brudne. 10. Przerażające obrazy biedy wśród nieletnich 11. Uważam, że wszystkie te prawa zostały słusznie spisane. Są one bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dzieci. Przykre jest, że nie każdy się do tych przepisów prawnych stosuje. Bądźmy dobrej myśli, że kiedyś się to zmieni.

4 Dzień Praw Dziecka 20 Listopada -Powszechny Dzień Dziecka (Dzień Praw Dziecka) -pod egidą ONZ. W rezolucji 838 (IX) z 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka i zaapelowało, aby wykorzystać te obchody do propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. Jednocześnie, Zgromadzenie wystąpiło z sugestią, aby każde państwo organizowało obchody w dniu, który uzna za właściwy. ONZ obchodzi ten dzień w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji Praw Dziecka (1989 rok).

5 Pracujące dzieci oraz Zasady
Zasada

6 Krzyknij NIE! NIE!!!

7 "Nie ma dzieci - są ludzie..."

8 Prawo do edukacji

9 Prawo do wychowania w rodzinie

10 Prawo do tożsamości

11 Prawo do ochrony przed przemocą

12 Prawo do życia

13 Prawo do informacji

14 Prawo do prywatności

15 Prawa

16

17 Kto pomoże ci, gdy ktoś nie przestrzega twoich praw?
Wychowawca Pedagog szkolny Dyrektor szkoły Rzecznik Praw Dziecka Oraz rodzice!!!

18 Gdzie możesz szukać pomocy?

19 Niebezpieczne sytuacje
Numer 112

20 Fundacja „Dzieci Niczyje” 116 111

21 Niebieska linia

22 Zagrożenia w Internecie; zgłoszenia nielegalnych treści w Internecie

23

24 Fundacja Kidprotect.pl

25 Helpline

26 Prawo do stowarzyszania się

27

28 Prawo do wolności myśli, sumienia i religii

29

30 DZIECI MAJĄ PRAWO Dziękujemy za uwagę Prezentację wykonali:
Katarzyna Marchlewicz Oraz Natalia Szulc Pomagali w prezentacji Patrycja Chylińska Paulina Kleist Joanna Prokuska Magdalena Toczek


Pobierz ppt "Zapraszamy do Obejrzenia prezentacji pt: ,, Prawa dzieci na Świecie ‘’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google