Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest i na czym polega zjawisko elektryzowania?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest i na czym polega zjawisko elektryzowania?"— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest i na czym polega zjawisko elektryzowania?
Pozytywny wpływ elektryzowania na organizmy żywe… Negatywny wpływ elektryzowania na organizmy żywe… Autor prezentacji…

3 Co to jest i na czym polega zjawisko elektryzowania?
Elektryzowanie się ciał, to tak naprawdę emisja przez nie promieniowania jonizujące. Promieniowanie to może wpływać na człowiek negatywnie lub pozytywnie (o czym w dalszej części prezentacji). Z elektryzowaniem ciał każdy ma styczność na co dzień. Z tym zjawiskiem wiąże się np. chodzenie w butach o podeszwie wykonanej z izolującego materiału ( guma, tworzywa sztuczne), korzystanie z różnego rodzaju sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych, używanie odzieży syntetycznej, a także sprzętu audiowizualnego. Aby samemu przekonać się o otaczającej na elektrostatyce proponuje wykonać proste i przyjemne doświadczenie: * Wchodzimy do ciemnego pokoju i ściągamy z siebie wełniany sweter; możemy zaobserwować iskry – efekt pocierania włókna o naszą skórę.

4 Pozytywny wpływ elektryzowania na organizmy żywe…
Najprostszym i najdłużej towarzyszącym człowiekowi zjawiskiem jest burza – zjawisko wyładowań elektrycznych w postaci piorunów. To właśnie dzięki piorunom człowiek poznał, a potem okiełznał ogień. Dzięki piorunom i burzom średniowieczny Kościół zyskiwał sobie nowych wiernych, twierdząc, iż jest to zapowiedz Sądu Bożego. W dzisiejszych czasach burze pełnią bardziej funkcję zdrowotną, ponieważ powstają różne ośrodki specjalizujące się w leczeniu O3. Warto wiedzieć, że ozon ma właściwości lecznicze, a spotkać możemy go w naturalnej postaci tylko w i po przejściu burzy, przez resztę czasu znajduje się w wysokich partiach atmosfery.

5 Negatywny wpływ elektryzowania na organizmy żywe…
W atmosferze znajduje się zawsze pewna ilość jonów, z którymi na ogół organizm ludzki dobrze sobie radzi. Jednak pewne warunki, takie jak wysoka temperatura, wysokie napięcie, zwiększają liczbę powstających jonów. Nadmierna liczba jonów dodatnich w powietrzu powoduje wzrost ciśnienia krwi i ubytek czerwonych ciałek krwi. To wszystko powoduje że niektórzy ludzie odczuwają zmiany samopoczucia. Często zdaża się przed burzą człowiek czuje się gorzej, jest rozdrażniony, a reakcje na bodźce są wolniejsze. Niektórzy ludzie i zwierzęta potrafią nawet przewidzieć nadchodzącą burzę lub zmianę pogody. Telewizory i komputery ,z których każdy chętnie korzysta, emitują promieniowanie jonizujące powietrze. Zjonizowane powietrze często bywa przyczyną bólu głowy i ogólnego zmęczenia. Dlatego monitory komputerów starszej generacji powinny być wyposażone w ekrany ochronne. Podobnie jest z telewizją. Telewizor należy oglądać z bezpiecznej odległości, a przed snem pomieszczenie w którym znajduje się odbiornik wskazane jest wywietrzyć.

6 Negatywny wpływ elektryzowania na organizmy żywe…
Zjawisko elektryzowania ciał często jest przyczyną różnego rodzaju alergii. W zakładach włókienniczych tkaniny syntetyczne zwijane są w bele lub układane warstwami, które elektryzują się w skutek pocierania o siebie. Zbliżenie się do tak naelektryzowanych stosów tkanin grozi silnym wstrząsem spowodowanym wyładowaniem elektrycznym. Naelektryzowane warstwy tkanin czy papieru sklejają się. Ich rozdzielanie powoduje powstawanie iskier, co grozi pożarem. Dlatego aby zmniejszyć elektryzowanie tkanin i włosów, stosuje się płyny antyelektrostatyczne. W czasie burzy występują wyładowania elektryczne, które mogą prowadzić do śmierci, lub do zaprószenia pożaru. Aby zapobiec takim efektom, budynki wyposaża się w tzw. piorunochrony, których zadaniem jest zbieranie ładunku piorunu i odprowadzanie go do Ziemi.

7 Autor prezentacji… Autorem powyższej prezentacji jest Artur Nieszporek z klasy 3GA! Do jej stworzenia wykorzystałem program graficzny Photoshop i PowerPoint, internet oraz wiadomości własne.


Pobierz ppt "Co to jest i na czym polega zjawisko elektryzowania?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google