Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolenie Biblioteczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolenie Biblioteczne"— Zapis prezentacji:

1 Szkolenie Biblioteczne
Biblioteka Wydziału Finansów i Zarzadzania w Bydgoszczy WSB w Toruniu Szkolenie Biblioteczne

2 Dlaczego warto zostać użytkownikiem Biblioteki Wydziałowej?
oferujemy dostęp do najnowszych publikacji z dziedziny ekonomii, bankowości, finansów, rachunkowości, logistyki, zarządzania, itp.. udostępniamy za darmo elektroniczne bazy danych, prenumerujemy ciekawe czasopisma branżowe i specjalistyczne, gwarantujemy kompleksową, fachową obsługę, jesteśmy otwarci na sugestie naszych użytkowników, posiadamy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, sieć bezprzewodową Wi-Fi do pracy z własnym sprzętem komputerowym, czytnik tekstu dla osób niedowidzących oraz skaner, pomagamy w dotarciu do materiałów źródłowych oraz szukanej literatury jesteśmy miejscem szkoleń, kiermaszów książkowych, uwalniamy książki (bookcrossing).

3 Jak trafić do Biblioteki Wydziałowej?
Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu Wydziału Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy Budynek C, pok. nr 1, 2. ul. Fordońska 74, Bydgoszcz Wypożyczalnia: tel Czytelnia: tel GG:

4 Kiedy możesz nas odwiedzić?
Biblioteka mieści się w 2 pomieszczeniach: Czytelnia – pok. 1 Wypożyczalnia – pok. 2 Godziny otwarcia Biblioteki Od 15 września do 30 czerwca poniedziałek: nieczynne wtorek – piątek: sobota: 9.00 – niedziela: 9.00 – W okresie wakacyjnym (od 1 lipca do 15 września) Biblioteka czynna jest: pon. – piątek:

5 Zapisz się do Biblioteki !
Po obejrzeniu prezentacji i zaliczeniu testu należy udać się z legitymacją studencką (słuchacze SP i osoby niezwiązane z WSB – z dowodem osobistym) do Wypożyczalni. Dyżurny bibliotekarz nada hasło potrzebne do sprawdzania konta bibliotecznego on-line (dla studentów jest nim numer albumu, dla pozostałych osób - nr dowodu osobistego). Hasło będzie można zmienić samodzielnie po zalogowaniu się na swoim koncie bibliotecznym. Dla osób na I roku studiów 1 i 2 stopnia funkcję karty bibliotecznej pełni legitymacja. Pozostałe osoby bibliotekarz powiadomi o terminie odbioru karty bibliotecznej (należy zgłosić się po nią z legitymacją/dowodem do Wypożyczalni).

6 Karta biblioteczna Na legitymacji znajduje się kod z numerem XXXXX, ostatnie pięć cyfr to nr karty bibliotecznej Karta biblioteczna jest ważna przez cały okres studiów. Jej zagubienie należy natychmiast zgłosić w Wypożyczalni. Zagubienie legitymacji pełniącej funkcję karty bibliotecznej należy zgłosić również w Dziekanacie. Tradycyjna karta biblioteczna ważna z legitymacją studencką bądź dowodem osobistym (słuchacze studiów podyplomowych)

7 Czytelnia Przed wejściem do Czytelni należy zostawić w szatni: torby,
plecaki, teczki, reklamówki, kurtki, płaszcze, parasole itp. oraz wyłączyć lub wyciszyć telefon komórkowy;

8 Czytelnia Czytelnia Biblioteki Wydziałowej mieści się w budynku C, w pokoju nr 1. Po wejściu do Czytelni należy wpisać się do księgi odwiedzin. W Czytelni można korzystać na miejscu z tradycyjnych i elektronicznych materiałów bibliotecznych oraz pracować na własnym sprzęcie. Na terenie Czytelni jest podłączona bezprzewodowa sieć Internetowa, aby z niej korzystać czytelnik musi zgłosić się po klucz dostępu do dyżurnego bibliotekarza. Elektroniczna legitymacja studencka pełni funkcję karty bibliotecznej! WAŻNE!! Wypożyczenia dokonywane są wyłącznie za okazaniem elektronicznej legitymacji studenckiej, bądź tradycyjnej karty bibliotecznej.

9 Czytelnia Książki w czytelni ustawione są według działów – informacje dotyczące tematyki umieszczone są na regałach z książkami; Literatura w Czytelni oznaczona jest dwoma taśmami: Czerwoną taśmą - oklejone są książki udostępniane tylko na miejscu (jeden egzemplarz każdego tytułu zawsze znajduje się na miejscu w Czytelni); Zieloną taśmą – oklejone są książki przeznaczone do wypożyczania na dwa tygodnie; Z Czytelni można wypożyczyć 5 książek; Wyjęte z półek materiały czytelnik odkłada w wyznaczone miejsce.

10 Czasopisma Prenumerujemy 34  tytuły czasopism specjalistycznych oraz prasę codzienną, Posiadamy również dostęp do polskich i zagranicznych czasopism w formie elektronicznej.

11 Informatorium Informatorium znajduje się w Czytelni.
Na wydzielonych stanowiskach komputerowych jest dostęp do elektronicznych baz danych oraz Internetu. Aby skorzystać z komputerów, należy po wejściu do Czytelni uzgodnić z bibliotekarzem czas pracy i stanowisko. Tu prowadzimy instruktaż z zakresu wyszukiwania informacji w bazach danych, czasopismach elektronicznych, sieci Internet. Można umówić się na indywidualne szkolenie z zakresu obsługi baz. O szczegóły pytaj dyżurnego Bibliotekarza w Czytelni.

12 Elektroniczne bazy danych
Oferujemy następujące elektroniczne bazy danych: dostępne w sieci uczelnianej: EMIS Emerging Markets Information Service, EBSCO, Science Direct, Springer, Web of Knowledge, Scopus, Wiley-Blackwell Ibuk aleBank.pl dostępne w Informatorium Biblioteki: serwis Wydawnictwa INFOR: LEX BIBLIOTEKA, serwisy Wydawnictwa Wolters Kluwer: Lex Omega, Vademecum Głównego Księgowego. Więcej informacji na temat baz znajdziesz pod adresem:

13 Dlaczego warto korzystać z elektronicznych baz danych?
Bazy dostarczają specjalistycznej informacji; Wybrane z nich oferują także dostęp do artykułów z czasopism w wersji elektronicznej; Doskonałe narzędzie pracy naukowej; Bogaty materiał dydaktyczny; Aktualność informacji; Szerokie możliwości wyszukiwania; Atrakcyjne formy prezentowania informacji; Możliwość edytowania pozyskanych informacji.

14 Wypożyczalnia w Wypożyczalni dostępne są podręczniki wypożyczane na 4 tygodnie, oznaczone niebieską taśmą; odrębny księgozbiór Studiów Podyplomowych oznaczony jest szarą taśmą; wypożyczać można do 10 podręczników jednocześnie; Ponadto w Wypożyczalni: aktywujesz konto biblioteczne. możesz zgłosić zmianę danych osobowych, wypożyczysz i zwrócisz książę, również po godzinach otwarcia poprzez wrzutnię, odbierzesz zamówione/zarezerwowane książki (w ciągu 3 dni od otrzymania a) uregulujesz zaległość za przetrzymane książki, rozliczysz się z biblioteką i otrzymasz wpis na kartę obiegową, sprawdzisz dostępność książek w katalogu on-line, sprawdzisz swoje konto biblioteczne. WAŻNE!! Wypożyczenia dokonywane są wyłącznie za okazaniem elektronicznej legitymacji studenckiej.

15 Wypożyczalnia – rozliczenia finansowe
Za nieoddane w terminie materiały Biblioteka pobiera opłatę w wysokości 0,30 zł za każdą dobę opóźnienia. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki : czytelnik jest zobowiązany zwrócić inny egzemplarz tej samej książki (wydanie nie może być starsze niż zagubione bądź zniszczone) lub odkupić w zamian inną książkę po uzgodnieniu z bibliotekarzem. W przeciwnym wypadku należy zapłacić trzykrotną wartość książki. Wszelkie opłaty należy uiszczać w Wypożyczalni. Istnieje także możliwość oddania własnej książki w zamian za naliczoną karę. Książka powinna: być tematycznie związana z profilem uczelni być w dobrym stanie mieć aktualne wydanie (po 2005 r.) O przyjęciu książki decyduje dyżurujący bibliotekarz

16 Zamówienia, prolongaty, rezerwacje
Zamów i zarezerwuj książki w katalogu on-line ! Odbierz zamówione/zarezerwowane książki w Wypożyczalni w ciągu 3 dni po otrzymaniu a, jeśli tego nie zrobisz Twoje zamówienie/rezerwacja przepada. W razie potrzeby można przedłużyć termin zwrotu książki. Prolongata jest możliwa wówczas, gdy: czytelnik nie ma żadnych zaległych zobowiązań finansowych na koncie bibliotecznym książka nie została wcześniej zarezerwowana przez innego czytelnika Czytelnik może przedłużyć 5 razy termin zwrotu każdego wypożyczonego tytułu: trzy razy samodzielnie, ze swojego konta bibliotecznego on-line, przed upłynięciem terminu zwrotu, jeżeli wszystkie zaległości są uregulowane dwa razy w Bibliotece: osobiście, telefonicznie ( ) lub za pomocą poczty elektronicznej

17 Proszę przejść do części drugiej!
Dziękujemy za uwagę ! Proszę przejść do części drugiej!


Pobierz ppt "Szkolenie Biblioteczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google