Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY."— Zapis prezentacji:

1 BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

2 Historia Parku Początki ochrony przyrody nad Biebrzą sięgają okresu międzywojennego, kiedy to utworzono w środkowej części kotliny biebrzańskiej dwa rezerwaty: „Czerwone Bagno” i „Grzędy”. W 1989 roku, dzięki staraniom Towarzystwa Biebrzańskiego, środkowy i dolny basen Biebrzy został objęty ochroną jako park narodowy, a cztery lata później powstał Biebrzański Park Narodowy. Pamiątkowa tablica Adama Pałczyńskiego – ”opiekuna” Biebrzańskiego Parku Narodowego

3 Położenie parku Lokalizacja: północno
- wschodnia Polska, województwo podlaskie, wzdłuż rzeki Biebrzy. Powierzchnia: 592,2 km 2 (największy park narodowy w Polsce)

4 Logo parku Bojownik batalion
Batalion w Polsce występuję wyłącznie na Bagnach Biebrzańskich, gdzie co roku w marcu odbywa widowiskowe toki: samce posiadają wtedy szeroką kryzę na szyi i są niezwykle barwnie upierzone. Ciekawostką jest fakt, że nie ma dwóch identycznie ubarwionych.

5 Galeria zdjęć – u Króla Biebrzy
Nieoficjalny „Król Biebrzy’’ „Król” Biebrzy czyli Krzysztof Kawenczyński. To jedyny mieszkaniec wsi Budy. Jego drewniana chałupa przypomina bardziej skansen niż mieszkanie-pełno w niej dzieł sztuki ludowej, starodawnych sprzętów gospodarstwa domowego. Król żyje w zgodzie z przyrodą, wieczorem do jego zagrody zaglądają łosie, a tuż obok chałupy założył swoje gniazdo bocian.

6 Szlaki turystyczne Rozlewisko rzeki Biebrzy
Jak na teren pokryty wodą i bagnami znajduje się tu całkiem sporo szlaków pieszych. Najciekawsze wytyczono w okolicach „Czerwonego Bagna” w środkowej części parku oraz na południu. Przez Bagno Ławki przebiega ścieżka edukacyjna „Długa Luka”. Co roku odbywają się tu mistrzowska Polski i Europy w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Główną rzeką doliny jest Biebrza – największy prawobrzeżny dopływ Narwi, który zbiera wody z blisko 40 dopływów. Jej koryto jest bardzo nieregularne, z licznymi starorzeczami i zakolami.

7 Piękno polskich bagien Rozlewisko rzeki Biebrzy
Prawie 50% powierzchni parku ( ha) zajmują słynne Bagna Biebrzańskie. Park chroni rozległe i prawie niezmienione torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. Ciekawostką wszystkich torfowisk są budzące postrach wśród owadów rośliny owadożerne – rosiczki. Codziennie rano Biebrza spowita jest mgłą, która powstaje w wyniku różnicy temperatur. Co roku na wiosnę rzeka zalewa okoliczne tereny.

8 Łoś król biebrzańskich bagien
Zwierzęta BPN Wydra Łoś król biebrzańskich bagien Nocek duży Bóbr Sowa Błotna

9 Rośliny BPN Firletka poszarpana Wierzba lapońska Bagno zwyczajne
Rosiczka okrągłolistna

10 torfowisko Unikatowym, zasługującym na specjalne wyodrębnienie miejscem jest rezerwat "Czerwone Bagno". Zachowały się tutaj zarówno torfowiska wysokie jak i niskie oraz przejściowe, w naturalnej, niezmienionej formie. Niskie , dominujące nad Biebrzą, należą do żyznych. Najczęściej porośnięte są turzycami, trawami (np., manna mielec), a powstający w nich torf jest wysoce żyzny. Wysokie, stosunkowo kwaśne i ubogie. Wełnianka pochwowata jest gatunkiem typowym dla torowisk wysokich.

11 Wschód słońca nad Biebrzą

12 Zachód słońca nad Biebrzą

13 Galeria:

14 O autorze Nazywam się Mateusz. Urodziłem się i mieszka we Wrocławiu, na Kuźnikach. Mam 12 lat i chodzę do szóstej klasy. Jak większość chłopaków interesuję się piłką nożną. Najbardziej jednak lubię wakacje.

15 Bibliografia Tekst: Książka „BIEBRZA” Anny Mydlińskiej
Książka „BIEBRRZAŃSKI PARK NARODOWY” Adama Sieńko „Turystyczna Encyklopedia Polski” wydawnictwo Pascal Oficjalna strona Biebrzańskiego Parku Narodowego: Zdjęcia: Katarzyna Widomska Małgorzata Widomska Kłosowscy Adam Ławnik Muzyka: F. Chopin Prezentacje wykonał: Mateusz Widomski z klasa 6 SP 37 przy ulicy Sarbinowskiej 10 we Wrocławiu Opiekun: Małgorzata Dwojak Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (wyłącznie dla potrzeb konkursu)


Pobierz ppt "BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google