Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ostroróg w obiektywie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ostroróg w obiektywie."— Zapis prezentacji:

1 Ostroróg w obiektywie

2 Ostroróg Nazwa Ostroróg pochodzi prawdopodobnie od obronnego grodu otoczonego palisadą z zaostrzonych u góry pali lub ostro zakończonych basztach Miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, położone nad Jeziorem Wielkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ostroróg. W latach miasto administracyjnie należało do województwa poznańskiego . Gmina położona jest w odległości ok km na pn.-zach. Od stolicy województwa poznańskiego i graniczy: z gminą Obrzycko, gminą Szamotuły, gminą Pniewy i z gminą Wronki.

3 Z dziejów Ostroroga… Ostroróg zajmuje szczególne miejsce w historii Wielkopolski i Polski., jego centrum reformacji w XVI i XVIIw. Najstarsze ślady życia ludzi na terenie Ostroroga i okolic pochodzą z lat p.n.e. Jednym z cennych dowodów długiej i bogatej historii Ostroroga jest informacja zamieszczona ponad 600 lat temu w 1383r. w Kronice Jana z Czarnkowa.

4 Dni Ostroroga po raz pierwszy odbyły się w 1978r.
Flaga Herb

5 Dworzec kolejowy

6 DWORZEC KOLEJOWY (ul. Dworcowa 3) zbudowany przed r. Murowany, piętrowy z zagospodarowanym poddaszem, czteroosiowy. Piętro otynkowane. Od wsch. czteroosiowa parterowa przybudówka a od zach. parterowy magazyn. Dachy kryte dachówką.

7 Dom na ul. Kapłańskiej

8 Dom (mieści się na ul. Kapłańskiej 1) został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Murowany, otynkowany, sześcioosiowy, parterowy z zagospodarowanym strychem, dwutraktowy. Dom dwuspadowy, kryty dachówką.

9 Kościół parafialny

10 Kościół Parafialny: p. w. Wniebowzięcia N. M. P
Kościół Parafialny: p.w. Wniebowzięcia N.M.P. Wzniesiony prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. W związku z lokacją miasta (przed 1412r). Od 1432r. Kościół parafialny. W 1510r. Pod wyznaniem N.M.P.. Świętego Jana Chrzciciela i Andrzeja Apostoła. W latach w użytkowaniu braci czeskich. Przebudowany w roku 1776 staraniem Adama Kwileckiego. Odnowiono go w 1909roku

11 Kaplica cmentarna

12 Kaplica cmentarna p.w. Wszystkich Świętych.
Na wsch. skraju cmentarza. Zbudowana w latach wg projektu mgr inż. Stanisława Nowoświata w kształcie rozstawionego namiotu.

13 Obelisk Jana Ostroroga

14 Pomnik Jana Ostroroga (ul. Wroniecka; narożnik ul. Jana Ostroroga) Wysoki na ok. 4,5m Postawiony w roku 1953

15 Jezioro Mormin

16 Jezioro Mormin Położone przy drodze do Wielonka. Administracyjnie poza granicami miasta. Otoczone lasami Powierzchna: 14ha, długość 0,49km Szerokość 0,3 km głębokość 3,5m..

17 Jezioro Wielkie

18 Jezioro Wielkie Powierzchnia ok. 49ha, długość 1,25km, szerokość ok 0,45km, głębokość 1,8m

19 Nasyp zamkowy

20 Nasyp zamkowy Po raz pierwszy wzmiankowany w 1383r jako punkt obronny Dziersława Grocholi, który tutaj wytrzymał oblężenie Domarata z Iwna podczas wojny domowej Nałęczów z Grzymalinami. We wzniesionym na jego miejscu zamku z XV w. najprawdopodobniej urodził się Jan Ostroróg.

21 Budynek Miasta i Gminy Ostroróg

22 Budynek Gminy Ostroróg
Zbudowano na początku XX w. Jest siedzibą władz miasta i gminy. Zbudowano go w latach wg projektu inż. Mariana Brzeźniaka

23 Budynek szkoły im. Jana Ostroroga

24 Hala sportowo-widowiskowa

25 Mapa Ostroroga

26 Dwór w Oporowie

27 Zbudowany ok.1855r. wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego w stylu eklektycznym.
Dwór zawierał: stajnie, park i budynek gospodarczy

28 Brama w Rudkach

29 Wjazd ujęty murowanymi portykami wysokości ok
Wjazd ujęty murowanymi portykami wysokości ok. 5m, w których przejścia flankowane są doryckimi kolumnami, zwieńczone gzymsem, schodkowymi attykami i rzeźbami lwów zwróconymi do siebie.

30 Dziękujemy za uwagę autorzy: Monika Pospieszna i Edyta Mataj


Pobierz ppt "Ostroróg w obiektywie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google