Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Narodziny poloneza-polskie tańce narodowe. [str ]

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Narodziny poloneza-polskie tańce narodowe. [str ]"— Zapis prezentacji:

1 Temat: Narodziny poloneza-polskie tańce narodowe. [str. 67-69]
„Będzie kolęda” - zespół Skaldowie Wstęp: polifonia kontrastowa, chór a cappella Zwrotki: styl rozrywkowy i folkowy

2 Co to jest muzyka folkowa
Co to jest muzyka folkowa? Jakie elementy najczęściej przejmuje z muzyki ludowej? Muzyka folkowa to połączenie muzyki ludowej z nowoczesną, rozrywkową. Najczęściej przejmuje ludową melodię, rytm, gwarę lub instrumenty.

3 Wśród kolęd jest wiele melodii tanecznych:
Tańce narodowe to: Polonez Oberek Mazur Krakowiak Kujawiak Pr. na lekcji: Do każdego tańca dopisz jego cechy określając: metrum, sposób tańczenia, charakter. Wśród kolęd jest wiele melodii tanecznych: Pr. domowa: Zanotuj tytuły tych kolęd i jakimi są tańcami.

4 Polonez – „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się rodzi”, „W żłobie leży”
Kujawiak – „Jezus malusieńki” Mazur – „Hej w Dzień Narodzenia” Oberek – „Bracia patrzcie jeno”, „Północ już była”

5 Temat: Kolędy i pastorałki.
Kolęda – pieśń albo piosenka oparta na biblijnym opisie Bożego Narodzenia. Postacie w niej występujące to Maryja, Józef, Jezusek, aniołowie, pasterze, królowie. Kolędy śpiewa się w Kościele katolickim od Bożego Narodzenia (25 XII) do Trzech Króli (6 I). Pastorałka – piosenka bożonarodzeniowa opowiadająca nie tylko o narodzeniu Pana Jezusa ale też o pasterzach idących do szopki. W pastorałki wplatają się elementy polskiej rzeczywistości i życia codziennego, mają one często dowcipne słowa i skoczną melodię. Nie śpiewa się ich w kościele tylko na kolędowaniu, przez cały okres Bożego Narodzenia i Karnawału. Piosenki świąteczne – luźno nawiązują do tematu Świąt Bożego Narodzenia

6 Naprzód tedy, niechaj wszędy Zabrzmi świat w wesołości, Że posłany nam jest dany Emmanuel w niskości! Jego tedy przywitajmy, Z aniołami zaśpiewajmy Chwała na wysokości! W żłobie leży, któż pobieży Kolędować Małemu? Jezusowi, Chrystusowi, Dziś nam narodzonemu? Pastuszkowie przybywajcie, Jemu wdzięcznie przygrywajcie Jako Panu naszemu. My zaś sami z piosneczkami Za wami pośpieszymy, I tak tego, maleńkiego, Niech wszyscy zobaczymy: Jak ubogo narodzony, Płacze w stajni położony, Więc go dziś ucieszymy.

7 3. Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany
3. Ach, witaj Zbawco, z dawna żądany! Tyle tysięcy lat wyglądany; Na Ciebie króle, prorocy Czekali, a Tyś tej nocy Nam się objawił. Nam się objawił. 1. Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: Wstańcie, pasterze – Bóg się wam rodzi! Czem prędzej się wybierajcie, Do Betlejem pospieszajcie Przywitać Pana. Przywitać Pana. 4. I my czekamy na Ciebie, Pana, A skoro przyjdziesz na głos kapłana, Padniemy na twarz przed Tobą, Wierząc, żeś jest pod osobą Chleba i wina. Chleba i wina. 2. Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie, Z wszystkimi znaki danymi sobie. Jako Bogu cześć Mu dali, A witając zawołali, Z wielkiej radości. Z wielkiej radości.

8 Czy folk czy folklor? 3. I oto mnodzy ludzie ubodzy radzi oglądać Pana; pełni natchnienia, pewni zbawienia, upadli na kolana. l. Mizerna, cicha stajenka licha, pełna niebieskiej chwały; Oto leżący, przed nami śpiący, w promieniach Jezus mały. 2. Nad Nim Anieli w locie stanęli i pochyleni klęczą; z włosy złotymi, z skrzydły białymi pod malowaną tęczą. 4. I oto mnodzy ludzie ubodzy radzi oglądać Pana; pełni natchnienia, pełni zbawienia, upadli na kolana..

9 KOLĘDNICY Są to weseli przebierańcy chodzący po domach i śpiewający kolędy i pastorałki, często też odgrywają scenki związane z Bożym Narodzeniem. Wychwalają szczodrych mieszkańców i naśmiewają się ze skąpych. Komentują też wydarzenia minionego roku i składają życzenia na rok następny. Ich odwiedziny to okazja do świetnej zabawy ale też i pomyślna wróżba. Nie przyjęcie kolędników w domu podobno przynosi pecha

10 Kiedy pada śnieg, śnieg, Ciężka jest praca stróża, gdy śnieżek prószy, lecz nie bądź smutny stróżu, gdyż, gdyż, gdyż. Choć pensja jest nieduża, do góry uszy, po niżu zawsze idzie wyż. śnieg. 4x Kiedy pada śnieg, miliony serc, mój radosny śpiew, grzeje jak piec. Mój radosny śpiew, wyzwala śmiech, kiedy pada śnieg, śnieg, śnieg. Kiedy pada śnieg, śnieg, śnieg. Śnieg, śnieg, kiedy pada śnieg, śnieg, śnieg. Kiedy pada śnieg, to nawet mi ciepło w nogi jest, choć mróz skrzypi. Ciepło w nogi jest, bo piosnka ta  wszystkich rozgrzewa. Kiedy pada śnieg to nawet stróż, tę radosną pieśń powtarza już. Tę radosną pieśń na ustach nieś,  kiedy pada śnieg, śnieg, śnieg. Kiedy pada śnieg, śnieg, śnieg. Kiedy pada Śnieg, śnieg, kiedy pada śnieg, śnieg, śnieg. Ciepło w nogi jest bo piosnka ta wszystkich rozgrzewa.

11 Gdy się Chrystus rodzi Gdy się Chrystus rodzi I na świat przychodzi. Ciemna noc w jasności Promienistej brodzi. Aniołowie się radują, Pod niebiosy wyśpiewują: Gloria, Goria, Gloria, In excelsis Deo! Mówią do pasterzy, Którzy trzód swych strzegli, Aby do Betlejem Czym prędzej pobiegli. Bo się narodził Zbawiciel, Wszego świata odkupiciel. Gloria, Goria, Gloria, In excelsis Deo! O, niebieskie duchy I posłowie nieba, Powiedzcież wyraźniej, Co nam czynić trzeba, Bo my nic nie pojmujemy, Ledwo od strachu żyjemy. Gloria, Goria, Gloria, In excelsis Deo! Idźcie do Betlejem, Gdzie Dziecię złożone, W pieluszki powite, W żłobie położone. Oddajcie Mu Pokłon boski, On osłodzi wasze troski. Gloria, Goria, Gloria, In excelsis Deo!

12 Przybieżeli do Betlejem
Przybieżeli do Betlejem pasterze Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości, Chwała na wysokości, A pokój na ziemi. Oddawali swa ukłony w pokorze Tobie z serca ochotnego, o Boże! Chwała na wysokości, Chwała na wysokości, A pokój na ziemi. Anioł Pański sam ogłosił te dziwy, Których oni nie słyszeli jak żywi. Chwała na wysokości, Chwała na wysokości, A pokój na ziemi. Dziwili się napowietrznej muzyce I myśleli, co to będzie za Dziecię? Chwała na wysokości, Chwała na wysokości, A pokój na ziemi.

13 Jest taki dzień [Czerwone Gitary]
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski Niebo ziemi, niebu ziemia Wszyscy wszystkim ślą życzenia Drzewa ptakom, ptaki drzewom Tchnienie wiatru płatkom śniegu Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze Niebo ziemi, niebu ziemia Wszyscy wszystkim ślą życzenia. A gdy wszyscy usną wreszcie Noc igliwia zapach niesie


Pobierz ppt "Temat: Narodziny poloneza-polskie tańce narodowe. [str ]"

Podobne prezentacje


Reklamy Google