Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOJCIECH BROŃSKI DZIECI PRL-U.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOJCIECH BROŃSKI DZIECI PRL-U."— Zapis prezentacji:

1 WOJCIECH BROŃSKI DZIECI PRL-U

2 ŻYCIE W PRL-ŻE JEŚLI MYŚLICIE, ŻE DZIECI W TAMTYCH CZASACH NIE MIAŁY SIĘ CZYM BAWIĆ - TO SIĘ MYLICIE. TEŻ MIAŁY KONSOLE, GUMY I ZABAWKI.

3 ZABAWY DZIECI ZABAWY, W KTÓRE BAWIŁY SIĘ DZIECI W CZASIE PRL-U SĄ DO TEJ PORY BARDZO ZNANE. SĄ TO MIN: SKAKANKA, BEREK, ZABAWA W CHOWANEGO ITP. MOŻNA BYŁO RÓWNIEŻ POGRAĆ W GRY PLANSZOWE NP.: WARCABY, SZACHY.

4 ZABAWKI JUŻ W CZASACH PRL-U BYŁY ZABAWKI, ALE NA PEWNO SĄ NAM ONE ZNANE. BYŁY TO NP. LALKI, SAMOCHODZIKI ITP.

5 POJAZDY

6 LALKI I FIGURKI

7 PŁYTY WINYLOWE

8 GRY PLANSZOWE

9 INNE

10 TRZEPAK TRZEPAK SŁUŻYŁ GŁÓWNIE DO TRZEPANIA DYWANÓW, ALE DLA DZIECI STAŁ SIĘ ON TZW. ,,CENTRUM ROZRYWKI’’. MOŻNA SIĘ BYŁO SPOTKAĆ Z PRZYJACIÓŁMI, ALBO SIĘ W COŚ POBAWIĆ. (OCZYWIŚCIE WTEDY, KIEDY NIE BYŁO CZASU NA TRZEPANIE.)

11 GUMA BALONOWA ,,KACZOR DONALD’’
KTO BY NIE PAMIĘTAŁ NAJLEPSZEJ GUMY Z TAMTYCH CZASÓW. POSIADAŁA ONA ŚMIESZNE HISTORYJKI Z DONALDEM I MYSZKĄ MIKI.

12

13 GUMA TA BYŁA NAJBARDZIEJ POPULARNA WSRÓD CHŁOPCÓW.
GUMA BALONOWA TURBO GUMA TA BYŁA NAJBARDZIEJ POPULARNA WSRÓD CHŁOPCÓW. BYŁA DOŚĆ NIESMACZNA . W OPAKOWANIU MOŻNA BYŁO ZNALEŹĆ ZDJĘCIA SAMOCHODÓW.

14

15 CZEKOLADA 'HOBBY' TO BYŁA NAJPRAWDZIWSZA 'CZEKOLADOWA ENCYKLOPEDIA KOMUNIKACJI ŚWIATOWEJ' TYPÓW W 4 SERIACH: SAMOCHODY, SAMOLOTY, LOKOMOTYWY, STATKI I OKRĘTY . PRODUCENTEM CZEKOLADY BYŁY OCZYWIŚCIE ZAKŁADY '22 LIPCA'.

16 GUMA HUBBA BUBBA TO BYŁA KOLEJNA, ZWYKŁA GUMA BALONOWA.

17 DOBRANOCKA ( DZIŚ WIECZORYNKA)
WIECZORYNKA (POTOCZNIE: DOBRANOCKA) – WIECZORNY BLOK PROGRAMOWY PRZEZNACZONY DLA DZIECI W WIEKU OD 5 DO 12 LAT.

18 CHARAKTERYSTYKA POWSTAŁA W LATACH 50. I EMITOWANO M.IN. "JACKA I AGATKĘ„, "MISIA Z OKIENKA". W LATACH 70. „WIECZORYNKA” ROZPOCZĘŁA EMISJE SERIALI POLSKICH I ZAGRANICZNYCH. OD 1993 ROKU MOŻNA JĄ OGLĄDAĆ CODZIENNIE O 19:00 W TVP1. ZAZWYCZAJ „WIECZORYNKA” TRWA 25 MINUT, JEDNAK CZASEM Z POWODU WAŻNYCH TRANSMISJI Z WYDARZEŃ SPORTOWYCH, JEST SKRACANA LUB W OGÓLE NIE JEST EMITOWANA (W TAKIM PRZYPADKU DZIECI SĄ PRZEPRASZANE PRZEZ PREZENTERA). DO 1993 ROKU BLOK TRWAŁ ZWYKLE DO 10 MINUT I NOSIŁ NAZWĘ DOBRANOC, A JEGO PORA EMISJI ZMIENIAŁA SIĘ:

19 GODZINY DOBRANOCEK 19:20 – LATA 60. I 70. 19:00 – KONIEC LAT 70.
18:50 – PIERWSZA POŁOWA LAT 80. 19:00 – DRUGA POŁOWA LAT 80.

20 Popularne bajki

21 Jacek i Agatka PIERWSZA DOBRANOCKA, KTÓRA SWOJĄ PREMIERĘ MIAŁA W TELEWIZJI POLSKIEJ 2 PAŹDZIERNIKA 1962 ROKU. AUTORKĄ TEJ SERII BYŁA WANDA CHOTOMSKA, A EMISJA TEJ DOBRANOCKI PRZYPADAŁA NA GODZINĘ 19:20. JACEK I AGATKA TO BYŁY DWIE PACYNKI (PRZEDE WSZYSTKIM GŁÓWKI NAKŁADANE NA PALEC). PACYNKI ZAPROJEKTOWAŁ ADAM KILIAN, A GŁOSU OBYDWU BOHATEROM UŻYCZYŁA ZOFIA RACIBORSKA, KTÓRA ODTWARZAŁA RÓWNIEŻ POSTAĆ PANI ZOSI - SĄSIADKI JACKA I AGATKI. TYTUŁOWY BOHATER JACEK ZAINSPIROWAŁ JEDNEGO Z MAŁYCH PACJENTÓW SZPITALA DZIECIĘCEGO W KONSTANCINIE DO POMYSŁU NAGRADZANIA DOROSŁYCH ODZNACZENIEM OD DZIECI, PO CZYM REDAKCJA "KURIERA POLSKIEGO" OGŁOSIŁA OGÓLNOPOLSKI KONKURS, DZIĘKI KTÓREMU POWSTAŁ ORDER UŚMIECHU.

22 BOLEK I LOLEK BOLEK I LOLEK – POLSKI SERIAL ANIMOWANY PRODUKOWANY W LATACH PRZEZ STUDIO FILMOWE W BIELSKU-BIAŁEJ. JEST TO PIERWSZY SERIAL O PRZYGODACH BOLKA I LOLKA. KAŻDE ODCINKI SERIALU PRZEDSTAWIAJĄ OBU BOHATERÓW ZWYKLE ZAINSPIROWANYCH LEKTURĄ LUB FILMEM, NA PODSTAWIE KTÓRYCH WYKONUJĄ ONI RÓŻNE ZABAWY. W NIEKTÓRYCH EPIZODACH ROLĘ ODGRYWAŁ TAKŻE BIAŁY, NIEWIELKI PIES TOWARZYSZĄCY GŁÓWNYM BOHATEROM.

23 PSZCZÓŁKA MAJA PSZCZÓŁKA MAJA – AUSTRIACKO-JAPOŃSKO-NIEMIECKO-PORTUGALSKO-HISZPAŃSKO-KANADYJSKI SERIAL ANIMOWANY DLA DZIECI. SKŁADA SIĘ Z DWÓCH SERII PO 52 ODCINKI. BARDZO POPULARNY W POLSCE W LATACH 80. I 90. XX WIEKU. OPARTY NA KSIĄŻCE NIEMIECKIEGO PISARZA WALDEMARA BONSELSA, DIE BIENE MAJA UND IHRE ABENTEUER WYDANEJ PO RAZ PIERWSZY W 1912 ROKU. KSIĄŻKA ZOSTAŁA ZAADAPTOWANA NA SERIAL MITSUBACHI MĀYA NO BŌKEN W 1975.

24 REKSIO REKSIO – POLSKI SERIAL ANIMOWANY, KTÓREGO BOHATEREM JEST PIES WYMYŚLONY PRZEZ REŻYSERA I SCENARZYSTĘ LECHOSŁAWA MARSZAŁKA. SERIAL POWSTAWAŁ W LATACH W STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ LICZY 65 ODCINKÓW. KAŻDY Z NICH OPOWIADA O PRZYGODACH SYMPATYCZNEGO PSA REKSIA I JEGO PRZYJACIÓŁ – KUR, KOTÓW, INNYCH PSÓW ORAZ JEGO WŁAŚCICIELI

25 WILK I ZAJĄC WILK I ZAJĄC (ROS. "НУ, ПОГОДИ!" – NU, POGODI!) [NU PƏɡɐ'DʲI], OD SŁÓW WILKA TŁUMACZONYCH JAKO JA CI POKAŻĘ!, DOSŁOWNIE ZNACZĄCYCH NO, POCZEKAJ! – RADZIECKA, POTEM ROSYJSKA KRESKÓWKA, POPULARNA, ZWŁASZCZA W KRAJACH BLOKU WSCHODNIEGO. OPOWIADA O PRZYGODACH SYMPATYCZNEGO ZAJĄCA, KTÓREGO PRÓBUJE WCIĄŻ DOPAŚĆ WILK. GONIĄC SIĘ, PRZEŻYWAJĄ DUŻO ZABAWNYCH PRZYGÓD, Z KTÓRYCH ZAJĄC ZAWSZE WYCHODZI CAŁO. TWÓRCĄ TEJ BAJKI JEST: WIACZESŁAW KOTIONOCZKIN ( ), WŁADIMIR TARASOW (ODCINKI 17 I 18) ORAZ ALEKSIEJ KOTIONOCZKIN (2005). GŁOSU W LATACH URZYCZYLI ANATOLIJ PAPANOW I KŁARA RUMIANOWA, A PO ŚMIERCI PAPANOWA W 1987 ROKU WSTRZYMANO PRODUKCJĘ ODCINKÓW W STUDIU SOJUZMULTFILM. DOPIERO W 1993 ROKU PONOWNIE ZACZĘTO PRODUKOWAĆ ODCINKI. W 2005 ROKU GŁOSU URZYCZYLI: IGOR CHRISZCZENKO I OLGA ZWEREWA. PREMIERA PIERWSZEGO ODCINKA MIAŁA MIEJSCE 1 STYCZNIA 1969 ROKU.

26 KIWACZEK KIWACZEK LUB CZEBURASZEK (ROS. ЧЕБУРАШКА, CZEBURASZKA) – BOHATER OPOWIADAŃ AUTORSTWA EDUARDA USPIENSKIEGO ORAZ CYKLU RADZIECKICH ANIMOWANYCH FILMÓW LALKOWYCH W REŻYSERII ROMANA KACZANOWA. PIERWSZE WZMIANKI O KIWACZKU POJAWIŁY SIĘ WE WSTĘPIE DO KSIĄŻKI EDUARDA USPIENSKIEGO KROKODYL GIENA I PRZYJACIELE. KSIĄŻKOWY KIWACZEK JEST TROPIKALNYM ZWIERZĄTKIEM, KTÓRE DO DUŻEGO MIASTA TRAFIŁO PRZEZ PRZYPADEK. ZASNĘŁO W SKRZYNI Z POMARAŃCZAMI, KTÓRA Z KOLEI TRAFIŁA W RĘCE DYREKTORA ROSYJSKIEGO SKLEPU. TO WŁAŚNIE ÓW DYREKTOR NAZWAŁ ZWIERZĄTKO KIWACZKIEM, PONIEWAŻ ZWIERZĄTKO CIĄGLE SIĘ PRZEWRACAŁO. GŁÓWNA FABUŁA BAJKI TO POSZUKIWANIE PRZEZ KIWACZKA SWOJEGO MIEJSCA W RADZIECKIEJ RZECZYWISTOŚCI. KIWACZEK BYŁ ZABAWKĄ, KTÓRĄ W DZIECIŃSTWIE BAWIŁ SIĘ AUTOR. ZABAWKA PRZEDSTAWIAŁA DZIWNE ZWIERZĘ: NI TO NIEDŹWIEDZIA, NI TO ZAJĄCA Z DUŻYMI USZAMI.

27 SĄSIEDZI SĄSIEDZI (ORYGINALNE TYTUŁY CZESKIE: PAT A MAT ORAZ ...A JE TO!; POL. PAT I MAT ORAZ ...I TO WSZYSTKO!) – CZECHOSŁOWACKI, PÓŹNIEJ (OD 1994 R.) CZESKI LALKOWY SERIAL ANIMOWANY OPOWIADAJĄCY O PERYPETIACH DWÓCH MAJSTERKOWICZÓW, PATA I MATA.

28 KRECIK Krecik (PO CZESKU KRTEK, ) – CZESKI, POCZĄTKOWO CZECHOSŁOWACKI, CYKL FILMÓW ANIMOWANYCH DLA DZIECI, KTÓREGO TWÓRCĄ JEST. Zdeněk Miler.

29 KOZIOŁEK MATOŁEK KOZIOŁEK MATOŁEK – POSTAĆ STWORZONA PRZEZ KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO (TEKST) I MARIANA WALENTYNOWICZA (KOLOROWE RYSUNKI) W JEDNEJ Z PIERWSZYCH W POLSCE HISTORYJEK OBRAZKOWYCH DLA DZIECI W ROKU JEST TO POSTAĆ KULTOWA, MIMO ŻE OD ŚMIERCI OBU AUTORÓW MINĘŁY JUŻ DZIESIĘCIOLECIA, A OPISANE I NARYSOWANE PRZYGODY TYTUŁOWEGO BOHATERA NIE PRZYSTAJĄ DO WSPÓŁCZESNEJ RZECZYWISTOŚCI. TA POWIEŚĆ OBRAZKOWA NALEŻY DO KANONU POLSKIEJ LITERATURY DZIECIĘCEJ, ALE I DOROŚLI JĄ CHĘTNIE CZYTAJĄ. HISTORIA KOZIOŁKA MATOŁKA UZNAWANA JEST ZA PREKURSORSKĄ W POLSKIM KOMIKSIE. NA PODSTAWIE KSIĄŻECZEK STWORZONO BAJKĘ MUZYCZNĄ PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA, A ICH MOTYWY ZAINSPIROWAŁY SERIAL ANIMOWANY DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA.

30 PRZYGODY KOTA FILEMONA
W latach W STUDIU MAŁYCH FORM FILMOWYCH SE-MA-FOR POWSTAŁ SERIAL TELEWIZYJNY ZREALIZOWANY W TECHNICE ANIMACJI RYSUNKOWEJ. PIERWSZA SERIA 13 ODCINKÓW NOSIŁA TYTUŁ DZIWNY ŚWIAT KOTA FILEMONA. DRUGĄ, 26-ODCINKOWĄ SERIĘ ZATYTUŁOWANO PRZYGODY KOTA FILEMONA. POSZCZEGÓLNE ODCINKI OPOWIADAJĄ O PRZYGODACH DWÓCH KOTÓW – STAREGO, DOŚWIADCZONEGO BONIFACEGO, ORAZ FILEMONA – MAŁEGO, NAIWNEGO KOTKA, CIEKAWEGO ŚWIATA. OBAJ MIESZKAJĄ W WIEJSKIEJ CHACIE Z "DZIADKIEM" I "BABCIĄ".

31 PRZYGODY ROZBUJNIKA RUMCAJSA
ROZBÓJNIK RUMCAJS (ORG. O LOUPEŽNÍKU RUMCAJSOVI) – CZECHOSŁOWACKI SERIAL ANIMOWANY DLA DZIECI, ZREALIZOWANY WEDŁUG CYKLU POWIEŚCI Vaclava ČTVRTKA. SERIAL LICZYŁ 39 ODCINKÓW, JEGO KONTYNUACJĄ BYŁ NOWY SERIAL PT. CYPISEK - SYN ROZBÓJNIKA RUMCAJSA Z 1972 ROKU.SERIAL OPOWIADA O PERYPETIACH ROZBÓJNIKA RUMCAJSA Z RZAHOLECKIEGO LASU I JEGO RODZINY – ŻONY HANKI I SYNA CYPISKA. GŁÓWNYM WĄTKIEM SERIALU JEST KONFLIKT MIĘDZY ROZBÓJNIKIEM, A PANEM HRABIĄ ZAMIESZKUJĄCYM W ZAMKU W POBLISKIM MIEŚCIE JICZYN.W CZESKIM ORYGINALE ŻONA ROZBÓJNIKA RUMCAJSA NOSI MIĘ MANKA.

32 MIŚ USZATEK MIŚ USZATEK – POLSKI TELEWIZYJNY SERIAL ANIMOWANY, EMITOWANY W LATACH SERIAL ZNANY TEŻ POD ALTERNATYWNYM TYTUŁEM PRZYGODY MISIA USZATKA.

33 ŻWIREK I MUCHOMOREK BAJKI Z MCHU I PAPROCI – SERIAL ANIMOWANY PRODUKCJI CZECHOSŁOWACKIEJ. GŁÓWNYMI BOHATERAMI SĄ ŻWIREK (KŘEMÍLEK) I MUCHOMOREK (VOCHOMŮRKA).

34 Miś kolargol COLARGOL, MIŚ COLARGOL – POSTAĆ FIKCYJNA, MIŚ, BOHATER SERII FILMÓW ANIMOWANYCH PRZYGODY MISIA COLARGOLA WYPRODUKOWANYCH W LATACH 1967–1974 PRZEZ WYTWÓRNIĘ FILMOWĄ SE-MA-FOR.

35 PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA
Przygód kilka wróbla Ćwirka – dobranockowy serial animowany dla dzieci stworzony w latach w łódzkim Se-ma-forze. Nakręcono 39 odcinków po 10 minut. Sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, raz nawet leci do miasta. Mieszkanie wynajmuje w gnieździe bocianim. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka. Głosu wszystkim postaciom użyczył Jan Kobuszewski.

36 PROGRAMY DLA DZIECI W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH W TELEWIZJI POKAZYWANO RÓŻNE PROGRAMY DLA DIECI.

37 ZWIERZYNIEC ZWIERZYNIEC – PRZYRODNICZY PROGRAM TELEWIZYJNY SKIEROWANY DO DZIECI I MŁODZIEŻY. BYŁ EMITOWANY W TELEWIZJI POLSKIEJ W LATACH 70. I 80. W PAŚMIE POPOŁUDNIOWYM W PONIEDZIAŁKI, TYPOWO OD DO GOSPODARZEM PROGRAMU BYŁ MICHAŁ SUMIŃSKI, MYŚLIWY I MIŁOŚNIK ZWIERZĄT. W SKŁAD "ZWIERZYŃCA" WCHODZIŁY GAWĘDY PANA MICHAŁA, OPOWIEŚCI O ZWIERZĘTACH MARII SOŁTYŃSKIEJ, FILMY PRZYRODNICZE. NA KONIEC WYŚWIETLANO KRESKÓWKI WYTWÓRNI HANNA-BARBERA M.IN: PIES HUCKLEBERRY, PIXIE, DIXIE I PAN JINKS, MIŚ YOGI, GORYL MAGILLA, WALLY GATORA. PROGRAM ROZPOCZYNAŁ SIĘ PIOSENKĄ O SŁOWACH: "I KUDŁATE I ŁACIATE, PRĘGOWANE I SKRZYDLATE. TE, CO SKACZĄ I FRUWAJĄ NA NASZ PROGRAM ZAPRASZAJĄ". AUTORKĄ TEKSTU BYŁA MARIA TERLIKOWSKA.

38 PORA NA TELESFORA (DAWNIEJ PIĄTEK Z PANKRACYM)
PIĄTEK Z PANKRACYM – PROGRAM TELEWIZYJNY DLA DZIECI EMITOWANY OD MARCA 1978 DO ROKU 1990, W PIĄTKI, OKOŁO 16:40, W PROGRAMIE PIERWSZYM TELEWIZJI POLSKIEJ. PROWADZĄCYM BYŁ NAJPIERW ZYGMUNT KĘSTOWICZ, PÓŹNIEJ TADEUSZ CHUDECKI I JAKO OSTATNI ARTUR BARCIŚ (WTEDY PROGRAM UKAZYWAŁ SIĘ POD TYTUŁEM OKIENKO PANKRACEGO). SCENARIUSZE PISAŁ MACIEJ ZIMIŃSKI. PANKRACY BYŁ LALKĄ IMITUJĄCĄ PSA, ANIMOWANĄ PRZEZ HUBERTA ANTOSZEWSKIEGO. PROGRAM ZASTĄPIŁ PORĘ NA TELESFORA, PROWADZONĄ PRZEZ ZYGMUNTA KĘSTOWICZA, GDZIE DWA SMOKI TELESFOR I TEODOR BYŁY LALKAMI, A PAN ZYGMUNT, PODOBNIE JAK W PIĄTKU Z PANKRACYM PANEM ZYGMUNTEM.

39 LATAJĄCY HOLENDER LATAJĄCY HOLENDER - POLSKI PROGRAM TELEWIZYJNY O TEMATYCE ŻEGLARSKIEJ PRZEZNACZONY GŁÓWNIE DLA MŁODZIEŻY. PROGRAM BYŁ WYPRODUKOWANY PRZEZ GDAŃSKI OŚRODEK TELEWIZJI POLSKIEJ I WYŚWIETLANY OD 10 STYCZNIA 1967. ZESPOŁEM TWÓRCÓW PROGRAMU KIEROWAŁ BOHDAN SIENKIEWICZ.

40 PRZYBYSZE Z MATPLANETY
PRZYBYSZE Z MATPLANETY – POLSKI TELEWIZYJNY PROGRAM EDUKACYJNY PRZEZNACZONY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NADAWANY W TVP W LATACH 80. (PÓŹNIEJ KILKAKROTNIE POWTARZANY). WIDZ POZNAJE PODSTAWY MATEMATYKI (DZIAŁANIA NA ZBIORACH, UKŁADY NIEDZIESIĄTKOWE). BOHATERAMI TEGO PROGRAMU SĄ DWA MATEMATYCZNE ZNAKI: SIGMA (Σ), MĄDRY I ODWAŻNY, I JEGO PRZYJACIEL PI (Π), NIEŚMIAŁY I TCHÓRZLIWY.

41 EKRAN Z BRATKIEM EKRAN Z BRATKIEM – MAGAZYN TELEWIZYJNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, EMITOWANY W TELEWIZJI POLSKIEJ W LATACH 1964–1978 W PAŚMIE POPOŁUDNIOWYM (NP – 17.40) W CZWARTKI. GOSPODARZEM PROGRAMU BYŁ MACIEJ ZIMIŃSKI, DZIENNIKARZ I AUTOR POPULARNYCH TELEWIZYJNYCH PROGRAMÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

42 TELERANEK TELERANEK – TELEWIZYJNY PROGRAM DLA DZIECI NADAWANY OD WRZEŚNIA 1972 R. PRZEZ PROGRAM 1 TELEWIZJI POLSKIEJ. OD POCZĄTKU SYMBOLEM PROGRAMU BYŁ KOGUT ZAPROJEKTOWANY PRZEZ JOANNĘ ZACHARZEWSKĄ. NAJPIERW CZARNO-BIAŁY, A OD ROKU 1974 W STWORZONEJ PRZEZ STUDIO MINIATUR FILMOWYCH W WARSZAWIE KOLOROWEJ CZOŁÓWCE. ANIMOWANA CZOŁÓWKA PREZENTOWAŁA BIEGNĄCEGO KOGUCIKA, KTÓRY PUNKTUALNIE O GODZINIE 9.00 WSKAKIWAŁ NA PŁOT I PIAŁ.

43 SERIALE PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH WAKACJE Z DUCHAMI
STAWIAM NA TOLKA BANANA PAN SAMOCHODZIK I TEMPLARIUSZE

44 Rzutnik do bajek NA PEWNO WSZYSCY SOBIE WYOBRAŻAJĄ, ŻE KIEDYŚ, JAK NIE BYŁO DVD, TO ZASTĘPOWAŁO JE VHS*. W RZECZYWISTOŚCI NA MIEJSCE DVD DOMINOWAŁ RZUTNIK PRZEZROCZY. NA POCZĄTKU BYŁY TZW. ,,GARBUSKI’’, A PÓŻNIEJ POJAWIŁY SIĘ RZUTNIKI ,,ANIA’’. (* KASETY VIDEO)

45 bajki

46 KOMIKSY PRL-U JUŻ W CZASACH PRL-U W POLSCE POJAWIŁY SIĘ KOMIKSY. BYŁY ONE GŁÓWNIE POLSKIE.

47 KAPITAN ŻBIK KAPITAN ŻBIK – POPULARNA NAZWA SERII POLSKICH KOMIKSÓW, KTÓRYCH BOHATEREM BYŁ JAN ŻBIK, KAPITAN MILICJI OBYWATELSKIEJ. SERIĘ PRZYJĘŁO SIĘ RÓWNIEŻ NAZYWAĆ KOLOROWYMI ZESZYTAMI (OD LANSOWANEGO OFICJALNIE SYNONIMU NAZWY KOMIKS) LUB PO PROSTU ŻBIKAMI. OD 2006 ROKU UKAZUJE SIĘ KONTYNUACJA TEJ SERII PT. KOMISARZ ŻBIK, KTÓREJ BOHATEREM JEST KOMISARZ MICHAŁ ŻBIK, WNUK JANA

48 KAJKO I KOKOSZ KAJKO I KOKOSZ – SERIA KOMIKSÓW AUTORSTWA JANUSZA CHRISTV, KTÓRA STAŁA SIĘ JEGO NAJPOPULARNIEJSZYM DZIEŁEM. BOHATERAMI KOMIKSU SĄ TYTUŁOWI KAJKO I KOKOSZ, DWAJ SŁOWIAŃSCY WOJOWIE, MIESZKAJĄCY W GRODZIE KASZTELANA MIRMIŁA. ICH GŁÓWNYMI WROGAMI SĄ ZBÓJCERZE POD KOMENDĄ HEGEMONA I JEGO ZASTĘPCY KAPRALA. DO INNYCH WAŻNYCH BOHATERÓW KOMIKSU NALEŻĄ ŻONA MIRMIŁA, LUBAWA, MAŁY SMOK MILUŚ, CZAROWNICA JAGA I JEJ MĄŻ – ZBÓJ ŁAMIGNAT, ORAZ CIAMAJDOWATY ZBÓJCERZ OFERMA.

49 TYTUS, ROMEK I A’TOMEK TYTUS- SERIA KOMIKSÓW O ZABAWNEJ MAŁPIE O IMIENIU TYTUS I JEGO PRZYJACIOŁACH.

50 CZEKAJ, JA CI POKAŻĘ SERIA KSIĄŻECZEK Z HISTORYJKAMI O WILKU I ZAJĄCU.

51 pegasus CO PRAWDA PEGASUS POJAWIŁ SIĘ DOPIERO W LATACH 90-TYCH, ALE I TAK PRL-OWSKIE DZIECI GO PAMIĘTAJĄ, BO NAPEWNO JAKO NASTOLATKOWIE NA NICH GRAŁY.

52 SUPER MARIO BROS DUCK HUNT GRY NA PEGASUSA

53 tetris SŁYNNA GRA ELEKTRONICZNA. POPRZEDNIK GAME BOY’A. GRA POLEGAŁA NA TYM, ŻEBY UTWORZYĆ JAK NAJWIĘKSZĄ WIEŻE Z KLOCKÓW.

54 ROSYJSKIE GRY ELEKTRONICZNE
BYŁY RÓWNIEŻ GRY ELEKTRONICZNE, KTÓRYMI SIĘ BAWIŁY DZIECIAKI. POPULARNYMI GRAMI OKAZAŁY SIĘ MIN. OŚMIORNICA, KUCHARZ I AUTOSLALOM. NAJPOPULARNIEJSZĄ GRĄ BYŁY TZW. JAJECZKA.

55 DZIĘKUJE ZA OBEJŻENIE PREZENTACJI
WOJTEK BROŃSKI


Pobierz ppt "WOJCIECH BROŃSKI DZIECI PRL-U."

Podobne prezentacje


Reklamy Google