Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małżeństwo, o jakim marzymy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małżeństwo, o jakim marzymy"— Zapis prezentacji:

1 Małżeństwo, o jakim marzymy
Opuszczenie: warunek jedności w małżeństwie

2 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie. List do Efezjan 5:25 Podłożem wielu problemów w małżeństwie są nie tyle konflikty z teściami, co postawa małżonków. Najczęściej to w nich samych nie został zrealizowany ważny i podstawowy etap opuszczenia - emocjonalnego, psychicznego, czy w kategoriach wyborów i priorytetów. Jak długo żona nie jest dla męża tą najważniejszą i najbliższą osobą, tak relacji małżeńskiej długo nie będzie miała pełnego poczucia bezpieczeństwa w relacji małżeńskiej Wciąż będzie świadoma, że ktoś inny zajmuje należne jej miejsce.

3 Swojego partnera można "zdradzać z rodzicami" w sposób emocjonalny.
„ Dlatego opuści człowiek ojca matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem” List do Efezjan 5:31 Jednym z najczęściej powielanych błędów jest destruktywna więź matki z zamężną córką lub żonatym synem. Jeżeli ich relacja jest nadrzędna w stosunku do więzi z mężem czy żoną, to takie małżeństwo wcześniej czy później napotka poważne kłopoty. Swojego partnera można "zdradzać z rodzicami" w sposób emocjonalny. Tworzy się wówczas trójkąt lub czworokąt społecznie akceptowany, lecz bardzo niszczący małżeństwo.

4 „ Aby wszyscy byli jedno, jak Ty Ojcze, we mnie
„ Aby wszyscy byli jedno, jak Ty Ojcze, we mnie. A Ja w Tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. Małżeństwo, w którym nie doszło do fizycznego i emocjonalnego opuszczenia rodziców w sensie uniezależnienia od nich, napotyka wiele problemów już od samego początku swojego wspólnego życia. Uzależnienie finansowe od rodziców lub osób trzecich otwiera furtkę do ingerowania i dyktowania warunków przez "ofiarodawcę". Małżeństwo powinno dążyć, więc do jak największej samodzielności, aby została spełniona Boża zasada "opuszczenia".

5 „…. A żona niechaj poważa męża swego.”
Nie inaczej jest w życiu żony. Więź z mężem i jego miejsce są nadrzędne wobec relacji z innymi osobami, w tym z matką czy ojcem.

6 "Potem rzekł Pan Bóg: Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam
"Potem rzekł Pan Bóg: Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednia dla niego." Jedność w małżeństwie może nastąpić dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione pewne określone przez Boga warunki: opuszczenie, złączenie się i stanie się jednym ciałem.

7 Budowanie silnego małżeństwa cz.I
Co mogę zrobić, by być dla Ciebie lepszą żoną/ lepszym mężem? Dziękuję Ci za to, że jesteś dla mnie... Kiedy marzyłeś o małżeństwie, to wyobrażałeś sobie, że twoja żona /mąż będzie... Kiedy marzyłeś o małżeństwie, to wyobrażałeś sobie, że twoje życie będzie wyglądało następująco... umiejętność przezwyciężania samotności; dojrzałe spojrzenie na realia życia (wielkość rodziny i model rodzicielstwa, prowadzenie gospodarstwa domowego, formy spędzania wolnego czasu, dysponowanie pieniędzmi);

8 Budowanie silnego małżeństwa cz.II
właściwe spojrzenie na seks jako dar Stwórcy. posiadanie celu w życiu i uporządkowanych priorytetów; pozytywne myślenie o tym, co dobre - szczególnie w drugiej osobie; postawa wdzięczności za każdy wyraz miłości. odkrycie Bożej, biblijnej koncepcji małżeństwa; zrozumienie, czym jest małżeństwo, partnerstwo i odpowiedzialność według Bożych standardów; poznanie, na czym polega rola męża i żony, określona przez Stwórcę.

9 "Wiem, o Boże mój, że Ty badasz serce i upodobałeś sobie szczerość
"Wiem, o Boże mój, że Ty badasz serce i upodobałeś sobie szczerość..." 1 Księga Kronik 29:17a zdolność komunikowania i umiejętność słuchania; zdolność przebaczania komuś i przyjęcia przebaczenia

10 Pokonywanie przeszkód
Powiedzcie sobie szczerze o swoich oczekiwaniach. W jakim stopniu są one realne do spełnienia, a w jakim nie? Dobrze jest to wyjaśnić, tak by druga strona naprawdę zrozumiała, czy może liczyć na spełnienie ich lub, dlaczego nie. Jeżeli trudno jest wam o tym mówić, pomocą może być napisanie listu do siebie nawzajem. Zweryfikujcie własne oczekiwania.

11 "Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was - mówi Pan - myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją." Księga Jeremiasza 29:11 Uzgodnijcie konkretne prośby dotyczące Waszej relacji i wspólnie się o nie módlcie! Pomiędzy wami dzisiaj i przeszłością może stanąć Jezus Chrystus, by uwolnić was od obciążeń minionych pokoleń. Od was może rozpocząć się nowy przekaz błogosławieństwa w historii waszych rodzin.

12 RECEPTA NA UDANE MAŁŻEŃSTWO
Wspólna modlitwa Wspólne stół Wspólne łóżko

13 Zakończenie Udane małżeństwo zależy od dwóch rzeczy:
od znalezienia właściwej osoby od bycia właściwą osobą. Prezentacje przygotowała: M.Smolińska Na podstawie książki: „Małżeństwo o jakim marzymy” Aliny i Henryka Wieja Wyd.Kanonia

14 Pomoc Duchowa


Pobierz ppt "Małżeństwo, o jakim marzymy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google