Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja dla IV-V klasy szkoły podstawowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja dla IV-V klasy szkoły podstawowej"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja dla IV-V klasy szkoły podstawowej
TAJEMNICE BAKTERII Prezentacja dla IV-V klasy szkoły podstawowej Małgorzata Stylo dla Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska

2 CZYM JEST BAKTERIA??? Na wstępie można zapytać z czym kojarzą się dzieciom bakterie. Czy wiedzą gdzie występują, co robią? Źródło:

3 Najstarszy i najprostszy Zasiedla wszystkie środowiska
organizm na Ziemi Zasiedla wszystkie środowiska wszędobylska BAKTERIA Organizm jednokomórkowy Należy do królestwa prokariota Nie posiada jądra komórkowego Posiada małe rozmiary 1 mm (10-6)

4 BUDOWA BAKTERII Rybosomy slużą bakterii do produkcji bialek,
z których buduje swoja komórkę. Bakteria nie posiada jądra komórkowego, a jej kod genetyczny, instrukcja jak ma działać, jest umieszczona w cytoplazmie, substancji wypełniającej wnętrze komórki bakteryjnej. Źródło:

5 DLACZEGO NIE LUBIMY BAKTERII???
Źródło: wiki.blender.org

6 ZŁE Pasożytują na ludziach i zwierzętach. Wywołują szereg chorób!
BAKTERIE Pasożytują na ludziach i zwierzętach. Wywołują szereg chorób! Takie bakterie to PATOGENY. Choroby u zwierząt: wąglik, wibrioza czy gruźlica zwierzęca. Choroby u ludzi: angina, dżuma, cholera, tyfus, gruźlica czy kiła. Pasożytują na roślinach. Mogą wpływać na mniejsze plony.

7 DLACZEGO POWINNIŚMY POLUBIĆ BAKTERIE???

8 DOBRE BAKTERIE Stanowią naturalną mikroflorę każdego organizmu
( w naszym ciele jest ich ok. 2kg.) Chronią nasz organizm przed inwazją złych bakterii. Przykładem dobrze zorganizowanej grupy bakterii są bakterie jelitowe. Są wykorzystywane przez człowieka przy produkcji witamin, antybiotyków, serów, kefirów czy jogurtów. Biorą udział w naturalnych procesach kiszenia, np. kapusty czy ogórków.

9 TO JESZCZE NIE WSZYSTKO….
...bakterie biorą również udział w kształtowaniu naszego środowiska.

10 w erze zwanej prekambrem, sinice Cyanobacteria wytworzyły tlen,
W prekambrze środowisko było beztlenowe, składało się głownie z azotu, siarki. Bakterie te wykorzystując azot i siarkę w swoim oddychaniu wytworzyły, jako produkt uboczny, tlen. Około 3,8 mld lat temu, w erze zwanej prekambrem, sinice Cyanobacteria wytworzyły tlen, stwarzając przy tym dogodne warunki do dalszego rozwoju życia, ewolucji. Źródło: universe-review.ca/F11-monocell.htm Podczas oddychania i odżywiania się bakterii powstają związki chemiczne, które tworzą złoża różnych metali, skał. Bakterie umożliwiając szybsze powstawanie tych skał. Tworzą złoża cennych surowców i skał, jak siarki, galeny, wapieni, które człowiek może wydobywać i przetwarzać. Źródłó: Źródło: kopalniawiedzy.pl

11 Biorą udział w rozkładzie materii organicznej, czyli
Gdyby nie bakterie (na przykładzie lasu) opadające liście, szczątki obumarłych roślin, martwe zwierzęta nagromadzały by się w lesie, tworząc z niego jedno wielkie wysypisko. Jednak dzięki bakteriom, które zjadają te szczątki (są destruentami w łańcuchu pokarmowym) tak nie jest. Biorą udział w rozkładzie materii organicznej, czyli obumarłych szczątków roślinnych i zwierzęcych źródło: Bakterie odżywiają się oraz oddychają wykorzystując różnorakie substancje, również takie, które są dla nas toksyczne czy niebezpieczne (np. substancje zawarte w ściekach – wodach zużytych i zanieczyszczonych przez działalność człowieka). Dlatego też tworzy się odpowiednie środowisko w oczyszczalniach ścieków dla tych bakterii, aby poprzez swoje odżywianie, oddychanie przemieniły toksyczne substancje w przyjazne i potrzebne w środowisku. Wykorzystywane są do biologicznego oczyszczania ścieków w oczyszczalniach ścieków Źródło:

12 BAKTERIE POD MIKROSKOPEM
Streptococcus thermophilus Można go spotkać w jogurtach, mleku. Źródło: Sauerkraut Nieszkodliwa bakteria występująca w jedzeniu. Źródło:

13 BAKTERIE POD MIKROSKOPEM
Clostridium botulinum Bakteria produkująca jad kiełbasiany, zatruwająca pokarm . Źródło:

14 BAKTERIE POD MIKROSKOPEM
Zespół bakterii występujących na ludzkim języku. Źródło: Zespół bakterii występujących w moczu. Źródło:

15 BAKTERIE POD MIKROSKOPEM
Escherichia coli Między innymi żyje w jelicie ludzkim, produkuje tam witaminy B i K. Groźna dla innych układów naszego ciała. Źródło: Salmonella Bakteria chorobotwórcza dla ludzi, powoduje zatrucia pokarmowe. Źródło:

16 BAKTERIE są i złe i dobre.
Jednak więcej jest dobrych, bez których nasze życie na Ziemi wyglądałoby zupełnie inaczej lub w ogóle by nie istniało. BAKTERIE są naszymi nieodłącznymi towarzyszami w każdych środowiskach. Choć tak małe, nie widoczne dla ludzkiego oka, pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu.

17 Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska 01-445 Warszawa, ul
Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13 tel./fax: (48) (22) – NIP: Członek Światowej Unii Ochrony Przyrody Niniejsza prezentacja przygotowana została w ramach praktyk dla studentów i absolwentów studiów przyrodniczych, odbywających się w Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska. Jej wykorzystywanie do celów edukacyjnych możliwe jest wyłącznie z podaniem źródła. Wykorzystywanie do innych celów, w tym zwłaszcza komercyjnych, wymaga każdorazowo zgody NFOŚ.


Pobierz ppt "Prezentacja dla IV-V klasy szkoły podstawowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google