Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wilgoć – cichy wróg ! Wilgoć atakuje zarówno fundamenty, piwnice, ściany, stropy, dachy, może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wilgoć – cichy wróg ! Wilgoć atakuje zarówno fundamenty, piwnice, ściany, stropy, dachy, może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów."— Zapis prezentacji:

1 Wilgoć – cichy wróg ! Wilgoć atakuje zarówno fundamenty, piwnice, ściany, stropy, dachy, może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów.

2 ……To niektóre objawy kłopotów z wilgocią w domu
……To niektóre objawy kłopotów z wilgocią w domu. Tylko jeśli poznamy i usuniemy ich źródła możemy skutecznie osuszyć dom !!.Jeśli ich nie znajdziemy i zajmiemy się tylko skutkami wilgoć będzie ciągle powracać Pleśń Odpadanie Tynku Grzyby Odpadanie płytek Łuszczenie się farby

3 Skąd się biorą grzyby? Grzyby pleśniowe, popularnie nazywane pleśniami, atakują drewno, materiały drewnopochodne, ceramikę budowlaną, beton, tynki, a nawet tworzywa sztuczne. Ich zarodniki są obecne niemal wszędzie i rozpoczynają rozwój, jak tylko trafią na sprzyjające warunki atmosferyczne. Dochodzi do tego, gdy jest wilgotno, ciepło i nie ma przewiewu. Zarodniki grzybów domowych zawsze są obecne w sąsiedztwie ich owocników. Przenoszą się na niewielką odległość niesione przez wodę lub powietrze. Mogą też czaić się w zagrzybionej ziemi. Grzyby żywią się celulozą zawartą w drewnie. Aby jednak dostać się do źródła pożywienia, potrafią przerosnąć nawet beton i grube ściany murowane.

4 Jak je rozpoznać ? Pleśnie. Atakują zarówno
drewno, jak i inne materiały budowlane. Tworzą skupiska płaskich narośli w kolorach od białego do ciemno-brunatne- go. Ich obecność na ścianach i sufitach można też stwierdzić, obserwując wybrzuszenia, odpadanie tynku, łuszczenie się powłoki malarskiej lub odspajanie tapety. Nie niszczą drewna, a jedynie psują jego wygląd. Potrafią za to naruszyć strukturę innych materiałów budowlanych, a szczególnie cegieł, farb, tynków i tapet. Grzyby domowe. Występują tam, gdzie jest drewno. Na zainfekowanej powierzchni pojawia się najpierw grzybnia. Tworzy ona skupiska cieniutkich nitek. Następnie u niektórych gatunków formują się z nich długie sznury. Na koniec tego cyklu wyrastają owocniki, które mogą przybrać najprzeróżniejsze kształty – od płaskich skórzastych narośli do kapeluszy charakterystycznych dla grzybów leśnych. Mogą mieć one kolor biały, żółty, żółtopomarańczowy, zielonooliwkowy, czerwony, fioletowy, brunatny, a najczęściej czarny Grzyby domowe powodują butwienie i pękanie drewna. Rozsadzają też ściany, fundamenty i stropy przez które przerastają.

5 Jak walczyć z pleśniami ?
Pleśnie. Porastają powierzchnię drewna i nie wrastają w jego głąb. By się ich pozbyć, wystarczy wyszorować deski lub słupy szczotką albo ścierką. Na koniec trzeba pomalować je preparatem grzybobójczym. Gdy preparat wyschnie, drewno można malować bejcą, farbą lub lakierem. Jeśli pleśń pojawiła się na elementach murowanych lub betonowych, jej usunięcie wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim trzeba skuć tynk z miejsca, gdzie widoczne są objawy występowania pleśni oraz w promieniu 0,5 m2 wokół tego obszaru. Pleśń znajdującą się pod tynkiem usuwa się szpachelką lub twardą szczotką. Warto też użyć do tego celu środka czyszczącego na bazie chloru. Następnie oczyszczone miejsce maluje się lub spryskuje preparatem grzybobójczym. Gdy wniknie on całkowicie - można przystąpić do tynkowania.

6 Jak walczyć z grzybami ? Grzyby domowe. W przeciwieństwie do pleśni poważnie uszkadzają drewno i niszczą mury. Najpierw trzeba usunąć zniszczone przez grzyb fragmenty drewna. Niekiedy mogą być to cale deski, słupy albo legary Najczęściej jednak ociosuje się wierzchnią zaatakowaną warstwę. Drewno trzeba następnie pomalować odpowiednim preparatem, stosując dawkę zaleconą przez producenta. Jeśli grzyb w poszukiwaniu pożywienia przerosi mury, jego usunięcie jest bardziej skomplikowane. Trzeba skuć tynk i oczyścić zarażoną powierzchnię w identyczny sposób jak w wypadku pleśni. Szczególnie starannie trzeba usunąć grzybnię ze spoin między cegłami. Następnie w spoinach trzeba wywiercić kilku centymetrowe kanaliki. Do nich wlewa się preparat grzybobójczy Od razu po tej operacji można przystąpić do ponownego tynkowania.

7 Po czym poznać, że wilgoci jest za dużo ??
O stale podwyższonej wilgotności mogą świadczyć: Zaparowane szyby Wilgotne plamy na ścianach i ciemne naloty pleśni i grzyba Stale zaparowane lustro w łazience i wilgotne ręczniki Wyczuwalny zapach stęchlizny.

8 Jak usuwać wilgoć z domu ?
Wszystkie pomieszczenia w których przebywają ludzie, oraz te które nie mają otwieranych okien trzeba wentylować. W domach jednorodzinnych z wentylacją mechaniczną nie ma kłopotów z nadmiarem wilgoci. Ale wykonuje się ją rzadko. W większości domach wentylacja jest grawitacyjna. Gdy powietrze w pomieszczeniach jest zbyt wilgotne to znak że nie działa ona jak należy. Najczęściej dzieje się tak gdy : Ciąg w kanale wentylacyjnym jest za słaby bo jego przekrój jest zbyt mały, ma chropowatą powierzchnie, jest nieszczelny. Często wystarczy go po prostu wyczyścić. Do pomieszczeń napływa zbyt mała ilość powietrza. Powietrze musi mieć możliwość swobodnego przepływu z pokoi do łazienek i kuchni gdzie zwykle znajdują się kanały wentylacji wywiewnej – u dołu drzwi muszą być otwory o dostatecznej powierzchni.

9 Rodzaje wentylacji : Wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Działa tak, że świeże powietrze napływa do pomieszczeń przez nieszczelności okien, a zużyte - wypływa otworami (kratkami) wentylacyjnymi, zamontowanymi w ścianach. Zaletą tego systemu jest to, że działa nieprzerwanie i nie hałasuje. Ma jednak kilka wad: - nie możemy regulować ilości nawiewanego i usuwanego powietrza. - tracimy ciepło, które ucieka z mieszkania wraz wywiewanym powietrzem. - przy bezwietrznej pogodzie wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo. Wentylacja mechaniczna jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora. W zależności od kierunku ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia rozróżnia się wentylację mechaniczną: - nawiewną - dostarczanie powietrza odbywa się w sposób mechaniczny, a usuwanie w sposób naturalny, - wywiewną - powietrze dostarczane jest w sposób naturalny, a mechanicznie wspomagany jest wywiew, - nawiewno-wywiewną - w tym przypadku dostarczanie i usuwanie powietrza odbywa się w pełni mechanicznie.

10 Nadmiar wilgoci w powietrzu:
Gdzie się pojawia ? Jak sobie z nim poradzić ? W łazience: - w czasie kąpieli Bierz prysznic zamiast siedzieć długo w wannie W kuchni – podczas intensywnego gotowania Gotuj potrawy pod przykryciem W pozostałych pomieszczeniach – w związku z dużymi porządkami, praniem i innymi mokrymi pracami; Susz pranie w przewiewnym lub dobrze wentylowanym miejscu, wietrz podczas porządków W nowo budowanym pomieszczeniu – podczas wysychania scian. Otwieraj okna, zwłaszcza gdy intensywnie ogrzewasz pomieszczenia.

11 Najlepszym sposobem na zapobieganiu pojawiania się wilgoci w naszym domu jest stosowanie odpowiedniej wentylacji: Prawidłowa wentylacja Specjalne szpary w oknach

12 Nawiewniki okienne Działanie wentylacji grawitacyjnej Wentylator Grawitacyjny

13 KONIEC !!


Pobierz ppt "Wilgoć – cichy wróg ! Wilgoć atakuje zarówno fundamenty, piwnice, ściany, stropy, dachy, może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google