Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowanie prezentacji c.d.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowanie prezentacji c.d."— Zapis prezentacji:

1 Przygotowanie prezentacji c.d.
Wymowa

2 Pięć zasad właściwej argumentacji
Właściwy wybór argumentów (skupienie się na najmocniejszych) Właściwe uszeregowanie argumentów (logiczne, przejrzyste) Argumentowanie z pozycji audytorium (ważnych dla słuchaczy) Zachowanie neutralności – obiektywizm i rzeczowość. Obrazowość argumentów – barwny język (przykłady, porównania).

3 Głos i wymowa Słowo musi być:
Słyszalne: musi być wymawiane wyraźnie i czysto, co jest zależne od sprawnego działania aparatu mowy; Zrozumiałe: akcentowanie musi być logiczne i poprawne, ważna jest umiejętność ukazania logicznej budowy treści; Słuchane: mówienie musi być estetyczne, piękne, aby mówiący był chętnie słuchany, potrafił wywoływać wzruszenia estetyczne u słuchacza. Źródło: B. Wieczorkiewicz, Sztuka mówienia, Warszawa 1980, s. 22

4 Droga do prawidłowej wymowy
Naśladowanie nieprawidłowych wzorców Błędna wymowa Uświadomienie sobie popełniania błędu Prawidłowa wymowa

5 Niektóre najczęściej popełniane błędy w wymowie
RODZAJ BŁĘDU PRZYKŁAD Mowa „abecadłowa, „pisowniowa”, czyli dokładne wymawianie wszystkich liter trzeba (zamiast: tszeba) prośba (zamiast: proźba) Mówienie z nieprawidłowym akcentem uczyliśmy (zamiast: uczyliśmy) Nieprawidłowa wymowa spółgłosek wargowych miękkich, np. mi, pi, bi Mniodek, bjurko Wymowa wygłosowego „-ą” jak „-om” Idom, piszom, niosom Zbytnie upraszczanie grup spółgłoskowych Ziarko, czymaj, czewiki Redukowanie głosek w zbitkach wyrazów kończących się i zaczynających tą samą głoską Jesto (zamiast: jest to) Katedrautomatyki (zamiast: katedra automatyki)

6 Prawidłowa wymowa ę i ą ę na końcu wyrazu czytamy jak e
ą na końcu wyrazu czytamy jak ą, a nie jak om ani o (np. są, a nie som ani so) ę i ą w śródgłosie (w środku wyrazu) wymawiamy tylko przez spółgłoskami szczelinowymi: s, z, sz, ż, f, w (np. wąż, gęsie, Śląsk) ę i ą przed głoskami: t, d, k, g, p, b, k, g, c, dz, cz, dż, ć, dź, l, ł w śródgłosie wymawiamy jako en, eń, em oraz on, oń, om (np. bende, pieńdziesiont, bemben, przysiońdzie, bombelek)

7 Jak doskonalić wymowę? Rozgrzewka aparatu mowy: Łamańce językowe
Ćwiczenia warg Ćwiczenie języka Ćwiczenia podniebienie miękkiego Ćwiczenia szczęk Łamańce językowe

8 Łamańce językowe Na poczęstunku po rigorosum, na koszt autora dysertacji zakąszano rumfordzką zupą z soczewicy i pieczarkowymi pasztecikami. Rozrewolwerowany rewolwer rozrewolwerował się. Kolorowe laboratorium w kolorach.

9 Łamańce językowe Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt tarcicę tartak tarł. Bolero Ravela. Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który entuzjastycznie oklaskiwał przeliteraturalizowaną i przekarykaturyzowaną sztukę.

10 Łamańce językowe Ckliwy prestidigitator Todoregallo Werdadero do knajpki mknie po buteleczkę spirytusiku najwydestylowaniuchniejszego dla reżysera Laubezegi. W Szczebrzeszynie mieszkał szczebrzeszynianin ze szczebrzeszynianką pod szczebrzeszyńskim szczytem.

11 Dobre nawyki na dobry głos
codziennie 1,5 l wody niegazowanej, przynajmniej raz na kilka dni dłużej spać, pamiętać o przerwach na oddech, mówić wyłącznie na wydechu, opanować prawidłową technikę oddychania przeponą podczas mówienia nie zaciskać warg i szeroko otwierać usta, rozluźniać mięśnie ramion, szyi, krtani, klatki piersiowej, pamiętać o choćby najkrótszej rozgrzewce, przed wystąpieniem unikać pełnego żołądka, potraw zbyt gorących, zimnych lub za ostrych oraz alkoholu i nikotyny, nie występować z choćby lekko chorym lub podrażnionych gardłem.

12 Literatura Wykładowca doskonały, A. Rozmus (red.), Warszawa 2010, rozdziały: 2 i 3.


Pobierz ppt "Przygotowanie prezentacji c.d."

Podobne prezentacje


Reklamy Google