Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XV-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XV-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku"— Zapis prezentacji:

1 XV-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku
FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI r r. XX LAT DZIAŁALNOŚCI KLUBU AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU NA RZECZ KOBIET DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ PIERSI Motto na dziś: „Nie każdemu cierpieniu można pomóc, ale wobec każdego cierpienia można mieć szacunek” Jan Paweł II

2 Amazonki - nazwa wywodzi się :
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Amazonki - nazwa wywodzi się : AMAZONKI - według mitologii greckiej były to wojownicze kobiety jeżdżące wierzchem na koniach wywodzące się od boga wojny Aresa i nimfy Harmonii. Zamieszkiwały w Azji Mniejszej nad rzeką Termodont w rejonie Morza Czarnego. Kobiety były przysposabiane do myślistwa i walki. Odejmowano im jedną pierś w celu łatwiejszego posługiwania się łukiem lub włócznią. Stąd starożytni Grecy wywodzili ich nazwę od Amazones czyli "bez piersi" Dr Krystyna Mika powiedziała: „Odjęcie piersi jest ciężkim przeżyciem dla każdej kobiety, ale może być ceną jaką trzeba zapłacić, aby żyć”. Wyprowadzając podobieństwa z potomkiniami boga Aresa możemy powiedzieć, że my, współczesne kobiety, też przystąpiłyśmy do walki z groźnym wrogiem - chorobą nowotworową i jej skutkami. Współczesne Amazonki to kobiety dzielne, silne, które nie tylko pokonały chorobę, ale mają dość siły, by pomagać tym, które są na początku tej trudnej drogi. Białystok r.

3 POCZĄTKI RUCHU AMAZONEK I HISTORIA BIAŁOSTOCKIEGO KLUBU AMAZONKI
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku POCZĄTKI RUCHU AMAZONEK I HISTORIA BIAŁOSTOCKIEGO KLUBU AMAZONKI 1952r. USA - powstanie ruchu „Reach to Recovery” 1987r. Polska - powstanie Klubu Amazonek w Warszawie Pięć lat później powstaje Klub w Białymstoku jako 12 - ty w Polsce. 10 grudnia 1992r. - z inicjatywy: Pani dr Marii Morelowskiej -Topczewskiej, Pani Lidii Telszewskiej i Pani Marzeny Malarewicz zaczyna działać Klub Amazonki przy Stowarzyszeniu do Walki z Rakiem z siedzibą przy Białostockim Ośrodku Onkologicznym. 16 lutego 1993r. w Warszawie powstała Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki". Klub Białostocki jest członkiem Federacji od powstania w 1993r. Federacja na dzień dzisiejszy skupia około 200 Klubów "Amazonki" działających na terenie całej Polski, które zrzeszają około kobiet. Federacja należy do organizacji międzynarodowych Reach to Recowery oraz Europa Donna. Obecnie siedzibą Federacji jest Poznań. Od roku 2007 zmieniono nazwę na: Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”. Białystok r.

4 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku
3 sierpnia 1995 roku Z przyczyn osobistych kol. Lidia Telszewska zrezygnowała z funkcji przewodniczącej. Wybrano nowy Zarząd Klubu. W jego skład weszły: Walentyna Pawlak przewodnicząca Łucja Borysewicz z-ca przewodniczącej Krystyna Gadomska - sekretarz Wanda Bagińska skarbnik 4 czerwca 2004 roku - Uzyskujemy osobowość prawną. Rejestrujemy się pod nazwą: KLUB AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU z siedzibą przy BCO, ul. Ogrodowa 12 w Sądzie Rejonowym XII Wydział Gospodarczy i otrzymujemy numer KRS Mamy zatwierdzony statut. Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

5 17 listopada 2005 roku XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku
Na Walnym Nadzwyczajnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Wala Pawlak ze względu na stan zdrowia rezygnuje z funkcji prezesa. Zarząd nadał jej tytuł honorowego członka Klubu. Zostaje wybrany nowy Zarząd i Komisja Rewizyjna. Nowym Prezesem została Regina Zalech. W lipcu 2006r. - powstała Podlaska Unia Amazonek zrzeszająca kluby Amazonek z: Białegostoku Bielska Podlaskiego Augustowa Suwałk Klub Amazonki w Białymstoku pełni rolę klubu wiodącego. 21 sierpnia 2009r. - Klub uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego i ma możliwość otrzymywania darowizn z tytułu 1% podatku od osób fizycznych. Listopad 2011r. - Przystąpienie Klubu do Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

6 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku
MISJA I WIZJA KLUBU MISJA KLUBU AMAZONKI - Istniejemy po to, by nawzajem wspierać się, by sobie pomagać, by aktywnie działać i wychodzić z choroby nowotworowej. WIZJA KLUBU AMZONKI - Chcemy wspomagać pokonywanie choroby nowotworowej piersi poprzez skupianie w działaniach stowarzyszenia jak największej ilości osób. OBSZARY DZIAŁALNOŚCI Organizacja i promocja wolontariatu - Ochotniczek Rehabilitacja fizyczna i psychiczna Organizacja turnusów rehabilitacyjnych Integracja i aktywizacja społeczna Amazonek Organizacja imprez turystycznych i aktywnego wypoczynku Edukacja i szkolenie środowiska kobiet dotkniętych rakiem piersi Działania na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych Białystok r.

7 AMAZONKI WOLONTARIUSZKI
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku OCHOTNICZKI - TO AMAZONKI WOLONTARIUSZKI W Klubie działa sekcja Ochotniczek - Amazonek, które przeszły leczenie raka piersi zdołały zdystansować się do swoich ciężkich przeżyć, a teraz - odpowiednio przeszkolone - pomagają innym. Pierwszą przewodniczącą była Irenka Cudowska, od 2011r. Zosia Rutkowska. Sekcja liczy obecnie 22 Ochotniczki, 12 aktualnie odwiedza chore kobiety na oddziałach chirurgii BCO. OCHOTNICZKI - rozpoczęły pracę w lipcu 1994 roku. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. Białystok r.

8 REHABILITACJA FIZYCZNA I PSYCHICZNA
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku REHABILITACJA FIZYCZNA I PSYCHICZNA W kwietniu 1993r. - z inicjatywy Pani Jolanty Markiewicz - Wilkiewicz rozpoczęto systematyczną rehabilitację fizyczną Amazonek: początkowo w sali gimnastycznej Szkoły Pielęgniarek i Położnych, obecnie w sali gimnastycznej Dziennego Oddziału Rehabilitacji BCO. Gimnastykę organizowała i od samego początku prowadzi p. Jolanta Markiewicz - Wilkiewicz, rozszerzyły się tylko formy rehabilitacji ruchowej. Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

9 Gimnastyka Amazonek w basenie Zebranie Amazonek z Panią psycholog
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku REHABILITACJA FIZYCZNA I PSYCHICZNA Gimnastyka Amazonek w basenie Nordic walking w parku Zebranie Amazonek z Panią psycholog Rehabilitację psychiczną prowadziła: dr Irena Parfieniuk przez 15 lat oraz okazjonalnie pani Renata Saniewska, pani Beata Skowrońska przez 2 lata, a obecnie pani Monika Ksepko. Rehabilitacja psychiczna i ruchowa jest współfinansowana przez Departament Spraw Społecznych Referat Zdrowia Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Białystok r.

10 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku
Ogólnopolska spartakiada Amazonek „Dąż do sprawności” 1997r. - Gościm, 1998r. - Wągrowiec VIII Spartakiada Unii Warmińsko – Mazurskiej Sierpień 2012r. - Olsztyn Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

11 TURNUSY REHABILITACYJNE
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku TURNUSY REHABILITACYJNE Zarząd Klubu zorganizował 18 turnusów rehabilitacyjnych: Augustów, Krynica Zdrój, Polańczyk, Jarosławiec, Dziwnówek, Jantar, Jarnołtówek, Ustronie Morskie, Ustroń, Bukowina Tatrzańska, Jastrzębia Góra, Iwonicz Zdrój. Białystok r.

12 WYCIECZKI, PIELGRZYMKI
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku WYCIECZKI, PIELGRZYMKI SPOTKANIA INTEGRACYJNE I OKOLICZNOŚCIOWE Zarząd Klubu zorganizował wiele wyjazdów integracyjno – turystycznych: do Białowieży, Kalisza, Trójmiasta, Szlakiem Kultur Pogranicza, Warszawy, Kielc, Wilna, Trok, Wrocławia, Augustowa. Odbyły się trzy pielgrzymki do Lichenia. Uczestniczyłyśmy w 13 Ogólnopolskich Pielgrzymkach Amazonek na Jasną Górę. Otrzymywałyśmy dofinansowanie z MOPR i PCPR w Białymstoku. Białystok r.

13 DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA I SZKOLENIOWA
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA I SZKOLENIOWA Rak piersi od A do Z Poznaj swój nowotwór – to ma znaczenie Hormonoterapia w leczeniu raka piersi Rola rehabilitacji w poprawie sprawności Amazonek Zapobieganie przerzutom do kości Obrzęk limfatyczny jako powikłanie po leczeniu raka piersi Spotkanie edukacyjne z dr Tomaszem Filipowskim w 2011r. na temat: Nowe metody radioterapii Konferencja 2010r. - Zapobieganie przerzutom do kości Konferencja 2011r. - Problem NTM BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. Białystok r.

14 PROFILATYKA I PROMOCJA ZDROWIA
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku PROFILATYKA I PROMOCJA ZDROWIA Akcje na rzecz wczesnego wykrywania raka piersi, profilaktyki i leczenia oraz rehabilitacji kobiet dotkniętych rakiem piersi. Dzień zdrowia i urody kobiet. Galeria Alfa r. Marsz Życia i Nadziei r. Festyn prozdrowotny: „Biegam, chodzę więc jestem” – wrzesień 2011r. Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

15 Jesteśmy razem, bo: XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku
Samotnie trudno radzić sobie ze skutkami operacji i dalszym leczeniem, a od koleżanek, które przechodziły to samo osiem, jedenaście, czy dwadzieścia lat temu – możemy się wiele dowiedzieć i uwierzyć w dobre jutro. Spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 15:30 – w świetlicy Białostockiego Centrum Onkologii przy ul. Ogrodowej 12. Ćwiczymy na sali gimnastycznej pod kierunkiem rehabilitantki, mamy zajęcia na basenie, uprawiamy Nordic Walking. Uczestniczmy w warsztatach psychoterapeutycznych i spotkaniach z psychologiem. Zapraszamy na prelekcje lekarzy, rehabilitantów, dietetyków i innych specjalistów. Wyjeżdżamy na turnusy rehabilitacyjne, uczestniczymy w Spartakiadach dla Amazonek. Organizujemy spotkania integracyjne, wyjeżdżamy na pielgrzymki i wycieczki. Uczestniczymy w akcjach dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych i zdrowego trybu życia. Pamiętamy o regularnych badaniach kontrolnych. Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

16 Działalność Klubu Amazonki w ciągu minionych
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Działalność Klubu Amazonki w ciągu minionych 20 lat była możliwa dzięki dotacjom, darowiznom i pomocy: Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Dyrekcji i pracowników Białostockiego Centrum Onkologii. Wojewódzki Ośrodek Koordynacji Profilaktyki Raka Piersi przy BCO. Opiekunek naszego Klubu: dr n. med. Marii Morelowskiej - Topczewskiej i dr n. med. Joanny Filipowskiej. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Firm: Amoena Polska, POFAM - POZNAŃ, Thuasne Polska, Roche Polska, AMGEN Biotechnologia, Atelier Turbany - Lidia. Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych i Nadleśnictwom. PSS „SPOŁEM” w Białymstoku. Apteki i Salonu pod Lwem, Ponadto przy realizacji celów wspierają nas: * Narodowy Fundusz Zdrowia – Oddział Podlaski, * Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, * Kluby Amazonek z Podlaskiej Unii Amazonek, * Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych, * Szkoła Policealna Ochrony Zdrowia Nr 1 w Białymstoku, * Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych na Podlasiu. Białystok r.

17 Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce. Cyprian Kamil Norwid
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce. Cyprian Kamil Norwid Zarząd Klubu Amazonki w Białymstoku serdecznie dziękuje wszystkim wspierającym nas instytucjom i osobom fizycznym za współpracę, życzliwość i pomoc. Serdeczne podziękowania kierujemy wszystkim Darczyńcom 1% podatku przekazanego na naszą działalność. Okazane przez Was serce i przyjazna dłoń były nieodzowne w naszej działalności na rzecz niepełnosprawnych kobiet po mastektomii. Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

18 Jubileusz XX-lecia Klubu objęty został Patronatem Honorowym:
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Jubileusz XX-lecia Klubu objęty został Patronatem Honorowym: Honorowy Patronat Honorowy Patronat Honorowy Patronat Wojewody Podlaskiego Prezydenta Marszałka Województwa Podlaskiego Miasta Białegostoku PATRONAT MEDIALNY Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.

19 DZIĘKUJĘ PAŃSTWU ZA UWAGĘ
XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.” — Albert Einstein DZIĘKUJĘ PAŃSTWU ZA UWAGĘ Białystok r. BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r.


Pobierz ppt "XV-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google