Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kompendium wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kompendium wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych"— Zapis prezentacji:

1 Kompendium wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych
Projekt edukacyjny z języka niemieckiego Prowadzący: Katarzyna Prętczak Anna Nowak Autorzy: Redaktor naczelny: Magdalena Mańka Redaktor: Natalia Buda OBRZYCKO – ZIELONAGÓRA, ROK SZKOLNY 2011/2012 Kompendium wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych

2 NIEMCY

3 Godło Niemiec Niemieckie godło przedstawia na środku czarnego orła z czerwonymi szponami, dziobem i głową zwróconą w prawo, na żółtej tarczy. Jak widać skrzydła są zadarte na wysokości głowy, natomiast pióra – lotki skierowane po skosie ku dołowi. Pomysł na tego typu herb wzięto z poprzedniego godła ówczesnej Republiki Weimarskiej. Widząc poprzedni symbol zmodyfikowano w znacznym stopniu skrzydła, głowę, tułów oraz ogon. Oprócz tej wersji herbu istnieje jeszcze jedna odmiana Orła Federalnego będąca w sali posiedzeń Bundestagu, Reichstagu i monetach nominalnych 1 oraz 2 Euro. Ciekawostką jest, iż ta odmiana orła kolokwialnie nazywana „Fette Henne” po polsku oznacza „ Tłusta Kura”

4 Flaga Niemiec Niemcy za symbol narodowy obrali prostokąt podzielony na trzy pasy o jednakowej wielkości. Różnią się one zabarwieniem. Na najwyższym „szczeblu” dominuje kolor czarny, poniżej czerwony, a najniżej żółty. Płat tkaniny powyższej flagi ma proporcje 3:5. Barwy flagi ustalono na podstawie konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku. Natomiast proporcje uzgodniono przez rozporządzenie o niemieckich flagach z 7 lipca 1950 roku. Poza flagą narodową Niemcy posiadają również flagę służb państwowych: Flagę można użyć tylko w ściśle ustalonych dniach takich jak: -Święto Pracy -Dzień Europy itd.

5 Niemiecka głowa państwa
Republika Federalna Niemiec posiada prezydenta federalnego powoływanego na okres pięciu lat przez Zgromadzenie Federalne. Głowa państwa pełni funkcje głównie ceremonialne oraz reprezentacyjne. Wbrew przekonaniu na czele rządu zasiada kanclerz. Dotychczasowym kanclerzem jest Angela Dorothea Merkel. Funkcję kanclerską nadaje głowa państwa. Obecnym tytularnym zwierzchnikiem Niemiec jest bezpartyjny działacz polityczny, publicysta, były prezes Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi i duchowny luterański Joachim Gauck. Pierwszą dama Republiki Federalnej, a za razem małżonką Joachima jest Daniela Schadt. Okres urzędowania powyższego prezydenta rozpoczął się 18. marca 2012r. po wcześniejszej dymisji byłej głowy państwa Christiana Wulffa.

6 Położenie geograficzne Niemiec
Niemcy są państwem leżącym w środkowej części Europy. Całkowita powierzchnia kraju wynosi km2. Republika Federalna Niemiec posiada dostęp do Morza Bałtyckiego oraz Północnego. Przez jej terytorium przepływają rzeki takie jak: Dunaj Ren i Łaba. Granice państwa sąsiadują z dziewięcioma krajami: Polską, Czechami, Danią, Belgią, Holandią, Luksemburgiem, Szwajcarią, Austrią i Francją. Niemcy są złożone federalnie z 16 krajów związkowych zwanych landami. Landy niemieckie:

7 Największe miasta w Niemczech

8

9 Zabytki Niemiec Państwo niemieckie jest bardzo atrakcyjne pod względem antyków. Jednym z nich jest Brama Brandenburska. Została ona stworzona w latach Wzniesiono ją w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca. Szczególnie charakterystyczne jest zwieńczenie bramy przedstawiające boginię zwycięstwa kierującą kwadrygę do miasta. Kolejnym znanym zabytkiem niemieckim jest Plac Aleksandra. Jest on węzłem komunikacyjnym we wschodniej części miasta. Nazwa placu została zaczerpnięta z imienia imperatora Rosji Aleksandra I. W zachodniej części placu umieszczony jest dworzec kolejowy, natomiast po wschodniej stronie znajdują się stacje metra.

10 Niemieckie osoby ze świata nauki
Niemcy poza znakomitymi muzykami, sportowcami i osobami kultury „dysponują” wybitnymi naukowcami. Konkretnie chodzi mi o filozofów. Za najważniejszych myślicieli niemieckich uważani są Johannes Eckhart, Immanuel Kant, Mikołaj z Kuzy oraz Gottfried Wilhelm Leibniz. Pośród ogółowego bractwa narastała również niechęć i krytyka. Za przykład może posłużyć nam zachowanie Artura Schopenhauera, który Fichtego i Hegla tytułował pseudofilozofami. Oprócz tego zdarzały się wyjątki takie jak Karol Marks. Za jego podejściem filozoficznym kryła się ekonomia i materialistyczne pojmowanie dziejów oparte na materializmie historycznym. Kolejnym niezgodnym myślicielem był Nietzsche, który potępiał całą filozofię niemiecką. Podsumowując nie zawsze niemiecka nauka łączyła lecz także kłóciła.

11 Niemieckie osoby ze świata filmu
Pomimo przedawnionych już stereotypów dotyczących wszystkiego co niemieckie należy jednak zwrócić uwagę na republikańskie filmy ich aktorów oraz wspaniałych reżyserów. Do „loży” znanych i lubianych zasiadać mogą tak wielcy i doświadczeni jak reżyser Wolfgang Petersen oraz aktorka Marlene Dietrich. Uzasadnieniem tej jakże odważnej wypowiedzi może być nominacja filmu W. Petersena do nagrody Oscara oraz dwóch innych nagród. Co więcej wyraźne przeciwstawienie się M. Dietrich w stosunku do III Rzeszy Niemieckiej. Z pewnością każdy zna film pt. „Troja”. Jest on twórczością reżyserską wspomnianego już W. Petersena. Pozostali ulubieńcy sztuki filmowej to: -Tom Tykwer z poruszającym filmem fabularnym pt. „Pachnidło” -Wim Wenders z dziełem muzycznym pt. „Pina” -Werner Henoy z produkcją wojenną pt. „Operacja Świt” Niemiecka kinematografia posiada wielu doskonałych lecz przy tym kontrowersyjnych zarówno reżyserów jak i aktorów. Zalicza się do nich Leni Riefenstahl, a dokładnie Berta Helene Amalie z jej „Triumfem Woli”

12 Niemieccy Sportowcy Niemcy oprócz wspaniałych myślicieli posiadają znakomitych sportowców. Jednym z nich jest Martin Schmitt. Urodził się on 29 stycznia 1978 r. w Vilingen-Schwennigen. W swym dorobku sportowym może pochwalić się tytułami trzykrotnego medalisty olimpijskiego. Kolejnym wspaniałym sportowcem jest Lukas Podolski – niemiecki piłkarz urodzony 4 czerwca 1985 r. w Polsce, grający obecnie w klubie FC Köln i w reprezentacji narodowej Niemiec na pozycji napastnika lub pomocnika. Do jego sukcesów i wyróżnień należy Nagroda dla Najlepszego Młodego Gracza również na Mistrzostwach Europy w 2006 r. Poza tym posiada wiele innych nagród piłkarskich. Następnym niezwykłym sportowcem jest Michael Schumacher – kierowca wyścigowy. W sezonach regularnie startował w Formule 1, na tory której powrócił w Statystycznie jest najlepszym kierowcą w historii F1, ma najwięcej zwycięstw, pole Position, najszybszych okrążeń w trakcie wyścigu, jest także rekordzistą siedmiu zdobytych mistrzowskich tytułów. Jego pseudonimy to "Czerwony baron" i "Rainmaster".

13 Liechtenstein

14 Godło Liechtensteinu Herb Liechtensteinu posiada podzieloną na krzyż tarczę główną, w której znajduja się: -orzeł śląski- koloru czarnego z białą przepaska na złotym tle -herb Saksonii przedstawiający żółto - czarne pasy z rucianą koroną -gotycka tarcza z herbem Księstwa Opawskiego -herb Wschodniej Fryzji -herb śląskiego Księstwa Karniowskich -herb rodu – von Liechtenstein Ponadto główna tarcza jest otoczona płaszczem gronostajowym i zwieńczona mitrą książęcą.

15 Flaga Liechtensteinu Flaga Liechtensteinu jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy. Pas górny, granatowy ze złotą ukrzyżowana koroną po lewej stronie. Pas dolny w kolorze karmin. Barwy flagi pochodzą z Liberii z dworu księcia Józefa Wacława (wiek XVIII). Od 5 października 1921 r. flaga została konstytucyjnie zatwierdzona. Z czasem dodano do niej w/w koronę książęcą. Poza flagą narodową Liechtenstein posiada również flagę służb państwowych, a książę swą flagę książęcą.

16 Głowa państwa Księstwo Liechtensteinu za głowę państwa posiada dziedzica tronu w linii męskiej. Obecnie jest nim Jan Adam II Liechtenstein. Głowa państwa - książę ma prawo: -inicjatywy ustawodawczej -sankcji wobec ustaw -rozwiązywania parlamentu Monarchia powołuje szefa rządu, mianuje zastępców premiera oraz trzech ministrów – radców na okres czterech lat. Przez to książęta Liechtensteinu posiadają obecnie najszerszy zakres władzy państwowej pośród Monarchii Europejskiej.

17 Położenie geograficzne
Liechtenstein jest państwem leżącym na zachodzie Europy. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 160 km2. Liechtenstein nie posiada dostępu do morza. Główną rzeką państwa jest Ren. Granice państwa sąsiadują z dwoma państwami: Austrią i Szwajcarią. Liechtenstein jest złożony z 11 gmin leżących w dwóch regionach. Regiony Oberland Unterland Gminy należące do regionów Balzers Eschen Planken Gamprin Schaan Mauren Triesen Ruggell Triesenberg Schellenberg Vaduz

18 Największe miasta

19 Zabytki Liechtensteinu
Jednym z wielu okazałych zabytków Księstwa jest zamek w Vaduz. Został on wzniesiony w XVI w. Jego najstarsza część pochodzi z XII w. natomiast najmłodsza z XVII w. Obecnie zamieszkuje go rodzina książęca. Kolejnym wspaniałym zabytkiem jest Katedra św. Floriana położona w tej samej miejscowości. Pochodzi ona z XIX wieku i jest autorstwa Friedricha von Schmidta. W jej fundamentach spoczywają wcześniejsze gruzy budowli średniowiecznej. Tytuł katedry został nadany w 1997 r. przez papieża Jana Pawła II.

20 AUSTRIA

21 Godło Austrii Jednym z ciekawszych herbów jest godło Austrii. Przedstawia ono czarnego orła ze złotym dziobem zwróconym w prawą stronę. Na głowie posiada koronę, a na tułowiu tarczę herbową w barwach flagi. W lewej złotej szponie trzyma złoty młot natomiast w prawej złoty sierp. Obie szpony na „nadgarstkach” mają pozostałości zerwanych łańcuchów. Cały orzeł ma przepięknie wykończone pióra – lotki skierowane w dół. Jednak górne partie skrzydeł wzniesione są na wysokości głowy. Poniższa koncepcja godła miała początek już od czasów wczesnego cesarstwa, po czasy rządów Engelberta Dollfußa (od 1915r. do 1938r.) Późniejsza modyfikacja, która miała na celu dodanie młota, sierpa, łańcuchów oraz zmiany z dwóch na jedną głowę została przyjęta (w 1955r.) jako prawomocny symbol Austrii.

22 Flaga Austrii Znakiem rozpoznawczym Austriaków jest prostokątna czerwono-biało-czerwona flaga. Płat tkaniny ma proporcję 2:3. Barwy flagi nawiązują do legendy, która odnosi sie do zakrwawionej białej tuniki księcia Leopolda V. Biały kolor przypomina część tuniki, która została osłonięta pasem, natomiast kolor czerwony to fragment odzienia splamiony krwią. Poniższa flaga jest jedną z najstarszych w Europie. Pochodzi z 1230 roku. Prawomocnie została przyjęta 1 maja 1945 roku.

23 Austriacka głowa państwa
Republika Austriacka posiada prezydenta, który podobnie jak prezydent Niemiec pełni głównie funkcję ceremonialną oraz reprezentatywną. Kadencja prezydencka trwa sześć lat z warunkiem, że ponownie może być wybrany tylko raz. Wyznaczanie głowy państwa odbywa się w powszechnym głosowaniu. Obecnym prezydentem austriackim jest Heinz Fisher- prawnik, polityk oraz działacz ugrupowania Socjalistycznej Partii Austrii. Funkcje szefa rządu pełni Kanclerz Federalny. Na dzień dzisiejszy jest nim Werner Fayman. Powracając do tematu głowy państwa okres urzędowania Fischera rozpoczął się 8 lipca 2004 roku.

24 Położenie geograficzne Austrii
Austria jest państwem leżącym w Europie Środkowej. Powierzchnia kraju wynosi km2 i nie posiada dostępu do morza. Republika Austriacka graniczy z ośmioma państwami: Szwajcarią, Liechtensteinem, Włochami, Słowenią, Węgrami, Niemcami oraz Czechami. Prawie 75% powierzchni państwa stanowi teren górzysty. Wyjątkiem jest wschodnia część nizin. Austria jest krajem federacyjnym, który tworzy dziewięć związkowych krajów zwanych landami. Landy Austriackie:

25 Największe miasta Austrii
Wiedeń Salzburg

26 Zabytki Austrii Austriackie zabytki podobnie jak niemieckie czy szwajcarskie są równie atrakcyjne. Dobrym tego przykładem może być Opactwo Benedyktynów w Melku. Opactwo powstało w średniowieczu w miejscu wcześniejszych fortyfikacji. Budowla charakteryzuje się stylem barokowym. Za datę budowy podaje się 1089r. Obecnie do głównych obiektów klasztornych należą: kościół pw. św. Piotra i Pawła, biblioteka gromadząca ok. 100 tys. ksiąg w tym 1200 rękopisów średniowiecznych, muzeum sztuki i dziejów klasztoru. Kolejnym pięknym zabytkiem jest Wiedeńska Opera Państwowa. Gmach powstał w 1869r. w stylu neorenesansowym. Budowla została zniszczona w 1945 r. przez zbombardowanie. W1955 wznowiono działalność opery wzbogacając ją o nowoczesne rozwiązania techniczne.

27 Austriackie osoby ze świata nauki
Austria i jej dokonania myślicielskie są niezwykle interesujące. Przyznać trzeba, że do elity austriackich filozofów należą: Ludwig Wittgenstein oraz Karl Popper. Pierwszy z nich Ludwig poruszał temat filozofii umysłu i matematyki. Stworzył jedno z ważniejszych dzieł myślicielskich pt. „Traktat logiczno–filozoficzny”. Wywarł tym szczególne wrażenie, gdyż dzięki temu stał się ojcem chrzestnym neopozytywizmu. Drugi z nich Karl Popper specjalizował się w filozofii nauki oraz filozofii społeczno-politycznej. Początek swojej kariery rozpoczął jako student - wolny słuchacz. Obecnie przez wielu jest uważany za jednego z największych filozofów XX- wieku. Najważniejszym osiągnięciem jest stworzenie zasady falsyfikalności jako kryterium naukowości.

28 Austriackie osoby ze świata filmu
Austriacka kinematografia przejawia się w prostocie opowiadań, strasznych zdarzeń życiowych lub zakrywaniu prawdziwej ludzkiej twarzy. Powszechnie filmy austriackie odnajdują się ze stwierdzeniem „wielkie kino małego kraju”. Trudno się z tym nie zgodzić. Przykładem tego jest austriacki aktor, reżyser i laureat nagrody Oscara – Maximilian Schell oraz znany na całym świecie Arnold Schwarzenegger. Kolejnym doskonałym punktem odniesienia powyższej tezy jest również aktor, reżyser i nominowany do Oscara Klaus Maria Brandauer. Zagrał on wiele ról filmowych u boku znanych gwiazd takich jak Robert Duvall, Sean Connery i Meryl Streep. Jak widać małe może być nie tylko piękne ale i wielkie. Do znanych produkcji filmowych należy zasłużony już film pt. „Sisi” Należy on do gatunku sztuki historycznej oraz kostiumowej. Pozostałe produkcje to: „Trzej Muszkieterowie”, „Katarzyna Wielka” i „Jej droga”.

29 Austriaccy sportowcy Austriacką gwiazdą sportu jest Andreas Widhölzl -skoczek narciarski urodzony 14 października 1976 r. w St. Johann w Tyrolu. Posiada on wiele tytułów tj. trzykrotny medalista olimpijski. Wolfgang Loitzl to kolejny wielki skoczek narciarski urodzony13 stycznia 1980 w Bad Ischl. Na swoim koncie ma wiele wygranych turniejów m.in. pod czas zimowych igrzysk w Vancouver. Kolejnym znakomitym sportowcem jest Gregor Schlierenzauer także skoczek narciarski. Urodził się 7 stycznia 1990 w miejscowości Rum. Pomimo swojego bardzo młodego wieku od początku odnosił duże sukcesy. 1. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów czy Turnieju Skandynawskim to jedynie namiastka wielkich osiągnięć Gregora.

30 SZWAJCARIA

31 Godło Szwajcarii Szwajcarskie godło jest w kształcie tarczy wypełnionej czerwienią, na której widnieje biały grecki krzyż. Historia powstania herbu jest następująca: W 1339 roku wszyscy żołnierze i oficerowie biorący udział w bitwie pod Laupen, byli oznaczeni znakiem krzyża. Od tego czasu biały krzyż na czerwonym polu stał się wspólnym symbolem Szwajcarów, a od końca XV wieku herb i chorągiew konfederacji były czerwone z białym krzyżem równoramiennym.

32 Flaga Szwajcarii Jednym z symboli Szwajcarii jest czerwona flaga z białym krzyżem greckim na środku. Jej proporcja wynosi 1:1. Jak widać jest to jedna z dwóch flag (obok watykańskiej) o kwadratowym polu. Oprócz tradycyjnej flagi państwowej używana jest bandera statków wodnych. Pierwsza chorągiew tego typu powstała w XV wieku. Kolejnym krokiem było pełnoprawne zatwierdzenie jej w 1848 roku. Proporcje wyznaczono na rozkaz wojskowy w 1852 roku.

33 Obecny skład Rady Związkowej:
Rząd Szwajcarii Konfederacja Szwajcarska posiada Radę Związkową zwaną również Radą Federacyjną. Składa się ona z siedmiu osób wskazanych przez parlament. Jest to istotną częścią dotyczącą głowy państwa, gdyż spośród owej Rady wybierany jest przewodniczący, który jednocześnie obejmuje prezydenturę w Szwajcarii. Obecny skład Rady Związkowej: - Eveline Widmer-Schlumpf Prezydent Szwajcarii w 2012 roku; Szef Departamentu Finansów - Ueli Maurer Wiceprezydent Szwajcarii w 2012; Szef Departamentu Obrony, Ochrony Cywilnej i Sportu -Doris Leuthard Szef Departamentu Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji -Didier Burkhalter Szef Departamentu Spraw Zagranicznych -Alein Berset Szef Departamentu Spraw Wewnętrznych -Simonetta Sommaruga Szef Departamentu Sprawiedliwości i Policji -Johann Niklaus Schneider-Ammann Szef Departamentu Spraw Gospodarczych

34 Położenie geograficzne Szwajcarii
Szwajcaria jest państwem leżącym w środku Europy. Powierzchnia kraju wynosi km2 i nie posiada dostępu do morza. Konfederacja Szwajcarska jest okolona państwami Unii Europejskiej. Należy do nich pięć państw: Austria, Francja, Liechtenstein, Niemcy oraz Włochy. Na terytorium Szwajcarii znajdują się jeziora takie jak: Jezioro Genewskie, Bodeńskie i Neuchatel. Podstawową terytorialną jednostką administracyjną Szwajcarskiego państwa federalnego jest kanton. Kantony Szwajcarskie:

35 Największe miasta Szwajcarii
miasto lb. mieszkańców Zurych Genewa Bazylea Lozanna Berno Lozanna Genewa

36 Zabytki Szwajcarii Na szczególną uwagę spośród zabytków szwajcarskich zasługuje katedra Notre-Dame du Glarier w Sion. Została ona wzniesiona w stylu gotyckim między XV a XVI wiekiem. W latach 40 rozbudowano kościół o kaplicę św. Andrzeja Apostoła i przedłużenie chóru. W 1986 budowla została odnowiona. Następnym wartym wspomnienia zabytkiem jest zamek Chillon. Fundamenty budowli zostały zalane na skalnej ostrodze wychodzącej z wód Jeziora Genewskiego. Całość sięga czasów średniowiecza. Zamek znajduje się w kantonie Vaud.

37 Szwajcarskie osoby ze świata nauki
Spośród szwajcarskich głównych myślicieli najbardziej odznaczał się Carl Gustav Jung. Poza filozofią zajmował się psychologią i psychiatrią. Zaistniał dzięki własnej koncepcji zwanej psychologią analityczną. Dzięki studiom filozoficznym doszedł do zarysów koncepcji niemieckiego idealizmu oraz filozofii romantyzmu. Szwajcaria choć mało znana ze strony naukowej może pochwalić się również Jeanem Pierre de Crousaz. Powszechnie znanym z listów oraz twierdzeń. Mniej postrzegano jego pracę, jednakże warte są przemyślenia. Tak więc Szwajcarzy choć są małym narodem wskazane jest podkreślić, iż wnoszą niewiele lecz ważnych stwierdzeń naukowych i filozoficznych.

38 Szwajcarskie osoby ze świata filmu
Szwajcarska sztuka filmowa wyróżnia się małą skalą na tle świata. Obserwacje skierowane na kinematografię szwajcarską wskazują, iż talenty wydaja się być „importowane” za granicę. Otóż prawda jest następująca. Wielu zarówno aktorów jak i twórców próbowało doświadczyć kariery światowej pozostawiając ojczyznę w myśl innych artystów. Takim stał się np. Daniel Schmidt, Daniel Bernhardt czy Rolf Lyssy. Pozostając w kraju starali się stworzyć zarys przyszłej ogólnoświatowej sławy. Wzorem takiego działania jest producent Arthur Cohn zdobywca sześciu Oscarów. Tak więc Szwajcaria, która powierzchownie zdaje się być opuszczona w twórczości dużego ekranu wcale taka nie jest. Nieustannie trzyma asa w rękawie czekając na odpowiedni moment ujawnienia się. Prawdopodobnie nie nastąpi to tak szybko, gdyż czekamy od lat 70' aż po dziś dzień

39 Szwajcarscy sportowcy
Jednym z wielu znanych austriackich sportowców jest Simon Ammann urodzony 21 czerwca 1981r. w Grabs. Simon to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny. Najbardziej utytułowany skoczek narciarski w historii indywidualnych konkursów rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. Dwudziestokrotny zwycięzca indywidualnych konkursów Pucharu Świata. Kolejnym uzdolnionym szwajcarskim skoczkiem jest Andreas Kuttel urodzony 25 kwietnia 1979 r. w Einsiedeln. Kuttel również posiada wiele medali i tytułów w tym tytuł mistrza świata z 2009 r. zdobyty w Libercu.

40 DEUTSCHLAND

41 Bundeswappen Deutschlands
Das Bundeswappen ist das Staatswappen der Bundesrepublik Deutschland. Es weist die Farben der Nationalflagge Schwarz-Rot-Gold auf. Das Hoheitszeichen zeigt auf goldgelbem Grund in zeichenhaft reduzierter Form den einköpfigen schwarzen Adler, den Kopf nach rechts gewendet, die Flügel offen, aber mit geschlossenem Gefieder, Schnabel, Zunge und Fänge von roter Farbe, den sogenannten Bundesadler. Das Wappen ist identisch mit dem von Karl-Tobias Schwab 1926 entworfenen, ab 1928 gebräuchlichen Staatswappen des Deutschen Reichs der Zeit der Weimarer Republik, dessen Adler noch als Reichsadler bezeichnet wird.

42 Die Fahne Die Flagge der Bundesrepublik Deutschland oder Bundesflagge ist ein deutsches Staatssymbol. Sie ist eine Trikolore aus drei gleichgroßen horizontalen Balken in Schwarz, Rot und Gold: „Geteilt zu Schwarz, Rot und Gold“) mit dem Seitenverhältnis 3:5. Und Proportionen vereinbaren durch die Anordnung über den deutschen Fahnen aus 7 Juli 1950 Jahrs. Nach ist hinter der ethnischen Fahne nachträglich eine Fahne der Staatsdienste: Man kann eine Fahne nur in genau solch festgesetzte Tage anwenden wie: -Ein Festtag der Arbeit -Ein Tag des Europas usw.

43 Deutsches Reichsoberhaupt
Eine Bundesrepublik Deutschland besitzt einen Bundespräsidenten auf dem Zeitraum fünf Jahre durch die Bundeversammlung. Ein Reichsoberhaupt erfüllt umständliche sowie repräsentative Funktionen. Ein bisheriger Kanzler ist Angela Dorothea Merkel. Eine Kanzlerfunktion gibt auf ein Reichsoberhaupt. Joachim Gauck (* 24. Januar 1940 in Rostock) ist der elfte Bundespräsident der Bundesrepublik Deutschland. Zuvor war er als evangelisch-lutherischer Pastor und Kirchenfunktionär, Volkskammerabgeordneter für Bündnis 90,Bundesbeauftragte für die Stasi-Unterlagen sowie als Publizist tätig. Am 18. März 2012 wählte ihn die Bundesversammlung mit großer Mehrheit zum Bundespräsidenten. Gauck gehört keiner Partei an.

44 Geographische Lage Deutschland ist ein föderalistischer Staat in Mitteleuropas.. Deutschland hat insgesamt neun Nachbarstaaten: Im Norden grenzt Deutschland an Dänemark , im Nordosten an Polen, im Osten an Tschechien, im Südosten an Österreich, im Süden an die Schweiz; , im Südwesten an Frankreich, im Westen an Luxemburg und Belgien und im Nordwesten an die Niederlande. Die Grenzlänge beträgt insgesamt 3757 Kilometer. Damit ist Deutschland das Land mit den meisten europäischen Nachbarstaaten. Die Bundesrepublik Deutschland ist gemäß ihrer Verfassung eine Republik, die aus den 16 deutschen Ländern gebildet wird. Bundesländer:

45 Größte Städte in Deutschland

46 Berlin Frankfurt Hamburg Monachium

47 Kunstdenkmäler der Deutschland
Das Brandenburger Tor in Berlin steht am Pariser Platz in der Dorotheenstadt. Es wurde in den Jahren von 1788 bis 1791 auf Anweisung des preußischen Königs Friedrich Wilhelm II. von Carl Gotthard Langhans errichtet und ist das bekannteste Wahrzeichen der Stadt. Zugleich ist das Tor ein nationales Symbol, mit dem viele wichtige Ereignisse der Geschichte Berlins, Deutschlands, Europas und der Welt des 20. Jahrhunderts verbunden sind. Der Bau ist dem frühklassizistischen Stil zuzuordnen. Der Alexanderplatz ist ein zentraler Platz und Verkehrsknotenpunkt in Berlin. Er liegt im Ortsteil Mitte in der früheren Königsstadt und wird im Volksmund kurz Alex genannt. Er wurde nach dem russischen Zaren Alexander I benannt.

48 Deutsche Persönlichkeiten
Als Deutsche Philosophie bezeichnet man die Philosophie des deutschen Sprachraums. Aufgrund der aufgespaltenen deutschen Geschichte begann die deutsche Philosophie naturgemäß erst relativ spät, ein genuin nationales Profil zu entwickeln – bedeutende Beiträge zur europäischen Geistesgeschichte lieferten deutsche Philosophen aber zu allen Zeiten. Erst seit dem 18. Jahrhundert beginnt sich eine typisch deutsche Herangehensweise an die Philosophie zu entwickeln, die nicht nur den Inhalt und die Sprache, sondern auch den Habitus der Philosophen umfasst. Zu den einflussreichsten deutschen Philosophen zählen Nikolaus von Kues, Gottfried Wilhelm Leibniz, Immanuel Kant, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Arthur Schopenhauer, Friedrich Nietzsche und Martin Heidegger. Mehrere bedeutsame philosophische Strömungen gingen von deutschen Philosophen aus: Der Deutsche Idealismus ebenso wie der von Karl Marx und Friedrich Engels begründete Marxismus. Im 20. Jahrhundert war vor allem die Kritische Theorie der sogenannten Frankfurter Schule von Theodor W. Adorno und Max Horkheimer bedeutsam. In ihrer Nachfolge wurde Jürgen Habermas zu einem der weltweit bekanntesten lebenden Philosophen.

49 Deutsche Persönlichkeiten

50 Deutsche Sportler Martin Schmitt (* 29. Januar 1978 in Villingen-Schwenningen) ist ein deutscher Skispringer. Er startet für den Skiclub Furtwangen. Seine und Sven Hannawalds Erfolge zwischen 1997 und 2002 machten das Skispringen zeitweise zu einer der populärsten Sportarten in Deutschland. Es kann in seinem eine sportliche Errungenschaft Titel des dreimalig olympischen Medaillengewinners, zehnfachen Medaillengewinner der Weltmeisterschaften, ein zweifacher Eroberer des Pokals der Welt in den Sprüngen sowie ein Eroberer des Pokals KOP. Lukas Josef Podolski (* 4. Juni 1985 als Łukasz Józef Podolski in Gliwice, Polen, deutsch Gleiwitz) ist ein deutscher Fußballprofi polnischer Herkunft. Der Stürmer spielt für den 1. FC Köln und die deutsche Nationalmannschaft. Michael Schumacher (* 3. Januar 1969 in Hürth-Hermülheim, damals Kreis Köln) ist ein deutscher Automobilrennfahrer. Er startete zwischen 1991 und 2011 zu 287 Grand-Prix-Rennen in der Formel 1 und gewann dort sieben Weltmeisterschaften. Nach seinem vorübergehenden Rücktritt 2006 als professioneller Rennfahrer nahm er weiterhin an Motorsportveranstaltungen teil. Unter anderem versuchte er sich 2008 als Amateur im Motorradsport bei der Deutschen Motorrad-Straßenmeisterschaft. Im Jahr 2010 feierte Schumacher sein Formel-1-Comeback für das Mercedes-Werksteam.Sein Pseudonyme das ein "Roter Baron" und "Rainmaster".

51 Deutsche Sportler

52 Liechtenstein

53 Wappen Liechtensteins
Das Staatswappen Liechtensteins ist das Wappen des Fürstenhauses von Liechtenstein und wurde am 4. Juni 1957 eingeführt. Der Wappenschild des groBen Staatswappens ist geviert mit unten eingepfropfter Spitze und belegt mit von Gold und Rot geteiltem Herzschild. Feld 1: In Gold ein mit kreuzbesetztem silbernen Kleeblattmond belegter gekrönter schwarzer Adler. Feld 2: Von Gold und Schwarz achtmal gestreift, mit grünem Rautenkranz belegt. Feld 3: Von Rot und Silber gespalten. Feld 4: In Gold ein gekrönter, gold-bewehrter schwarzer Jungfernadler mit silbernem Kopf. In der blauen Spitze ein goldenes Jagdhorn an gleichfarbiger Schnur. Den Schild umgibt ein mit dem Fürstenhut gekrönter Fürstenmantel (Wappenmantel), von Purpur und innen mit Hermelin gefüttert.

54 Flagge Liechtensteins
Die Flagge Liechtensteins besteht aus zwei gleich großen, horizontalen Streifen: oben blau und unten rot. In dem blauen Streifen ist links ein goldener kronenähnlicher Fürstenhut dargestellt. Die Farben haben vermutlich ihren Ursprung in den Farben der Dienstkleidung am Liechtensteiner Fürstenhof des 18. Jahrhunderts. Der Fürstenhut wurde erst 1937 hinzugefügt, da das Liechtensteiner Team bei den Olympischen Sommerspielen 1936 sah, dass die Flagge ansonsten identisch mit der Flagge Haitis war. Die Darstellung des Fürstenhutes wurde 1982 leicht modifiziert.

55 Staatsoberhaupt Liechtenstein definiert sich nach seiner Verfassung als «konstitutionelle Erbmonarchie auf demokratisch-parlamentarischer Grundlage». Die demokratisch-parlamentarische Grundlage ergibt sich aus der vom Volk gewählten und abwählbaren Legislativen und der direkt-demokratischen Möglichkeiten des Volkes, sich unmittelbar im Politalltag einzubinden. Der Landesfürst kann als Staatsoberhaupt den Landtag auflösen, schlieBen und vertagen, die Volkswahl der Parlamentsmitglieder obliegt einer Angelobung des Fürsten, die Staatsregierung wird auf Vorschlag des Landtages vom Fürsten ernannt und er kann durch die Sanktionsrechte vom Parlament und vom Volk beschlossene Gesetze widerrufen. Das aktuelle Staatsoberhaupt Liechtensteins ist seit 1989 der Fürst Hans Adam II. von und zu Liechtenstein. Die Staatsgeschäfte obliegen seit August 2004 dem Erbprinzen Alois von und zu Liechtenstein.

56 Geographische Lage Das Land bedeckt eine Fläche von 160,475  Quadratkilometern . Es misst an seiner längsten Stelle 24,77 Kilometer und an seiner breitesten 12,35 Kilometer. Gemeinde Oberland Unterland Die Gemeinden in den Regionen Balzers Eschen Planken Gamprin Schaan Mauren Triesen Ruggell Triesenberg Schellenberg Vaduz

57 Größte Städte in Liechtenstein

58 Kunstdenkmäler Liechtenstein
Das Schloss Vaduz, früher auch Hohenliechtenstein genannt, liegt auf einer Felsterrasse über Vaduz. Heute ist es Wahrzeichen des Ortes und Sitz des Fürstenhauses Liechtenstein. Die Entstehungszeit der Burganlage ist nicht sicher belegt. Heute wird aber davon ausgegangen, dass die ersten Gebäudeteile im 12. Jhd. erbaut worden sind Die neugotische Kirche wurde in den Jahren 1868 bis 1873 erstellt und am 5. Oktober 1873 eingeweiht. Mit der Einweihung der Pfarrkirche wurde Vaduz zur Pfarrei erhoben, da die Gemeinde bis damals, zur Urpfarrei Schaan angegliedert war. Bis 1997 gehörte Liechtenstein zum Bistum Chur. Am 2. Dezember 1997 wurde schlieBlich das Erzbistum Vaduz von Papst Johannes Paul II. errichtet und vom Bistum Chur losgelöst. Gleichzeitig mit der Gründung des Erzbistum Vaduz wurde die Pfarrkirche St. Florin zur Kathedrale erhoben.

59 ÖSTERREICH

60 Bundeswappen Das Österreichische Bundeswappen, das gegenwärtige Wappen Österreichs, wurde im Jahr 1919 mit dem Rot-Weiß-Rot aus dem Bindenschild und dem Österreichischen Adler eingeführt, 1934 bis 1938 durch den Quaternionenadler ersetzt, und 1945 leicht modifiziert – die gesprengten Ketten wurden hinzugefügt – wieder eingeführt. Es zeigt einen freischwebenden, einköpfigen, schwarzen, golden gewaffneten und rot bezungten Adler, dessen Brust mit einem roten, von einem silbernen Querbalken durchzogenen Schild belegt ist. Der Adler trägt auf seinem Haupt eine goldene Mauerkrone mit drei sichtbaren Zinnen. Die beiden Fänge umschließt eine gesprengte Eisenkette. Er trägt im rechten Fang eine goldene Sichel mit einwärts gekehrter Schneide, im linken Fang einen goldenen Hammer.

61 Die Fahne Die Flaggen Österreichs leiten sich vom rot-weiß-roten Schild Österreichs aus dem frühen XIII Jahrhundert ab. Seitenverhältnis: 2:3 Der Bindenschild, das Hauswappen der Babenberger mit dem silbernen Balken auf rotem Grund, lässt sich ab 1230 sicher nachweisen. Über seine Herkunft gibt es keine Klarheit, es ranken sich einige Legenden um seine Entstehung. Die bekannteste Legende ist die, dass der Bindenschild bei der Belagerung von Akkon im Dritten Kreuzzug entstand, an dem auch der Babenberger Herzog Leopold V. teilnahm. Es heißt, nach der Schlacht soll sein weißes Gewand völlig blutgetränkt gewesen sein, bis auf einen weißen Streifen (die „Binde“), wo er den Schwertgurt trug.

62 Geographische Lage Österreich ist ein demokratischer Bundesstaat in Mitteleuropa. Als Binnenstaat grenzt Österreich im Norden an Deutschland und Tschechien, im Osten an die Slowakei und Ungarn, im Süden an Slowenien und Italien und im Westen an die Schweiz sowie Liechtenstein. Etwa 60 % des Staatsgebietes sind gebirgig und haben Anteil an den Ostalpen (vor allem Tiroler Zentralalpen, Hohe Tauern und Niedere Tauern, Nördliche Kalkalpen, Südliche Kalkalpen und Wienerwald). Österreich besteht aus neun Bundesländern; Wien als Bundeshauptstadt ist eines davon.

63 Größte Städte des Österreichs
Ein Wappen Eine Stadt Eine Zahl Bewohner (2006) Ein Bundesland Wiedeń Salzburg

64 Kunstdenkmäler des Österreichs
Österreichische Kunstdenkmäler sind attraktiv. Das Benediktinerkloster Stift Melk liegt in Niederösterreich bei der Stadt Melk am rechten Ufer der Donau. Als Wahrzeichen der Wachau gehört es zum UNESCO-Welterbe. Beschrieben wird es als „sinnbildlichstes und dominantestes Barockgebäude. Außerdem beherbergt es das Stiftsgymnasium Melk, die älteste noch bestehende Schule Österreichs. Die Wiener Staatsoper, das „Erste Haus am Ring“, ist das wichtigste Opernhaus Wiens und eines der bekanntesten der Welt. Sie wurde am 25. Mai 1869 mit einer Premiere von Don Giovanni von Mozart eröffnet. Aus den Mitgliedern des Staatsopernorchesters rekrutieren sich auch die Wiener Philharmoniker.

65 Österreichische Persönlichkeiten

66

67 Österreichische Sportler
Andreas Widhölzl (* 14. Oktober 1976 in St. Johann in Tirol), Spitzname Swider, ist ein ehemaliger österreichischer Skispringer, Weltmeister und Olympiasieger. Besitzt er viele Titel tj. ein dreimalig olympischer Medaillengewinner, dreimaliger Medaillengewinner der Weltmeisterschaften der Senioren und Junioren, ein Bezwinger des Turniers der Vier Schwungbretter, Nordischen Turniers und Sommerlich Betrug das Prix in den Sprüngen sowie ein Eroberer des Pokals KOP. Wolfgang Loitzl (* 13. Jänner 1980 in Bad Ischl) ist ein österreichischer Skispringer. Mit acht gewonnenen Goldmedaillen (6 bei Skisprung-Weltmeisterschaften) gilt er zwar als einer der erfolgreichsten Medaillengewinner Österreichs, allerdings beschränken sich diese Erfolge bis auf eine Ausnahme nur auf Mannschaftsgold. Gregor Schlierenzauer (* 7. Januar 1990 in Fulpmes, Tirol) ist ein österreichischer Skispringer und jüngster Skiflugweltmeister.

68 Österreichische Sportler

69 Schweiz

70 Bundeswappen Das Eidgenössische Wappen enthält ein frei stehendes, weisses Kreuz auf rotem Grund in denselben Proportionen wie die Flagge. Im Gegensatz zur quadratischen Form der Flagge ist jedoch die äußere Form des Wappenschildes mathematisch nicht genau definiert. Gesetzlich geregelt wurde das Wappen (jedoch ohne die äussere Form) mit Bundesbeschluss vom 12. Dezember Darstellungen des Wappens finden sich auf den Schweizer Münzen, auf den Kontrollschildern von Autos und einigen Konsumgütern wie beispielsweise dem Schweizer Messer.

71 Die Fahne Die Schweizerfahne und das Eidgenössische Wappen zeigen ein aufrechtes, freistehendes weisses griechisches Kreuz auf rotem Grund. Die Schweizerfahne ist die Nationalflagge der Schweiz. In der deutschsprachigen Schweiz wird der Begriff Flagge nicht benutzt, man spricht allgemein von der Schweizerfahne. Seitenverhältnis:1:1 Seit 1941 führen schweizerische Schiffe eine rechteckige Nationalflagge im Verhältnis zu 2:3. Diese richtigerweise «Schweizerflagge zur See» genannte Form ist nicht nur auf den Weltmeeren, sondern auch auf dem Rhein, dem Boden- und Genfersee und den meisten Binnenseen anzutreffen.

72 Reichsoberhaupt , - Eveline Widmer-Schlumpf Eidgenössisches Finanzdepartement - Ueli Maurer Eidgenössisches Departement für Verteidigung, Bevölkerungsschutz und Sport -Doris Leuthard Eidgenössisches Departement für Umwelt, Verkehr, Energie und Kommunikation -Didier Burkhalter Eidgenössisches Departement für auswärtige Angelegenheiten -Alain Berset Eidgenössisches Departement des Innern -Simonetta Sommaruga Eidgenössisches Justiz- und Polizeidepartement -Johann Niklaus Schneider-Ammann Eidgenössisches Volkswirtschaftsdepartement

73 Geographische Lage Schweizerische Eidgenossenschaft, ist ein Alpenland in Mitteleuropa und ein Binnenstaat. Sie grenzt an Deutschland, Österreich, Liechtenstein, Italien und Frankreich. Die Schweiz hat laut Bundesverfassung keine Hauptstadt; der Sitz der Bundesbehörden (Regierung und Parlament) ist die Bundesstad. Eine Oberfläche des Lands trägt km2 aus und besitzt keinen Zugang in das Meer. Eine grundlegende territoriale Verwaltungseinheit des Schweizerisch föderalen Staats ist ein Kanton. Kantone:

74 Größte Städte Zurych Genewa Bazylea Lozanna 129 000 Berno
Ein Bundesland Eine Zahl Bewohner Zurych Genewa Bazylea Lozanna Berno Lozanna Genewa

75 Schweizerische Persönlichkeiten
Carl Gustav Jung meist kurz C. G. Jung, war ein Schweizer Psychiater und der Begründer der analytischen Psychologie. Carl Gustav Jung hat mit seinem Werk nicht nur die Psychotherapie, sondern auch die Psychologie, Theologie, Völkerkunde, Literatur, Kunst und die sich daraus entwickelnde Kunsttherapie beeinflusst. In die Psychologie sind vor allem die Begriffe Komplex, Introversion, Extraversion und Archetypus seiner Persönlichkeitstheorie eingegangen. Schweiz obwohl bekannt wenig von der wissenschaftlichen Jean Pierre de Crousaz war ein Schweizer Philosoph. Crousaz schrieb zahlreiche mathematische und philosophische Schriften. Er war ein Gegner des französischen Philosophen Pierre Bayles und der Philosophie Gottfried Wilhelm Leibniz' und Christian Wolffs und bekämpfte die Monadologie sowie die Lehre von der prästabilierten Harmonie. In der Ästhetik betonte Crousaz die Einheit in der Mannigfaltigkeit. Sein «Traité du beau» war ein Versuch subjektive Differenzen in ästhetischen Anschauungen zu erklären. Auf Anregung von Kardinal André-Hercule de Fleury focht er die Lehren des französischen Philosophen Pierre Bayles und des deutschen Philosophen Gottfried Wilhelm Leibniz an.

76 Schweizerische Persönlichkeiten

77 Schweizerische Sportler
Simon Ammann (* 25. Juni 1981 in Grabs) ist ein Schweizer Skispringer. Ammann ist in Unterwasser im Kanton St. Gallen aufgewachsen und zur Schule gegangen. Mit seiner Ehefrau wohnt er seit 2008 in Schindellegi im Kanton Schwyz. Seine grössten Erfolge feierte er bei den Olympischen Winterspielen 2002 in Salt Lake City und bei den Olympischen Winterspielen 2010 in Vancouver, als er jeweils sowohl auf der Normal- als auch Grossschanze siegte. Seit vielen Jahren gehört Ammann beständig zur Weltspitze. Mit vier Goldmedaillen ist Ammann der erfolgreichste schweizerische Olympionike und der erfolgreichste Skispringer bei olympischen Einzelwettbewerben. In der Saison 2009/10 gewann er den Gesamtweltcup Andreas Küttel (* 25. April 1979 in Einsiedeln) ist ein ehemaliger Schweizer Skispringer. Kuttel auch besitzt viele Medaillen und Titel in desto eine Meisterschaft der Welt mit erobert 2009 in Libercu. Nach der Nordischen Skiweltmeisterschaft 2011 in Oslo beendete er seine Karriere. Küttel ist Athletenbotschafter der Entwicklungshilfeorganisation Right to Play. Er ist verheiratet und seit dem 6. Dezember 2009 Vater eines Sohnes.

78 Schweizerische Sportler

79 Materiał obcojęzyczny zrealizowany przy współpracy z P
Materiał obcojęzyczny zrealizowany przy współpracy z P. Katarzyną Prętczak i P. Anną Nowak


Pobierz ppt "Kompendium wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google