Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA (Advanced Research Project Agency), zajmując się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć. Sieć taka nie nadawała się do dowodzenia armią podczas wojny, gdyż taki główny węzeł sieci byłby oczywiście pierwszym celem ataku przeciwnika. Postanowiono więc wypróbować zaproponowaną kilka lat wcześniej przez RAND Corporation koncepcję sieci rozproszonej.

4 TCP/IP i DNS TCP/IP odnosi się do nazwy dwóch protokołów: Transmission Control Protocol i Internet Protocol. TCP to protokół kontroli transmisji, według którego dane przesyłane w Internecie rozbijane są u nadawcy na tzw. pakiety i z powrotem składane w jedną całość u odbiorcy. IP to protokół definiujący sposób adresowania. Dowolne dwa komputery używające TCP/IP mogą być połączone ze sobą. Jeżeli w części sieci wystąpi usterka, informacja ominie ten fragment i inną drogą trafi do celu.

5 Początki komunikatorów Początki komunikatorów internetowych sięgają lat 70. i 80. XX wieku. Jednym z pierwszych programów do komunikowania się był talk. Treść wiadomości była widoczna dla drugiej osoby w trakcie pisania. W 1996 roku powstał pierwszy komunikator ICQ. Miało to być coś pomiędzy kanałem IRC a programem talk. 1990 Strona Info.cern.ch jest pierwszym adresem serwera sieciowego, a adres http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html adresem pierwszej strony internetowej. 1991 naukowcy z CERN-u opracowali standard WWW, zniesiono zakaz używania Internetu do celów komercyjnych, powstają kolejne serwery w Europie.

6 1993 powstaje pierwsza przeglądarka WWW umożliwiająca oglądanie graficznych stron Mosaic (dostępna dla PC i Macintosh) 1994 kwiecień powstaje portal Powstaje przeglądarka Opera 1995 prezentacja nowej przeglądarki internetowej na bazie kodu Mosaica Internet Explorer 3 września powstał 1997 domena Google.com zostaje zarejestrowana 1998 Nokia 9000i Communicator pierwsze mobilne urądzenie z internetem

7 2004 Powstaje pierwszy międzynarodowy program do prowadzenia rozmów głosowych 4 lutego Powstaje serwis 17 lutego Indeks Google przekroczył 6 miliardów elementów 9 listopada powstaje przeglądarka 2005 Luty powstaje serwis

8 Na pewno przez to że zwiększą się przepustowości łącz, zwykłą grafikę wektorową zastąpią technologie typu Flash. Jednak ta opcja na dzień dzisiejszy nie jest wystarczająco bezpieczny by mógł zdominować rynek i obecne standardy. Nie możemy jednak wykluczyć ze technologia flash rozwinie się do tego stopnia, by zdobyć zaufanie internautów zabezpieczając swój cudowny 'wynalazek'. Uważam ze to własnie flash będzie przyszłoscią internetu ponieważ daje on olbrzymie pole do popisu grafiką, a jak wiemy estetyczna a zarazem urozmaicona w fleshowe bajery strona przyciąga o wiele bardziej niż zwykła strona wykonana tylko i wyłącznie w oparciu o jeden język. Wkraczając w dział jakim są jezyki programowania stron (czyli kodowania) to tu również zapewne zmieni się język jak i też styl kodowania stron, tak jak w przeciągu kilku lat bazowy język HTML przekształcił się w XHTML, w którym można śmiało korzystać właśnie z technologii FLASH

9 Umożliwia ona wprowadzenie urozmaiceń w postaci animacji oraz w którym wyodrębniono język funkcyjny (PHP) w oparciu o który teraz buduje się systemy zarządzania treścią (tak zwane CMS) na których obecnie bazują większe sklepy internetowe oraz portale społecznościowe tak i on przekształci się na lepsze, pozwalając wprowadzać nowe intrygujące nowości na naszą stronę. Pamiętamy że dawniej strony budowane były w oparciu o tabele które później zastąpiono blokami, tak zwanymi divami na których obecnie buduje się strony internetowe, tak pewnie i teraz divy zastąpi się czymś nowym. Nawiązując do portali społecznościowych oraz sklepów, sadzę ze również w nie długim okresie czasu wzbogacą się one o nowe, innowacyjne moduły ułatwiające korzystanie z danego portalu, ułatwiające przede wszystkim bezpieczne dokonanie transakcji między kupującym/sprzedającym, kontakt z drugą osobą.

10 Powstaną też różne, nowsze zabezpieczenia, które będą chronić strony przed spam botami, które niestety coraz częściej odwiedzają nasze witryny. Kto by nie chciał się ich pozbyć? Zapewne nie będzie to łatwe, bo wraz z urozmaicaniem zabezpieczeń będą lepsze boty. Myślę, że również zabezpieczenia przeciw robakom bądź wirusom umieszczanych na stronach, nie tylko przez ich właścicieli ale też użytkowników, będą lepsze i nie będziemy już musieli tak martwić się o ewentualne niechciane rzeczy na komputerze. W końcu nie chcielibyśmy utracić czasami ważnych danych.

11 Strony, na które będziemy wchodzić będą działać szybciej niż dzisiaj, bo niektóre strony z powodu zbyt dużej ilości informacji ładują nam się dłużej niż byśmy się tego spodziewali. Więcej stron posiadać też będzie skórki na komórki, gdyż już używamy często z Internetu w komórce, gdy potrzebujemy jakiejś ważnej informacji tu i teraz. Teraz niewiele stron posiada specjalny wygląd dla komórek, więc może być problem z przeglądaniem ich z komórki tak, by nie pobierały zbyt dużo transferu.'

12

13

14

15 Wadą instalacji światłowodowych jest ich złożoność oraz konieczność stosowania specjalistycznych i kosztownych narzędzi a także wysoka cena nie tylko samego kabla, ale również urządzeń montażowych i dostępowych a rozbudowa instalacji o nowe urządzenia wymaga wysokich kwalifikacji. Światłowody stosowane są jako rozwiązania w wielkich sieciach lokalnych oraz metropolitarnych, gdzie wymagane są połączenia na dużych odległościach, w miejscach gdzie występują silne zakłócenia elektromagnetyczne oraz w sieciach, gdzie wymagana jest duża niezawodność. Zastosowanie światłowodów do transferu informacji otwiera nieograniczone możliwości, a naukowcy całego świata debatują jak najefektywniej wykorzystać technologię światłowodową.

16 WiMAX to technologia bezprzewodowej, radiowej transmisji danych. Została oparta na standardach IEEE 802.16 i ETSI HiperLAN. Standardy te stworzono dla szerokopasmowego, radiowego dostępu na dużych obszarach.Określa się, iż maksymalna przepustowość technologii WiMAX zbliżona jest do 75 Mb/s. To bardzo przyszłościowa szybkość, konkurencyjna nawet z rozwiązaniami przewodowymi. Aby ją uzyskać odbiornik nie może być umieszczony dalej, niż 10 km od nadajnika. Praktyczna przepustowość technologii WiMAX w Polsce wynosi niestety do 4 Mb/s jest to spowodowane dystrybutorami internetu posługującymi się tą technologią (Netia i Era). Jednak sama technologia może działać aż do 50 km

17 Telefonia komórkowa czwartej generacji (4G) - termin używany dla określenia standardów telefonii komórkowej, które mają być następcą systemu 3G. Wspólną cechą systemów określanych jako 4G jest przesyłanie głosu i danych za pomocą komutacji pakietów opartej na protokole IP, uproszczona architektura sieci szkieletowej oraz polepszona przepływność w sieci radiowej (w stosunku do obecnie wykorzystywanych standardów). Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union) uznał 6 grudnia 2010 roku, iż mianem 4G można określić - oprócz technologii LTE i WiMAX - również inne technologie znacząco podnoszące wydajność i możliwości w stosunku do początkowo wdrażanych technologii 3G.

18


Pobierz ppt "Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google