Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Volvo Alcoguard - innowacyjny system badający trzeźwość kierowcy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Volvo Alcoguard - innowacyjny system badający trzeźwość kierowcy"— Zapis prezentacji:

1 Volvo Alcoguard - innowacyjny system badający trzeźwość kierowcy
Karolina Lewicka WSZiNS Tychy, ZiM dzienne Zarządzanie turystyką i hotelarstwo

2 Cel prezentacji „Alcoguard - technologia, której celem jest ułatwienie podejmowania trzeźwych decyzji przez kierowcę”*. W prezentacji postaram się dowieść, że Alcoguard jest systemem, który przyczynić się może do zmniejszenia ilości wypadków powodowanych przez pijanych kierowców. *

3 Jak to działa? Wydychane przez kierowcę powietrze jest analizowane w aparacie, który następnie przekazuje rezultaty drogą radiową do elektronicznego układu sterowania samochodu. Wyświetlacz informacyjny samochodu pokazuje kierowcy komunikaty pomagające w użytkowaniu systemu, np. informację, że kierowca powinien dłużej dmuchać w urządzenie. Rezultaty testu alkomatem są przechowywane po wyłączeniu silnika przez 30 minut, zatem kierowca nie musi powtarzać całej procedury za każdym razem, kiedy zatrzymuje na chwilę samochód .

4 W odróżnieniu od półprzewodników ogniwa paliwowe reagują wyłącznie z etanolem i niczym więcej. W ogniwie paliwowym cząsteczki etanolu przechodzą przez czułą membranę i tworzy się prąd elektryczny. Następnie mierzone jest napięcie prądu. Silniejszy prąd wskazuje, że w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się więcej alkoholu .

5 Czerwona: ponad 0,2 mg /l alkoholu, silnik nie zostanie uruchomiony
Rezultaty testu alkomatem są wyświetlane za pomocą trzech diod znajdujących się na ręcznym urządzeniu. Zielona: 0,0 - 0,1 mg/l alkoholu, silnik może być uruchomiony Żółta: 0,1 - 0,2 mg /l alkoholu, silnik może zostać uruchomiony, ale kierowca nie powinien prowadzić Czerwona: ponad 0,2 mg /l alkoholu, silnik nie zostanie uruchomiony

6 Wady i zalety Zalety Wady zintegrowane z samochodem
nie ma możliwości użycia zewnętrznych źródeł powietrza urządzenie bezprzewodowe wynik precyzyjny, wyświetlany natychmiast rezultat przechowywany w pamięci przez 30 minut wysoka cena dostępne tylko w wybranych modelach marki Volvo kierowca ;)

7 Wnioski Możliwe, że w przyszłości dzięki urządzeniom tego typu będziemy mogli uniknąć wypadków drogowych spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu. Aby propagować korzystanie z urządzeń typu alcolock, dobrym pomysłem wydaje się bodziec w postaci niższej ceny lub zniżki na ubezpieczenie samochodów wyposażonych w taki system, co może zapobiec jeździe po pijanemu. Minusem Alcoguard jest podstawowy - wystarczy poprosić osobę niepijącą by „dmuchnęła” za nas, i mimo wszystko wsiąść pod wpływem alkoholu za kierownicę. Urządzenie to powinno traktować się zatem jako narzędzie pomocnicze - ostateczna decyzja zależy zawsze od kierowcy.


Pobierz ppt "Volvo Alcoguard - innowacyjny system badający trzeźwość kierowcy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google