Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Racjonalne gospodarowanie wodą, energią i odpadami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Racjonalne gospodarowanie wodą, energią i odpadami"— Zapis prezentacji:

1 Racjonalne gospodarowanie wodą, energią i odpadami

2 BEZ WODY NIE MA ŻYCIA !!! Woda słodka zajmuje Woda – bez niej,
ok. 3 % wszystkich wód na świecie. Zacznij więc oszczędzać wodę , ponieważ może jej zabraknąć, a jest ona nam bardzo potrzebna do życia !!! Woda – bez niej, nie byłoby na Ziemi życia

3 Społeczeństwo i poszczególni ludzie chcieliby żyć w czystym środowisku, korzystać z jego zasobów - przyrody, krajobrazu, czystych gór, żywych i zdrowych lasów, czystych jezior, potoków i rzek pełnych ryb i innych zwierząt.

4 Czasami ze względu na złą sytuację materialną te potrzeby schodzą na drugi plan.
Wtedy priorytetem jest szybki rozwój gospodarczy zapewniający wzrost produkcji dóbr materialnych, dający nowe miejsca pracy i likwidujący bezrobocie. Niesie to jednak za sobą zniszczenie środowiska i związane z tym uciążliwości dla życia.

5 nie wylewaj wody do ścieków jeśli możesz, np
* nie wylewaj wody do ścieków jeśli możesz, np. wykorzystać ją do podlewania . * korzystaj w kuchni ze zmywarki * pralkę włączaj w pełni załadowaną * podczas ręcznego zmywania naczyń, wypełnij komorę zlewozmywaka wodą z płynem do płukania naczyń, korzystaj z małego strumienia wody z kranu .

6 Jak oszczędzać wodę ??? Oszczędzaj wodę:
* unikaj częstych kąpieli, gdyż przy tym zużywa się około litrów wody. * zamiast codziennej wizyty w wannie weź prysznic, gdyż to zaledwie około litrów wody. * zawsze dokręcaj szczelnie kran. * nie odkręcaj bieżącej wody podczas mycia zębów.

7 " Spłukuj wodę o mniejszej kropli !!! "
Ustaw spłuczkę na oszczędne spłukiwanie !

8 kapiącym kranie jest sprawdzenie
Bardzo ważne przy kapiącym kranie jest sprawdzenie uszczelki.

9 Głównym źródłem energii na naszej planecie jest Słońce
Głównym źródłem energii na naszej planecie jest Słońce . Docierająca energia od Słońca stanowi 99% całej energii, jaka dociera do powierzchni Ziemi. Pozostały 1% to energia pochodząca z wnętrza naszej planety.

10 JEST W RÓŻNYCH ELEKTROWNIACH
ENERGIA PRODUKOWANA JEST W RÓŻNYCH ELEKTROWNIACH W Polsce wyróżniamy elektrownie: 1. Korzystające ze źródeł kopalnych: węgiel brunatny, węgiel kamienny, ropa naftowa, które zanieczyszczają powietrze.

11 2. Korzystające ze źródeł odnawialnych, które są przyjazne środowisku:
* siła wiatru *siła wody *energia słoneczna

12 Oszczędzaj światło. Zapalaj je w ilościach, w jakich potrzebujesz - nie od razu
wszystkie 5 żarówek. Wiadomo, że jest to zależne od sytuacji: kiedy siedzimy przy komputerze, zapalimy mniej światła, podczas nauki - większą liczbę. Pamiętaj, byś zawsze gasił je przed wyjściem lub zmianą pomieszczenia, w którym przebywasz.

13

14 ENERGIA - JAK MOŻEMY JĄ OSZCZĘDZAĆ ?
PRZYKŁADY OSZCZĘDZANIA ENERGII : * Projektując dom, uczyń go energooszczędnym. * W naszym klimacie, można żyć bez klimatyzacji, zużywającej niepotrzebnie duże ilości energii. * Zamień wszystkie żarówki na energooszczędne, zbędne źródła światła usuń z systemu . * Korzystaj z domowych AGD inteligentnie; np. domykaj lodówkę, ustaw jej chłodzenie na tryb energooszczędny .

15 Korzystaj z energii słonecznej
* Korzystaj z energii słonecznej. Obecnie budowane są nawet jachty, których akumulatory napędzane są taką energią.

16 Prąd elektryczny używamy :
1. Do wytwarzania światła : * oświetlenie ulic * oświetlenie domów 2. Do wytwarzania ciepła : * grzejniki * bojlery

17 3. W komunikacji takiej jak :
* internet ( komputery ) * transport ( pociąg , metro , tramwaj )

18 4 Korzystając z różnych urządzeń w naszych domach
*w kuchni ( lodówka , kuchnia elektryczna , czajnik itp. ) * w łazience ( pralka, suszarka ) * robiąc porządki ( odkurzacz , żelazko )

19 Gdy ładowanie urządzenia mobilnego się skończyło wyjmij ładowarkę z gniazdka !

20 Każda osoba może przyczyniać się do ochrony środowiska, wystarczy konsekwentnie przestrzegać prostych zasad w codziennych czynnościach.

21 Dbaj o czystość otaczającego Cię terenu - nigdy nie wyrzucaj odpadków na ziemię. Segreguj śmieci i wyrzucaj je do specjalnych pojemników. Dzięki temu można je wtórnie przetworzyć, nie wycinając kolejnych drzew ani nie marnując innych składników natury. Każdy pojemnik służy do wyrzucania innych produktów: zielony na szkło kolorowe , biały na szkło białe , niebieski na makulaturę , żółty na plastik .

22 Do śmietników NIE WOLNO wyrzucać :
* Leków * Baterii * Niesprawnego sprzętu AGD I RTV . Te rzeczy oddaje się do specjalnych punktów, natomiast baterie można wyrzucać do specjalnych pojemników .

23 Chodząc na zakupy używaj ekologicznej torby, zamiast kupować jednorazówki. Jest to lepsza alternatywa, gdyż jednorazówki zazwyczaj wyrzucamy. Te rozkładają się nawet do 200 lat!! Mając konkretną torbę na zakupy na pewno jej nie wyrzucimy, co jest ekologicznym wyjściem. Ponadto to pozytyw także ze strony finansowej.

24 Zagrożenia wywołane przez dzikie wysypiska:
-zanieczyszczenie gleb, wód podziemnych -zwierzęta leśne są zagrożone -zanieczyszczenie wód pitnych -zagrożenie pożarowe -niszczenie środowiska -wybuchanie epidemii -samozapłony gazów

25 Przez dążenie do poprawy bytu ludzi musi cierpieć nasz największy skarb –przyroda, a za jej zniszczenie będziemy kiedyś cierpieć sami. Z dnia na dzień coraz więcej ludzi posiada większą wiedze ekologiczną, lecz nie każdy z niej korzysta. Bezmyślne działania mogą doprowadzić do skrajnego stanu naszej planety.

26 tym więcej możemy zrobić ! ! ! ! ! ! ! !
Jesteśmy przekonani, że lepsza wiedza o Ziemi sprawia, że łatwiej o ocalenie Ziemi. Lepiej poinformowani ludzie podejmują lepsze decyzje! Natura edukacja jest kluczem do ocalenie Ziemi! Im więcej wiesz, tym więcej możemy zrobić ! ! ! ! ! ! ! !

27 Pod ludzi stopami ta sama, lecz martwa będzie Ziemia.
„PROGNOZA” Już człowiek osiągnął Księżyc, zaczyna marzyć o Marsie. Lecz ciągle trzyma się Ziemi i do niej powraca uparcie. Swą miłość do Matki - planety objawić na zamiar dziwacznie. Bo każdy swym czynem genialnym przyrodę chce zmieniać nieznacznie. Za dużo jest u nas szkodników! Nie szkodzi. Już myślą uczeni. Jakby tu z naszej planety uczynić tak raj na Ziemi. Wystarczy posypać LUX - proszkiem, bo o to tu wiośnie chodzi. Że zginą przypadkiem i inni - cóż, nikt wszystkim nie dogodzi. Marzenie człowieka od zawsze ku zmianom na lepsze ulata. Jak pięknie byłoby dzisiaj odmienić porządek świata. Choć zda się, wszystko jak dawniej, choć zda się. że nic się nie zmienia. Pod ludzi stopami ta sama, lecz martwa będzie Ziemia. (Barbara Sokowska)

28 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

29 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA
WIKTORIA PILICH UCZENNICA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 WE WŁOCŁAWKU Źródła : INTERNET


Pobierz ppt "Racjonalne gospodarowanie wodą, energią i odpadami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google