Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anegdoty matematyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anegdoty matematyczne"— Zapis prezentacji:

1 Anegdoty matematyczne
wykonał: Filip Zajdel

2 Anegdoty matematyczne
Ale co to właściwie jest? Wyjaśniam: Jest ich bardzo wiele i pochodzą z różnych epok. Są to kłopotliwe zadania, najczęściej tzw. łamigłówki.

3 Dziwny wynik Bez zastanowienia wybierz liczbę od 1-9 Pomnóż ją x3
Do wyniku dodaj 3 Znowu pomnóż x3 Dodaj do siebie cyfry otrzymanej liczby Zapamiętaj wynik i spróbuj zrobić powyższe działania z inną liczbą

4 Suma liczb od 1 do 40 Jak szybko znaleźć/obliczyć sumę wszystkich liczb od 1 do 40? Najłatwiej dodać wszystkie liczby na kalkulatorze lecz na obliczenie tego zadania jest pewien sposób:

5 Największa liczba z najmniejszą dają sumę 41, później o jeden większa od najmniejszej i o jeden mniejsza od największej dają dalej sumę 41 itd. W sumie jest 40 liczb, czyli trzeba wykonać 20 takich działań. Wynik: 20x41=820

6 Wilk, koza i kapusta Jest to bardzo stara anegdota matematyczna. Polega ona na przeprawie przez rzekę farmera, kozy i kapusty. Jednak farmer ma problem, gdyż w jego łódce są tylko dwa miejsca. Naraz może przepłynąć on i kapusta lub koza bądź wilk. Niestety wilk pozostawiony na jednym brzegu z kozą- pożre ją, a koza zostawiona z kapustą również ją pożre. Na szczęście farmerowi udało się rozwiązać problem.

7 Farmer bierze kozę ze sobą i przepływa na drugi brzeg
Farmer bierze kozę ze sobą i przepływa na drugi brzeg. Wraca, bierze wilka i przewozi go na drugą stronę zabierając stamtąd kozę. Zostawia ją samą na brzegu a zabiera kapustę i kładzie obok wilka. Następnie wraca po kozę.

8 Stado Araba Pewien Arab spisał testament. Miał on trzech synów. Każdemu dał jakąś część stada wielbłądów: Najstarszy miał dostać 1/2 stada, Średni miał dostać 1/3 stada, A najmłodszy 1/9 stada.

9 Kiedy doszło do podziału okazało się, że stado liczy 17 sztuk
Kiedy doszło do podziału okazało się, że stado liczy 17 sztuk. Bracia mieli problem z podzieleniem dziedzictwa. Zwrócili się z prośbą o radę do najmądrzejszego człowieka w mieście. Osądził on że aby dokonać podziału bracia muszą pożyczyć jednego wielbłąda, gdyż wtedy podział będzie możliwy.

10 Bracia dokonali podziału wg. wskazówek sędziego:
Najstarszy dostał 9 wielbłądów, Średni otrzymał 6 wielbłądów, Najmłodszy otrzymał 2 wielbłądy, ponieważ pożyczony wielbłąd został oddany. Ku uciesze braci każdy dostał więcej niż było na niego przypisane w testamencie ojca. Ale dlaczego?

11 Anegdot matematycznych jest dużo więcej
Anegdot matematycznych jest dużo więcej. Zaprezentowałem tu tylko kilka z nich, ponieważ były krótkie i proste do wyjaśnienia.

12 Dziękuję za uwagę Mam nadzieję że moja prezentacja spodobała się i była ciekawa. źródła: -wujek google (anegdoty) wykonanie: -animacja- Paint + windows movie maker muzyka:


Pobierz ppt "Anegdoty matematyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google