Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Człowiek jest tyle wart ile może zrobić dla innych” - wolontariat to kopalnia dobra. Zapraszamy do wspólnej przygody!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Człowiek jest tyle wart ile może zrobić dla innych” - wolontariat to kopalnia dobra. Zapraszamy do wspólnej przygody!"— Zapis prezentacji:

1 „Człowiek jest tyle wart ile może zrobić dla innych” - wolontariat to kopalnia dobra. Zapraszamy do wspólnej przygody!

2 Wolontariat - bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd. Wolontariusz - każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne

3 - „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście” (Mt 25, 40) Od września 2010 roku działa w Gimnazjum grupa młodzieży, która pod kierunkiem p. Elżbiety Batury, p. Justyny Cieślak oraz p. Anny Błaszak stara się wypełniać te właśnie słowa. Może w niej znaleźć się każdy, kto ma chęci oraz... miłość do drugiego człowieka.

4 Nasze działania są skupione wokół pomocy w Domu Sióstr Miłosierdzia
Nasze działania są skupione wokół pomocy w Domu Sióstr Miłosierdzia. Znajduje się w nim 20 Pań w podeszłym wieku, którym staramy się w różny sposób urozmaicić wolny czas. Podzieliliśmy się dyżurami i trzy razy w tygodniu odwiedzamy nasze Podopieczne: rozmawiając, czytając im książki, grając w różne gry, słuchając muzyki... W tym czasie zorganizowaliśmy i przedstawiliśmy Wieczornicę w listopadzie oraz Spotkanie Kolędowe w grudniu, na którym wręczyliśmy własnoręcznie przygotowane prezenty.

5 Od drugiego semestru 2010/2011 przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji
ekologiczno - charytatywnej: „Pomagamy nie tylko przyrodzie..." Jak wygląda nasza akcja ? Każdy, kto chciałby przyłączyć się do naszej akcji może to zrobić w dowolnej chwili. Dla nas liczy się wszelki kilogram, czy zakrętka. Każdy zebrany kilogram to kolejna złotówka na subkoncie fundacji, przeznaczona na zakup wózka inwalidzkiego. Przyłącz się do akcji, to tak niewiele dla Ciebie, a tak dużo dla nas i przede wszystkim dla Dziecka.

6 Akcja polega na zbieraniu Plastikowych zakrętek z butelek po wodzie mineralnej, napojach, sokach, etc. Zbieramy tylko i wyłącznie plastikowe zakrętki typu PET.

7 W piątek 15 kwietnia wybraliśmy się wspólnie z małymi drobiazgami przygotowanymi przez nas do Pań z Domu Sióstr. Przygotowaliśmy jajka wielkanocne, kurczaki oraz kartki świąteczne z życzeniami na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy - miło było spędzić parę chwil, zatrzymać się, porozmawiać...

8 We wrześniu 2010 roku zaangażowaliśmy się w akcję Caritasu
We wrześniu 2010 roku zaangażowaliśmy się w akcję Caritasu. Zebraliśmy przybory i pomoce szkolne dla dzieci z terenów objętych powodzią. Zdjęcia z akcji.

9 Połączyliśmy też swoje siły z „Wojtusiakami”
Połączyliśmy też swoje siły z „Wojtusiakami”. Pomagaliśmy przy zbiórce krwi. Część z nas była również obecna na spotkaniu Amazonek

10

11

12 W Polsce są setki tysięcy bezdomnych zwierząt
W Polsce są setki tysięcy bezdomnych zwierząt. Przy czym jako zwierzęta bezdomne rozumiemy zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, i co do których nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod którą opieką trwałe dotąd pozostawały.   Wiemy, że los takich zwierząt bywa bardzo różny, często tragiczny: giną one z powodu chorób, wypadków, lub z powodu ludzkiego okrucieństwa... Część z nich trafia do schronisk i przytulisk, w których oczekują na dotychczasowych lub nowych opiekunów.   Warto także odwiedzić takie miejsca, bo znajdują się w nich tysiące zwierząt czekających na naszą pomoc Warto wiedzieć gdzie na terenie naszej gminy znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt – chcemy także zaangażować się w tę działalność…

13 Poszukujemy wolontariuszy chętnych do współpracy w obszarach:
* Pogotowie lekcyjne - pomoc dzieciom i młodzieży w nadrobieniu zaległości i braków szkolnych

14 bł. Matka Teresa z Kalkuty
"Jeżeli biedni musieli umierać z głodu, to nie znaczy, że Bóg się o nich nie troszczył. Znaczy to natomiast, że ty i ja niczego im nie daliśmy, nie staliśmy się narzędziami miłości w ręku Boga, by dawać im chleb i ubranie. Znaczy to też, że nie rozpoznaliśmy Chrystusa, który ponownie przyszedł w nędznym przebraniu człowieka ubogiego, bezdomnego, osieroconego dziecka". bł. Matka Teresa z Kalkuty Adopcja Serca jest kolejnym działaniem Wolontariatu , które obecnie promuje klasa II b i II e Akcja polega na duchowej i materialnej opiece nad dzieckiem z krajów afrykańskich Od 2007 roku nasza szkoła wspomaga Sylwię z Rwandy Miesięczny koszt utrzymania i nauki dziecka to równowartość16 EURO CZYLI OKOŁO 70 ZŁOTYCH

15 Następną akcją, w którą mamy zamiar się włączyć i liczymy na Waszą pomoc to – Szlachetna Paczka.
W tej akcji chodzi o to, aby zakupić najpotrzebniejsze artykuły (typu: artykuły domowe, szkolne, spożywcze), zapakować i zawieść do określonej rodziny, która tego potrzebuje. Moglibyśmy pomóc wielu rodzinom! I kolejne uśmiechy na twarzach innych ludzi gwarantowane :)

16 Planowane działania: -dalsza współpraca z Domem Sióstr -akcja zbierania zakrętek -współpraca z Fundacją Wojtusiaki -pomoc w schronisku dla zwierząt -zaangażowanie w działalność świetlic środowiskowych -propagowanie zdrowego stylu życia -udział w akcji Szlachetna Paczka -włączenie się w Adopcje Serca

17 "Człowiek odnajduje siebie tylko w bezinteresownym dawaniu.”
/bp Jan Chrapek/ Korzyści, jakie niesie ze sobą bycie wolontariuszem: satysfakcja, uśmiechy na twarzach Pań z Domu Opieki na nasz widok, uznanie w oczach nauczycieli i inny kontakt z nimi, dodatkowe dwa punkty na świadectwie na koniec Gimnazjum (za czynny udział w wolontariacie przez 3 lata), poznawanie nowych ludzi i zdobywanie doświadczenia. Cechy wolontariusza: sumienność, rzetelność, odpowiedzialność, wrażliwość, cierpliwość, pogoda ducha.

18 Chcielibyście przyłączyć się do nas?
Pamiętajcie, że nie musicie brać udziału w każdej akcji. Może macie pomysły na coś nowego w co możemy się włączyć? A może chcielibyście zaangażować się w coś dobrego, lecz nie mieszkacie w Buku i kiepsko u Was z dojazdem? Żaden problem! Może znajdziemy wam coś do zrobienia w Waszej okolicy.  Mamy kilka wolontariuszek w Niepruszewie, które spędzają czas z dziećmi w tamtejszej świetlicy.

19 Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy Was serdecznie na nasze spotkania, które odbywają się w prawie każdy poniedziałek o godzinie 14:30 w sali 002

20


Pobierz ppt "„Człowiek jest tyle wart ile może zrobić dla innych” - wolontariat to kopalnia dobra. Zapraszamy do wspólnej przygody!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google