Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl „Brzeziński”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl „Brzeziński”"— Zapis prezentacji:

1 Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl „Brzeziński”
Dokumentacja i ewidencja w sprzedaży na Allegro Prezentacja wskazuje na ogromną wiedzę fachową. Zależy nam jednak na tym, aby unikać skrótów myślowych, które – bez odpowiedniego omówienia – mogą wprowadzić w błąd mniej kompetentnego odbiorcę. Treść slajdów dla osoby bez przygotowania może być myląca. OK, ALE SŁOWNICTWO ZOSTALO DOBRANE POTOCZNE Z PRZEWAGĄ ZWROTÓW INTUICYJNIE ROZPOZNAWANYCH, W OPARCIU O PYTANIA WASZYCH UŻYTKOWNIKÓW ZADAWANE NA E-PORADACH PIT.PL ORAZ W OPARCIU O DWA POPRZEDNIE WYKŁADY NA ALLEGRO 2005 I 2006, GDZIE BYLIŚMY PRZEZ WIELE GODZIN DOSŁOWNIE OBLĘŻENI PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW ALLEGRO Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl „Brzeziński”

2 Cel prezentacji Dlaczego znajomość zasad dokumentowania jest przydatna? Jakie są rodzaje dowodów księgowych? Jakie są rodzaje ewidencji podatkowych? Kiedy ująć dowód księgowy w ewidencji podatkowej? Kiedy można sprzedawać bez kasy fiskalnej? Czy warto przyjmować koszty przesyłki w oparciu o pełnomocnictwo udzielone sprzedającemu? I kiedy ma to jakikolwiek sens? ... oraz gdzie można znaleźć informacje objęte niniejszym wykładem i dużo więcej – za darmo... Dlaczego znajomość zasad dokumentowania jest przydatna? =>> słowo „dokumentowania” można rozszerzyć do „prowadzenia dokumentacji księgowej” NIE DA RADY ZE WZGLĘDU NA ZAKRES ZAGADNIENIA – SPOSÓB PROWADZENIA URZĄDZEŃ KSIĘGOWYCH TO OBSZERNY TEMAT, TU JEST WYŁĄCZNIE PORUSZONE ZAGADNIENIE CO TRZEBA MIEĆ, A NIE JAK PROWADZIĆ, ORAZ KIEDY WPISAĆ DO NAJBARDZIEJ PODSTAWOWYCH EWIDENCJI 2. Czy warto załatwiać koszty przesyłki przez pełnomocnictwo? >> słowo „załatwiać” proponuję zastąpić. OK 3. I kiedy ma to jakikolwiek sens? -=>> rozumiem, że chodzi o pełnomocnictwo? Brak też informacji dla całkowitych laików – o jakie pełnomocnictwo dokładnie. Brak precyzyjnych wskazań nie jest rzecz jasna sygnałem wadliwości prezentacji, jeśli funkcjonuje ona jako efemeryczna, jednorazowa pomoc dydaktyczna, doskonale rozgęszczona narracją podczas samych zajęć. Status tej prezentacji jest wszakże odmienny – wraz z jej publikacją na stronie Spotkania Allegro, zacznie wieść żywot autonomiczny, w którym będzie zobowiązana przekazywać skrót najważniejszych wiadomości, jakie złożyły się na dany wykład. Z NASZEGO DOŚWIADCZENIA WYNIKA, ŻE PELNOMOCNICTWO W ODNIESIENIU DO ALLEGRO JEST NAZWĄ INTUICYJNĄ TROCHĘ POSZERZONO, ALE NIE WIDZĘ SENSU PRECYZOWANIE JĘZYKIEM PRAWNYM – ZA MAŁO MIEJSCA NA SLAJDZIE, A INFO DOSTĘPNE GRATIS W SIECI – LINKI ZAŁĄCZONE

3 poprawne dokumentowanie operacji gospodarczych jest takie ważne?
Dlaczego poprawne dokumentowanie operacji gospodarczych jest takie ważne? Trudno ocenić przydatność przekazu, ponieważ pozostaje tutaj niewyrażona.BO TO NIEMERYTORYCZNY PRZYKŁAD DWÓCH DZIAŁAŃ US – W TEJ SAMEJ SYTUACJI ODMIENNE ZASTOSOWANIA – NIE MA SENSU OPISYWAĆ, TO MA SŁUŻYĆ ZACHĘCENIU DO SŁUCHANIA WYKŁADU `

4 DOKUMENTOWANIE SPRZEDAŻY
Bardzo dobry schemat - może warto go nieco opisać, jeżeli ma posłużyć Uczestnikom zajęć. TE SLAJDY MAJĄ BYĆ TYLKO UPORZĄDKOWANIEM/PRZYPOMNIENIEM INFORMACJI PREZENTOWANYCH NA WYKŁADZIE I ZNANYCH Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA. OPIS BYŁBY ZBYT DLUGI I NIECELOWY – BO NIC NIE WNIÓSŁBY DO SPRAWY DODANO JEDNO KRÓTKIE OBJASNIENIE, CZEGO W OGÓLE DOTYCZY ZESTAWIENIE. WIĘCEJ:

5 DOKUMENTOWANIE ZAKUPU TOWARÓW
Jak wyżej. Brakuje wyjaśnienia pojęć podstawowych oraz odniesienia do podstawy prawnej (dotyczy to również innych slajdów)‏ PODSTAWA PRAWNA SZCZEGÓŁOWA DO KAŻEGO SLAJDU TO - ZBYT DUŻO TEKSTU - NIEPOTRZEBNE UŻYTKOWNIKOM, BO Z DOŚWIADCZENIA WIEMY , ŻE I TAK 99% NIE POTRAFI SIĘ POSŁUŻYĆ TEKSTEM PRAWNY. DODAM ZESTAWIENIE PODSTAW PRAWNYCH NA KOŃCU. WIĘCEJ:

6 JEŻELI TO OSOBA FIZYCZNA, WYSTAWIĆ RÓWNIEŻ PARAGON
DOKUMENTY DLA KLIENTA POTWIERDZAJĄCE TRANSAKCJĘ WYSTAWIAMY I WKŁADAMY DO PACZKI W DNIU WYSYŁKI! FAKTURA: JEŻELI TO OSOBA FIZYCZNA, WYSTAWIĆ RÓWNIEŻ PARAGON KLIENT MOŻE ŻĄDAĆ FAKTURY DO 7 DNI OD DNIA WYSYŁKI RACHUNEK: KLIENT MOŻE ŻĄDAĆ RACHUNKU DO 3 MIESIĘCY OD DNIA WYSYŁKI PARAGON Z KASY FISKALNEJ: JEŻELI OPRÓCZ PARAGONU WYSTAWIAMY FAKTURĘ, TO PARAGON KLIENTA PODPINAMY DO NASZEJ KOPII FAKTURY „ZWYKŁY” PARAGON DLA KONSUMENTA JEST TO TZW. PISEMNE POTWIERDZENIE ZAWARCIA UMOWY DOKUMENTY DLA KLIENTA – jakie? Może warto rozszerzyć to do wyrażenia „potwierdzające zakup towaru”. OK JEŻELI TO OSOBA FIZYCZNA =>> JEŻELI KLIENTEM JEST OSOBA FIZYCZNA, NALEŻY RÓWNIEŻ WYSTAWIĆ PARAGON 3. MOŻNA ŻĄDAĆ FAKTURY DO 7 DNI OD DNIA WYSYŁKI =>> należy tutaj uściślić obowiązek pod., jaki powstaje w chwili wydania towaru - artykuł 21 – obowiązek podatkowy u małych podatników. Może lepiej w tym miejscu sugerować, aby chęć otrzymania faktury zgłaszać po zakupie przedmiotu OK4. MOŻNA ŻĄDAĆ =>> Klient może żądać WIĘCEJ:

7 KASA FISKALNA OBEJMUJE SPRZEDAŻ NA RZECZ:
OSÓB FIZYCZNYCH NIE PODATNIKÓW VAT ROLNIKÓW RYCZAŁTOWYCH KASĘ FISKALNĄ TRZEBA ZAŁOŻYĆ: PIERWSZY ROK SPRZEDAŻY – OD NASTĘPNEGO DNIA PO PRZEKROCZENIU OBROTU FISKALNEGO 20'000 PLN NASTĘPNE LATA – PO UPŁYWIE DWÓCH MIESIĘCY OD KOŃCA MIESIĄCA, W KTÓRYM PRZEKROCZONO W DANYM ROKU OBRÓT FISKALNY 40'000 PLN ZWOLNIENIE PODMIOTOWE VAT DO 10'000 EURO ROCZNIE NIE ZWALNIA CIĘ Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA KASY FISKALNEJ! Podstawa prawna. JAK POPRZEDNIO – TO KILKANAŚCIE PRZEPISÓW, NIE ZMIEŚCI SIĘ WIĘCEJ:

8 WYSYŁKOWO (POCZTĄ ALBO KURIEREM)‏
MOŻNA BEZ KASY: WYSYŁKOWO (POCZTĄ ALBO KURIEREM)‏ ZAPŁATA W CAŁOŚCI PRZEZ POCZTĘ LUB BANK, NA KONTO EWIDENCJA+DOWODY = JAKIEJ TRANSAKCJI ZAPŁATA DOTYCZY EWIDENCJA DOWODÓW ZAPŁATY DLA USTALENIA DANYCH (Z ADRESEM) OSOBY, NA RZECZ KTÓREJ DOKONANO WYSYŁKI Sugeruję zmianę stylistyczną. ‘MOŻNA BEZ KASY:” MOŻNA BEZ KASY FISKALNEJ:” TO WSZYSCY WIEDZĄ, NIE MA POTRZEBY „ZAPŁATA W CAŁOŚCI POCZTĄ LUB BANKIEM, NA KONTO”  zmiana na płatność przekazem pocztowym lub przelewem na konto bankowe, ew. płatność za pośrednictwem poczty lub banku. SKRÓTOWOŚĆ SŁUŻY UTRWALENIU ZASADY, DŁUŻSZE ZDANIE MOŻE WYMAGAĆ ZASTANOWIENIA SIĘ, CO TO ZNACZY. POPRAWIŁEM STYLISTYCZNIE ZAPŁATA ZA POŚREDNICTWEM PAYPAL NIE DAJE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI. PAYPAL ZGODNIE Z PRAWEM BRYTYJSKIM NIE JEST BANKIEM. WIĘCEJ:

9 NIE MA ZWOLNIENIA Z KASY FISKALNEJ PRZY DOSTAWIE:
SILNIKÓW PKWiU NADWOZI DO AUT, PRZYCZEP I NACZEP PKWiU 34.2 CZĘŚCI I AKCESORIÓW DO POJAZDÓE MECH, I ICH SILNIKÓW PKWiU 34.3 SPRZĘTU RTV, TELEKOMUNIKACYJNEGO, Z WYJĄTKIEM ELEM. ELEKTR. I CZĘŚCI URZĄDZEŃ DO OPERAWANIA DŹWIĘKIEM I OBRAZEM (PKWiU EX 32)‏ SPRZĘTU FOTOGRAFICZNEGO, Z WYJĄTKIEM CZĘŚCI, AKCESORIÓW I WYPOSAŻENIA EX PKWiU WYROBÓW Z METALI SZLACHETNYCH LUB Z UDZIAŁEM TYCH METALI; NAGRANYCH, Z ZAPISANYMI DANYMI, PROGRAMAMI: PŁYT CD, DVD, KASET MAGNETOFONOWYCH, TAŚM MAGNETYCZNYCH, VIDEO, KARTRIDŻY, DYSTKIETEK, KART PAMIĘCI. Podstawa prawna. „ NIE MA ZWOLNIENIA Z KASY FISKALNEJ ”  zbyt potoczne. Zwolnienie obejmuje obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych). TU NIE MOGĘ SIĘ ZGODZIĆ. ROZPORZĄDZHEINE W SPRAWIE KAS FISKALNYCH POSLUYGUJE SIĘ ZWOLNIENIEM Z OBOWIĄZKU EWIDENCJONOWANIA ` DWA SLAJDY WCZEŚNIEJ DODCHATNO UWAGĘ O KASACH FISKALNYCH DLA ZWOLNIONYCH PODMIOTOWO WIĘCEJ:

10 JAKIE EWIDENCJE PROWADZI SIĘ DLA POTRZEB PODATKU PIT?
DLA POTRZEB PIT  Na potrzeby podatku PIT OK Może nieco brakuje opisu dla osób, które nie znają skrótów. NIE MA MIEJSCA, SLAJD MUSI BYĆ SKRÓTOWY, ZAWIERA ZBYT DUŻO PÓL UZYTKOWNICY Z WYKŁADU ZAPAMIĘTAJĄ, A CI, KTÓRZY ŚCIĄGNĄ PÓŹNIEJ – SPRAWDZĄ NA BEZPŁATNEGO STRONIE W INTERNECIE WIĘCEJ:

11 JAKIE EWIDENCJE PROWADZI SIĘ DLA POTRZEB PODATKU VAT?
1. DLA POTRZEB PIT  Na potrzeby podatku PIT OK WIĘCEJ:

12 DATA UJĘCIA W KPIR CZY EWIDENCJI RYCZAŁTU
PRZYCHÓD: DATA UJĘCIA W KPIR CZY EWIDENCJI RYCZAŁTU ZALEŻY OD DATY OBOWIĄZKU PODATKOWEGO W ZAKRESIE PIT. DATA UJĘCIA W EWIDENCJI VAT W ZAKRESIE VAT. Przekaz nie jest do końca jasny. Pojęcie przychodu nie zostało wyjaśnione. Czy dla wszystkich jest tak samoNA TAK KRÓTKIM WYKŁADZIE NIE MA MIEJSCA NA DODATKOWE SLAJDY DOT. DEFINICJI PRZYCHODU CZY PODSTAWY OPODATKOWANIA VAT? Ważne jest, jakie omówienia i wyjaśnienia zostaną podane przy tym slajdzie. W ZAŁOŻENIU SLAJD MA WIĄZAĆ DATĘ OBOWIĄZKU PODATKOWEGO Z DATĄ UJĘCIA W EWIDENCJI./KSIĘDZE. JEŻELI WYKŁAD DA CHOĆ TAKI EFEKT, BĘDZIE TO BARDZO DUŻO. DLA UŻYTKOWNIKÓW SAMO POJĘCIE PRZYCHODU CZY OBOWIĄZKU PODATKWEGO MOŻE BYĆ ZBYT ABSTRAKCYJNE, ABY DODATKOWO JESZCZE WYNIEŚĆ JAKĄŚ KORZYŚĆ PRAKTYCZNĄ. MUSI NIESTETY TAK POZOSTAĆ.

13 MAJĄ PRAWO DO KASOWEJ METODY ROZLICZENIA VAT
UWAGA – MALI PODATNICY DO EURO OBROTU ROCZNIE MAJĄ PRAWO DO KASOWEJ METODY ROZLICZENIA VAT NAJPROŚCIEJ – PŁAĆ VAT OD SPRZEDAŻY PO OTRZYMANIU ZAPŁATY, Z PEWNYMI OGRANICZENIAMI. W ZWIĄZKU ZE SPECYFIKĄ HANDLU ALLEGRO TAKIE ROZWIĄZANIE WYDAJE SIĘ NIEPRAKTYCZNE W E-HANDLU. Przekaz nie jest do końca jasny. Pojęcie przychodu nie zostało wyjaśnione. Czy dla wszystkich jest tak samoNA TAK KRÓTKIM WYKŁADZIE NIE MA MIEJSCA NA DODATKOWE SLAJDY DOT. DEFINICJI PRZYCHODU CZY PODSTAWY OPODATKOWANIA VAT? Ważne jest, jakie omówienia i wyjaśnienia zostaną podane przy tym slajdzie. W ZAŁOŻENIU SLAJD MA WIĄZAĆ DATĘ OBOWIĄZKU PODATKOWEGO Z DATĄ UJĘCIA W EWIDENCJI./KSIĘDZE. JEŻELI WYKŁAD DA CHOĆ TAKI EFEKT, BĘDZIE TO BARDZO DUŻO. DLA UŻYTKOWNIKÓW SAMO POJĘCIE PRZYCHODU CZY OBOWIĄZKU PODATKWEGO MOŻE BYĆ ZBYT ABSTRAKCYJNE, ABY DODATKOWO JESZCZE WYNIEŚĆ JAKĄŚ KORZYŚĆ PRAKTYCZNĄ. MUSI NIESTETY TAK POZOSTAĆ.

14 KIEDY UJĄĆ SPRZEDAŻ W KSIĘDZE CZY EWIDENCJI?
W drugim dolnym licząc od lewej okienku schematu warto dodać do słów „daty wydania lub wykonania” „zapłaty”. Okienko w prawym dolnym rogu – sprzeczne z następnym slajdem. NIE., PONIEWAŻ NIKT NIE WYSTAWIA PARAGONU PRZY POBRANIU Opis slajdu jest konieczny, ponieważ następne odnoszą się do niego OK. Podstawa prawna. Można wspomnieć o artykule 21 ustawy o Vat i art.. 2. pkt 25 (mały podatnik do euro) DODANO SLAJD – BĘDZIE KRÓTKA UWAGA – ALE TO W MOJEJ OCENIE NIEPRAKTYCZNE W EHANDLU, TAM Z REGUŁY ZA POBRANIEM ALBO PŁATNE Z GÓRY WIĘCEJ:

15 MOŻNA PROWADZIĆ DODATKOWE NOTATKI/EWIDENCJE W TYM ZAKRESIE.
JEŻELI SPRZEDAWCA WYSTAWIA PARAGON FISKALNY I WKŁADA GO DO PACZKI, A OBOWIĄZEK PODATKOWY VAT POWSTAJE W DNIU OTRZYMANIA ZAPŁATY (SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA ZA ZALICZENIEM POCZTOWYM), TO DLA CELÓW VAT NALEŻY ROZLICZAĆ ODRĘBNIE TE CZĘŚCI OBROTÓW NA KASIE, KTÓRE DOTYCZĄ INNYCH OKRESÓW DLA CELÓW VAT! MOŻNA PROWADZIĆ DODATKOWE NOTATKI/EWIDENCJE W TYM ZAKRESIE. NA KASIE FISKALNEJ  za pomocą kasy fiskalnej WPROWADZIŁEM ZMIANĘ, CHOC NIECO INNĄ A OBOWIĄZEK PODATKOWY VAT POWSTAJE W DNIU OTRZYMANIA ZAPŁATY  warto poszerzyć o informację „jeżeli podatnik wybrał „metodę kasową” i zgłosił ją do Naczelnika US.”NIE, TUTAJ OBOWIĄZEK POWSTAJKE W DACIE OTRZYMANIA ZAPŁATY BEZ METODY KASOWEJ, PO PROSTU TO SZCZEGÓLNA DATA POWTSANIA OBOWIĄZKU PODATKOWEGO Slajd nie jest umiejscowiony w przepisach – może, jeżeli odnosi się do „małego podatnika”, warto to zapisać. PRZEPISY NA KOŃCU W ODRĘBNYM SLAJDZIE

16 WIĘKSZOŚĆ PODATNIKÓW PIT PROWADZI KPIR METODĄ KASOWĄ.
W KOSZTY ZALICZAJĄ ONI WYDATKI W DACIE WYSTAWIENIA DOWODU KSIĘGOWEGO STANOWIĄCEGO PODSTAWĘ KSIĘGOWANIA. FAKTURA Z OTRZYMANA TO KOSZT Z 30.05 WYCIĄG ZA MAJ W WYSTAWIONY W CZERWCU OBEJMUJE KOSZTY BANKOWE CZERWCA. DLA CELÓW VAT LICZY SIĘ Z KOLEI DATA OTRZYMANIA FAKTURY FAKTURA Z OTRZYMANA DAJE PRAWO DO ODLICZENIA NAJWCZESNIEJ 10.06 Definicja pojęć. Podatnik PIT – wyjaśnienie.TO NAPRAWDĘ ZBYT DUŻO, NIE MOŻNA PRZECIEŻ WYJŚĆ OD OBOWIĄZKU PODATKOWEGO I DEFJNICJI Z ORDYNACJI, TO CAŁKOWICIE NIEPRZYDATNE, BIORĄC POD UWAGĘ NASZE DOŚWIADCZENIE. W miejsce przykładowych dat – przyda się konkretna informacja o terminie. Warto pomyśleć o przedstawieniu graficznym tej informacji – zyska na czytelności. INFORMACJA O TERMINIE JEST NAD PRZYKŁADAMI. PRZYKŁADY SĄ WYBRANE TAK, ABY RÓŻNICA BYŁA WIDOCZNA. WIĘCEJ:

17 BRAK FINALIZACJI ORAZ ZWROT PACZKI NIEODEBRANEJ:
WYSTAWIONE I NIE DORĘCZONE FAKTURY ANULUJEMY (OPIS NA DOKUMENCIE „ANULOWANO”), A PARAGON Z KASY UMIESZCZAMY W ZESZYCIE KOREKT (MOŻE TO BYĆ ZWYKŁY ZESZYT ZE SPISEM PARAGONÓW DOT. ZWROTÓW, REKLAMACJI I ANULOWAŃ). ZWROT PACZKI NIEODEBRANEJ PRZY ZALICZCE ORAZ ZWROT TOWARU PRZEZ KLIENTA: DO FAKTURY TRZEBA WYSTAWIĆ FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ, NAWET JEŚLI PO WYSTAWIENIU FAKTURA ZOSTAŁA ODESŁANA Z POWROTEM, PARAGON Z KASY TRZEBA OD KLIENTA ODEBRAĆ I WPISAĆ DO ZESZYTU KOREKT. 1. Opis na dokumencie  podać przykłady OK WIĘCEJ:

18 PEŁNOMOCNICTWO MA SENS TYLKO WTEDY, GDY:
1) KLIENT NIE JEST VATOWCEM, TY JESTEŚ PODATNIKIEM VAT CZYNNYM, A WYSYŁKA POCZTĄ POLSKĄ, ALBO 2) JESTEŚ RYCZAŁTOWCEM I NIE CHCESZ PŁACIĆ RYCZAŁTU OD KOSZTÓW PRZESYŁKI 1, Pełnomocnictwo – jakie. Słownik pojęć – będzie świetnym rozwiązaniem. 2. „Vatowcem”  podatnikiem VAT. NIE, PODATNIK VAT MOŻE BYC ZWOLNIONY PODMIOTOWO, CHODZI O CZYNNYCH, WIĘC VATOWIEC JEST OK 3. Wysyłka idzie przez Pocztę Polską  „zostaje wysłana za pośrednictwem Poczty Polskiej” DAŁEM POCZTĄ POLSKĄ

19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
PODSTAWA PRAWNA: art.14 ust.1c, art.22 ust.6b, art.24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych §8, § rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów art.19 ust.1-5, art.19 ust.11, art.19 ust.13 pkt 6 art.86 ust.10-11, art.106, art.109, art.111 ustawy o podatku od towarów i usług rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących art.87 Ordynacji podatkowej 1. „załatwiło”  mało elegancki zwrot. LINKI SĄ NA STRONACH, WIĘC DODANO TYLKO SLAJD NT. PODSTAWY PRAWNEJ – BARDZO OGÓLNY ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE KAS FISKALNYCH – MA BYĆ NOWE OD 1 LIPCA, WIĘC NIE PODAJE SZCZEGÓŁÓW. DOSTĘPNE NA:


Pobierz ppt "Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl „Brzeziński”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google