Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 Komunikacja niewerbalna
Jest to komunikowanie się za pomocą mowy ciała oraz parajęzyka. Był to jedyny sposób komunikacji w epoce kamienia łupanego. Mimo rozwoju technologii, nadal posługujemy się komunikacją niewerbalną

3 Przykłady komunikacji niewerbalnej
Gestykulacja podczas rozmowy, tłumaczenie czegoś za pomocą gestów, uśmiechanie się do kogoś, postawa, mimika twarzy, sposób poruszania się, wygląd, sposób ubierania się.

4 Komunikacja werbalna To sposób komunikowania się za pomocą mowy. Jest to podstawowy sposób komunikacji od czasów kiedy człowiek nauczył się mówić. W komunikacji werbalnej ogromną rolę odgrywa akcent, płynność mowy, zawartość wypowiedzi, iloczas.

5 Przykłady komunikacji werbalnej
Odpowiadanie na wezwania, rozmowa telefoniczna, rozmowa ze znajomymi, śpiewanie piosenek, wyjaśnianie, opowiadanie, płacz.

6 Komunikacja a początek elektryczności
Przez tysiące lat obowiązywała prosta reguła: chcesz się czegoś dowiedzieć, musisz spotkać się z innymi ludźmi. Ważne informacje, w przeciwieństwie do plotek, rozpowszechniane były więc wolno. Próbowano temu zaradzić na różne sposoby: niektóre ludy pierwotne wykorzystywały sygnały dymne i bębny, Inkowie posyłali gońców, a Egipcjanie hodowali gołębie pocztowe. Wszystkie te rozwiązania miały ten sam cel: przyspieszyć komunikację.

7 Jednak dopiero dzięki wynalazkom takim jak telegraf, a potem telefon możliwa stała się szybka komunikacja z dowolnym miejscem na świecie. Obecnie życie bez telefonu jest niemal nie do pomyślenia, choć jego pierwotna forma – aparat stacjonarny – straciła na znaczeniu. Teraz najważniejsza okazuje się komórka: użytkownik nie jest już przywiązany do miejsca, a chcąc podzielić się krótką informacją, po prostu pisze SMS, który może wysłać do wielu odbiorców jednocześnie.

8 Komputer i Internet Pomimo że mechaniczne maszyny liczące istniały od wielu stuleci, komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne. Milowym krokiem w rozwoju środków komunikacji o globalnym zasięgu było rozpowszechnienie się internetu. Dzięki Sieci każdy może wymieniać się wiadomościami z każdym, niezależnie od różnicy czasu i dzielącej odległości. Dostrzegając i chcąc zaspokoić potrzebę elastyczności, producenci oferują nowe urządzenia komunikacyjne: dzięki smartfonom, netbookom i tabletom internetowym jesteśmy dostępni zawsze – również w podróży – niezależnie od tego, czy korzystamy z telefonu, poczty elektronicznej czy „fal” Google’a.

9 Przykłady narzędzi komunikacyjnych
150 p.n.e. Sygnały ogniowe Grecy, a później również Rzymianie wykorzystywali do komunikacji system wież, na których palono ogniska. 1837 Telegraf Morse’a Samuel Morse opracował urządzenie oraz kod (Morse’a) – kamień węgielny współczesnej komunikacji. 1869 Pocztówka Zwana także widokówką, kartą pocztową lub odkrytką po raz pierwszy została wprowadzona do obiegu pocztowego na terenie Monarchii Austro-Węgierskiej. 1876 Telefon Już w 1850 roku prowadzono eksperymenty nad przesyłaniem mowy przez przewody elektryczne, jednak dopiero Alexander Graham Bell stworzył w pełni funkcjonalne urządzenie. 1958 Autotelefon Ogólnodostępna sieć mobilnych radiotelefonów będących poprzednikami komórek – urządzenia ważyły wówczas 16 kilogramów 1971 Ray Tomlinson stworzył pierwszego klienta poczty elektronicznej po cichu w swoim miejscu pracy – zajęło mu to dwa tygodnie.

10 1979 Usenet Przodek wszystkich list mailingowych służył z początku ograniczonemu gronu naukowców i miał stanowić alternatywę dla Arpanetu – poprzednika internet Faks Poczta oficjalnie wprowadziła usługę wysyłania faksów, jednak podstawowym wyposażeniem biur urządzenia tego typu stały się dopiero we wczesnych latach 90 1983 Mobilny DynaTAC zaprojektowany przez Motorolę w 1973 roku dopiero 10 lat później pojawił się w sprzedaży. Kosztował 4000 dolarów. 1988 IRC/Chat Student Jarkko Olkarinen przeniósł ideę czatu z sieci naukowych do internetu. 1992 SMS Operatorzy chcieli za pośrednictwem SMS-ów przekazywać abonentom krótkie informacje. Usługa szybko stała się przebojem rynkowym.

11 2003 Skype Pojawia się wersja beta komunikatora, który stał się symbolem bezpłatnych rozmów VoIP.
2004 Portale społecznościowe Pojawił się Facebook – dostęp do największej obecnie sieci społecznościowej na początku mieli jedynie studenci Uniwersytetu Harvarda. 2006 Mikroblog Początkowo Twitter miał służyć za internetowy dziennik, jednak szybko stał się nowym kanałem wymiany wiadomości. Wpisy można zamieszczać przez stronę internetową, SMS lub . 2009 Google Wave Po raz pierwszy możliwe jest umieszczanie w czasie rzeczywistym dowolnych treści multimedialnych – takich jak tekst, obrazy i filmy – w jednej „fali” wiadomości. TREND Aby użytkownicy nie musieli logować się osobno do każdej usługi, np. u dostawcy poczty elektronicznej, na Twitterze i Facebooku, powstają specjalne strony umożliwiające dostęp do wszystkich kanałów wymiany informacji jednocześnie. A nowe wiadomości możemy odczytywać na ekranie komórki, e-booka lub telewizora.

12 Prezentację przygotowała Joanna Wojtanowska z klasy IH, korzystając ze stron internetowych: ;


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google