Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny ,,Znam swoje miasto”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny ,,Znam swoje miasto”"— Zapis prezentacji:

1 Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny ,,Znam swoje miasto”
realizowany w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Kędzierzynie-Koźlu rok szkolny 2007/2008 Opracowanie prezentacji: Maria Stawiarz, Elżbieta Kot

2 Założenia i cele ogólne:
budzenie u uczniów zainteresowania historią i dniem dzisiejszym swojego miasta Kędzierzyna-Koźla - dzielnicy Koźle Uczeń zgłębia wiedzę na temat najbliższego regionu wyszukuje z różnych źródeł informacje związane z jego miastem selekcjonuje zebrany materiał Realizatorzy projektu uczniowie klas I-III Koordynatorzy: nauczyciel języka polskiego Elżbieta Kot nauczyciel bibliotekarz Maria Stawiarz Czas realizacji: – r. Realizacja projektu: Uczniowie realizują działania szczegółowe zgodnie z przyjętym harmonogramem. Każda klasa typuje grupę uczniów do wykonania określonego zadania, opracowuje również sposoby konsultacji i innej współpracy z nauczycielami. Czas prezentacji r.

3 Harmonogram działań 1. Konkurs literacki opowiadanie lub wiersz o tematyce współczesnej, r. w realiach Koźla (miasta, szkoły) Odpowiedzialni: nauczyciele języka polskiego 2. Spacer ulicami Koźla „Pocztówka z dawnego Koźla” wykonana przy r. użyciu technologii komputerowej ,,Koźle dzisiaj” fotografia klasy na tle wylosowanego obiektu Odpowiedzialni wychowawcy klas, nauczyciel bibliotekarz 3. Konkurs literacko-plastyczny r. ,,Zapraszamy do Koźla” zaproszenie wykonane ręcznie (format A5) Odpowiedzialni: nauczyciele języka polskiego 4. Konkurs wiedzy „Znam swoje miasto” r. Test sprawdzający wiedzę uczniów Odpowiedzialni: nauczyciele historii, koordynatorzy projektu 5. Podsumowanie  realizacji projektu r. Wystawa prac konkursowych Odpowiedzialni: koordynatorzy projektu

4 Ad. 1. Nauczyciel uczący języka polskiego informuje uczniów o zadaniu związanym z konkursem literackim. Zapoznaje z formą pracy, tematem i kryteriami. Ad. 2. Każda klasa wybiera drogą losowania kopertę, w której znajduje się fotografia jednego obiektu, mieszczącego się w naszym mieście (dzielnicy Koźle). Zadaniem klasy jest sporządzenie krótkiej, pisemnej informacji dotyczącej rozpoznania obiektu (określić jego dzisiejsze przeznaczenie) zlokalizowania (podać nazwę ulicy i numer) wyszukania w materiałach źródłowych fotografii przedstawiającej obiekt dawniej i informacji o tym, co się w nim mieściło Wyszukanej fotografii należy nadać formę pocztówki czyli powinna ona zawierać jej podstawowe elementy (fot. oraz napis informujący - w języku polskim). Pocztówkę należy wykonać w dowolnym programie graficznym lub edytorze tekstu (Word). Wykonanie zdjęcia klasy na tle wylosowanego obiektu (Koźle dzisiaj)

5 Ad. 3. Konkurs na najpiękniejsze i najciekawsze zaproszenie do odwiedzenia Koźla - Dlaczego warto tu przyjechać? Zadaniem konkursowym jest odręczne napisanie zaproszenia (starannym, czytelnym pismem), w którym zostaną przedstawione walory naszego miasta – dzielnicy Koźle. Format zaproszenia - kartka A5 Ad. 4. Wytypowani przez klasy uczniowie wezmą udział w konkursie sprawdzającym ich wiedzę o naszym mieście (dzielnicy Koźle). Konkurs przeprowadzony zostanie w formie pisemnego testu. Czas trwania konkursu 30 min. Ad.5. Prace wykonane przez uczniów zostaną zaprezentowane w holu szkoły (na parterze)

6 Literatura zalecana Książki Artykuły z prasy lokalnej
. Kędzierzyn-Koźle : monografia miasta : praca zbiorowa pod red. nauk. Edwarda Nycza i Stanisława Senfta. Opole 2001 . Kędzierzyn-Koźle : historia i zabytki : folder. Kędzierzyn-Koźle : Urząd Miasta, [2004] . Żabicki Romuald: Z kart znanej i nieznanej historii Miasta Koźla.. Kędzierzyn-Koźle: Starostwo Powiatowe 2006 Artykuły z prasy lokalnej Nowa Trybuna Opolska, Echo Gmin, Gazeta Lokalna – dostępne są w zbiorach biblioteki szkolnej (Kartoteka regionalna) Dokumenty elektroniczne 1. Filusz Joachim: Kędzierzyn-Koźle: moje miasto wczoraj i dziś [dostęp 25.lutego 2008 r.]. Dostępny w Iternecie: 2. Kędzierzyn-Koźle: serwis miejski [dostęp 25.lutego 2008 r.].Dostępny w Inernecie:

7 Prace uczniów

8 1. Konkurs literacki - wiersze
Powiedziano mi: ubierz miasto w korale słów (...)

9 Mówią o nim... Mówią o nim, że jest nudne.
Nie doceniają. Nieduże. Lecz całego nigdy nie poznają. Niby brzydkie, A piękne w swej prostocie. Stare, A jednak nowe. Przepiękne. Budynki marmurowe. Miasto moje. Miejsce gdzie każdy może być sobą. Gdzie kamieniczki są ozdobą. Koźle. Nie ma takiego drugiego. Nie ma wieżowców stupiętrowych Brak autostrad... Centr handlowych... Nawet kino się zgubiło... Koźle? Będzie, jest i było... Niby nic w nim szczególnego. Ale jest. Na zawsze ze mną. W moim sercu. Tu żyję. Tu dorastam. Miasto. Moje miasto! Nie oddam go nikomu.

10 *** Stojąc na rynku Spoglądam w górę. Widzę miliony gwiazd.
Po bokach kamieniczki ustawione. Niby nic, a jednak coś. Miasto nocą wygląda pięknie. Idę przed siebie szarą ulicą. Wzdłuż szereg bloków i mgła. Słońca nie widać. Ludzie się skryli. Twarzą w twarz z miastem. Sam na sam.

11 Powiedziano mi Powiedziano mi:
ubierz miasto w korale słów, a ja wcale nie dostrzegam jego nagości. W jego trawiastych włosach wyraźnie widzę odrzańską wstęgę; pamięcią przywołuję błękitną suknię z obłokami zamiast falbanek; buty, wiem to na pewno, pradawny szewc wykonał z ceglanych kamienic i nawet płócienną torbę ma moje miasto splecioną z ulic. Koźle nie potrzebuje korali. Wystarczy, że na szyi nosi szczerozłoty wisiorek w kształcie serc mieszkańców. Justyna Kocur

12 Wieczorna impresja Katarzyna Żydek
Niczym ciepły, wiosenny wiatr przez ulice kozielskie Płynie lekko ptaków śpiew szukających miejsca... W świetle latarni jaśnieją szare aleje, Na których żółty księżyc maluje swe cienie. W tej złotej poświacie zakochani idą w ciszę, A słodki głos nocnego ptaka do snu ich kołysze. Wieczorem park nad Odrą niezwykłością wabi, W locie spóźnionych gawronów szukają śladów magii. Na oświeconym Rynki z perlistą fontanną Można przysiąść na chwilę, poczekać na rano. To piastowskie miasto historię swą głosi I w starych dostojnych murach współczesność dziś gości. Katarzyna Żydek

13 Fiacik Ja drepczę powoli chodnikiem nieregularnym Stary fiacik malutki
w głowie czułe uśmiechy i jakiś film fabularny. Oczy me skaczą dokoła: w górę, pod nogi i w boki; stopy za duże o numer stawiają codzienne kroki. Niebo ogromne choć chmurne, w uszach miasta muzyka, zieleń antycznych kamienic i gdzieś tam fiacik pomyka. Justyna Kocur Stary fiacik malutki mknie wesoło wśród kurzu, bo w nim - większe już - stopki na pedał wciskają gazu. Brumka i chrumka asfaltem -nie nowym już, lecz nie starym. A tam, gdzieś biją zegary; stereo dźwięczą hejnały.

14

15 1. Konkurs literacki - opowiadanie
W prezentacji zamieszczono fragmenty opowiadań Pełne teksty dostępne są w bibliotece szkolnej

16 (. ) Spotkałyśmy się [z przyjaciółką] na przystanku
(...) Spotkałyśmy się [z przyjaciółką] na przystanku. Autobus jadący do Kłodnicy miał nadjechać dopiero za godzinę! Nie miałyśmy zamiaru czekać tyle czasu na przystanku. Postanowiłyśmy spróbować pojechać innym autobusem. Nie wiedząc, czy dojedzie on tam, gdzie chcemy czy też nie, miałyśmy niezłą zabawę. Wsiadłyśmy do nadjeżdżającego właśnie busa. Mijałyśmy przystanki (...) nagle usłyszałyśmy głos pana kierowcy: - Ostatni przystanek, proszę wysiąść. Wyszłyśmy [i] nie miałyśmy pojęcia, gdzie się znajdujemy... Szłyśmy przed siebie. W stronę parku. Małą dróżką. Mijałyśmy bloki. Pomnik. Doszłyśmy nad rzekę. Pięknie tam było. Promyki słońca odbijające się w wodzie. Łabędzie białe niczym śnieżny puch. I wiatr lekko kołyszący gałęziami drzew. Czułam się, jakbym była w innym świecie. Nie chciałam wracać. Chciałam tu zostać. W jednej chwili zapomniałam o wszystkim. Nie liczyło się nic. To miejsce było zaczarowane. Czułam się, jakbym trafiła do nieba! W tym momencie do rzeczywistości przywrócił mnie dźwięk telefonu. Mama. (...) Wróciłam do domu. Nie dawała mi spokoju myśl, gdzie mogłam być. Nigdy nie znajdowałam się w podobnym miejscu. (...) Mieszkam tu 14 lat. Moje miasto. Niby znane, a jednak... Tajemnicze. Nie odkryte. Zaskakujące. Kati Ledwoń

17 Wakacyjna przygoda Pewnego letniego dnia poprosiłem mego ojca o to, aby pomógł mi przy naprawie bardzo starego motoroweru, który niegdyś kupiłem za małą kwotę. Mimo tego, iż wkładaliśmy w niego coraz więcej pieniędzy, czasu oraz serca, nie chciał jeździć. W końcu przestaliśmy go traktować jak przedmiot, a zaczęliśmy uważać, że jest osobą, która potrzebuje pomocy. Sezon letni był w połowie, a my wyznaczyliśmy sobie za cel wyszykować go na zlot motocyklowy Kędzierzyna-Koźla, który jak co roku odbywał się ostatniego dnia lata. (...) Silnik nie brzmiał już jak błaganie o pomoc, przeciwnie był jak muzyka dla uszu wytrawnego mechanika jednym słowem był bezpieczny, piękny oraz chętny do jazdy. (...) Tata jechał na swoim motorze, a ja za nim na moim świeżo wyremontowanym rumaku. Byłem bardzo zadowolony. (...) Gdy stanęliśmy u bram wyznaczonego terenu (...) zapisałem się na konkurs, w którym liczył się wiek uczestnika. Podziwiałem motory moich starszych kolegów, a czas płynął bardzo szybko. Nie zabrakło również rozmaitych konkursów, jak na przykład: przeciąganie liny, rzut oponą, jazda w wyznaczonym obszarze na czas. W większości konkurencji liczy się szybkość maszyny, w tym – przeciwnie - liczy się zwinność uczestnika oraz elastyczność motoru. (...) Gdy doszło do odczytania wyników konkurencji, niespodziewanie prowadzący imprezę spiker odczytał moje nazwisko i wygrałem puchar najmłodszego uczestnika zlotu. (...) Te wakacje należą do najbardziej udanych pomimo tego, iż były one bardzo pracowite. Motorower służy mi do dziś, nigdy mnie nie zawiódł i oby tak było dalej.

18 Wracałam z wakacji nocnym pociągiem
Wracałam z wakacji nocnym pociągiem. W moim przedziale siedziały dwie starsze panie, które podniesionymi głosami dyskutowały o najskuteczniejszych lekach na zgagę. (...) Wyszłam na korytarz. (...) Obok mnie pojawił się chłopak, mniej więcej w moim wieku.(...) - Skąd jesteś? - Z Kędzierzyna-Koźla. - Naprawdę? Moi dziadkowie tam mieszkają. Bez obrazy, ale to takie małe, brudne miasteczko... (...) Ta rozmowa dała mi dużo do myślenia.(...) Postanowiłam udowodnić, że Kędzierzyn-Koźle ma także drugą twarz. Pierwszego dnia mojego wspaniałomyślnego projektu wsiadłam na rower, zaopatrzyłam się w aparat i pojechałam po koleżankę. Wjechałyśmy do Koźla Rogów, (...) do ogródków działkowych. (...) Ostatnie promienie słońca odbijały się w tafli wody. Byłam tam wielokrotnie, ale nigdy nie było tak pięknie, (...) zrobiłam kilka zdjęć. Powoli zaczynało się ściemniać, więc wsiadłyśmy na rowery i ruszyłyśmy w stronę naszych domów. Po drodze zatrzymałyśmy się w małym barze, żeby napić się Coli. Oglądałyśmy zdjęcia w małym ekraniku mojego aparatu [i] dyskutowałyśmy głośno o tym, gdzie udamy się jutro. Niepostrzeżenie dosiadł się do nas starszy jegomość, z zaciekawioną miną przysłuchujący się rozmowie. Gdy tylko go zauważyłyśmy, pobladłyśmy ze strachu. Złodziej? Porywacz?(...) Staruszek, ze spokojem sącząc piwo (...) pochwalił nas i poradził, abyśmy następnego dnia ponownie pojechały w stronę stoczni, ale później skręciły w lewo. Zapewnił, iż droga ta doprowadzi nas w miejsce magiczne, które swoim urokiem przekona wszystkich, że Koźle nie jest brzydkie. Tej nocy nie mogłam zasnąć. Cały czas myślałam o dziwnym spotkaniu w barze. Prosty człowiek, wielbiciel piwa, opowiadając o swoim ukochanym miejscu, zamieniał się w poetę. W uszach cały czas brzmiały mi jego słowa, wypowiadane z niezwykłym zapałem, a w pamięci miałam starcze oczy, które aż iskrzyły na wspomnienie magicznego zakątka.(...) Katarzyna Kojzar

19

20 2. Spacer ulicami Koźla Niczym ciepły, wiosenny wiatr przez ulice kozielskie Płynie lekko ptaków śpiew szukających miejsca (...)

21 Kościół p.w św. Zygmunta i św. Jadwigi
W 2004 r. został odrestaurowany W kościele przechowywane są relikwie św. Zygmunta, św. Jadwigi Śląskiej oraz bł. siostry Faustyny Kowalskiej Wzmiankowany już w 1295 r., częściowo przebudowany w XVII-XIX w W bocznej kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, zwanej Kozielską (z XV w.) Klasa 1a

22 ul. Piramowicza 30 klasa 1b Budynek powstał 1887 r Mieściła się w nim Szkoła Ludowa Od 1999 r. budynek zajmuje Publiczne Gimnazjum nr im. Orląt Lwowskich W latach istniała tu Szkoła Podstawowa nr 2

23 Dziś jest to budynek mieszkalny
Wyspa, pozostałości po twierdzy kozielskiej Dziś jest to budynek mieszkalny Budynek wzniesiony na planie podkowy (XVIII w.) W jego dolnej kondygnacji znajdują się strzelnice W okresie istnienia twierdzy mieściła się w nim wartownia nr 2 Klasa 1c

24 Rynek Klasa 1d Do ciekawostek dzisiejszego Rynku należą:
-- zegar słoneczny -- fontanna z rzeźbą przedstawiającą kobietę grającą na okarynie Na Rynku przez osiem stuleci stał Ratusz (całkowicie zniszczony w 1945 r.) W latach powojennych następowały kolejne przebudowy płyty Rynku Klasa 1d

25 ul. Piramowicza 32 Klasa 2a Od 1975 r. znajduje się tu Urząd Miasta
Budynek w stylu neoklasycystycznym powstał w 1910 r Mieściło się w nim Królewskie Starostwo Powiatowe Klasa 2a

26 Po powodzi z 1997 r. przeprowadzono gruntowną modernizację jazu
Klasa 2b Kamienny jaz został wzniesiony w 1887 r. Budulec pochodził z Reduty Kobylickiej

27 ul. Piramowicza 36 Dziś budynek zajmuje Liceum Ogólnokształcące nr im. Henryka Sienkiewicza Budynek został wzniesiony w 1910 r., mieściło się w nim Państwowe Gimnazjum Męskie Klasa 2c

28 Dom św. Karola został zbudowany w 1912 r.
ul. Łukasiewicza 9 Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Dom św. Karola został zbudowany w 1912 r. Prowadzono w nim różną działalność; mieściły się tam przedszkole, internat dla dziewcząt, Zakład Specjalny dla Nieuleczalnie Chorych Klasa 2d

29 Baszta, ul. Kraszewskiego
W Baszcie mieści się obecnie Muzeum Ziemi Kozielskiej Baszta zamkowa stanowiła niegdyś część kompleksu zamku, zbudowanego w XIV w. przez książąt kozielskich Klasa 2e

30 ul. Planetorza 2 Klasa 3a Dziś zajmują go biura Urzędu Miasta
W tym budynku od 1850 r. istniała winiarnia F. Machlera O jego przeznaczeniu świadczy artystycznie wykonana fasada (portal) Po wojnie mieściły się tu poradnie lekarskie.

31 Budynek stanowi fragment dawnego zespołu fortyfikacji twierdzy Koźle
ul. Garncarska 1 Obecnie mieści się tu sklep odzieżowy Budynek stanowi fragment dawnego zespołu fortyfikacji twierdzy Koźle Klasa 3b

32 róg ulic Piramowicza i Planetorza
Klas a 3d Budynek istnieje od 1871 r. Mieścił się w nim pierwszy szpital dla mieszkańców Koźla Obecnie obiekt jest w remoncie

33 Kościół p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Od kilku lat trwają prace remontowe Świątynia wzniesiona w stylu barokowym. Zachowały się w niej barokowe obrazy, polichromie i rzeźby. Obok świątyni znajduje się zespół budynków dawnego klasztoru franciszkanów z 1753 r. Klasa 3c

34

35 3. Zaproszenie do Koźla Ziemia ta sercu memu droga gdzie to miasto jedyne i od wszystkich miast inne Kędzierzyn-Koźle - moje miasto rodzinne”

36 Zapraszamy do Naszego miasta (...)
Nie zwlekaj więc dłużej, Pakuj się do torby dużej, I przyjeżdżaj do Koźla Bo tu zwiedzać można

37

38

39 4. Konkurs wiedzy Znam swoje miasto
..,,Koźle, zamek leżący blisko granicy morawskiej, położeniem swoim więcej niżeli sztuką umocniony, Odra bowiem rzeka i przyległe bagna czynią go niedostępnymi, tymi czasy zgorzał przypadkiem. Gdy się o tym Bolesław Książę Polski dowiedział [...] natychmiast w to miejsce pospieszył z garstką rycerstwa i zamek z gruntu nowy budować począł [...]" Jan Długosz (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego)

40

41 Kędzierzyn-Kożle: monografia miasta
Test wiedzy (fragm.) 1. Podaj tytuł co najmniej jednej publikacji poświęconej naszemu miastu 5. Rozpoznaj te budynki, podaj ich lokalizację oraz napisz co się w nich mieści Kędzierzyn-Kożle: monografia miasta 2. Kiedy Koźle otrzymało prawa miejskie? a) w 1111 r. b) w 1281 r. c) w 1581 r. d) w 1700 r. Miejska Biblioteka Publiczna, Rynek Poczta Polska, ul. Łukasiewicza 3. Kto jest autorem XIX - wiecznej historii Koźla? Ksiądz Augustyn Weltzel 4. W którym roku powstała aglomeracja Kędzierzyn-Koźle? w 1975 Przedszkole, ul. Piastowska

42 Autorki projektu Elżbieta Kot. Maria Stawiarz
Przyszedł czas na … Dziękujemy za: Wasze ogromne zaangażowanie oryginalne pomysły chęć do pracy pomimo zmęczenia. Teraz już wiemy, że są wśród Was: miłośnicy Koźla młodzi pisarze i poeci bogaci duchem i wrażliwi na piękno artyści. Autorki projektu Elżbieta Kot. Maria Stawiarz


Pobierz ppt "Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny ,,Znam swoje miasto”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google