Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Biedroneczko leć do nieba”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Biedroneczko leć do nieba”"— Zapis prezentacji:

1 „Biedroneczko leć do nieba”
Projekt PR „Biedroneczko leć do nieba” Projekt wspierający zbiórki żywności Federacji Banków Żywności przez sieć JMD Biedronka Beata Maciakiewicz Bartłomiej Niećko Natalia Zielińska I USM Kulturoznawstwo NS WSG

2 Ponad 2, 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie
Ponad 2, 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Ubóstwo najczęściej spotykane jest wśród dzieci, rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, słabo wykształconych i rolników. W 2007 roku 6,6 % Polaków żyło poniżej minimum egzystencji, podaje Resort Pracy i Polityki Społecznej (maj 2008r.)

3 115 milionów osób czyli 23,4 % populacji Unii Europejskiej jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Dane pochodzą z raportu opublikowanego 8 lutego br. przez Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. W Polsce odsetek ten jest większy - problem dotyczy 27,8%, czyli 10,4 miliona Polaków.

4 Banki Żywności Banki Żywności są organizacjami pozarządowymi. Są zarejestrowane jako fundacje, stowarzyszenia lub związki stowarzyszeń.  Ich celem działania jest zmniejszanie obszarów niedożywienia oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.  Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza obecnie 26 Banków Żywności, których zaplecze stanowi: Ponad m2 powierzchni magazynowej, Ponad 2 000m3 pojemności do magazynowania żywności w warunkach chłodniczych, 30 pojazdów o łącznej ładowności ponad 40 ton, w tym 8 chłodni o łącznej ładowności ponad 17 ton, Ponad 100 wózków widłowych, paletowych i platformowych, Dedykowany system ewidencji żywności, Możliwość generowania okresowych raportów z dystrybucji darowizn.

5 W województwie kujawsko-pomorskim działają tylko trzy banki żywności :
Toruń Grudziądz Chojnice W Bydgoszczy brakuje takiej instytucji.

6 Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 26 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona osób najbardziej potrzebujących. W 2009 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych.

7 Biedronka to największa sieć sklepów detalicznych w Polsce posiadająca ponad 1800 sklepów w ponad 750 lokalizacjach. Pracując z ponad pięciuset polskimi producentami.

8 Każdego roku, od kilku już lat, Biedronka wspiera akcje zbiorek żywności. Partnerami akcji są Federacja Polskich Banków Żywności oraz Caritas Polska. W ogólnopolskich zbiórkach Klienci Biedronek przekazują produkty na rzecz najuboższych polskich rodzin. Każda zbiórka przynosi około 200 ton żywności. Rocznie przeprowadzanych jest sześć odrębnych zbiórek, z których potrzebujący otrzymują ponad kg żywności.

9 Firmy wspierające BŻ Supermarket Piotr i Paweł Hipermarket REAL Danone

10 Internetowa Zbiórka Żywności „Pomóż Powodzianom” trwała od 20 maja do 20 lipca. Do zbiórki można było się włączyć poprzez stronę lub Wśród rekomendowanych produktów znajdowały się woda pitna, napoje, konserwy, dania gotowe oraz suche pieczywo.

11 „Punkty dla Potrzebujących” to akcja Federacji Polskich Banków Żywności oraz sieci Real, w której można wymieniać punkty na żywność na rzecz osób w potrzebie. Klienci sklepu i jednocześnie uczestnicy lojalnościowego "Programu Dziesiątka" realizowanego przez sieć Real już od listopada mogą przekazywać zebrane punkty na konto Banków Żywności.

12 Podziel się Posiłkiem to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany w Polsce, w 2003 roku przez firmę Danone. Cele programu: • Przyczynienie się do wydania jak największej liczby posiłków najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce, by mogły zdrowo się rozwijać i żyć pełniej • Uświadamianie i mobilizowanie do działania społeczeństwo, a w szczególności społeczności lokalne

13 Większość akcji skierowana jest na jednorazowe akcje bądź kilkukrotne w skali roku zbiórki. Niestety ta liczba w dobie europejskiego kryzysu gospodarczego jest nie wystarczająca. Średnio na każde województwo przypadają dwa banki żywności. W Bydgoszczy pomimo wielu starań nie udało utworzyć się banku żywności. Celem tego projektu jest ciągłe wspieranie istniejących banków żywności na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

14 Projekt Biedroneczko leć do Nieba
Kupując w sieci sklepów JMD Biedronka masz możliwość przekazania jednego produktu spożywczego z dziesięciu przez siebie zakupionych. Produkty zostaną przekazane do najbliższych banków żywności w województwie kujawsko-pomorskim.

15 Hasła reklamowe Biedroneczko leć do Nieba przynieś mi kawałek chleba Banki Europejskie przeżywają kryzys – my też Federacja Banków Żywności Z biedronką przejdziemy w lepsze jutro 1 z 10 nie tylko w telewizji Pomóż potrzebującym – wystarczy tylko gest

16 Opłacalność dla sieci JMD
Producenci i dystrybutorzy artykułów spożywczych mogą zliczać do kosztu uzyskania przychodu wartość przekazanych darowizn żywności Darmowa reklama Dobre skojarzenie wśród potencjalnych klientów

17 ASPEKTY PRAWNE Zarówno producenci jak i dystrybutorzy żywności mogą zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpowiednio koszt wyprodukowania lub koszt nabycia artykułów spożywczych, które w ramach darowizny przekazują na cele charytatywne organizacjom pożytku publicznego

18 Specjalista Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (art. 43 ust 1 pkt 16 tejże ustawy), wprowadziła zwolnienie od VAT dla czynności polegającej na nieodpłatnym przekazaniu produktów spożywczych organizacjom pożytku publicznego pod warunkiem obowiązku prowadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej fakt przekazania produktów na rzecz tych organizacji z przeznaczeniem na działalność charytatywną.

19 Podatnicy dokonujący nieodpłatnych przekazań żywności mają wybór, tj
Podatnicy dokonujący nieodpłatnych przekazań żywności mają wybór, tj. mogą cenę nabycia lub koszt wytworzenia przekazywanych produktów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu bądź odpowiednio pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem PIT lub CIT (do limitu).

20

21 Każdy może pomóc wystarczy gest

22 NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI


Pobierz ppt "„Biedroneczko leć do nieba”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google