Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców"— Zapis prezentacji:

1 Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Przygotowali: Malwina Kaczmarek, Mateusz Lewandowski, Klaudia Płoszyńska, Mateusz Woszczyński, Kuba Wykpisz Pod kierunkiem pani Marzeny Szteklarskiej

2 Dlaczego wszyscy musimy posiadać OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest ubezpieczeniem, które chroni osoby poszkodowane przez nas w wypadku komunikacyjnym. Jeżeli jadąc, wsiadając, wysiadając, lub załadowując samochód spowodujesz uszkodzenie czyjejś własności, utratę zdrowia lub śmierć, to nasz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym przez nas w wypadku.

3 Jaka jest podstawa prawna ubezpieczenia OC?
Podstawowe warunki ubezpieczenia OC są identyczne u każdego ubezpieczyciela na mocy ustawy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów podlegających rejestracji, a obowiązek zawarcia umowy wynika z Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach (Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r., nr 124, poz z późn. zm.) i podlega kontroli, dlatego jako kierowcy zawsze powinniśmy mieć przy sobie polisę lub inny dokument potwierdzający jej zakup.

4

5 Kiedy, gdzie i jak należy kupić ubezpieczenie OC?
Kiedy? Ostatecznym terminem zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest dzień rejestracji samochodu. Gdzie? Ubezpieczenie OC możemy zawrzeć w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, oczywiście pod warunkiem, że prowadzi on ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów. Jak? Obecnie mamy kilka możliwości zawarcia ubezpieczenia OC – możemy umówić się na spotkanie z agentem, zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej, bądź dokonać zakupu przez Internet – wybór należy do nas.

6

7 Jakie dokumenty musimy posiadać aby zawrzeć ubezpieczenie OC?
Przez zawarciem ubezpieczenia zostaniemy poproszeni o wypełnienie: wniosku o ubezpieczenie (głównie chodzi o podanie informacji dotyczących głównego użytkownika, czyli kierowcy, pojazdu mechanicznego historii ubezpieczenia. zostaniemy również poproszeni przez zakład ubezpieczeń o dowód rejestracyjny – chodzi tutaj głównie o potwierdzenie technicznej sprawności pojazdu

8 Na jaki okres możemy zawrzeć polisę OC?
Umowę ubezpieczenia możemy zawrzeć na 12 miesięcy. Okres ten przedłuża się automatycznie. Możemy też zawierać OC na krótsze okresy, jeżeli nasz pojazd jest zarejestrowany czasowo bądź za granicą. Minimalny okres, na jaki możemy zawrzeć umowy krótkoterminowe to 15 dni. Tego typu umowy ulegają automatycznemu przedłużeniu.

9

10 Co zrobić z OC jeśli sprzedajemy samochód?
Razem z samochodem sprzedajemy swoje ubezpieczenie OC. Pamiętajmy, że mamy 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela, że sprzedaliśmy pojazd i dosłanie umowy kupna – sprzedaży. Obowiązek ten nakłada na nas Ustawa. Jeżeli nie powiadomimy w tym terminie zakładu ubezpieczeń – możemy być windykowani za II ratę składki bądź za polisę wznowioną. Osoba, która kupiła od nas samochód, ma prawo zadecydować, czy będzie korzystała z naszej polisy OC do końca jej ważności, czy też wypowie dotychczasową umowę i zawrze nową.

11

12 A co z OC jeśli chcemy kupić samochód?
Wtedy zastosowanie mają takie same regulacje, jak w przypadku sprzedaży. Jeśli będziemy kupować używany samochód, a polisa OC tego auta została zawarta przed zmianą ustawy, czyli roku – wtedy jako nowy właściciel mamy 30 dni na podjęcie decyzji, czy chcemy korzystać z polisy OC dotychczasowego właściciela, czy też rozwiążemy umowę OC z dotychczasowym ubezpieczycielem. Jeżeli natomiast polisa OC zakupionego auta zawarta jest po roku – wtedy jako właściciel możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w każdym momencie jej trwania. Jeżeli nie wypowiemy polisy, można na niej jeździć do końca okresu wskazanego na polisie. Z końcowym dniem wskazanym na polisie umowa ulega rozwiązaniu.

13 Czy polisa OC działa tylko na terytorium Polski?
Nie musimy kupować dodatkowego ubezpieczenia OC w ruchu zagranicznym czyli tzw. Zielonej Karty wyjeżdżając do krajów: - UE, - Szwajcarii, - Norwegii, - Islandii, - Chorwacji, - Liechtensteinu, - Serbii. W krajach Unii Europejskiej wystarczą same tablice rejestracyjne. Przepisy unijne stanowią, że w wyżej wymienionych krajach samo posiadanie tablic rejestracyjnych powoduje, jak mawiają specjaliści, tzw. domniemane pokrycie ubezpieczeniowe.

14 Czy za brak OC możemy dostać karę?
Jeśli nie posiadamy ważnego ubezpieczenia OC grozi nam kara: - samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (3.000 PLN) - samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (4.500 PLN) - pozostałe pojazdy: równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę (500 PLN) Kary dla posiadaczy pojazdów mechanicznych są także zależne od okresu pozostawania bez ubezpieczenia: - do 3 dni: 20% opłaty określonej powyżej, - do 14 dni: 50% opłaty określonej powyżej, - powyżej 14 dni: 100% opłaty określonej powyżej. Konsekwencje mogą jednak być znacznie większe. Jeśli spowodujemy wypadek, a nasze OC nie będzie ważne, to będziemy musieli z własnej kieszeni oddać odszkodowanie wypłacone osobom poszkodowanym w wypadku.

15 Od jakich zdarzeń tak naprawdę chroni OC?
Ubezpieczenie chroni posiadacza pojazdu mechanicznego przed szkodami związanymi z ruchem tych pojazdów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż rekompensuje nie tylko szkody majątkowe np. uszkodzenie pojazdu, ale także szkody osobowe np. rekonwalescencja po wypadku pasażerów pojazdu poszkodowanego. W przypadku szkód majątkowych górna granica odpowiedzialności odpowiada wartości 1 000 000 euro, natomiast w przypadku szkód osobowych jest to wartość 5 000 000 euro.

16 W przypadku kiedy pojazd jest nie użytkowany, czy również należy posiadać polisę OC?
Oczywiście, taki obowiązek ma każdy posiadacz pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP niezależnie od tego czy jest użytkowany czy nie (wyjątki to m.in.: pojazd rolniczy wolnobieżny czy pojazd historyczny). Należy pamiętać o ciągłości ubezpieczenia, ponieważ za jego brak UFG nakłada wysokie kary (kara za brak OC pojazdu osobowego powyżej 14 dni w 2013 wynosi 3200zł).

17

18 Czy istnieją jednak sytuacje, w których OC nie działa?
Tak, przykład to wyrządzenie szkody przez osobę znajdującą się pod wpływem alkoholu. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy szkody wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu jednak występuje przeciwko sprawcy z regresem( zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania).

19

20 Czy w przypadku zakupu ubezpieczenia OC należy kierować się ceną?
Tak, ponieważ warunki ubezpieczania OC są identyczne w każdej z firm, które oferują takie ubezpieczenia Ubezpieczenia OC regulowane jest przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

21

22 Kiedy można zmienić ubezpieczyciela?
Gdy kupujemy samochód. W momencie kiedy aktualna umowa ubezpieczenia OC dobiega końca. Kiedy wyrejestrowujemy pojazd, a więc np. gdy wyjeżdżamy na stałe za granicę i tam chcemy go sprzedać lub użytkować na rejestracjach danego państwa; Po kradzieży samochodu lub w momencie całkowitego zniszczenia pojazdu.

23 Jakie są korzyści dla kierowcy przy zmianie zakładu ubezpieczeniowego?
Oszczędność pieniędzy. Gdy rok w rok wykupujemy polisę u tego samego ubezpieczyciela, możemy (chociaż nie musimy) przepłacać za ubezpieczenie. Co roku firmy ubezpieczeniowe nęcą klientów innymi promocjami i zniżkami. W przypadku polisy OC zakres ochronny reguluje ustawa, więc ubezpieczyciele oferują nam jednakową ochronę, ale w różnej cenie. Komu zależy na domowych oszczędnościach, ten zmieniając ubezpieczyciela, który zaoferuje nam tańsze OC, zaoszczędzi na obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu.

24 Dlaczego czasem warto kontynuować polisę OC u jednego ubezpieczyciela?
Jakość obsługi. Ceny polis to jedno, jakość obsługi przy likwidacji szkody to drugie. Kupując ubezpieczenie OC mamy nadzieję, że kupujemy je dla „świętego spokoju” i liczymy, że nie doświadczymy sytuacji, gdy będzie z niego skorzystać. Niektórzy kierowcy wolą kupić nieco droższą polisę, ale u ubezpieczyciela, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów oraz znany jest z wysokiej jakości obsługi niż ten, który zaoferował im najtańsze OC. Lojalność czasem popłaca. Co nam przyniesie więcej korzyści? Zamiana ubezpieczyciela na innego, który ma ciekawszą promocję czy kontynuacja polisy u obcego? Nigdy nie będziemy pewni kto zaproponuje lepszą ofertę. Może się zdarzyć, że kontynuacją ubezpieczenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela zyskamy więcej.

25 Jak mieć pewność, że wybieramy najlepsze ubezpieczenie dla swojego samochodu?
Porównując aktualne oferty ubezpieczycieli na przykład w kalkulatorze OC. W krótkim czasie, bo tylko 10 minut spokojnie wystarczy do przeliczenia składki i porównania propozycji dotychczasowego ubezpieczyciela z ofertami innych firm ubezpieczeniowych. Ponadto, w serwisie np. polisa.pl możemy sprawdzić jakość obsługi danego ubezpieczyciela na podstawie opinii wystawianych przez użytkowników na forum oraz ocen rankingu.

26

27 Co nam grozi za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwym?
Kara pozbawienia wolności do 2 lat Zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do; Stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu Obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1dm3 Poza konsekwencjami karnymi winnego kierowcę czeka jeszcze jedna niemiła niespodzianka - odszkodowanie dla poszkodowanych.

28

29 Co wpływa na wysokość składki OC?
Stawka ubezpieczenia OC składa się z taryfy podstawowej, tzw. bazowej. Finalna wartość składki kształtuje się podczas naliczania odpowiednich zwyżek i zniżek, uwarunkowanych wieloma czynnikami. Baza jest ustalona przede wszystkim na podstawie pojemności silnika. Różne firmy ubezpieczeniowe mają jednak różne przedziały pojemności, jednak standardowo możemy założyć następujące widełki: poniżej 1000; 1001 – 1200; ; 1401 – 1600; 1601 – 2000; 2001 i więcej.

30 Co wpływa na wysokość składki OC? CD.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na opłatę OC jest miejsce zarejestrowania pojazdu, zgodnie z kodem pocztowym. Duże miasta, takie jak Poznań czy Warszawa są miejscami o większym stopniu ryzyka, stąd tam wartość bazy będzie wyższa niż np. w małej wsi. Częstym kryterium przy ustalaniu bazy opłaty OC jest również rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę, czy samochód będzie użytkowany jako nauka jazdy, taxi czy dostawczy. Rzadko natomiast uwzględniają wartość pojazdu, co może okazać się mało sprawiedliwe, ponieważ stary Ford 2.0 będzie miał zbliżoną składkę OC do najnowszego Audi 2.0.

31 Na jakie zniżki można liczyć kupując OC?
Eksperci ds. ubezpieczeń oceniają grupy ludzi o określonej skali ryzyka szkodowości i z tego tytułu ustalają określone zniżki. Ważnym czynnikiem jest wiek i płeć właściciela pojazdu. Ze statystyk wynika, że kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni. Większym ryzykiem objęte są również osoby młode i niedoświadczone, z krótkim stażem za kierownicą. Starsze osoby od razu otrzymują od towarzystwa ubezpieczeniowego większy kredyt zaufania. Należy też zwrócić uwagę na różnicę między młodą osobą a młodym kierowcą. Opłata OC jest również warunkowana przez liczbę lat bezszkodowej jazdy właściciela pojazdu. Podstawowym okresem jest 12 miesięcy. Każdego kolejnego roku naliczana jest zniżka (z reguły 10%). Po upływie ok. 6 lat bezszkodowej jazdy stawki za OC osiągają maksymalne zniżki. W momencie gdy spowodujemy stłuczkę lub ulegniemy wypadkowi z naszej winy, zniżka odpowiednio się zmniejszy. Opłacenie całej polisy z góry lub kontynuacja ubezpieczenia w danej firmie upoważnia do zniżki ok. 5%.

32 Zwyżki OC, czyli ile dopłacamy?
Zwyżki obejmują wszystkich kierowców należących do grup o podwyższonej skali ryzyka ubezpieczeniowego. Zatem młodzi, świeżo upieczeni kierowcy mogą otrzymać zwyżki nawet do 50%. Uzasadnieniem jest na pewno fakt, że u młodych ludzi brawura za kierownicą bierze górę nad rozsądkiem. Powodują oni zdecydowanie więcej wypadków niż kierowcy starsi i bardziej doświadczeni. Wiek samochodu ma również duży wpływ na ustalanie zwyżek. Samochód starszy niż 10 lat może generować zwyżkę nawet do 20%. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany do przewozu więcej niż sześciu osób, także otrzymamy zwyżkę. Samochody o szczególnym przeznaczeniu (dostawcze, nauka jazdy, itp.) mogą zapłacić nawet do 200% więcej za ubezpieczenie OC. Rozbicie składki OC na dwie raty pociąga za sobą zwyżkę ok. 5%.

33

34 Dlaczego składka OC dla młodego kierowcy jest taka wysoka?
Pod pojęciem „młody kierowca” rozumiemy osobę, która tuż po osiągnięciu pełnoletności zdała egzamin na prawo jazdy i po raz pierwszy siada za kierownicę, ale również taką, która dopiero co uzyskała uprawnienia do prowadzenia pojazdu, ale ma np. 50 lat. Świeżo upieczony kierowca nie może się łudzić, że ubezpieczając się po raz pierwszy, którakolwiek firma ubezpieczeniowa zaproponuje mu bardzo tanie ubezpieczenie OC np. za 200 zł. Po pierwsze, nie ma jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Po drugie, statystyki drogowe pokazują, że to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków z racji braku doświadczenia czy brawurowej jazdy. Mimo to, młodzi kierowcy nie muszą płacić olbrzymich składek OC.

35 Ubezpieczenie OC w przypadku „młodego kierowcy” jest bardzo kosztownym wydatkiem, co można zrobić aby obniżyć składkę ? Przede wszystkim należy uważnie przeanalizować oferty ubezpieczycieli. Elementy, które wpływają na wysokość składki różnią się pomiędzy poszczególnymi firmami. Może ona być uzależniona od danych pojazdu np.: mocy lub jego dopuszczalnej masy całkowitej, Od wieku właściciela/ współwłaściciela/użytkownika, okresu posiadania prawa jazdy czy adresu zamieszkania.

36 Ubezpieczenie OC w przypadku „młodego kierowcy” jest bardzo kosztownym wydatkiem, co można zrobić aby obniżyć składkę ? CD. W przypadku zakupu pojazdu przez osoby młode, które nie posiadają wypracowanych zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, warto zastanowić się nad współwłaścicielem z pakietem zniżek i ubezpieczeniem „na spółkę” W przypadku kilku właścicieli pod uwagę brane są zniżki i zwyżki każdego z nich. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest wystąpienie szkody , która będzie miała wpływ na wysokość składki w przypadku ubezpieczenia innych pojazdów przez właściciela „użyczającego” zniżek.

37

38

39 Kalkulacja składki OC dla bardzo młodego kierowcy.
Dane do wyliczenia składki OC: - Mężczyzna, urodzony r. - Zamieszkały w Kole - Prawo jazdy posiada 8 miesięcy. Samochód na użytek prywatny. Garażowany - Nie posiada żadnych zniżek. - Jest właścicielem samochodu marki PEUGEOT 308, HDI, WERSJA PREMIUM 110 - Pierwsza rejestracja r. - okres ubezpieczenia roczny, składka płatna jednorazowo.

40

41

42

43

44

45 Na co zwrócić uwagę kupując OC po raz pierwszy?
Uważnie zapoznaj się z ofertą firm ubezpieczeniowych. Zrób kalkulację za pomocą porównywarki ubezpieczeń OC i porównaj wysokość składek. Zobacz, który ubezpieczyciel przygotował dla ciebie najlepszą ofertę w tym roku. Jeżeli nie masz możliwości skorzystać z tańszych propozycji polisy OC skierowanych dla osób do 30 roku życia lub któryś z członków twojej rodziny jest uprawniony do 60% zniżek na ubezpieczenie OC, porozmawiaj z tą osobą czy zgodziłaby się został współwłaścicielem twojego pojazdu. Pamiętaj jednak o możliwych konsekwencjach tej decyzji. Nie kupuj pochopnie pierwszej lepszej polisy OC, ale wybierz propozycję najkorzystniejszą dla ciebie. Pamiętaj, że każda firma ubezpieczeniowa zaproponuje ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego zakres reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych

46 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców"

Podobne prezentacje


Reklamy Google