Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROZMOWY O SEKSIE Z …. RODZICAMI 

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROZMOWY O SEKSIE Z …. RODZICAMI "— Zapis prezentacji:

1 ROZMOWY O SEKSIE Z …. RODZICAMI 

2 Rozmawianie z dziećmi o seksie jest trudne.
Wolelibyśmy, żeby nasze dzieci były aseksualne przynajmniej do pełnoletniości i podobnie jak one myślą, że ich rodzice JUŻ tego nie robią, tak ich rodzice wolą sądzić, że one JESZCZE tego nie robią.

3 Uwaga na mity! Otwartość na rozmowy o seksie i seksualności w domu rodzinnym jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju nastolatka i profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych. Mitem jest przekonanie, że rozmawiając, dajemy przyzwolenie na podjęcie zachowań seksualnych. Prawdą jest, że rozmawiając, mamy szansę wpłynąć na to, aby zachowania te były bezpieczniejsze.

4 W rozmowach o seksie warto pamiętać o czterech złotych zasadach - jak należy rozmawiać:
po pierwsze – prosto, po drugie – po prostu, po trzecie – naprawdę, po czwarte – szybko.

5 Prosto „Do zapłodnienia dochodzi w wyniku immisio penis i złożenia ejakulatu na tylnym sklepieniu pochwy”. To prawda, ale co z tego? Treść i forma rozmów powinna być dostosowana do wieku i wiedzy dziecka. W rozmowach najlepiej używać takiego języka jakim dziecko mówi i myśli o płciowości. Skrępowanie często maskujemy medycznymi określeniami, podajemy fakty, moralizujemy i pouczamy (czasem straszymy!) zamiast skoncentrować się na tym co może przeżywać nasze dziecko i z czym wiążą się jego niepokoje.

6 Po prostu Pogadanki na ostatnią chwilę, przed wyjazdem pod namiot albo po znalezieniu prezerwatywy w szufladzie są tak stresujące, że treść nie przebija się przez napięcie i dyskomfort mówiącego i słuchającego. Edukatorzy seksualni radzą, aby o seksie rozmawiać tak po prostu – gdy pojawia się okazja, żeby coś wytłumaczyć, albo gdy dziecko o coś pyta. Nie ma tematu, który trzeba odkładać na później – o płci i seksie można rozmawiać z dzieckiem w każdym wieku dostosowując ilość informacji i ich formę do jego możliwości przetwarzania informacji i łączenia ich z posiadaną już wiedzą o biologii i emocjach.

7 Mówmy jak jest, a nie jak chcielibyśmy, żeby było.
Naprawdę Mówmy jak jest, a nie jak chcielibyśmy, żeby było. Doświadczenia seksualne są także przyjemne, nie trzeba nimi straszyć, ale raczej mówić o tym jak unikać ich niepożądanych konsekwencji. I co najważniejsze – jeżeli raz oszukamy dziecko, nie będzie ono zwracało się do nas po kolejne informacje. Warto trzymać się faktów, bo one są zawsze aktualne i zachęcają do dalszych rozmów.

8 Szybko 1. Na tyle szybko, żeby wyprzedzić pojawienie się problemu. Rozmowa o inicjacji seksualnej z 19-latką będzie w przypadku większości nastolatek równie nieadekwatna jak rozmowa o miesiączce z 16-latką i o polucjach nocnych z 17-latkiem. Przeciętny nastolatek doświadcza bowiem pierwszych nocnych polucji mając lat 13, pierwsza miesiączka pojawia się w Polsce średnio w 12 roku życia, a średni wiek inicjacji wynosi nieco ponad 17 lat („Rozwój psychoseksualny” – A. Jaczewski, 1992, „Raport Seksualności Polaków - Z. Izdebski, 2011). 2. Rozmowy powinny wyprzedzać fakty, tylko wtedy przygotowujemy dziecko na to, co je czeka, czyniąc zmiany bardziej przewidywalnymi i redukując obawy oraz rozwiewając wątpliwości. Ponadto, zyskujemy zaufanie dziecka, stając się w pewnym sensie ekspertami potrafiącymi przygotować na nieznaną przyszłość.

9 Mit 2: Dziecko nie chce ze mną o tym rozmawiać!
Rodzice pytani o to, czy rozmawiali ze swoim dzieckiem o seksie, często podają pewne niepokojące przekonania, które warto obalić: Mit 1: Dziecko wie! Mit 2: Dziecko nie chce ze mną o tym rozmawiać! Mit 3: Jak porozmawiamy to damy przyzwolenie na rozpoczęcie współżycia

10 Mit 1: Dziecko wie! Wydaje nam się, że w dobie Internetu nasze dzieci wiedzą więcej od nas, a jeżeli czegoś nie wiedzą, to mają łatwą możliwość aby rozwiać wątpliwości wpisując odpowiednie hasło w wyszukiwarkę internetową. Badania pokazują, że większość polskich nastolatków czerpie wiedzę o życiu seksualnym właśnie z Internetu i od rówieśników („Raport Seksualności Polaków - Z. Izdebski, 2002). W sieci niewątpliwie można znaleźć szereg wiarygodnych informacji i rzetelnych witryn. Ale Internet jest też śmietnikiem – cudzych przeżyć, zniekształconych ekscytacji i mody dotyczącej niezobowiązującej ekspresji seksualnej. Im lepsze źródło wiedzy tym bezpieczniejszy seks. Rówieśnicy nie wiedzą więcej niż nasze dziecko, niestety przekazują dalej swoje obawy, negatywne doświadczenia i oczekiwania grupy.

11 Mit 2: Dziecko nie chce ze mną o tym rozmawiać!
Zakłopotanie i zdawkowe „nie bój się o mnie”, nie oznacza, że nasze dziecko nie ma wątpliwości. Dorośli często przypisują swoją niechęć dziecku – to my boimy się rozmawiać o seksie, nasze dzieci chcą o tym rozmawiać, choć są to również dla nich rozmowy krępujące. Nazwijmy to skrępowanie – można powiedzieć – „to są trudne tematy, ale postarajmy się dać radę i nie rezygnować z rozmowy, bo wydaje nam się ona trudna”. W ten sposób uczymy dziecko nie tylko tego, jak uprawiać bezpieczny seks, ale również tego jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Ponadto, w polskich realiach, nastolatki często potrzebują pomocy swoich rodziców w podejmowaniu dojrzałych decyzji dotyczących np. antykoncepcji, która w przypadku osób niepełnoletnich może być przepisana wyłącznie za zgodą opiekuna prawnego.

12 Mit 3: Jak porozmawiamy to damy przyzwolenie na rozpoczęcie współżycia
Badania pokazują, że prawidłowo prowadzona edukacja seksualna opóźnia wiek inicjacji seksualnej i skraca okres od pierwszego kontaktu seksualnego do zawarcia małżeństwa. W krajach prowadzących programy nazywane „abstinence only” (promujące całkowitą wstrzemięźliwość seksualną wśród nastolatków) odsetki ciąż nieletnich i chorób przenoszonych drogą płciową rozpoznawanych u nastolatków są istotnie wyższe niż w państwach promujących koalicję rodziców i szkół nakierowaną na promocję bezpiecznego seksu wśród nastolatków oraz dostęp do środków antykoncepcyjnych.

13 Pierwsze rozmowy na temat seksualności człowieka pojawiają się zwykle już w dzieciństwie, gdy 4- lub 5-latek pyta: „Mamo, tato, skąd się wziąłem?” Jak na takie pytania odpowiadać? Jak opisywać narządy płciowe i poczęcie dziecka? Jakich słów wtedy używać? Najważniejsze jest to, by rozmawiając o tym z dzieckiem, nie wstydzić się, nie pokazywać mu, że narządy płciowe to coś złego, nienormalnego. Dziecko doskonale wyczuwa nasze emocje i przejmuje je. Jeśli sami wstydzimy się mówić o seksie, nasze dziecko to wyczuje i stwierdzi, że seks to coś złego i krepującego.

14 Czy odpowiedzi rodzica powinny być spontaniczne, czy lepiej przygotować się do nich i porozmawiać z dzieckiem następnego dnia? To zależy jak rodzic czuje się w tym temacie. Jeżeli mówienie o seksie nie sprawia mu trudności i ma też na ten temat wiedzę, może odpowiadać od razu. Jeśli natomiast nie czuje się pewnie, lepiej powiedzieć dziecku: „Umówmy się, że jutro o tym porozmawiamy” i przygotować się do tego.

15 Kiedy dziecko zaczyna dojrzewać, czy rodzice sami powinni zainicjować rozmowę z nim o seksie? Czy może lepiej czekać, aż nastolatek sam zapyta? To na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za rozpoczęcie rozmowy. Jeżeli rodzice się krepują, to nastolatek sam pierwszy z pewnością nie rozpocznie takiej rozmowy, bo będzie uważał, że to wstydliwy temat, o którym nie powinno się z nimi rozmawiać.

16 Jaki moment najlepiej wybrać
Jaki moment najlepiej wybrać? Przywołanie nastolatka i poinformowanie go, że nadszedł już czas, by o tym porozmawiać, nie jest przecież właściwym rozwiązaniem. Jeśli przez 15 lat życia dziecka nie usłyszało ono ani razu z naszych ust słowa seks i nagle zaczniemy je bombardować informacjami, w najlepszym wypadku zawstydzi się, zacznie się śmiać lub ucieknie. Dlatego ważne jest, by od jak najmłodszych lat oswajać dziecko z tym tematem, by traktowało go jako coś naturalnego. Mając świadomość tego, że ma w rodzicach oparcie i że może swobodnie z nimi rozmawiać o seksie, samo przyjdzie gdy będzie potrzebować pomocy.

17 Czy lepiej, żeby z synem rozmawiał ojciec, a z córką matka, czy nie ma to znaczenia?
To zależy od tego, jakie łączą ich relacje, jak i od tego, jak rodzicom rozmawia się na temat seksu. Jeżeli na przykład córka bliżej związana jest z ojcem, który nie czuje oporów przed rozmową o seksie, bardziej naturalnym będzie, jeśli to ojciec będzie ją edukował. Rozmowa z matką natomiast mogłaby w takiej sytuacji być dla dziewczynki krępująca.

18 Na słuchanie o „kwiatkach i pszczółkach” nastolatek jest za duży
Na słuchanie o „kwiatkach i pszczółkach” nastolatek jest za duży. Jak poprowadzić z nim rozmowę? Traktując go jak równego nam partnera, pamiętając o tym, że ma dostęp do Internetu, że prawdopodobnie oglądał już film pornograficzny i porównywał razem z kolegami długość swojego członka. Traktowanie go jak małego dziecka spowoduje, że nie będzie chciał rozmawiać z nami na takie tematy. Ważne jest też, by nie dopytywać o szczegóły z jego życia intymnego, bo będzie czuł się jak na przesłuchaniu, lecz bardziej skoncentrować się na wiedzy teoretycznej. Jeśli poczuje się w rozmowie z nami pewnie i bezpiecznie, to być może sam zdecyduje się coś więcej o sobie powiedzieć.

19 A co zrobić, gdy ewidentnie dziecko nie chce z nami rozmawiać o seksie
A co zrobić, gdy ewidentnie dziecko nie chce z nami rozmawiać o seksie? Czy próbować po raz kolejny, czy lepiej podsunąć mu np. fachową literaturę na ten temat? Wtedy warto zastanowić się, czy nie ma we mnie czegoś, co tą sytuację spowodowało. Na przykład wstydu i skrępowania, które dziecko wyczuwa. W takiej sytuacji warto podsunąć dziecku dobrą literaturę lub poprosić drugiego rodzica o pomoc.

20 Czy uświadamianie dziecka przez rodziców ma w ogóle sens
Czy uświadamianie dziecka przez rodziców ma w ogóle sens? Czy z takiej rozmowy z rodzicem/rodzicami płyną jakieś korzyści dla przyszłego życia seksualnego młodego człowieka? Dziecko nieuświadomione seksualnie czerpie swoją wiedzę z Internetu i od kolegów. Efektem tego są niechciane ciąże, choroby przenoszone drogą płciową, nierealistyczne wyobrażenia o współżyciu czy narządach płciowych, narosłe w wyniku oglądania pornografii. Na przykład młody chłopak może stwierdzić, że jest chory, bo jego członek nie dość, że ma mniej niż 20 cm, to jeszcze nie jest w ciągłym wzwodzie. Dorosły człowiek nie nauczony rozmawiania o seksie będzie wstydził się rozmawiać o tym ze swoim współmałżonkiem - stąd prosta droga do rozczarowań i nieudanego życia seksualnego. Przykładem jest kobieta, która przez lata udaje orgazm, bo wstydzi się powiedzieć swojemu mężowi, że wolałaby seks w innej pozycji lub potrzebuje dłuższej gry wstępnej.

21 CECHY WSPÓLNE PYTAŃ MŁODZIEŻY/UCZNIÓW:
NIEPOKÓJ NP. : CZY TO JEST NORMALNE? CZY TO ŹLE? BOJĘ SIĘ, ŻE… STRACH PRZED KONSEKWENCJAMI BRAK WIEDZY DUŻO EMOCJI BRAK POMOCY, WSPARCIA U INNYCH NP.: POMOCY, POMÓŻCIE..

22 Najczęstsze pytania młodzieży:
Czy podczas pierwszego razu można zajść w ciążę? Czy trzeba się zabezpieczać przy seksie oralnym, analnym? Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Jaki jest pierwszy raz, czy boli? Czy masturbacja prowadzi do niepłodności? Kiedy zdecydować się na współżycie seksualne?

23 Z cyklu: pierwszy raz Czy podczas pierwszego stosunku można zajść w ciążę? Skąd będę wiedział/a, że jestem gotowy/a do pierwszego razu? Skąd mam wiedzieć, że ten chłopak/dziewczyna jest odpowiednią osobą z którą powinnam/powinienem mieć pierwszy raz? Czy pierwszy raz musi być bolesny dla dziewczyny? Co zrobić, żeby nie był? Jak przygotować się do pierwszego razu? Czy przy pierwszym razie dziewczyna bardzo krwawi? Chcę przeżyć swój pierwszy raz, ale się boję. W jakim wieku najlepiej rozpocząć współżycie? Czy trzeba ogolić włosy łonowe przed pierwszym razem? Chciałbym/chciałabym zacząć współżyć, ale nie wiem, jak to się robi. Jaka pozycja będzie najlepsza na pierwszy raz?

24 Z cyklu: męskie sprawy…
Co to jest stulejka? Czy można mieć erekcję bez żadnego powodu? Czasami nie mogę mieć erekcji. Czy jest ze mną coś nie tak? Mój penis jest krzywy, czy to normalne? Czy wielkość penisa jest ważna podczas stosunku? Mam 15 lat i zauważyłem na swoim penisie i jądrach jakieś krostki, czy to normalne? Jaka jest średnia wielkość penisa? Co to jest erekcja/wzwód członka? Gdy oddaję mocz piecze mnie penis. Czy coś jest nie tak? Nie mogę ściągnąć skóry z żołędzia (główki) penisa. Dlaczego tak się dzieje? Czy można powiększyć penisa? Jak to zrobić? Jak myć penisa? Jak szybko po orgazmie można mieć kolejną erekcję?

25 Z cyklu: przemoc Kolega w szkole mnie napastuje, co robić?
Chłopak bardzo namawia mnie na stosunek, ale ja nie bardzo tego chcę. Chyba w końcu dla spokoju mu ulegnę. Co robić? Jestem ofiarą molestowania, pomocy! Co to jest molestowanie seksualne? Jak uchronić się przed gwałtem i molestowaniem na randce? Mój chłopak mnie bije. Co mam zrobić? Brat przychodzi w nocy do mojego pokoju i mnie dotyka, czy to gwałt?

26 Z cyklu: ciąża Jakie są objawy zajścia w ciążę? Czy testy ciążowe są wiarygodne? Czy można je kupić bez recepty? Czy dziewica może zajść w ciążę? Czy śluz/biała wydzielina wydobywająca się z pochwy znaczy, że jestem w ciąży? Miałam stosunek bez prezerwatywy, ale były to dni niepłodne. Czy mogę być w ciąży? Czy można zajść w ciążę, kąpiąc się w basenie albo w wannie? Czy można mieć okres, będąc w ciąży? Czy plemniki przechodzą przez ubranie? Czy można zajść w ciążę, uprawiając seks w ubraniu? Czy można zajść w ciążę poprzez siadanie na desce klozetowej, na której mogła być sperma? Boję się, że mój brat zostawia gdzieś plemniki, które mogę przenieść niechcący do pochwy. Czy to możliwe? Po ilu dniach od stosunku można zrobić test ciążowy? Czy wynik testu może wyjść pozytywny, jeżeli nie jest się w ciąży? Zaszłam w ciążę/będę ojcem, nie radzę sobie z tym, gdzie szukać pomocy?

27 Z cyklu: seks Kiedy zaczyna się gra wstępna?
Nie mogę namówić dziewczyny do seksu, a ja bardzo tego chcę. Co robić? Mój chłopak chce mnie dotykać w miejscach intymnych, a ja tego nie chcę. Nie jestem jeszcze gotowa na takie pieszczoty. Co mam zrobić? Seks sprawia mi ból i nie chcę tego robić, mimo że mam kochającego partnera. Kiedy wyobrażałem/wyobrażałam sobie pieszczoty i seks z ukochaną/ukochanym, było to bardzo ekscytujące i fajne. Gdy jednak to zrobiliśmy, wcale mnie to nie podniecało do tego stopnia. Było mi przykro. Jak długo można maksymalnie się kochać? Jak mogę poznać, czy moja dziewczyna jest/była dziewicą? Czy to, że lubię oglądać pornografię i masturbować się przy niej, jest normalne? Czy pornografia jest szkodliwa? Seks w ogóle mnie nie interesuje. Nie masturbuję się i nie mam żadnych fantazji erotycznych. Podejrzewam, że coś jest ze mną nie tak. Moja dziewczyna chciałaby już rozpocząć współżycie, ale ja bardzo boję się, że może zajść w ciążę i to mnie zniechęca. Czy jest coś ze mną nie tak? Mój chłopak chce zacząć uprawiać seks, mi na razie wystarczą pieszczoty. Jak mam mu powiedzieć, że tego nie chcę? Mój chłopak chce próbować nowych technik seksualnych, a ja nie mam na to ochoty. Jak mu to powiedzieć, żeby go nie urazić? Jak mogę sprawić mojemu chłopakowi największą przyjemność? Pieściliśmy się/uprawialiśmy seks z partnerem/ką, ale nie miałem/am orgazmu, potem czułem/am ból w okolicy podbrzusza, czy coś jest ze mną nie tak? Seks z moim chłopakiem nie sprawia mi przyjemności. Co robić? Mój chłopak chce przyjść do mnie, gdy nikogo nie będzie w domu. Boję się, że może do czegoś dojść między nami. Co robić? Czy można zajść w ciążę, uprawiając seks analny lub oralny? Podczas stosunku odczuwam ból i pieczenie. Czym to może być spowodowane?

28 Z cyklu: antykoncepcja
Czy stosunek przerywany jest dobrą metodą antykoncepcji? Jak najlepiej zapobiec zajściu w ciążę? Nie wiem, jaką metodę antykoncepcji wybrać. Czy istnieje jakieś stuprocentowe zabezpieczenie? Czy są jakieś domowe sposoby na uniknięcie ciąży? Mój chłopak nie chce stosować prezerwatyw, a mnie nie pozwala brać pigułek. Co mam robić? Czy można polegać na kalendarzyku? Słyszałam, że kiedy nie zastosuje się w czasie stosunku żadnego zabezpieczenia, wystarczy dokładnie umyć się tam mydłem, które zabije wszystkie plemniki. Czy to prawda?

29 Z cyklu: relacje Czy dziewczyna może zrobić pierwszy krok?
Moi rodzice i przyjaciele nie lubią mojego partnera/mojej partnerki i chcą, żebyśmy się rozstali. Jak ich przekonać, że jesteśmy zakochani? Wszystkie moje koleżanki mają chłopaków, czuję, że powinnam sobie kogoś znaleźć, ale nie czuję jeszcze takiej potrzeby. Jestem nieśmiały/nieśmiała, kiedy z kimś rozmawiam pocą mi się ręce i się czerwienię. Co można z tym zrobić? Mam 13 lat i podobam się chłopakowi, który ma 19. Czy taki związek ma szansę? O czym można rozmawiać z dziewczynami? Chłopak, który mi się podoba, przestał się do mnie odzywać. Co robić?

30 Z cyklu: pigułki antykoncepcyjne (zawsze najwięcej pytań)
Zapomniałam wziąć pigułki, minęło 12 godzin. Co robić? Słyszałam, że można przesunąć miesiączkę za pomocą pigułek antykoncepcyjnych, jak to zrobić? Czy jest to bezpieczne? Jakie badania należy wykonywać przy braniu antykoncepcji hormonalnej? Ile kosztuje antykoncepcja hormonalna? Czy niższa cena pigułek oznacza ich gorszą jakość? Czy biorąc pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych od pierwszego dnia jestem na pewno zabezpieczona?? Biorę pigułki, zaczęłam 7-dniową przerwę ale nie mam okresu, co robić? Czy są jakieś tabletki antykoncepcyjne bez recepty? Kiedy mam dni płodne gdy biorę pigułki/plastry? Czy podczas 7-dniowej przerwy w braniu tabletek nie zajdę w ciążę? Czy biorąc pigułki nie powinnam brać witaminy C i nie mogę pić soków z tą witaminą ani jeść cytrusów? Czy picie alkoholu ma wpływ na skuteczność tabletek? Czy palenie papierosów zmniejsza skuteczność pigułek antykoncepcyjnych? Koleżanka chce dać mi swoje pigułki, żebym mogła wypróbować tę formę antykoncepcji. Czy mogę je zacząć brać bez kontaktu z lekarzem? Jakie leki osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych? Czy to prawda, że kiedy bierze się tabletki antykoncepcyjne nie powinno się chodzić na solarium? Czy pigułki antykoncepcyjne powodują tycie? Czy można oddawać krew, kiedy bierze się pigułki antykoncepcyjne? Co się stanie, jeżeli pigułkę połknie mój chłopak lub dziecko? Czy to prawda, że od pigułek antykoncepcyjnych rośnie biust? Czy pigułki antykoncepcyjne mogą wpływać na wynik testu ciążowego?

31 Z cyklu: ginekolog Czy do ginekologa chodzą tylko kobiety, które współżyją lub są w ciąży? Mój lekarz powiedział, że jestem za młoda na seks i nie chciał przepisać mi antykoncepcji. Co robić? Nie mam jeszcze 18 lat. Czy mogę iść do ginekologa po pigułki bez mamy/taty? Szukam dobrego ginekologa. Jestem dziewicą. Czy muszę chodzić do ginekologa? Czy badanie ginekologiczne boli? Jak ubrać się na wizytę u ginekologa? W jaki dzień cyklu powinnam iść do ginekologa? Co powinnam zrobić z owłosieniem łonowym przed wizytą u ginekologa? Jak często powinnam chodzić na wizytę u ginekologa? Kiedy powinnam iść po raz pierwszy do ginekologa? Wstydzę się iść sama do ginekologa, kto może pójść ze mną? Czy dziewica musi zostać zbadana przez odbyt?

32 Z cyklu: prezerwatywa Podczas stosunku prezerwatywa spadła z penisa, ale szybko nalożyłem ją spowrotem. Czy powinniści obawiać się ciąży? Czy żeby kupić prezerwatywy, trzeba mieć 18 lat? Czy żeby poprawić komfort współżycia możemy użyć oliwki razem z prezerwatywą? Czy to prawda, że sprzedawcy specjalnie dziurawią prezerwatywy? Czy marka i cena prezerwatyw ma wpływ na ich jakość? Mój chłopak mówi, że prezerwatywy są niewygodne. Co mamy zrobić? Czy istnieją prezerwatywy dla kobiet? Czy prezerwatywy o grubszych ściankach, typu "extra safe" są bezpieczniejsze? Czy przez prezerwatywę może się przedostać wirus HIV, albo plemniki? Jak często należy zmieniać prezerwatywę w trakcie zbliżenia? Czy prezerwatywa będzie skuteczna jeśli będziemy kochać się w wodzie lub pod prysznicem? Co robić żeby prezerwatywa się nie zsuwała? Dlaczego tak się dzieje?

33 Z cyklu: miesiączka Czy można współżyć podczas miesiączki?
Czy uprawiając seks podczas miesiączki, nie zajdę w ciążę? Jak się aplikuje tampony i czy to boli za pierwszym razem? Czy tampon może się dostac do macicy? Czy odchudzanie może mieć wpływ na miesiączkę? Czy krew może mieć kolor brązowy lub prawie czarny? Na podpasce zauważyłam coś, co przypomina krwiaka, czy to normalne? Mam 14 lat, wszystkie moje koleżanki mają miesiączkę, a ja nie. Czy coś jest nie w porządku? Czy można jakoś przyspieszyć lub opóźnić miesiączkę domowymi metodami? Moja krew brzydko pachnie, czy to coś złego? Czy stosowanie tamponów jest bezpieczne? Okres spóźnia mi się wiele dni, a nie doszło do żadnej ryzykownej sytuacji, co mam robić?

34 Z cyklu: choroby przenoszone drogą płciową
Jak mam poprosić partnera, aby zrobił test na HIV, żeby go nie urazić? Czy jeśli pęknie/zsunie się prezerwatywa jest coś, co mężczyzna może zrobić by uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową? Jak mogę sprawdzić czy zakaziłem/am się HIV? Czy jeśli nie mam objawów opryszczki narządów płciowych, to nie zakażam? Jeżeli zauważę u siebie objawy jakiejś choroby przenoszonej drogą płciową, to do jakiego lekarza mam się udać? Czy można zarazić się jakimiś wirusami poprzez pocałunek? Jak robi się badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową? Czy mogę zaobserwować objawy chorób przenoszonych drogą płciową poza narządami płciowymi i odbytem? Czy można na coś się zaszczepić? Po jakim czasie można wykryć choroby przenoszone drogą płciową?

35 Z cyklu: LGBTQ Czy jestem gejem/lesbijką?
Jak wygląda seks lesbijek/gejów? Czy homoseksualizm jest chorobą? Nie chcę być definiowany/definiowana ani jako mężczyzna ani jako kobieta, nie identyfikuję się z żadną z płci. Czy coś ze mną nie w porządku? Lubię zakładać ubrania przeciwnej płci i bardzo się tego wstydzę. Czy to coś bardzo złego? Co to znaczy LGBTQ?

36 Z cyklu: masturbacja Czy masturbacja może być szkodliwa?
Czy masturbacja powoduje, że plemniki są bardziej osłabione? W jaki sposób kobiety mogą się masturbować? Czy masturbacja w młodym wieku może mieć negatywny wpływ na psychikę/życie seksualne? Przyłapałam partnera/-kę na masturbacji. Coraz rzadziej się kochamy. Co robić? Czy osoba, która ma partnera/partnerkę i regularnie współżyje, może się masturbować? Czy jestem uzależniony/uzależniona od masturbacji?

37 Warto rozmawiać z własnym dzieckiem o seksie !!!
Załóżmy, że w ogrodzie naszego domu wybudujemy basen. Możemy ogrodzić go siatką lub płotem, możemy nawet wybudować wokół niego gruby mur. Jednak, jeżeli wiemy, że nasze dzieci znajdą drogę do tego basenu, czy nie czulibyśmy się lepiej wiedząc, że umieją one pływać?

38 POLECANA LITERATURA: „Edukacja seksualna”
Zbigniew Lew Starowicz i Alicja Długołęcka

39 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "ROZMOWY O SEKSIE Z …. RODZICAMI "

Podobne prezentacje


Reklamy Google