Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Legenda o Sowosmoku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Legenda o Sowosmoku."— Zapis prezentacji:

1 Legenda o Sowosmoku

2 Sowosmok powstał w ramach projektu „ Opowiedział dzięcioł sowie”
Dotyczy on : Akcji edukacyjnej na temat „Poznajemy– SOWY”. Cel W związku z istniejącymi w społeczeństwach stereotypami dotyczącymi złej sławy sów celem programu jest poznanie przez dzieci literatury na temat sów i ich pozytywnego wpływu na środowisko. 1 Część Projektu polega na poszukiwaniu bajek, wierszy w których występują sowy jako pozytywni bohaterowie oraz poznanie przysłów ludowych dotyczących tych ptaków. Wyszukane bajki lub wiersze w postaci spisu wraz z autorami podlegać będą wzajemnej wymianie. Odnalezione przysłowia stanowić będą wspaniałą pamiątkę i ciekawostkę obrazującą stosunek ludzi w różnych krajach do tych ptaków. Dzieci po zapoznaniu się utworami wybierają najciekawsze, które prezentują za pomocą ilustracji do tego utworu. 2, Część Projektu to wymyślanie legendy lub baśni lub też utworu wierszowanego o sowach. Ta część jest dowolnie interpretowana przez uczestników programu. Wymyślone baśnie czy legendy po przetłumaczeniu przekazane zostaną wszystkim uczestnikom projektu. 3. Część plastyczna i teatralna. Prezentacja wybranego utworu z literatury bądź też wymyślonego utworu o sowach w formie przedstawienia teatralnego w dowolnej formie (teatru lalek, żywego aktora, teatru cieni lub pantomimy, wg własnego pomysłu). Plastyczne przedstawienie wybranego tematu również w dowolnej formie np. Plakatu czy ilustracji wykonanych przez dzieci do wymyślonej bajki lub legendy w formie książeczki lub Powerpoint. Można dołączyć się do całości projektu można tylko do wybranej pierwszej, drugiej ,lub trzeciej części. Program rozpoczęliśmy r. trwa 3 miesiące do r.. Przedmioty: informatyka/ICT , język i literatura , języki obce , ekologia, przedmioty w szkole podstawowej i w wychowaniu przedszkolnym , sztuka , teatr ,biologia Grupa wiekowa: Skala trudności : łatwy Czas trwania: 6 miesięcy Wymiana międzynarodowa : , , Forum , Inne programy (Powerpoint, wideo, zdjęcia i obrazy) , Publikowanie inscenizacji na You Tubie .

3 Nasz projekt dał efekty. Zrobiliśmy plan wg
Nasz projekt dał efekty. Zrobiliśmy plan wg. którego rozpoczęliśmy poszukiwania literatury o sowach od wszystkich bibliotek w naszej Gminie. Pani Agnieszka z biblioteki pokazuje co dla nas znalazła. Znaleźliśmy 20 pozycji, w których występuje sowa, pięć wierszy i parę przysłów. Przeanalizowaliśmy w jakich rolach najczęściej występowała w bajkach sowa i tak najczęściej występuje jako nauczyciel lub lekarz Prawie zawsze w bajkach przedstawiana jest jako ktoś mądry, do którego inni udają się po poradę. Najczęściej w znalezionych bajkach opisywany był puchacz. Tytuły i autorów mamy spisane na specjalnej liście wraz z szczegółową analizą. Przystąpiliśmy do czytania bajek o sowach. O sowach czytała nam już pani Kasia z biblioteki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Zrealizowaliśmy też scenariusze o sowach wg. których rozpoznawaliśmy gatunki, warunki ich życia, rysowaliśmy sowy bawiliśmy się w sowy itp..

4 Wymyślamy legendę na temat „Dlaczego sowy w Beskidach wyginęły”
Wymyślamy legendę na temat „Dlaczego sowy w Beskidach wyginęły”? Pomysłów było wiele ale najbardziej spodobał nam się pomysł iż sowy zjadł Sowosmok ! Tak –Sowosmok, którego wyczarował człowiek ponieważ sów po prostu nie lubił. Po wymyśleniu legendy stworzyliśmy projekt Sowosmoka. Do współpracy zaprosiliśmy dzieci z klas II i III Szkoły Podstawowej w Czasławiu. To te dwie klasy z zilustrowały naszą legendę.

5

6 Działo się to dawno, dawno temu
Działo się to dawno, dawno temu. Niedaleko od Krakowa w krainie gdzie zaczynają się góry. Mieszkały tam różne ptaki, między innymi i sowy. Niektóre duże jak Puchacz - większe były od małego człowieka. Były też i malutkie na przykład „Pójdźka”, „Włochatka”. Działo się to w czasach gdy na świecie nie było jeszcze człowieka. Mniejsze sowy żywiły się gryzoniami na przykład myszami i szczurami. Zdarzało się jednak, że sowy potrafiły łapać też inne ptaki. Dlatego inne ptaki nie lubiły sów. Dawno temu sowy latały w dzień i miały piękne kolorowe pióra.

7 Tych kolorowych piór zazdrościły im inne ptaki a zwłaszcza sójki
Tych kolorowych piór zazdrościły im inne ptaki a zwłaszcza sójki. Sójki potrafiły przywołać inne ptaki na przykład dzięcioły czy sikory i razem taką sowę atakowały I to nie tylko szczypiąc ją i popychając ale często raniąc ją swymi dziobami. Miały sowy też swych bardzo niebezpiecznych wrogów wypatrujących ich w dzień. Były to jastrząb, kuna i lis

8 Z czasem sowy coraz mniej lubiły towarzystwo
Z czasem sowy coraz mniej lubiły towarzystwo. Coraz bardziej uciekały daleko od innych zwierząt i ptaków. Zamieszkiwały tam gdzie nikt nie chciał mieszkać. Na łowy wylatywały coraz później, już nie w dzień ale w nocy. Przez to, że nie widziały słońca ich kolory zmieniały na coraz bardziej ciemne. Nie były już kolorowe ale szare, bure, i brązowe. Tak by widać było ich jak najmniej. Gdy siadały na drzewie - były prawie niewidoczne. Wtedy sowy, ze strachu traciły kolory na piórach. Przybył też na te górzyste tereny człowiek. Zamieszkał w Beskidach i poczuł się panem. Zatruwał wodę, zatruł powietrze. Coś dziwnego działo się z oczami sów. Robiły się coraz większe i większe. Nocą, gdy sowa frunęła wśród drzew, widać było tylko dwa błyszczące punkty. Wiele zwierząt było przerażonych i człowiek też. I tak sowy stały się samotnikami, które przystosowały się do nocnego życia .

9 Pewnie dały by sobie jakoś radę gdyby nie człowiek
Pewnie dały by sobie jakoś radę gdyby nie człowiek. Sów nie lubił i to bardzo. Przez to, że mieszkały w starych stodołach, na strychach, w kominach, starych dziuplach. Dlatego, że latały w nocy i chodzący po ciemku mogli się ich wystraszyć. Ale najbardziej mu przeszkadzało to, że sowy huczały. Wymyślał człowiek na sowy różne rzeczy. Mówił są złe i niepotrzebne, że przynoszą zło i w ogóle to trzeba się ich pozbyć. Poszukał człowiek - czarownika. Czarownik długo czarował i czarował. Aż wyczarował smoka. Dziwnego smoka. Z jastrzębia i kuny powstał -Sowosmok. Dziwny to był twór. Miał skrzydła i dwa ogony. Swe zadanie doskonale znał Łapał sowy i było ich coraz mniej. Sowosmok stawał się coraz bardziej podobny do sowy. Oczy jego robiły się coraz większe i większe. Zamieszkiwał w opuszczonych ruinach budynków i wąwozach. I łapał sowy. A sów było coraz mniej i mniej.

10 Sowosmok z zadania się wywiązał, sowy zniknęły z Beskidów
Sowosmok z zadania się wywiązał, sowy zniknęły z Beskidów. Daleko aż po Tatry nie słychać było ich pohukiwania. Ucieszył się człowiek. Sowosmoka zamknął w jaskini i o sowach zupełnie zapomniał. Gdy brakło sów rozmnożyły się wszystkie gryzonie. Oj było ich dużo. Wszędzie ogromnie dużo! Myszy i szczury. Aż złapał się człowiek za głowę i co teraz będzie? Gryzonie były wszędzie. Rozmnożyły się i rady na nie – nie było. A sów nie było- myszy nie łapały. Człowiek bał się, że zjedzą go myszy tak jak Króla Popiela.

11 Na szczęście nie wszędzie sowy wyginęły.
Zmienił człowiek swoje prawa! Wziął sowy pod ochronę. Postanowił, że nie wolno sów zabijać i żadnej krzywdy im robić. Dzieci i dorośli budują sowom budki lęgowe. Fakt jest, że swych wrogów mają. Tylko człowiek nie jest już wrogiem sów. Czarowników teraz nie ma i Sowosmoka nie wyczarują. Człowiek zmądrzał i zaczyna naturę chronić. Wszystko idzie ku lepszemu. Pewnie kiedyś i sowy do Beskidów powrócą.

12 Ważne uwagi Legendę na potrzeby prezentacji multimedialnej skrócono. Pełna wersja znajduje się na płycie w dokumencie Word . Również wersja teatralna w pełnej wersji zajmuje 10 stron a skrócona 7 stron Word. Znajduje się na płycie w osobnym pliku. W prezentacji by się nie zmieściła. Legendę i projekt Sowosmoka wymyślały same dzieci z gr. IV Ekosmyk i- ilustrowały ją. Ale do prezentacji wybraliśmy ilustracje z kl. II i III Szkoły Podstawowej w Czasławiu ponieważ chciały z nami współpracować w tym projekcie. Oprócz tego zabawa ta spodobała się im tak iż sami teraz wymyślają własną legendę. Do zabawy włączyły się też klasy I-III ze Szkół Podstawowych w Raciechowicach i w Gruszowie. Zobaczymy co oni wymyślą !

13 W kwestii zrobienia z legendy sztuki teatralnej poprosiliśmy o pomoc zaprzyjaźnioną panią dramaturg. Pani Ania Sieroń przeprowadziła z nami warsztaty teatralne i pomogła w przerobieniu legendy na spektakl teatralny. Dlatego pod scenariuszem podpisane są dzieci, wychowawca i pani Ania. Od początku pomysłu szukamy współpracy i wysłaliśmy przetłumaczoną na j. angielski legendę i sztukę teatralną do Hiszpanii i mamy odzew ! W Guadejalarze chcą do nas dołączyć. Na razie myślą nad formą opowiadania o sowie my czekamy! Zorganizowaliśmy przedstawienie, poprosiliśmy o pomoc kl. I Gimnazjum w Raciechowicach. Nagranie ich spektaklu umieścimy na YOU-Tube. Można szukać pod nazwą „SOWOSMOK” lub „Legenda o Sowosmoku”.

14 Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Raciechowicach
z siedziba w Czasławiu . Adres placówki: Samorządowe Przedszkole w Raciechowicach z siedzibą w Czasławiu Czasław Raciechowice woj.. małopolskie Polska Tel Gr IV „ Ekosmyki”, Wychowawca - Maria Sosnowska Tel. Maria Sosnowska 509  GR. IV Ekosmyki 1. Oliwia Banaś Natalia Łysek 2. Kamil Bernat Szymon Majka 3. Tomasz Bętkowski Aleksandra Mistarz 4. Dominik Brewczyński Piotr Natkaniec 5. Filip Cypionka Konrad Piwowarczyk 6. Filip Kalemba Angelika Skolarus 7. Hubert Kaleta Mateusz Starmach 8. Szymon Karcz Natalia Szczygieł 9. Małgorzata Kuś Oliwia Szpilka 10.Bartłomiej Krzemieński Zofia Szymoniak 11. Adam Lenart Anna Trychta 12. Ewelina Łapczyńska Klaudia Latowska

15 Dziękujemy za oglądniecie naszej prezentacji . Zapraszamy na film.
Mamy jednakże nadzieję iż nie jest to koniec ale początek. Może do naszego pomysłu dołączą inne kraje? Może kiedyś powstanie książeczka z wymyślonymi przez dzieci legendami i bajkami z różnym krajów a wśród nich nasza, która była pierwsza. Wszak marzyć każdy może ! A przyjaciół mamy wielu! Więc - nie Do widzenia a Do zobaczenia.


Pobierz ppt "Legenda o Sowosmoku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google