Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzieżowa akcja obywatelska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzieżowa akcja obywatelska"— Zapis prezentacji:

1 Młodzieżowa akcja obywatelska
Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego z oddziałami integracyjnymi w Łobudzicach Młodzieżowa akcja obywatelska Miasto Zelów

2 Urząd miasta Zelów

3 Szczypta historii Początek miastu dała osada założona w XIII w. Pierwotnie nosiła ona nazwę Szelyów, a następnie Zeliów. Pierwsza odnosząca się do niej wzmianka historyczna sięga 1402 roku i pochodzi z księgi "Liber Beneficiorum" Jana Łaskiego. Do końca XVIII w. Zelów był typową wsią szlachecką, której mieszkańcy trudnili się uprawą ziemi i hodowlą. Źródła historyczne podają, iż w 1802 roku majątek Zelów, będący wówczas własnością Józefa Widzińskiego, został zakupiony przez przybyłych do Polski Czechów. Zapoczątkowali oni na tym terenie funkcjonujący do dziś przemysł włókienniczy, zajmując się głównie rękodzielnictwem tkackim. Warsztaty zelowskie wyspecjalizowały się m.in. w produkcji satyny, kretonu oraz dekoracyjnych pluszów - wykonywanych z bawełnianej osnowy i wełnianego wątku.

4 Krótki opis gminy Gmina Zelów położona jest w centralno-południowej części województwa łódzkiego. W strukturze samorządowej znajduje się w powiecie bełchatowskim, w jego północno-zachodniej części. Od północy sąsiaduje z gminą Dłutów, od wschodu z gminami Drużbice i Bełchatów, od południa z gminami Kluki i Szczerców oraz od zachodu z gminami Widawa, Sędziejowice i Buczek. Gmina Zelów zajmuje powierzchnię ha i zamieszkiwana jest przez ok. 15,8 tys. mieszkańców. Jest jedną z większych gmin pod względem powierzchni w województwie łódzkim. Swym zasięgiem obejmuje 35 sołectw i 63 miejscowości. Obszar gminy Zelów znajduje się na szlaku drogi międzyregionalnej [nr 12] relacji Sieradz - Piotrków Trybunalski - Lublin, drogi wojewódzkiej [nr 483] łączącej miasta Łask - Szczerców - Częstochowę oraz na szlaku drogi wojewódzkiej [nr 484] relacji Łask - Buczek - Zelów - Bełchatów - Kamieńsk. Ta ostatnia przebiega przez centrum miasta Zelowa i łączy go z drogą A1. Gmina posiada dobre połączenia komunikacyjne szczególnie z pobliskimi miastami - Łodzią (odległość 50 km), Łaskiem (odległość 15 km) i Bełchatowem (odległość 15 km). Z Łodzi bezpośrednio do centrum Zelowa można dojechać autobusem PKS-u a połączenia z Bełchatowem i Łaskiem dodatkowo zapewnia komunikacja autobusowa MZK.

5 Zelów w liczbach

6 Biblioteka Zbiory biblioteczne: Księgozbiór biblioteki wynosi wol. (dane statystyczne z 2009 r.). Ponad połowa księgozbioru biblioteki: to literatura piękna dla dorosłych i młodzieży. Pozostałą część stanowi literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy. W 2004 roku otwarto czytelnię internetową z 3 stanowiskami komputerowymi, czynną w godzinach pracy biblioteki. Od stycznia 2006 r. uruchomiono komputerową obsługę wypożyczeń książek dla dorosłych. Czytelnicy i wypożyczenia: W bibliotece zarejestrowanych jest 1850 czytelników, którym wypożycza się w ciągu roku wol. (dane statystyczne z 2009 r.) Udostępnianie to nie tylko wypożyczanie książek do domu. Z wielu materiałów źródłowych, można skorzystać na miejscu w czytelni. Są to: słowniki, encyklopedie, kroniki, opracowania z różnych dziedzin wiedzy.

7 Budynek policji Budynek ten jest usytuowany przy ulicy Kościuszki obiekt został zmodernizowany w roku 2009 ,został zaopatrzony w nowe radiowozy ułatwiające prace policjantom.

8 Dom Kultury

9 Zabytki Na pierwszym obrazku widnieje pomnik Tadeusza Kościuszki zaś na drugim Kościół ewangelicko-reformowany, zbudowany został w latach kosztem ponad 30 tys. złotych polskich. Większość tej kwoty wyasygnowały władze Królestwa Polskiego, zaś resztę pokryli mieszkańcy Zelowa i okolic narodowości czeskiej.

10 Podsumowanie Zdaniem przeciętnego obywatela naszej gminy miasto i jego okolice rozwijają się w systematycznie i szybko. Gmina co roku inwestuje w coś nowego a zarazem stara się odrestaurować stare budynki czy też zabytki. W ciągu ostatnich 20 lat można zauważyć znaczący wzrost znaczenia naszej gminy na terenie województwa. Natomiast według nas są pewne niedociągnięcia lecz w każdym nowym sezonie gmina zaskakuje nas czymś pozytywnym.

11 Wywiad z mieszkańcem naszej gminy
Dzień dobry. Dzień dobry czym mogę służyć? Czy mógłby Pan udzielić mi krótkiego wywiadu na temat naszej gminy? Tak ,nie ma problemu. Dobrze ,więc zacznijmy od tego co według Pana zmieniło się w naszej gminie w ciągu ostatnich 20 lat? Więc w pierwszej kolejności trzeba podkreślić wielką metamorfozę naszej gminy. Gmina co roku inwestuje w coraz to nowe przedsięwzięcia. W ciągu ostatnich lat założono kanalizację ,a także oczyszczalnie ścieków na terenie Zelowa ,a w okolicznych wsiach zostały zainstalowane wodociągi. wielu ludzi z nich korzysta ,co podwyższa ich standard życia. Na pewno warto podkreślić to ,że w naszej gminie powstały liczne drogi ułatwiające mieszkańcą życie ,bo drogi z przed lat były złe. Natomiast Zelów jako miasto wygląda dosyć okazale ,zmieniono nawierzchnie ulic i wyremontowano kamienice ,które teraz są ozdobą Zelowa. Władze gminne dbają o zabytki i instytucje państwowe. Mamy piękne kościoły i kilka naprawdę dobrych szkół. Wspomniał pan o szkołach co się w nich zmieniło? Nasza gmina dba o wszystkie placówki oświatowe. Szkoły mają przyjemny widok , Wszystkie zostały odnowione i wyposażone w pracownie komputerowe oraz nowe meble ,warto też wspomnieć ,że szkoły mają dostęp do Internetu co bardzo ułatwia uczniom naukę i pracę nauczycielom. Szkoły otrzymują dotacje ,które przeznaczają na nowy sprzęt czy też organizowanie zajęć pozalekcyjnych.

12 Wywiad z mieszkańcem naszej gminy(2)
Co Pan może powiedzieć om urzędach ,czy się zmieniły ,czy są bliżej obywateli? Uważam ,że w urzędach pracują osoby kompetentne i miłe. Ludzie załatwiają swoje sprawy bardzo szybko i nie mają najmniejszych problemów. Czy jest Pan szczególnie z czegoś zadowolony ,dumny. Jestem zadowolony z rozwoju gminy natomiast nie jestem szczególnie z jakiegoś powodu dumny. Wiele się zmieniło na lepsze i oby tak dalej było. A co można powiedzieć o turystyce gminy? W tym aspekcie sporo nam brakuje do ideału ,jednak gdy przyjrzymy się bliżej nie jest tak źle. Do gminy można przyjechać i wypocząć w dogodnych warunkach. Są tu takie miejsca do wypoczynku jak: Ciekawi mnie ,czy zmieniły się standardy życia ,czy łatwiej dziś dostać rzeczy potrzebne w codziennym życiu? Ależ oczywiście 20 lat temu nie było takiego dużego asortymentu i wyboru towaru jak dziś. Było co prawda kilka sklepów jednak źle zaopatrzonych natomiast dzisiaj mamy 3 supermarkety ,które mają wielki asortyment i wybór produktów oraz wiele prywatnych sklepów. Mam też pytanie dotyczące bezpieczeństwa. W naszej gminie zawsze było bezpiecznie ,jednak w Zelowie szerzy się wandalizm na wielka skalę ,policjanci nie mają już wpływu na to. Nie dają sobie rady z młodymi przestępcami

13 Wywiad z mieszkańcem naszej gminy(3)
Nie można czegoś z tym zrobić? Można ,jednak nie ma tylu ludzi ,ażeby zatrzymać chuliganów. Na koniec poprosił bym pana o krótkie podsumowanie. Uważam ,że nasz burmistrz jest dobrym gospodarzem i sprawnie zarządza gminą. Bardzo Panu dziękuję za wywiad ,życzę miłego dnia. Ja również. Do widzenia. Do widzenia.

14 W skład Zespołu Projektowego wchodzą:
Artur Pawłowski 1994 IIIb Szymon Bednarek 1994 IIIb Gabriel Perka 1994 IIIb Konrad Rogaczewski 1994 IIIb Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Łobudzicach Opiekun projektu – Beata Jersak Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późna. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Młodzieżowa akcja obywatelska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google