Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Vasco da Gama urodził się w 1460 roku w Portugalii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Vasco da Gama urodził się w 1460 roku w Portugalii"— Zapis prezentacji:

1

2 Vasco da Gama urodził się w 1460 roku w Portugalii
Vasco da Gama urodził się w 1460 roku w Portugalii. Jako szlachcic oraz syn gubernatora i sędziego, otrzymał staranne wykształcenie w Lizbonie, gdzie spędził młodość. W 1484 roku został żeglarzem. Między 1484 a 1492 r. studiował astronomię i nawigację. W 1492 roku dowodził obroną kolonii portugalskiej przed Francuzami na wybrzeżu Gwinei.

3 W roku 1497 Vasco da Gama został wysłany przez króla Portugali w celu odkrycia drogi morskiej do Indii. Wraz z nim wyruszyły trzy okręty i ok. 160 ludzi. Trasa wyprawy przechodziła przez Atlantyk koło Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka, następnie wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki i przez Ocean Indyjski. Załoga w czasie podróży zmagała się z silnymi sztormami i szkorbutem. W maju 1498 roku statki dotarły do Calicut na południowo-zachodnim brzegu Indii. Przed udaniem się w drogę powrotną da Gama zawarł ugodę handlową z miejscowym władcą.

4 Powrót do Portugalii nie należał do łatwych
Powrót do Portugalii nie należał do łatwych. W wyniku szkorbutu zmarło wielu ludzi, a do kraju powróciło jedynie ok. 50. Po swoim powrocie we wrześniu 1499 r. Vasco da Gama został szczodrze nagrodzony przez władcę. Był człowiekiem, któremu udało się sfinalizować plan swojej podróży. Sam da Gama w nagrodę otrzymał z rąk królewskich tytuł "Admirała mórz indyjskich".


Pobierz ppt "Vasco da Gama urodził się w 1460 roku w Portugalii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google