Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Włochy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Włochy."— Zapis prezentacji:

1 Włochy

2 OPIS KRAINY Całkowita granica lądowa Włoch wynosi 1932,2 km. Sąsiadują z Francją km granicy, Szwajcarią km, Austrią km i Słowenią km). Wewnątrz terytorium Włoch znajdują się ponadto dwa państwa-enklawy: San Marino (39 km granicy) i Watykan (3,2 km). Długość wybrzeża włoskiego wynosi aż km. Oblewają je wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie. Najwyższy punkt położony jest na najwyższym masywie Europy Mont Blanc. Nosi on nazwę Mont Blanc de Courmayeur - jego wysokość to 4807 m.n.p.m.

3 Zabytki Włoch

4 Rzym Rzym (wł. Roma) - stolica Włoch, miasto w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, minosterstw i urzędów; stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km2, liczba ludności 2,6 mln (zespół miejski 3,8 mln). Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i inne budowle), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach.

5 Bazylika Św. Piotra Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. San Pietro in Vaticano) - zbudowana w latach rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie. To największy kościół na świecie (powierzchnia: 23,000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Wedle tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża - jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży w tym Papieża Polaka - Jana Pawła II. Oprócz bazyliki św. Piotra w Rzymie znajdują się jeszcze trzy inne kościoły mające tytuł bazyliki patriarchalnej. Są to:

6 Koloseum Koloseum, Amfiteatr Flawiuszów, łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum wł. Colosseo, amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70 – 82 przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Jest to ogromna budowla eliptyczna (dł. osi 188 i 156 m, obwód 524 m, wys. 48,5 m), z pojemną widownią (około 50 tysięcy miejsc) z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta, najwyższa został zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium.

7 Panteon Panteon w Rzymie (z greckiego pan – wszystko, theoi – bogowie, skąd panteon), to poświęcona wszystkim bogom okrągła świątynia na Polu Marsowym, wzniesiona przez Hadriana w roku 125. Panteon stanął na miejscu starszej świątyni ufundowanej w roku 27 p.n.e. przez Agryppę i zniszczonej w roku 80 przez pożar, z której zachował się tylko portyk. Poczas najazdu barbarzyńców na Rzym w V wieku świątynia została uszkodzona. W 609 cesarz wschodniorzymski Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV, który przekształcił go w kościół chrześcijański pw. Santa Maria ad Martyres.

8 Sycylia Sycylia (Sicilia) - największa wyspa na Morzu Śródziemnym ( km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją jedynie wąska Cieśnina Mesyńska. Wyspę zamieszkuje około 5 milionów mieszkańców. Razem z wyspami: Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria tworzy od 1946 roku region autonomiczny we Włoszech (o powierzchni 25,7 tys. km² i 5,1 mln ludności). Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest słynny wulkan Etna (3 340 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski

9 Flaga Włoch

10 GODŁO WŁOCH

11 Położenie geograficzne Włoch
Położenie: Europa południowa, półwysep wychodzący w Morze Śródziemne, na północny wschód od Tunezji Notka: strategiczne położenie przy drogach morskich i powietrznych z centralnej i południowej części basenu Morza Śródziemnego do Europy Zachodniej Sąsiedzi: Austria 430 km; Francja 488 km; San Marino 39 km; Słowenia 232 km; Szwajcaria 740 km; Watykan 3,2 km Współrzędne geograficzne: N, 12 50E Powierzchnia całkowita: 301 230 km2

12 Kuchnia włoska Kuchnia włoska charakteryzuje się użyciem dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, parmezan, bazylia i pieprz. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i "owocach morza". Kuchnia włoska nie jest jednorodna. Na północy dominuje ryż i polenta, częściej stosuje się masło, na południu przewa ża makaron i oliwa. Każdy z 29 regionów oraz wiele miast mają swoje specjaności. Emilia-Romania to ojczyzna tortellini, Sycylia i Siena słyną z deserów, region Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem, Bolonia sosem mięsnym (bolognese). Wiele potraw takich jak spaghetti, pizza i rissotto stało się bardzo popularne najpierw w USA, a potem razem z "eksportem" kultury amerykańskiej w większości państw przemysłowych, od Korei po Argentynę.

13 MAKARON Z WŁOCH Wbrew pozorom kuchnia włoska to nie tylko pizza i makaron, ale cała paleta regionalnych potraw. Żeby to udowodnić, naszą podróż kulinarną rozpoczniemy od północnego wschodu, gdzie makaron często przegrywa z polentą, produktem wyrabianym z mąki kukurydzianej. Do najsmaczniejszych przystawek z tego regionu należy zaliczyć antipasto di frutti di mare – półmisek z owocami morza (bardzo popularna potrawa w Wenecji) oraz brodo da pesce – zupę rybną doprawioną szafranem. Olbrzymią popularnością, nie tylko w tym regionie cieszy się tiramisu - ciasto biszkoptowe z kremem z serka mascarpone nasączone esencją kawową i winem marsala.

14 Wulkan Etna Jest to największy (3325 m), czynny wulkan w Europie. Etna przez cały czas emituje dym i popiół ale lawę rzadko. Starożytni umieszczali wewnątrz Etny mityczną kuźnię Hefajstosa, gdzie ten syn Zeusa i Hery, przy pomocy cyklopów, wykuwał pioruny dla swego ojca. Jednym z sycylijskich cyklopów był Polifem, syn Posejdona. Grecy wyobrażali sobie Polifema jako olbrzyma o jednym oku na środku czoła. Gdy Odys wracał spod Troi do Itaki, burza zagnała jego okręty do krainy cyklopów u podnóża Etny, gdzie dostał się do niewoli Polifema, który, według Homera, pożarł sześciu towarzyszy Odysa. Jednak ten zdołał najpierw upić Polifema winem, a gdy zasnął - oślepić go, wbijając mu w oko zaostrzony kołek oliwny. Odys i jego towarzysze uciekli z groty, w której byli więzieni, ukrywszy się pod brzuchami baranów. Rozwścieczony Polifem bezskutecznie rzucał skałami odłupanymi z Etny w uciekających żeglarzy, czego dowodem są wysepki Scogli dei Ciclopi (Wyspy Cyklopów), wyłaniające się z morza na północ od Katanii.

15 Auto z Włoch Znów będzie to, podobnie jak w latach 80-tych model o tej samej nazwie, nowy flagowy model Fiata. Zarazem będzie to - przynajmniej na razie - ostatni, który powstał we współpracy z General Motors. Konstrukcja Cromy ma wiele wspólnych elementów z Oplami Vectrą i Signum. Ta sama jest platforma o kodzie Epsilon, wspólnych jest większość silników o podobne rozwiązania wewnątrz. Nowy Fiat Croma mierzy 4,75 m długości i 1,77 m szerokości. Spora jest wysokość auta wynosząca 1,60 m, więc sylwetka auta jest czymś pośrednim między kombi, a minivanem. Pierwsze egzemplarze Fiata Cromy zostaną sprzedane we Włoszech. Tam w wyposażeniu standardowym podstawowej wersji Active znajdą się m.in. chromowane klamki drzwi, elektryczne szyby przednie i tylne, systemy ABS i EBD, 7 poduszek powietrznych (w tym jedna chroniąca kolana kierowcy), jak również radio z odtwarzaczem CD. Ciekawostką w kabinie są tylne fotele, które podobnie jak w Oplu Signum mogą być przesuwane, a oparcia mają regulowane pochylenie. W gamie silników większość stanowią silniki wysokoprężne. Przewidziano trzy takie jednostki: 1.9 o mocy 120 lub 150 KM oraz nowy 5-cylindrowy silnik 2.4 litra o mocy 200 KM. Silniki benzynowe stanowią tym razem tylko tło. Fiat proponuje dwie opcje v o mocy 147 KM lub v o mocy 140 KM. Wszystkie silniki Fiata Cromy spełniają normy emisji Euro 4, także diesle dzięki filtrom cząstek stałych.

16 WŁOCHY Zjednoczenie Włoch: 17 marca 1861
Jednostka monetarna: euro (EUR, €) Strefa czasowa: UTC +1 Hymn państwowy: La Canzone degli Italiani Kod: ISO 3166 IT Domena internetowa: .it Kod samochodowy: I Kod telefoniczny: +39

17 WŁOCHY Język urzędowy: włoski Stolica: Rzym
Ustrój polityczny Włoch : republika Głowa państwa: prezydent Carlo Azeglio Ciampi Szef rządu: premier Silvio Berlusconi Powierzchnia całkowita Włoch: km² Liczba ludności: 192 mieszk./km²

18 Sporty górskie i narciarstwo
Najbardziej znane i przygotowane na przyjęcie turystów są miejscowości narciarskie w Alpach w pobliżu Turynu. W Apeninach i na Sycyli znajdują się mniejsze i tańsze miasteczka. Włoskie góry są rajem nie tylko dla doświadczonych wspinaczy, można tu również odbyć kurs wspinaczkowy. Na narciarzy czekają doskonale przygotowane  trasy zjazdowe.

19 Sporty wodne W licznych miejscowościach wypoczynkowych nad morzem i jeziorami można wypożyczyć łodzie, kajaki i deski surfingowe. Bardzo popularne są parki wodne z basenami, zjeżdzalniami, sztucznymi falami i sprzętem do różnych gier. We Włoszech można również odbyć kurs nurkowania.

20 Podział administracyjny
Włochy podzielone są na 20 regionów (5 z nich na prawach szczególnych), 110 prowincji (z których 2 autonomiczne) i 8092 komun. Regiony: Abruzja Apulia Basilicata Emilia-Romania Friuli-Wenecja Julijska Kalabria Kampania Lacjum Liguria Lombardia¹ Marche Molise Piemont Sardynia Sycylia Toskania Trydent-Górna Adyga Umbria Valle d'Aosta Wenecja Euganejska ¹ Do regionu Lombardia należy także włoska enklawa w Szwajcarii o nazwie Campione d'Italia.


Pobierz ppt "Włochy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google