Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rola sportu w realizacji celów rozwojowych państwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rola sportu w realizacji celów rozwojowych państwa."— Zapis prezentacji:

1

2 Rola sportu w realizacji celów rozwojowych państwa

3 Wszyscy zgodzimy się co do tego, że sport i edukacja fizyczna utrzymują społeczeństwo w zdrowiu i dobrej kondycji, ale ich dobroczynny wpływ jest zdecydowanie szerszy. Jak stwierdził Kofi Annan, były Sekretarz Generalny ONZ: Sport jest uniwersalnym językiem, który łączy ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, kultury, wyznania czy statusu ekonomicznego.

4 Sport zawsze przyciągał wielu ludzi, którzy kierowani wspólną pasją często podróżują w celu kibicowania zawodom sportowym organizowanych zarówno na dużą, jak i na małą skalę. Obecnie turystyka oferuje dostęp do dużej różnorodności atrakcji sportowych, które cieszą się, zwłaszcza w ostatnich latach, ogromnym powodzeniem, wspomagając czasami ożywienie obszarów, które znajdują się w stanie częściowego lub głębokiego zastoju gospodarczego. Sport zawsze przyciągał wielu ludzi, którzy kierowani wspólną pasją często podróżują w celu kibicowania zawodom sportowym organizowanych zarówno na dużą, jak i na małą skalę. Obecnie turystyka oferuje dostęp do dużej różnorodności atrakcji sportowych, które cieszą się, zwłaszcza w ostatnich latach, ogromnym powodzeniem, wspomagając czasami ożywienie obszarów, które znajdują się w stanie częściowego lub głębokiego zastoju gospodarczego.

5 Sport i turystyka przyczyniają się do osiągania celów Strategii Lizbońskiej, która zakłada uczynienie z Europy do roku 2010 najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata opartej na wiedzy. Wzrastające oddziaływanie gospodarcze tych sektorów jest właściwie kołem napędowym gospodarki w państwach UE

6 Polska organizując EURO 2012 może stać się liderem w tym zakresie. Budowa stadionów, bazy treningowej, bazy hotelowej, restauracji, dróg, parkingów przyczyni się w znacznej mierze do osiągnięcia celów Strategii Lizbońskiej, a tym samym do rozwoju naszej gospodarki. Niektóre centra sportowe staną się więc ośrodkami turystycznymi i na odwrót, co spowoduje narastające powiązanie obu tych dziedzin i wzajemne odkrywanie w sobie nowych szans na świadczenie usług i rozwój.

7 Akademia Rolnicza w Lublinie

8

9 Rozwój regionalny Inwestycje w dziedzinie sportu w sposób naturalny łączą się z rozwojem turystyki zwiększając atrakcyjność regionu, na obszarze którego są realizowane. Ponadto mają one pozytywny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w danym regionie: tworzą warunki do powstawania nowych miejsc pracy, przyciągają turystów, wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców, przyczyniają się do propagowania kultury fizycznej oraz idei zdrowego trybu życia. Rozwój regionalny Inwestycje w dziedzinie sportu w sposób naturalny łączą się z rozwojem turystyki zwiększając atrakcyjność regionu, na obszarze którego są realizowane. Ponadto mają one pozytywny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w danym regionie: tworzą warunki do powstawania nowych miejsc pracy, przyciągają turystów, wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców, przyczyniają się do propagowania kultury fizycznej oraz idei zdrowego trybu życia.

10 Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

11

12

13 Zatrudnienie Budowa i modernizacja obiektów sportowych to szansa dla wielu firm i przedsiębiorstw nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach, gminach czy powiatach. Przedsiębiorstwa do wykonawstwa tych przedsięwzięć zatrudniają dziesiątki miejscowych pracowników co zdecydowanie wpływa na spadek bezrobocia w danym regionie jak też podniesienie poziomu życia.

14 Kolejną grupę pracodawców sportowych tworzą właściciele hoteli, ośrodków sportowych, stadionów, boisk, hal, siłowni i innych obiektów, w których przygotowują się kadry sportowe.

15 Ważną gałęzią przemysłu sportowego stanowią firmy produkujące sprzęt sportowy. Firmy te zatrudniają dziesiątki tysięcy pracowników oraz podwykonawców, co stanowi znaczny udział procentowy w gospodarce. Każdy młody sportowiec marzy o koszulce adidasa, butach nike czy nartach firmy atomic. Dlatego ważnym jest promowanie firm krajowych min Tico, Polsport, Pesmenpol, Vigo i wieli innych, które powinny w szerszy zakresie zaistnieć na naszym rynku z korzyścią dla gospodarki krajowej

16 Innym ważnym elementem związanym z realizacją zadań sportowych w gminie, dzielnicy czy powiecie są działania tzw. miękkie. Wszelkiego rodzaju zadania sportowe (turnieje, zajęcia pozalekcyjne, spartakiady, wymiany młodzieży itp.) wpływają na dodatkowe formy zatrudnienia nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów czy trenerów sportowych.

17 Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego

18 Kompleks sportowo-rekreacyjny w Szczercowie

19 BUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ, PRZEBUDOWA SYSTEMU CIEPLNEGO BUDYNKU SZKOŁY I BUDOWA BOISK SPORTOWYCH W BIAŁOPOLU

20

21

22 Szkolenia Możliwości jakie daje Program Operacyjny Kapitał Ludzki w zakresie szkoleń i różnego rodzaju form podnoszenia kwalifikacji zawodowych to długo oczekiwane w środowisku sportowym działania. Wg badań MSiT do roku 2012 należy przeszkolić kilkadziesiąt tysięcy instruktorów, trenerów, menedżerów oraz innych kadr sportowych.

23 KZ Ludowe Zespoły Sportowe – Kurs Instruktorów Sportu

24

25

26

27

28 Edukacja dzieci i młodzieży Sport i edukacja fizyczna są niezbędnymi elementami dobrego nauczania, ponieważ promują wartości i umiejętności szczególnie ważne z punktu widzenia młodych ludzi. Atrakcyjne zajęcia sportowe sprawiają, ze dzieci chętniej chodzą do szkoły.

29 Rozbudowa Kompleksu Sportowo – Rehabilitacyjnego przy Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich w Górzycy

30 Modernizacja basenu miejskiego przy ul. Bydgoskiej w Chełmży

31 Rozbudowa Kompleksu Sportowo – Rehabilitacyjnego przy Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich w Górzycy

32 Gmina Cieszanów- Budowa Przygranicznego Centrum Kultury i Sportu Wędrowiec w Cieszanowie

33 BUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ, PRZEBUDOWA SYSTEMU CIEPLNEGO BUDYNKU SZKOŁY I BUDOWA BOISK SPORTOWYCH W BIAŁOPOLU

34

35

36 UKS Olimpijczyk w Drawsku Pom.

37

38

39 Promocja równości płci i awans społeczny kobiet Udział w zajęciach sportowych pomaga kobietom i dziewczętom zyskać większą pewność siebie i lepiej zintegrować się ze społecznością. Wspólne zabawy dla dziewcząt i chłopców przyczyniają się do obalania stereotypów odpowiedzialnych za niższą pozycję kobiet i dziewcząt w danej społeczności. Promocja równości płci i awans społeczny kobiet Udział w zajęciach sportowych pomaga kobietom i dziewczętom zyskać większą pewność siebie i lepiej zintegrować się ze społecznością. Wspólne zabawy dla dziewcząt i chłopców przyczyniają się do obalania stereotypów odpowiedzialnych za niższą pozycję kobiet i dziewcząt w danej społeczności.

40 KZ Ludowe Zespoły Sportowe – Kurs Instruktorów Sportu

41 UKS Olimpijczyk w Drawsku Pom. – Spartakiada Integracyjna

42 UKS Olimpijczyk w Drawsku Pom. – Integracyjna Spartakiada

43 Ochrona środowiska naturalnego Sport stanowi świetne narzędzie zwiększania świadomości ekologicznej. Zależność między możliwością uprawiania regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu a stanem środowiska naturalnego nie jest dla nikogo tajemnicą.

44 Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w Szczecinie- boisko w Kaliszu Pom

45 UKS Olimpijczyk w Drawsku Pom. – zajęcia na boisku wielofunkcyjnym

46

47 Sport w naturalny sposób angażuje i motywuje, wzrusza i uczy, sprzyja otwartej rozmowie i przyczynia się do zmian na lepsze. Niezależnie od tego, czy chodzi o równość płci, rozwój społeczny, zażegnywanie konfliktów czy prawa pracownicze, czasem najlepiej jest po prostu zacząć wspólnie grać.

48 Opracowanie : Arkadiusz Niefiedowicz e-mail: areksport1@wp.pl tel. 607798595 areksport1@wp.pl


Pobierz ppt "Rola sportu w realizacji celów rozwojowych państwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google