Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O co tak naprawdę chodzi?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O co tak naprawdę chodzi?"— Zapis prezentacji:

1 O co tak naprawdę chodzi?
BIOFEEDBACK O co tak naprawdę chodzi?

2 BIOFEEDBACK Definicja Wykorzystanie Zastosowanie Klienci

3 BIOFEEDBACK Biofeedback, biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie, np. pomiarowy system komputerowy.

4 BIOFEEDBACK Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, ale także w sporcie czy biznesie.

5 BIOFEEDBACK Jest to także metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp. Informacje przekazywane są w formie: wizualnej - np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot; akustycznej - przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.

6 BIOFEEDBACK Biofeedback jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta. I właśnie ten czynnik podkreślają terapeuci: poczucie odpowiedzialności pacjenta za wynik własnego leczenia.

7 BIOFEEDBACK Trenujący uczy się panować nad swoimi falami mózgowymi w procesie samouczenia się za pomocą sprzężenia zwrotnego. Sprzężenie zwrotne polega na natychmiastowej i ciągłej informacji o pracy mózgu pod postacią wideogry. Informacja ta pomaga w procesie uczenia się, jak fale mózgowe samemu harmonizować.

8 KLIENCI-pacjenci Trening EEG Biofeedback wskazany jest dla pacjentów cierpiących na zaburzenia i choroby neurologiczne takie jak: - stres, stany lęku, stany paniki - zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD) - zaburzenia w uczeniu się - zaburzenia snu - depresja - uzależnienia - przewlekłe bóle głowy, migreny - zaburzenia przyjmowania pokarmów - dolegliwości menopauzy - przewlekłe zmęczenie - mózgowe porażenie dziecięce - autyzm - lekkie formy upośledzenia umysłowego - zaburzenia pamięci - zaburzenia ruchu - trema, napięcie wewnętrzne, zła samoocena - padaczka ( wyjątkowo dobre rezultaty), tiki - po urazie czaszki lub udarze mózgu – trening stanowi pomoc w rehabilitacji

9 KLIENCI-młodzież Trening EEG Biofeedback stosowany jest dla poprawy zdrowia dzieci, młodzieży i dorosłych w stanach: - problemów szkolnych (gorsze wyniki w nauce, dysleksja, dysgrafia) - zaburzeń uwagi, koncentracji - zaburzeń zachowania (nadpobudliwość ruchowa, impulsywność, agresja, apatia) - zaburzeń snu - stanów lękowych - depresji - tremy, złej samooceny - przewlekłych bólów głowy i migreny - zaburzeń przyjmowania pokarmu - chronicznego zmęczenia

10 KLIENCI-dyrektorzy, kierownicy
Trenning EEG Biofeedback jest niezbędny dla osób na kierowniczych stanowiskach, intensywnie pracujących i tworzących oraz aktywnie uprawiających sport (biznesmeni, maklerzy, dziennikarze, naukowcy, aktorzy, kompozytorzy, sportowcy). Trening pozwala: - obniżyć stres - poprawić kondycję umysłową i fizyczną - poprawić i przedłużyć koncentrację uwagi - pokonać tremę, napięcie wewnętrzne

11 KLIENCI-sportowcy Sekrety które uczyniły z Adama Małysza mistrza świata Sukcesy skoczka narciarskiego Adama Małysza są w dużej części zasługą stosowanej przez jego psychologa terapii biofeedback - informuje gazeta Puls Medycyny. Metoda biofeedback to co prawda tylko jeden z elementów wchodzących w skład treningu Adama Małysza, ale jestem przekonany, że ma niezwykle istotny wpływ na jego sukcesy. Pozwala mu się wyciszyć i skupić przed skokami, a to bywa w sporcie decydujące uważa psycholog Małysza, dr Jan Blecharz z krakowskiej AWF. Gdy Polski Związek Narciarski rozwiązał umowę z Adamem Małyszem, złe efekty pojawiły się szybko.

12 Linki-dodatkowe informacje

13 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "O co tak naprawdę chodzi?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google