Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak powstał bursztyn?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak powstał bursztyn?."— Zapis prezentacji:

1 Jak powstał bursztyn?

2 Bursztyn, jantar i amber
Bursztyn nosi także nazwy: jantar, amber – kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew.

3 Historia powstania bursztynu
Bursztyn wydobywany na różnych plażach naszego Morza Bałtyckiego pochodzi sprzed 45 milionów lat. Świadczą o tym liczne odciski kory drzewnej. Żywica służyła drzewom jako opatrunek na uszkodzenia pnia. Nie wyjaśniono dotąd także, dlaczego drzewa tak intensywnie żywicowały.

4 Historia powstania bursztynu
Starożytni byli przekonani, że drzewami bursztynodajnymi były wierzby (czy topole) lub według innych podań cedry bądź sosny.

5 Bursztyn bałtycki Bursztyn bałtycki („bałtyckie złoto”). Żywica wydostawała się ze zranień, pęknięć pni i gałęzi drzew. Mówi się o dwóch przyczynach tego zjawiska, po pierwsze, takim zwiększonym wypływem żywicy drzewa broniły się osłaniając zranienia, blokując dostęp wirusom i pasożytniczym grzybom. Po drugie mogła być to reakcja drzew na zachodzące zmiany klimatu, znaczne wahania temperatury i wyjątkową aktywność wulkaniczną. Przetrwała ona do naszych czasów w formach dokumentujących sposób jej powstawania i przemieszczania.

6 Miejsce występowania W Polsce bursztyn bałtycki występuje w złożach:
w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej, u nasady Mierzei Helskiej w osadach polodowcowych, w tym w tzw. porwakach (np. dawna kopalnia bursztynu w Możdżanowie koło Słupska) w okolicach Lubartowa na Kurpiach

7 Bursztyn na plaży

8 Odmiany jantaru Znanych jest około 60 odmian (gatunków).
W Polsce najwięcej pracowni bursztynowych znajdowało się na terenie Gdańska i Kurpii. Z bursztynu wykonywano sekretarzyki, pudła, figurki, mozaiki. Bursztyn był modny w całej Europie. We Włoszech już w II wieku p.n.e. pracowały słynne pracownie bursztynnicze.

9 Bursztyn bałtycki

10 Przykłady bałtyckich bursztynów

11 Bursztyn szlifowany i matowy

12 Elektron Już w starożytnej Grecji bursztyn był stosowany w medycynie, leczono nim choroby oczu, infekcje, gorączkę, bóle uszu, głowy, stosowany był jako środek antyseptyczny i odkażający. Grecy uważali bursztyn za “święty kamień”, ponieważ potarty suknem ma własności przyciągające - dla Greków to zjawisko uchodziło za magię. Nazwa elektryczność pochodzi od greckiej nazwy bursztynu - elektron.

13 Zwierzęta w bursztynie zaklęte
Mała bryłka bursztynu może nam pomóc przenieść się w czasy dinozaurów. Wystarczy odrobina wyobraźni i dobry wzrok, żeby podpatrywać skamieniałych świadków wymarłego świata.

14 Owad w bursztynie

15 Znaczenie bursztynu

16 Właściwości bursztynu
jest ciepły w dotyku ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie unosi się na powierzchni słonej wody przy potarciu ładuje się ujemnie pali się jasnym płomieniem łatwo poddaje się obróbce bursztyn zmienia się pod wpływem działania światła gwałtownie podgrzany pęka temperatura mięknienia ok. 150 °C topi się on przy temperaturze 350 °C bursztyn poddaje się barwieniu przy pomocy substancji organicznych, a także syntetycznych bursztyn można poddawać termicznemu procesowi klarowania oraz barwienia, kształtowania i prasowania

17 Bursztynowa biżuteria
Kolczyki, bransoletki, naszyjniki, pierścionki

18 Zrobione z bursztynu… Z bursztynu wykonywano biżuterię, amulety (szczególnie chroniące przed chorobą), jak również wyrabiano przedmioty dekoracyjne, w nadziei, że zapewnią młody wygląd. Wykopaliska archeologiczne odkryły kawałeczki bursztynu pod skórą mumii egipskich.

19 Szkatuła wykonana z kilku rodzajów bursztynu
Zrobione z bursztynu… Szkatuła wykonana z kilku rodzajów bursztynu

20 Bursztyn leczniczy Od wieków już znane są cudowne właściwości uzdrawiające bursztynu. Obecnie bursztyn posiadając właściwości lecznicze używany jest w medycynie naturalnej.

21 Zastosowanie bursztynu w lecznictwie
Oto zastosowanie przy niektórych schorzeniach: Bóle głowy - ciepły bursztyn położony na głowę; Schorzenia gardła - szaliki, chusty z bursztynem w środku, korale, wisiorki, broszki itp. z nieoszlifowanego bursztynu, nacieranie nalewką; Stres, zmęczenie - noszenie ozdób z bursztynu, np. breloczki, inne ozdoby, przebywanie w pobliżu lampy solnej z bursztynem, wskazane odświeżanie powietrza olejkiem eterycznym dodawanym do każdej lampy solnej z bursztynem. Bursztyn jest coraz bardziej doceniany przez panie, które ciągle szukają drogi do młodości poprzez stosowanie preparatów kosmetycznych. Obecność bursztynu i jego aktywne działanie doskonale regeneruje skórę zmęczoną, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek.

22 Bursztynowe kosmetyki

23 A to ciekawe… Największa znaleziona bryła bursztynu waży 9,75 kg.
Największy znaleziony dotychczas okaz żywicy kopalnej to przechowywany w British Museum w Londynie Burma Amber ważący 15,25 kg. Rekordzistą wśród bałtyckich bursztynów jest okaz z Muzeum Przyrodniczego w Berlinie, ważący 9,75 kg. Znaleziono go w okolicach Kamienia Pomorskiego w 1860 roku.

24 Bursztynowa Komnata Najsłynniejszym dziełem gdańskich bursztynników była na pewno Bursztynowa Komnata. Stworzono ją na zamówienie króla Fryderyka Wilhelma I, który umieścił ją w swym pałacu. Na "bursztynową komnatę" składało się wiele elementów - tarcze, ramy obrazów, medaliony, herby, płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne, wreszcie posągi bogiń rzymskich Minerwy i Pomony. Dekoracja bursztynowa była wspaniałym dziełem sztuki. Jej powierzchnia wynosiła 55 metrów kwadratowych.

25 Bursztynowa Komnata zaginęła bez wieści podczas II wojny światowej.

26 Bursztynowa Komnata Fragment kopii Bursztynowej Komnaty w Carskim Siole

27 Dziękuję za uwagę! Martyna Szekieta Kl. Va Rok szkolny 2012/2013


Pobierz ppt "Jak powstał bursztyn?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google