Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RYTUAŁ INTERAKCYJNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RYTUAŁ INTERAKCYJNY."— Zapis prezentacji:

1 RYTUAŁ INTERAKCYJNY

2 Rytuał- utrwalony tradycją, dokładnie określony i powtarzalny ciąg działań obrzędowych (gestów, wypowiedzi itp.). Rytuały pełnią funkcje społeczne i kulturowe, szczególnie magiczne i religijne. Interakcja- wzajemne oddziaływanie na siebie jednostek społecznych, najczęściej przy użyciu języka i innych kodów kulturowych.

3 Najważniejszym pojęciem w ujęciu dramaturgicznym jest ROLA
Najważniejszym pojęciem w ujęciu dramaturgicznym jest ROLA. Uczestników interakcji określa się najczęściej mianem aktorów społecznych. Termin ten bywa odnoszony do wszystkich osób, które podejmują działania społeczne.

4 UJĘCIE DRAMATURGICZNE
Scena i kulisy Scena jest miejscem gdzie rozgrywa się akcja widziana przez wszystkich Kulisy są miejscem ukrytym przed wzrokiem publiczności, znane tylko tym, którzy uczestniczą w „produkcji”

5 Przedstawienie jaźni Ważnym elementem we wszystkich interakcjach społecznych jest sterowanie wrażeniami- proces, w którym jednostka sama przyjmuje tożsamość lub nadaje tożsamość innym, przez co wpływa na wynik interakcji społecznej. Jaźnią jest więc tożsamość, jaką przyjmuje jednostka, starając się jednocześnie uzyskać na nią zgodę innych uczestników sytuacji.

6 Narzucanie roli partnerowi
Bezpośredni sposób ograniczania zakresu zachowań innych. Polega ona na przypisywaniu innemu (obsadzaniu go) w określonej tożsamości ograniczającej jego zachowanie. Np. jeśli inny zostaje zdefiniowany jako bliski przyjaciel i akceptuje tę tożsamość, trudno mu będzie odmówić pożyczenia pieniędzy, ponieważ prośba o pożyczkę jest właściwa w takim związku.

7 Bibliografia Norman Goodman, Wstęp do Socjologii, Poznań, 2001.
Erving Goffman, Rytuał interakcyjny, Warszawa, 2006.

8 MARTYNA KUKLIŃSKA SYLWIA ADAMCZYK


Pobierz ppt "RYTUAŁ INTERAKCYJNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google