Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Za co czujesz się odpowiedzialny”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Za co czujesz się odpowiedzialny”"— Zapis prezentacji:

1 „Za co czujesz się odpowiedzialny”
Toksyczne emisje

2 2 Przechodząc obok mojej szkoły spostrzegłem, że stojące naprzeciw niej domy otulone są czymś na kształt mgły. Zastanawiałem się „Co to może być?”, przecież szkoła była widoczna jak zwykle, a te domy przysłonięte jakby kurtyną. Podszedłem bliżej i nie mogłem uwierzyć własnym oczom, a tak naprawdę wszystkim własnym zmysłom. Zacząłem się krztusić i zrobiło mi się słabo. Okazało się, że owa mgła to dym okalający mnie w tym momencie dookoła. Ewakuowałem się z tego miejsca jak najszybciej.

3 Wróciłem do domu i zacząłem się zastanawiać jak nazwać takie zjawisko i jak można dopuszczać do zatruwania środowiska w taki sposób. Znalazłem informacje, że zjawisko to nazywa się niską emisją. Wyczytałem, że oznacza ono zatruwanie atmosfery, emitowanie substancji gazowych i szkodliwych pyłów, wydostających się z domowych pieców i kotłów.

4 Przyczyną niskiej emisji jest niewłaściwe spalanie węgla, najczęściej taniego, charakteryzującego się niskimi parametrami grzewczymi. Znalazłem również informacje, że ów dym jest bardzo niebezpieczny dla życia człowieka i prawidłowego funkcjonowania ekosystemów, okazuje się silnie trujący, rakotwórczy, a w niewielkich miejscowościach powoduje zwiększoną umieralność.

5 Skutki Negatywne skutki oddziaływania zapylonego gazu na środowisko oraz zdrowie człowieka pogłębiają się znacząco, gdy jego źródłem jest już nie tylko spalanie niskiej jakości węgla w niewłaściwych warunkach, ale także spalanie nieodpowiedniego paliwa w postaci odpadów.

6 Przykłady Odpady posiadające w swojej strukturze związki chloru, budujące dioksyny i furany, czyli np. plastikowe opakowania, gazety z kredowego papieru Odpady, które w niskiej temperaturze spalania nie utleniają się całkowicie, skutkując wysoką emisją cząstek stałych dużych rozmiarów, tzw. pyłu (cząstki te mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka oraz aparaty szparkowe u roślin)

7 Możliwe rozwiązania problemu
Wychodząc naprzeciw apelom ekologów oraz oczekiwaniom niezadowolonych mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych, coraz więcej przedsiębiorstw energetyki cieplnej rozwija możliwości, ułatwia, a często wręcz namawia do korzystania z ciepła przesyłanego siecią ciepłownicza. Wytworzenie ciepła w dużej jednostce umożliwia pełne kontrolowanie warunków spalania paliwa, mniej kosztowne i bardziej przyjazne środowisku składowanie, a w wielu przypadkach także ponowne wykorzystanie odpadu paleniskowego (np. jako dodatek do materiałów budowlanych lub podsypka do budowy dróg) oraz pozwala na zastosowanie wysokosprawnych instalacji oczyszczania spalin z zastosowaniem urządzeń odpylających oraz usuwających zanieczyszczenia gazowe. Co więcej, spalanie w jednostce centralnej niesie za sobą mniejsze straty niecałkowitego spalania i pełniejsze wykorzystanie paliwa, co poprzez oszczędność surowca naturalnego w postaci paliwa kopalnianego, przekłada się na mniejszą eksploatację środowiska. Opisane wyżej rozwiązanie jest optymalne, jednak często niemożliwe do zrealizowania. Doraźnym, ale nadal bardzo skutecznym środkiem zaradczym, jest spalanie dedykowanego dla użytkowego urządzenia grzewczego paliwa.

8 Spalanie w domowym piecu lub kotle odpadów, powoduje nie tylko pogorszenie jakości środowiska lokalnego, ale także zapewnia mało przyjemne doznania zapachowe oraz wpływa destrukcyjnie na samo urządzenie grzewcze, regularnie pogarszając warunki jego pracy. Używając odpowiedniego, zalecanego przez producenta urządzenia grzewczego paliwa stałego, np. ekogroszku, możemy mieć pewność, ze zarówno kocioł, czy piec jak i nasze środowisko oraz zdrowie pozostaną w dobrej kondycji wiele lat.

9 Bardziej kosztownym, ale prowadzącym do dużo dalej idącej poprawy jakości środowiska rozwiązaniem jest zmiana urządzenia grzewczego na takie, które opalane jest paliwem „czystym”, generującym mniejszą emisję do atmosfery. Paliwo stałe w postaci węgla najlepiej jest zastąpić paliwem gazowym, a gdy jest to niemożliwe – biomasą pochodzącą z odpadów drzewnych lub rolniczych.

10 Każdy z nas powinien dbać o swój dom. Planetę.
Pamiętaj, ze walkę z niską emisją najlepiej jest zacząć od własnego domu, nawyków swoich i swojej rodziny. Kolejnym krokiem może być wstąpienie do organizacji zajmującą się zwalczaniem tego problemu. Każdy z nas powinien dbać o swój dom. Planetę. Nie zapominajmy o naszym zielonym domu.

11 Przygotowali: Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niska_emisja
Przygotowali: Dominika Kluge, klasa III C Daniel Bembenek, Klasa III A Publiczne Gimnazjum nr 3 ul. Zaciszna 17 Tarnowskie Góry


Pobierz ppt "„Za co czujesz się odpowiedzialny”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google