Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przełom czy kolejna droga zabawka?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przełom czy kolejna droga zabawka?"— Zapis prezentacji:

1 Przełom czy kolejna droga zabawka?
E-papier Przełom czy kolejna droga zabawka?

2 E-papier Co to jest? X E-papier – co to jest? Technologie
Elektroniczny papier to wyjątkowa technologia. Z pozoru chodzi tylko o cienkie niczym papier wyświetlacze, w rzeczywistości mowa o nowym medium, które połączy w funkcjonalną całość prasę, kino, radio, telewizję i internet. E-papier ma wyjątkowe ambicje: chce odesłać druk do lamusa. W przeciwieństwie do zwykłych monitorów wyświetlacze wykonane z elektronicznego papieru nie świecą. Obraz widzimy tu w świetle odbitym, jak na kartce. Istotną cechą e-papieru — oprócz niewielkiej grubości - jest fakt, że w zależności od użytej technologii zużywa się tu niewiele prądu, a przy pokazywaniu obrazów nieruchomych można wręcz nie zużywać go wcale. I to wszystko! E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Na przełomie XX i XXI wieku wiele koncernów zaangażowało się w promocję, sprzedaż i wypożyczanie książek w wersjach elektronicznych. Przewidywano, że w 2005 roku e-książki zdobędą 10% rynku wydawniczego. Tymczasem zamiast rozwoju był krach w USA i Japonii! Czytelnicy nie byli zainteresowani produktami, których nie mogli w wygodny sposób czytać. Wielu nabywców e-książek i tak je... drukowało, co nadawało całej sytuacji posmak groteski. Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro Wystarczyło jednak, aby pojawiły się telefony komórkowe z większymi wyświetlaczami, aby Japończycy znowu masowo rzucili się na e-książki. Niektóre serwisy sprzedają już po kilkadziesiąt tysięcy e-książek rocznie, a liczba oferowanych tytułów sięga 100 tys. Przebój ostatnich miesięcy, książka „Deep Love", rozeszła się w milionie egzemplarzy. Rynek e-książek rozwija się więc, choć wciąż nie ma w sprzedaży bazującego na e-papierze czytnika z prawdziwego zdarzenia. Teraz ma to się zmienić.

3 Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze są:
E-papier X Technologie Istniejące technologie e-papieru są zróżnicowane. W walce o przyszły rynek kolejne koncerny starają się zaprezentować lepszą (i często rewolucyjną względem już istniejących) technologię. E-papier – co to jest? Technologie Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze są: Gyricon Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Institute. E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro

4 E-papier Technologie Gyricon X E-papier – co to jest? Technologie
W technologii Gyricon na płachcie o rozmiarach 27x28 mm mamy 30 mln mikrokapsułek o średnicy 100 mikronów każda. Pojedyncze kapsułki znajdują się w olejowych pęcherzykach i są dwubarwne: jedna półkula jest jasna, druga ciemna. Obie półkule różnią się ładunkiem elektrycznym. Jeśli odpowiednio przyłożymy zewnętrzne pole elektryczne, możemy obracać ziarna pływające w oleju, a więc decydować, czy dany punkt jest jasny, czy ciemny. Wadą tej technologii jest długi czas reakcji, zaletą to, że po zmianie obrazu pozostaje on widoczny mimo odcięcia zasilania. E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro Obrazek: pierwsza technologia e-papieru: Gyricon. W każdej z wielu milionów komór pływa tylko jedna kapsułka zbudowana z półkul różniących się barwą i ładunkiem elektrycznym. Po przyłożeniu zewnętrznego napięcia kapsułka obraca się, ukazując w zależności od potrzeb raz jasną, innym razem ciemną stronę. Istotną zaletą jest to, że po odcięciu zasilania orientacja kapsułek nie zmienia się znacząco i obraz nadal pozostaje widoczny.

5 E-papier Technologie E-Ink X E-papier – co to jest? Technologie
Popularniejszą technologią jest E-Ink.Tu także mamy miliony mikroskopijnych komór wypełnionych olejem, lecz w każdej z nich zamiast jednej kapsułki pływają dziesiątki i setki kulek w dwóch kolorach. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolor jednej komory może się zmieniać od czarnego do białego przez odcienie szarości, zależnie od zróżnicowania pola elektrycznego wewnątrz komory. Wyświetlacze tego typu mają grubość rzędu 2 mm i zużywają od 10 do 100 razy mniej prądu niż monitory LCD. Mają też świetny kontrast: „Wall Street Journal" w białych częściach odbija 64% światła przy kontraście 7:1, e-papier w technologii E-Ink 41,3% przy kontraście 11,5:1. Odrębnym zagadnieniem jest wykonanie e-papieru w wersjach elastycznych. Kłopot sprawia tu elektronika. Na szczęście między innymi dzięki firmie Plastic Logic już niedługo będziemy mieli giętkie płachty elektronicznego papieru w formacie A5 i rozdzielczości 100 dpi, zwijane w rulony o średnicy ok. 2 cm. E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro Obrazek: najpopularniejsza technologia opracowana w firmie E-Ink. Tu w wypełnionej płynem komórce pływają niewielkie kapsułki w dwóch kolorach, odmiennie reagujące na pole elektryczne. Zmiana tego pola pozwała kontrolować proporcje między jasnymi a ciemnymi mikrokapsułkami w różnych częściach komory. Punkt może być biały, czarny lub szary.

6 E-papier Technologie Philips X E-papier – co to jest? Technologie
Urządzenia wykorzystujące technologię elektronicznego papieru wyświetlają zazwyczaj obraz w kilku lub kilkunastu odcieniach szarości. Firma E-Ink zaprezentowała jednak niedawno prototyp wyświetlaczy kolorowych. Niestety, nadal nie da się na nich oglądać filmów: czas reakcji mikrokapsułek wynosi ok. 25 ms. Philips bada więc inną technologię. Tu kropla zabarwionego oleju rozlewa się na białym podkładzie między warstwami folii. Przykładając odpowiednio napięcie, można zmusić kroplę do dosunięcia się do ścianki i odsłonięcia nawet 90% jasnego podkładu. Czas reakcji kropli jest rewelacyjny: poniżej 10 ms, co pozwala już na oglądanie filmów. Na dodatek olejowy e-papier całkiem przyzwoicie odbija padające światło (do 40%) i ma dobry kontrast, zaś rozdzielczość już teraz sięga 160 dpi Niestety ta technologia nie wyszła jeszcze poza mury laboratorium, ponieważ jakość kolorów jest niewystarczająca. Jej wadą jest również konieczność ciągłego zasilania wyświetlacza. E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro Obrazek: mikrokapsułki obracają się zbyt wolno, stąd zbudowany z nich e-papier nie nadaje się do wyświetlania filmów. Ciekawą alternatywą jest więc technologia olejowa. Kropla zabarwionego oleju przesłania tu jasny podkład. W zależności od zewnętrznego napięcia olej słabiej lub silniej dosuwa się do ścianki komory, odsłaniając białe podłoże. Czas reakcji kropli to zaledwie 10ms.

7 Liquid Crystal Institute
E-papier X Technologie Liquid Crystal Institute Innym pomysłem są ciekłokrystaliczne wyświetlacze cholesterolowe (Cholesteric LCD - ChLCD) rozwijane głównie przez Liquid Crystal Institute. Światło odbija się tu bezpośrednio od ciekłego kryształu, nie ma więc uciążliwych warstw polaryzatorów ograniczających pole widzenia w monitorach LCD. Ciekłe kryształy za pomocą pola elektrycznego są tli przełączane pomiędzy stanami o dwóch różnych własnościach optycznych. Zasilanie jest niezbędne tylko do zmiany stanu ciekłego kryształu; po odłączeniu prądu obraz pozostaje widoczny. Opracowano także pierwsze wersje wyświetlaczy ChLCD na tkaninach, nie są to jednak jeszcze urządzenia o zadowalających parametrach optycznych. E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro Obrazek: wyświetlacze cholesterolowe działają na ciekłych kryształach, które można przełączać pomiędzy stanami (tzw. fazami) o różnych właściwościach optycznych. Istotną rolę gra tu cecha zwana bistabilnością ciekłych kryształów: po przejściu do nowej fazy jej utrzymanie nie wymaga zasilania. Warto zwrócić uwagę, że ponieważ światło odbija się bezpośrednio od ciekłych kryształów, nie jest konieczne stosowanie uciążliwych polaryzatorów znanych z klasycznych monitorów LCD.

8 E-papier Nowe możliwości X E-papier – co to jest? Technologie
Siła elektronicznego papieru nie tkwi w jego zupełnie nowych cechach, a w fakcie, że jest to technologia łącząca zalety wszystkich istniejących mediów. Po co iść po książkę do księgarni, skoro za pomocą niewielkiego czytnika zbudowanego na bazie elektronicznego papieru można ją kupić w dowolnym miejscu za pośrednictwem bezprzewodowego internetu? Dlaczego ktoś miałby wybierać się do biblioteki, skoro bibliotekę można mieć cały czas przy sobie, na dodatek ważącą nie tony, a ledwie kilkaset gramów? Mało tego, mowa tu nie o jednej bibliotece, ale o wszystkich bibliotekach świata - na razie przynajmniej tych, których zawartość jest dostępna online! E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips A wyobraźmy sobie podręcznik do nauki tańca, którego ilustracjami są... firmy szczegółowo prezentujące poszczególne kroki. Gazetę - oczywiście z bieżącą aktualizacją informacji lub serwis internetowy. To tylko niektóre z rzeczy, które można wyświetlać na elektronicznym papierze. Nic też nie stoi na przeszkodzie, Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro żeby obejrzeć za pomocą tego nośnika transmisję telewizyjną realizowaną przez internet czy film, naturalnie z cyfrowej wypożyczalni. Pełna wygoda i komfort! W przyszłości np. jadąc na wycieczkę film będziemy mieli w pamięci komórki (którą z resztą prawie zawsze nosimy) a wyświetlaczem będzie kartka e-papieru zwinięta w rulon o średnicy paru centymetrów. Dalej

9 E-papier Nowe możliwości X E-papier – co to jest? Technologie
E-papierem zainteresowała się już amerykańska armia. Wojskowi zamierzają wykorzystać tę technologię m.in. w ramach projektu Future Force Warrior. Żołnierze mogliby np. przeglądać mapy ze wskazaniami GPS, po prostu patrząc na rękaw ubrania. Sam e-papier to nie wszystko. Oprogramowanie czytników e-książek pozwala na natychmiastowe wyszukiwanie słów i tworzenie wirtualnych zakładek. Po wskazaniu zakładki książka „otwiera się" na wybranym fragmencie. Nie ma problemów z dopiskami: na marginesie możemy zamieścić uwagi dowolnej długości, które zostaną prze- E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips chowane w pamięci urządzenia. W samej książce w miejscu wpisania uwagi pojaw się mała ikonka, na którą trzeba będzie wskazać, aby zobaczyć treść notatki. W każdej chwili można podkreślić istotny fragment tekstu — bez ryzyka zniszczenia książki, gdyż zmieni się nie zawartość publikacji, a jedynie sposób jej wyświetlania. Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro Można także budować własne indeksy. Jeśli mamy słabszy wzrok i nie chcemy czytać w okularach, możemy powiększyć litery. Do tego dołóżmy zdolność do odczytywania tekstu na głos. Każda e-książka stawałaby się wówczas tzw. audiobookiem. Idealna rzecz dla osób niewidomych lub niemogących angażować wzroku (np. kierowców). Wprowadzenie e-papieru będzie sprzyjało wzrostowi wizualnej atrakcyjności książek. Obecnie wielu wydawców unika druku kolorowego, gdyż znacząco podnosi on koszty produkcji. W przypadku publikacji elektronicznych ta wada praktycznie nie występuje. Powrót

10 E-papier E-papier dziś… X E-papier – co to jest? Technologie
Większość zaangażowanych w pracę nad rozwijaniem e-papieru koncernów — m.in. Fujitsu i Sharp - pokazało już działające prototypy e-czytników i przewiduje wejście na rynek masowy w latach W zeszłym roku Sony zaprezentowało pierwszy czytnik z ekranem z elek­tronicznego papieru, Sony EBR-1000 Librie; w tym roku na debiut czeka już nowsza wersja urządzenia. Najciekawiej wygląda jednak propozycja czytnika Iliad firmy Irex Technologies. To urządzenie trafi na rynek najprawdopo­dobniej w kwietniu. Będzie wyposażone w 8,1 -calowy wyświetlacz dotykowy XGA, pamięć 224MB, która pozwala na przechowanie kilkudziesięciu książek i setek dokumentów w wielu formatach (PDF, XHTML, TXT); do reszty możemy uzyskać dostęp przez bezprzewodową sieć Ethernet. Czytnik umożliwia także odtwarzanie książek audio w formacie MP3.To wszystko przy wadze g i czasie pracy do tygodnia. Ponadto na rynku są już dostępne ergonomiczne zegarki cyfrowe z wyświetlaczami opartymi na e-papierze. Wygląda na to, że pierwszy atak e-papieru właśnie się rozpoczął. E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro

11 E-papier …i jutro X E-papier – co to jest? Technologie Nowe możliwości
Dla klientów ostatecznym argumentem jest zawsze cena. Czytnik z e-papierem to obecnie wydatek rzędu dol., ale to przecież początek komercjalizacji technologii i firmy każą sobie słono płacić za nowość. Rzeczywista cena e-papieru to ułamek ceny czytnika. Pamiętajmy, że czytnik kupujemy raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, potem jedynie zmieniamy jej zawartość. I tu leży pies pogrzebany, gdyż e-papier eliminuje drogich pośredników między czytelnikiem a autorem. E-papier – co to jest? Technologie Gyricon E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro W cenie każdej współczesnej książki czy czasopisma ok. 30% to marża dystrybutorów, a kolejne 30-40% to koszty druku. E-papier pozwala obniżyć cenę produktu o 60-70%! Na pytanie, czy klient będzie wolał kupić tradycyjny drukowany miesięcznik w cenie 6 zł, czy też w wersji elektronicznej za 2 zł, każdy może sobie odpowiedzieć sam. Jeśli tylko przyjemność czytania obu wersji będzie zbliżona, wybór jest prosty. Gutenberg nie ma szans. Dalej

12 E-papier …i jutro X E-papier – co to jest? Technologie Nowe możliwości
Z pewnością wszelkie urządzenia, które posiadają wyświetlacze, powitają e-papier z otwartymi rękoma. Np. w telefonach komórkowych duża część energii jest przeznaczana na wyświetlacz – dzięki ergonomicznemu e-papierowi prędkość zużycia baterii spadnie w bardzo dużym stopniu Co tu dużo mówić – dzięki temu nowoczesnemu wynalazkowi nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Przyszłość „branży e-papierniczej” przedstawia się naprawdę obiecująco, można już dziś w ciemno powiedzieć, że będzie to przełom na rynku. Tradycyjny papier nie trafi do lamusa – zawsze E-papier – co to jest? Technologie Gyricon będą chętni do poczytania normalnej gazety, pachnącej jeszcze farbą drukarską. Co więcej, która strata byłaby dotkliwsza – gazety codziennej czy e-czytnika za paręset złotych z mnóstwem cennych danych? Dla 3 mln pracowników Unii Europejskiej, zatrudnionych dziś w przemyśle papierniczym i zawodach powiązanych (obejmujących m.in. uprawy leśne, drukarnie, wydawnictwa, kolportaż, recykling) nadchodzą trudne czasy, jednak czarny sen E-Ink Philips Liquid Crystal Inst. Nowe możliwości E-papier dziś… …i jutro (w moim osobistym przekonaniu) się nie spełni. Skoro już wszystko wiesz o e-papierze, rzuć okiem na czytniki przyszłości. Powrót

13 E-papier Wyświetlacze… X Powrót Dalej
To tylko garstka z dziesiątek prototypów. Różnorodność jest niesamowita. Powrót Dalej

14 Wiem, że chciałbyś mieć taki jeden :)
E-papier X …i inne zabawki Wiem, że chciałbyś mieć taki jeden :) Powrót Zakończ

15 Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z Wikipedii i czasopisma „Wiedza i Życie”. Zdjęcia znalezione przy pomocy Google Images.


Pobierz ppt "Przełom czy kolejna droga zabawka?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google