Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ Słoneczny "Przewodnik po niebie".

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ Słoneczny "Przewodnik po niebie"."— Zapis prezentacji:

1 Układ Słoneczny "Przewodnik po niebie"

2 Zdjęcie wykonane przez Sandrę Różycka
SŁOŃCE Zdjęcie wykonane przez Sandrę Różycka

3 O Słońcu w liczbach: Średnia odległość od Ziemi: 149 600 000 km
Powierzchnia: 6,09× km² ( powierzchni Ziemi) Objętość: 1,41 × km³ ( objętości Ziemi) Masa: 1,9891 × kg ( mas Ziemi) Gęstość: kg/m³ Temperatura powierzchni: 5507°C Wiek: 4,6 mld lat

4 PROTUBERNACJE Są to wyrzuty fragmentów korony słonecznej w przestrzeń kosmiczną. Obserwuje się je podczas całkowitych zaćmień Słońca, a poza zaćmieniami za pomocą koronografu. Źródło zdjęcia: l

5 ZAĆMIENIE SŁOŃCA Zaćmienie Słońca powstaje, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłoni światło słoneczne. Ostatnie zaćmienie Słońca widziane w Polsce nastąpiło 4 stycznia roku (głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych). Źródło: Źródło zdjęcia:

6 Wiek Słońca Prawdopodobnie Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i prawdopodobnie pochłonie trzy najbliżej położone planety. Po kolejnym miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało pod własnym ciężarem przeistaczając się w białego karła. Według hipotez, przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem. Źródło schematu:

7 Obserwacja Słońca Przez bezpośrednią obserwację Słońca możemy uszkodzić sobie wzrok lub go stracić. Nie wolno patrzeć na Słońce gołym okiem, ani przez okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej używać filtrów, np. maski do spawania. Obserwacja Słońca przez przyrządy do tego nieprzeznaczone (jak np. lornetki) prowadzić może do oparzenia i uszkodzenia siatkówki oka, bez początkowych objawów bólowych. Źródło zdjęcia:

8 Jest jedną z czterech planet skalistych Układu Słonecznego.
MERKURY Jest jedną z czterech planet skalistych Układu Słonecznego. Dane o Merkurym w liczbach: Średnia odległość od Słońca km Powierzchnia 75×106 km² Objętość 6,1×1010 km³ Masa 3,3302×1023 kg Gęstość 5,427 g/cm³ Źródło zdjęcia: wszechswiat.blogspot.com/2011/04/merkury.html

9 Rozmiar, powierzchnia, temperatura
Pod względem wielkości jest to najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta. Zazwyczaj dla zwyczajnego obserwatora znajduje się bardzo blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji. Widać ją tylko tuż przed zachodem lub tuż po zachodzie Słońca. Merkuriańskie jądro zawiera więcej żelaza niż jakakolwiek inna planeta Układu Słonecznego. Merkury nie ma naturalnych satelitów. Oglądany z Ziemi Merkury objawia się w fazach, podobnie jak Księżyc. Średnia temperatura powierzchni Merkurego wynosi 169°C. Temperatura nasłonecznionej półkuli może przekraczać 400°C. Po stronie nieoświetlonej średnia temperatura wynosi −163 °C.

10 Obieg merkurego wokół Słońca zajmuje 88 dni ziemskich.
Badanie planety Obieg merkurego wokół Słońca zajmuje 88 dni ziemskich. Dotarcie na Merkurego stwarza kilka poważnych problemów natury technicznej, gdyż planeta znajduje się znacznie bliżej Słońca niż Ziemia. Rakieta wystrzelona z Ziemi musi przebyć aż 91 milionów kilometrów.Podróż na Merkurego wymaga więc, więcej paliwa rakietowego niż do całkowitego opuszczenia Układu Słonecznego. W związku z tym, w pobliże planety dotarły do tej pory jedynie dwie sondy kosmiczne:MESSENGER oraz Mariner 10.

11 WENUS

12 Wenus w liczbach: Średnica - 12100 km co stanowi 0,95 średnicy Ziemi.
wielkość gwiazdowa sięga -4,6m wenus obiega słońce 108 mln kilometrów po prawie idealnej kolistej orbicie dokładny obieg trwa 224,7 dnia i jest krótszy od jednego obrotu wokół własnej osi trwającego 243 dni temperatura wynosi tam nawet 480 stopni Celcjusza liczba księżyców 0

13 Powierzchnia Wenus: Około 80% powierzchni Wenus stanowią równiny wulkaniczne, w tym 70% to równiny pokryte niskimi grzbietami, a pozostałe 10% jest gładkie lub pofalowane. Wenus ma kilka razy więcej wulkanów niż Ziemia, posiada co najmniej 167 ogromnych wulkanów, które mają ponad 100 km średnicy. Wenus ma gęstą atmosferę, która składa się głównie z dwutlenku węgla i niewielkiej ilości azotu. Powierzchnia Wenus ma prawie jednakową temperaturę nie tylko w dzień i noc, dochodzi nawet do 480 stopni C, ale także na równiku i biegunach.

14 ZIEMIA

15 Informacje o planecie:
trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu. Ziemia, zamieszkana przez miliony gatunków, wliczając w to człowieka jest jedynym znanym miejscem we Wszech świecie, w którym występuje życie.

16 księżyce Ziemi Ziemia ma 1 księżyc księżyc.jpg

17 Powierzchnię w 70,8% zajmuje woda wszechoceanu zawarta w morzach i oceanach; pozostałe 29,2% stanowią kontynenty i wyspy. Niezbędnej do życia na Ziemi wody w stanie ciekłym nie wykryto na powierzchni innych ciał niebieskich. Wnętrze Ziemi składa się z grubego płaszcza płynnego jądra zewnętrznego (generującego pole magnetyczne) oraz stałego jądra wewnętrznego.

18 O planecie w liczbach: Planeta wykonuje jedno okrążenie wokół Słońca raz na każde 366,256 obrotów wokół własnej osi. Czas jednego okrążenia wokół Słońca nazywa się rokiem gwiazdowym i odpowiada 365,256 dniom czasu słonecznego.

19 MARS Jest to czwarta według oddalenia od słońca planeta układu.
swą nazwę zawdzięcza bogowi wojny ponieważ jest czerwony jak krew. inaczej Mars nazywa się czerwoną planetą. mars.jpg

20 O Marsie: Mars przypomina budową Ziemię: pod skorupą znajduje się gruby płaszcz, a w głębi planety jądro, złożone głównie z żelaza. średnie ciśnienie atmosferyczne wynosi 7 hektopaskali czyli około 0,7 % ciśnienia ziemskiego. Mimo nikłej zawartości pary wodnej w atmosferze, na marsie tworzą się niekiedy chmury.Gęstość atmosfery na poziomie gruntu to 0,020 kg /m. temperatura waha się od stopni C (133 k) do + 20 stopni C. Okres obrotu wokół własnej osi jest nie wiele dłuższy od Ziemi, wynosi 24,6229 godziny ( 24h , 37 min, 22 s )

21 Mars ma dwa księżyce.Są one małe i mają nieregularny kształt.
Fobosa (strach) Deimosa (groza) deimos.jpg

22 Żródło zdjęcia: http://www
PLANETOIDY Skalne bloki, które krążą między orbitami Marsa i Jowisza nazywamy planetoidami lub asteroidami. Rozmiary największych z nich sięgają 1000km, najmniejsze zaś są kamykami. Zajmują obszar o szerokości ponad dwukrotnie większej niż dystans dzielący Ziemię od Słońca. Żródło zdjęcia: .astronomiago.cba.pl /pasplanetoid.html.

23 NAJWIĘKSZA PLANETOIDA
Największą planetoidą jest CERES. Jej średnica wynosi niemal 1000km i została odkryta w 1801 roku. Liczba odkrytych i nazwanych planetoid wynosi ponad Mają one swoje nazwy np. imiona mitologicznych postaci. Ale z powodu ich dużej liczby ponad połowę z nich identyfikuje się za pomocą liczb. Planetoidy są ciągle rozbijane na mniejsze kawałki, które mogą wędrować w kierunku planet wewnętrznych. Źródło zdjęcia:

24 TEORIE POCHODZENIA PASA PLANETOID
1. W tym obszrze powinna być jeszcze jedna planeta. Planetoidy są zatem pozostałością po owej planecie, która rozpadła się w tajemniczych okolicznościach. 2.Kawałki asteroid nie zdołały połączyć się w planetę kiedy jeszcze kształtował się Układ Słoneczny. Powodem tego było silne oddziaływanie grawitacyjne Jowisza i Słońca. Źródło zdjęcia:

25 NIEBEZPIECZEŃSTWO ZDERZEŃ
Wiele planetoid podróżuje parami. Niektóre z nich np.Apollo czy Ikar obiegając Słońce przecinają orbity Ziemi, Wenus i Merkurego. Dlatego bardzo ważne jest śledzenie ich ruchów. To właśnie z pasa asteroid pochodzi wiekszość meteorytów spadających na Ziemię. Nie można więc wykluczyć zderzenia z wększą planetoidą. Źródło zdjęcia:

26 PLANETOIDY BLISKIE ZIEMI
Do tej kategorii zalicza się te wszystkie, których rozmiary nie przekraczają 50 km. Jest ich bardzo wiele, ponad 150 milionów. Tak więc śledzenie ich jest niełatwym zadaniem. A przecież chodzi o to aby mieć jak najwięcej czasu na reakcję gdyby znalazły sie na kursie Ziemi. Źródło zdjęcia:

27 Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego
5_320_ jpg

28 O Jowiszu : Piąta i największa planeta układu słonecznego. Powstał jako pierwsza planeta układu słonecznego i zabużył powstanie planety między nim a Marsem. Otacza go pierścień z meteorytów. Należy do grupy gazowych gigantów. Atmosfera wokół niego składa się m.in. z amoniaku, wodoru i helu. Jego blask może przyćmić jedynie słońce, księżyc i Wenus. Ponieważ jest czwartym najjaśniejszym obiektem na niebie znano ją już w starożytności.

29 Jowisz w liczbach średnica - 142 870km
Masa razy większa od masy naszej planety czas obiegu słońca - 12 lat obrót wokół własnej osi - 9h i 50min temperatura ' C ciśnienie atmosferyczne MPa ilość satelitów - 17 ilość księżycy - 63

30 Wielka Czerwona plama Jest to ogromny, stały antycyklon wiejący na Jowiszu od około 300 lat. Jest on na tyle duży, że można go obserwować z Ziemi, nawet za pomocą amatorskich teleskopów. Jako pierwszy w 1664 roku zobaczył ją brytyjski wynalazca i fizyk Robert Hooke. 200px‑Great_Red_Spot

31 Magnetosfera Pole magnetyczne Jowisza jest 14 razy silniejsze od pola magnetycznego ziemi. Jest ono najsilniejszym polem magnetycznym w układzie słonecznym. Uważa się, że wytwarzane są one przez prądy wirowe. 250px-Jupiter_magnetosphe

32 Pas planetoid Znajduje się on między orbitami Jowisz i Marsa. Znajduje się w nim wiele ciał o różnej wielkości nazwanych planetoidami. Jest on nazywany też głównym pasem. Ponad połowę jego masy zajmują cztery ciała : 1 Ceres, 4 Westa, 2 Pallas i 10 Hygiea.

33 Księżyce Jowisza Jowisz ma 63 księżyce z czego jeszcze 14 jest nie nazwanych. Cztery największe z pośród nich mierzące ponad 3000 km średnicy, to tzw. księżyce Galileuszowe. Mniejsze księżyce nie mają już kolistego kształtu. 29.jpg

34 Galileuszowe księżyce Jowisza :
Europa - został odkryty w roku jest zaliczany do księżycy Galileuszowych. Nachylenie orbity to 0,476. Obieg Jowisza zajmuje mu 3 1/2 dnia. Jasność na nim wynosi 5,3 , a jego średnica to 3122 km. Cały jest pokryty lodem. Przypuszcza się, że pod lodem jest ocean, a w nim żyją bakterie. Io - został odkryty w roku jest zaliczany do księżycy Galileuszowych. Nachylenie orbity wynosi 0,036. obieg Jowisza zajmuje mu ok.1,5 dnia. Jego średnica wynosi 3643 km, a jasność iowo1.jpg wynosi 5,0. europa.jpg

35 Ganimedes – został odkryty w roku 1610
Ganimedes – został odkryty w roku jest zaliczany do księżycy Galileuszowych. Nachylenie jej orbity to 0,172. Obieg Jowisza zajmuje mu 7 dni. Jasność na nim to 4,6 , a jego średnica wynosi km. Callisto - został odkryty w roku jest zaliczany do księżycy Galileuszowych. Nachylenie orbity wynosi 0,307. Obieg Jowisza zajmuje mu 16 dni. Jego średnica to 4821 km. , a jasność to 5,7. callisto.jpg ganimedes.jpg

36 SATURN WŁADCA PIERŚCIENI WŁADCA PIERŚCIENI
ŹRÓDŁO:

37 Saturn jest szóstą planetą Układu Słonecznego,
Jest druga co do wielkości planetą. Składa się głównie z wodoru i helu (z dodatkiem amoniaku i metanu), Masa Saturna wynosi kg.

38 SATURN w liczbach: - jego średnica równikowa wynosi 120 000 kilometrów
- okres jego obrotów wynosi 10 godzin i 40 minuty - średnica biegunowa wynosi kilometrów - aby okrążyć Słońce potrzebuje 30 lat - jego pierścienie krążą z szybkością od tys. km/h - szerokość pierścieni wynosi km

39 Najbardziej charakterystycznym zjawiskiem na Saturnie jest występowanie pierścieni - dokładnie jest to siedem pierścieni składających się z okruchów lodu. Jako pierwszy opisał je Galileusz. Między pierścieniami A i B znajduje się „Przerwa Cassiniego”. Na początku odkrywcy obserwowali tylko dwa pierścienie. Jednak to, że widzimy siedem pierścieni jest złudzeniem optycznym, ponieważ w rzeczywistości mamy do czynienia z tysiącami pojedynczych pierścieni, krążącymi wokoło Saturna. Są utrzymywane na takim poziomie przez przyciąganie grawitacyjne dwóch "księżyców pasterskich", które znajdują się jeden nad, a drugi pod pierścieniami.

40 Pierścienie na Saturnie są prawdopodobnie resztkami księżyców lub planetoidy która uderzyła w jeden z nich. To niezwykłe zjawisko na Saturnie nie będzie trwało wiecznie. Pierścienie albo rozproszą się po kosmosie lub zostaną przyciągnięte przez planetę. Aby pierścienie istniały jak najdłużej muszą być uzupełniane przez komety. Same pierścienie mają już około kilkaset mln lat. źródło:

41 BUDOWA WEWNĘTRZNA SATURNA
Jego budowa z grubsza jest podobna do budowy wewnętrznej Jowisza. Na głębokości ok kilometrów atmosfera gazowa przechodzi w stan ciekły.Wewnętrzne jadro skalne jest prawdopodobnie niewiele większe od Ziemi i być może otoczone warstwą lodu o grubości do kilometrów.

42 JEDEN Z KSIĘŻYCÓW NIEREGULARNYCH: FEBE
KSIĘŻYCE SATURNA Obecnie odkryto i potwierdzono istnienie 61 księżyców, które zostały nazwane. Są również księżyce nieregularne i takie które nie zostały jeszcze ani odkryte ani nazwane. JEDEN Z KSIĘŻYCÓW NIEREGULARNYCH: FEBE

43 Największe z księżyców Saturna to:
DIONE: Średnica: 1118 km. Okres obiegu: 65h 41m 5s Data odkrycia: 21 marca 1684 ENCELADUS: Średnica: 504,2 km. Okres obiegu: 32h 53m 7s Data odkrycia: 28 sierpnia 1789 JAPET: Średnica: 1436 km. Okres obiegu: 79d 7 h 55m Data odkrycia: 25 października 1671 MIMAS: Średnica: 397,2 km. Okres obiegu: 22h 37m 5s Data odkrycia: 17 września 1789

44 REA: TETYDA: TYTAN: Średnica: 1528 km. Okres obiegu: 108h 25m 12s
Data odkrycia: 23 grudnia 1672 TETYDA: Średnica: 1059,8 km. Okres obiegu: 45h 18m 26s Data odkrycia: 21 marca 1684 TYTAN: (największy naturalny satelita Saturna) Średnica: 5150km. Okres obiegu: 15d 22h 41m Data odkrycia: 25 marca 1655 (zdjęcia wszystkich księżyców) źródło:

45 Uran

46 Rok na Uranie trwa 84 lata ziemskie.
Ogólne informacje Uran jedno okrążenie wokół Słońca wykonuje w 84 lata. Jego średnia odległość od Słońca wynosi około 3 miliardów km. Jeden obrót Urana wokół własnej osi trwa 17 godzin 14 minut. Rok na Uranie trwa 84 lata ziemskie.

47 Pierścienie Urana Uran ma rozbudowany system pierścieni planetarnych. Obecnie znanych jest trzynaście oddzielnych pierścieni, z których jedenaście jest bardzo wąskich — mają zaledwie kilka kilometrów szerokości. Tworzą je cząstki o zróżnicowanych rozmiarach, od mikrometrów do rzędu metra, które są znacznie ciemniejsze niż materia pierścieni Saturna.

48 Księżyce Urana Uran ma 27 znanych księżyców. Największy z księżyców, Tytania, ma promień 788,9 km, mniejszy niż połowa promienia ziemskiego Księżyca. -letniej-na-uranie.html

49 Z czego się składa Uran Atmosfera Urana składa się głównie z wodoru i helu, zawiera więcej zamrożonych substancji lotnych takich jak woda, amoniak i metan, oraz śladowe ilości węglowodorów. Jego atmosfera jest najzimniejszą atmosferą planetarną w Układzie Słonecznym; minimalna temperatura to 49 K (-224 °C).

50 Neptun

51 Neptun to ósma planeta od Słońca
Neptun to ósma planeta od Słońca. Jest jedyną planetą, której istnienie wykazano nie tylko na podstawie obserwacji nieba, ale i obliczeń matematycznych. Dnia 23 września 1846r. została odkryta przez Gottfrieda Galle. Symbolem tej planety jest stylizowana wersja trójzębu Neptuna.

52 Atmosfera Atmosfera Neptuna, choć podobnie jak na Jowiszu i Saturnie składa się głównie z wodoru i helu wraz ze śladami węglowodorów i prawdopodobnie azotu, zawiera większą ilość tzw. "lodów", czyli substancji lotnych w warunkach ziemskich, takich jak woda, amoniak i metan.

53 Na Neptunie temperatura wynosi -221,4°C
Na Neptunie temperatura wynosi -221,4°C. Jeden pełny obieg trwa 164,8lat. 12 lipca r. Neptun zakończył swój pierwszy pełen obrót wokół Słońca od czasu odkrycia.

54 Pierścienie Neptun ma układ pierścieni, choć jest on mniej spektakularny niż otaczający Saturna. Pierścienie mogą składać się z cząsteczek lodów pokrytych krzemieniami lub materiałami na bazie węgla, które to najprawdopodobniej dają im czerwony odcień. trzy główne pierścienie są wąskie i noszą nazwy : Pierścień Adamsa, Pierścień Le Verriera i Pierścień Galle.

55 Księżyce Neptun posiada 13 księżyców. Najwiekszy jak dotąd odkryty, zawierający około 99,5% masy na orbicie wokół Neptuna i na tyle duży, by przybrać kształt elipsoidy, to Tryton, odkryty przez Williama Lassella 17 dni po odkryci Neptuna.


Pobierz ppt "Układ Słoneczny "Przewodnik po niebie"."

Podobne prezentacje


Reklamy Google