Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Elektroodpady – proste zasady”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Elektroodpady – proste zasady”"— Zapis prezentacji:

1 „Elektroodpady – proste zasady”
Weronika Wszołek VI „B”

2 Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie dnia 22 kwietnia.
Flaga Dnia Ziemi

3 Patronat honorowy nad Dniem Ziemi 2013 objęli:
Marszałek Sejmu RP – Pani Ewa Kopacz Minister Środowiska – Pan Marcin Korolec Wojewoda Mazowiecki – Jacek Kozłowski Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezes Zarządu NFOŚiGW – Pani Małgorzata Skucha Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Pan Adam Wasiak

4 Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Datę 22 kwietnia wyznaczono, by zwrócić uwagę na to, jaki wpływ ma rozwój cywilizacji na naturę. W tym dniu na całym świecie organizowane są spotkania, wiece, odczyty, konferencje naukowe.

5

6 W Polsce początek obchodów to rok 1990
W Polsce początek obchodów to rok Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Również w Krakowie obchodzony jest Dzień Ziemi. W nowohuckiej Alei Róż zostanie otwarta Wystawa Ekologiczna. Jak co roku za surowce wtórne będzie można podczas niej otrzymać sadzonki roślin. Wystawa rozpoczyna krakowskie obchody Dnia Ziemi, które jak co roku przygotowuje Urząd Miasta Krakowa.

7

8 Wydarzenia w Krakowie będą skupione głównie na elementach edukacyjnych
Wydarzenia w Krakowie będą skupione głównie na elementach edukacyjnych. Podczas Wystawy Ekologicznej tradycyjnie zaplanowanej w Alei Róż w Nowej Hucie miasto będzie chwaliło się ekologicznymi inwestycjami. Ponadto wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona jest zbiórka surowców w zamian, za które rozdajemy sadzonki kwiatów i krzewów. Jedna sadzonka będzie warta albo 20 butelek PET, albo 20 puszek aluminiowych, lub tyleż zużytych baterii. Na miejscu znajdzie się też specjalny kosz na termometry rtęciowe.

9 Zbiórka surowców wtórnych

10 Lokalnymi organizatorami obchodów Dnia Ziemi są najczęściej urzędy miast i gmin, dyrekcje parków narodowych i krajobrazowych, nadleśnictwa, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe. Przygotowują oni spektakle, wystawy, sprzątają tereny wokół szkół, sadzą drzewa i organizują rajdy rowerowe. Podczas Krakowskiej Wystawy Ekologicznej rozstawiane są namioty wystawiennicze, w których można zobaczyć prezentacje inwestycji ekologicznych miejskich spółek komunalnych, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wystawy prac plastycznych przygotowanych przez krakowskie szkoły i przedszkola, a także ośrodki kultury. W obchody Dni Ziemi włącza się również jak co roku Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka.

11 Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Obchody Światowego Dnia Ziemi, w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady - proste zasady".

12 Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem, normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nakładają obowiązek zbierania 4 kg zużytego sprzętu rocznie na jednego mieszkańca, w 2011 w Polsce zebrano 3,55 kg, dla porównania w Norwegii aż 16 kg.

13 Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Obchody Dnia Ziemi upowszechniać będą właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie, podczas festyny, zorganizowana zostanie, WIELKA ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI DO PRZETWORZENIA, a w zamian rozdane zostaną sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.

14

15 Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji – naszej i naszych dzieci. Takie założenia realizowane są w niektórych zakładach karnych (np. w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu) w ramach realizowanego programu ekologicznego. Segregując odpady na terenie więzienia, edukuje się więźniów z zakresu ekologii. Dzięki prowadzonej edukacji, systematycznie wzrasta też świadomość więźniów, dotycząca potrzeby dbałości o dobro środowiska naturalnego i więźniowie chętnie uczestniczą w działaniach na rzecz ekologii.

16

17 Nasze życie jest uzależnione od ziemi
Nasze życie jest uzależnione od ziemi. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień. Chcesz pomóc Matce Ziemi: 1. Zasadź drzewo (może być krzak). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkasz. Dzięki temu będziesz mógł obserwować jego wzrost. Jeśli mieszkasz w mieście to możesz posadzić je gdzieś na swoim osiedlu (jeśli chcesz posadzić coś pod blokiem wybierz krzak. Jak wyrośnie to nie będzie zasłaniać okien sąsiadom).

18 Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.

19

20 2. Zbierz makulaturę. Z pewnością masz jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu. Dużo pieniędzy na tym nie zarobisz – około 40 gr za 2kg makulatury jednak dzięki temu uratujesz drzewa. Makulatura zostanie przetworzona na nowy papier. Tona papieru oznacza wycięcie aż 17 dorosłych drzew! Oprócz tego, że dzięki makulaturze uratujesz drzewa, przyczynisz się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza przez papiernie, do zmniejszenia skażenia wody w procesie produkcyjnym papieru oraz do ograniczenia zużycia wody potrzebnej w jego produkcji. Dużo tego, prawda?

21 3. Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera
3. Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera. Kolorowe szkło - do zielonego. Przezroczyste, białe szkło – do białego. Przy recyklingu szkła zużywane jest 21 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

22 4. Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu
4. Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskończoność - metal nie traci na jakości. Recykling puszek po napojach, w porównaniu do produkcji aluminium z boksytu, powoduje spadek ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, zanieczyszczeń wody o 97% oraz oszczędność energii elektrycznej o 95%. Równocześnie poprzez recykling oszczędza się naturalne złoża rud - recykling 1 kg złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 kg boksytu.

23 5. Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być twoje własne podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci. Twój sąsiad nie płaci za wywóz śmieci tylko sam wywozi je nielegalnie do lasu? Dziś jest dzień w którym powinieneś to w końcu zgłosić władzom. Boisz się że nie będziesz mieć dowodów na to kto wyrzucił te śmieci? Z pewnością w śmieciach znajdziesz stare rachunki lub zaadresowane koperty.

24

25 6. Jeśli dziś zauważysz, że ktoś wyrzuca coś na ziemię, zwróć mu uwagę
6. Jeśli dziś zauważysz, że ktoś wyrzuca coś na ziemię, zwróć mu uwagę. Nie ważne czy będzie to papierek po lodzie wyrzucony przez babcię czy niedopałek papierosa wyrzucony przez jakiegoś eleganckiego biznesmena. Możesz zrobić awanturę. Ważne, aby winowajcy zrobiło się na tyle wstyd aby więcej tego nie robił. Nie wstydź się zwracać uwagi – przecież robisz to dla dobra całej Ziemi.

26 Ochrona klimatu jest ważną dziedziną dla Polski
Ochrona klimatu jest ważną dziedziną dla Polski. Wiele osób, instytucji i organizacji podejmuje wyzwania, by świadomość ekologiczna kierunkowała działania człowieka na co dzień. Ogromne znaczenie ma zachowanie każdego z nas. Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności jak segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej (wyłączanie zbędnego oświetlenia, zakup energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD, nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach domowych, oddawanie zużytych baterii czy elektrośmieci do przeznaczonych do tego celu punktów zbiórki.

27 I niech każdego dnia przyświecają Ci hasła:
Segreguj śmieci, kiedyś będą się cieszyć Twoje dzieci! Góra śmieci Ziemię szpeci! Pókiś młody szanuj lasy i wody! Wrzuć na złom ten Twój śmieć, satysfakcję będziesz mieć! Ziemia dla człowieka – człowiek dla Ziemi.

28 K o n i e c !


Pobierz ppt "„Elektroodpady – proste zasady”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google