Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kinezyterapia w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kinezyterapia w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów"— Zapis prezentacji:

1 Kinezyterapia w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów
mgr Elżbieta Laskowska Klinika Rehabilitacji UDSK w Białymstoku

2 Rehabilitacja chorych na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (MRZS) jest działaniem kompleksowym, uwzględniającym równolegle rehabilitację leczniczą, pedagogiczną, zawodową i społeczną.

3 Leczenie MRZS powinno być kompleksowe i składać się z takich elementów jak:
rehabilitacja ( kinezyterapia i fizykoterapia), edukacja pacjenta i jego rodziny, rehabilitacja pedagogiczna, zaopatrzenie ortopedyczne terapia zajęciowa, psychoterapia, leczenie sanatoryjne.

4 Rehabilitacja Rehabilitacja pacjenta z mrzs jest działaniem wielokierunkowym. Szczególne znaczenie ma okres początkowy choroby Podstawą formą leczenia kinezyterapia. Fizykoterapia i farmakoterapia ułatwiają leczenie i utrwalają jego wynik. Leczenie to jest uwarunkowane rytmem choroby - okres rzutu i remisji.

5 kinezyterapia kinezyterapia Kinezyterapia

6 Głównym celem kinezyterapii jest:
zmniejszenie procesu zapalnego, zapobieganie deformacjom stawów i przykurczom mięśniowym, zwiększenie siły mięśniowej i zakresu ruchów, poprawa krążenia w kończynach

7 Głównym celem kinezyterapii jest:
ograniczenie sztywności porannej, wyrobienie kompensacji w przypadkach trwałych zniekształceń, odżywienie skóry i mięśni, poprawa sprawności chorego oraz przystosowanie go do funkcjonowania w społeczeństwie.

8 Zabiegi usprawniające stosuje się zarówno w okresie ostrym jak i remisji (poprawy), natomiast ich zakres i dozowanie zależą od miejsca i stopnia zmian w narządzie ruchu.

9 Kinezyterapia w okresie ostrym MRZS
W okresie dużego zaostrzenia choroby pozostawiamy chorego w łóżku i stosujemy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie wykonujemy żadnych ruchów w stawach objętych zapaleniem. Wskazaniem jest całkowite unieruchomienie tych stawów.

10 Kinezyterapia w okresie ostrym MRZS
Zapobieganie wadliwemu ułożeniu kończyn oraz jak najszybsze zwalczanie powstających zniekształceń narządu ruchu. Po osiągnięciu poprawy wykonuje się ćwiczenia czynne w odciążeniu

11 Kinezyterapia w okresie ostrym MRZS
Przez okres przebywania chorego w łóżku prowadzi się ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia w stawach nie objętych ostrym zapaleniem. Pozycje ułożeniowe zapobiegające przykurczom.

12 Kinezyterapia w okresie ostrym MRZS
Ze względu na sztywność poranną nie wykonuje się ćwiczeń bezpośrednio po przebudzeniu. W okresie zaostrzeń choroby-ograniczenie chodzenia ze względu na nadmierne przeciążenie stawów

13 Kinezyterapia w okresie podostrym
Wzmacnianie słabych mięśni i utrzymywanie pełnego zakresu ruchów w stawach Zapobieganie przykurczom. Okres ten charakteryzuje się przygotowaniem chorego do pionizacji oraz chodzenia w miarę potrzeby i możliwości przy pomocy balkonika, kul łokciowych i laski.

14 Kinezyterapia w okresie podostrym
Ćwiczenia prowadzi się ze stopniowaniem obciążenia. Kinezyterapia powinna być poprzedzona zabiegami fizykalnymi

15 Kinezyterapia w okresie remisji
W okresie remisji kontynuuje się ćwiczenia w odciążeniu z oporem w stawach ze zmianami chorobowymi, a w pozostałych stawach ćwiczenia czynne wolne wykonywane w izolowanych pozycjach.

16 edukacja pacjenta i rodziny

17 Edukacja pacjenta i jego rodziny
Leczenie MRZS jest skuteczne i daje oczekiwane rezultaty wtedy, kiedy uczestniczy sam pacjent oraz jego rodzina. Ważne jest aby pacjent miał świadomość swojej choroby. Wiedza taka sprawia, że pacjenci czują się mniej bezradni i potrafią sprawniej walczyć z chorobą.

18 Rehabilitacja pedagogiczna
Z punktu widzenia chorego dziecka zasadniczym celem usprawniania jest osiągnięcie niezależności w czynnościach codziennych w zakresie odpowiednim dla wieku.

19 Cele rehabilitacji pedagogicznej
stworzenie warunków kształcenia się dzieci i młodzieży, dostosowanie do indywidualnych możliwości osób chorych, umożliwienie szkolenia zawodowego w późniejszym okresie podjęcia pracy zawodowej.

20 Zaopatrzenie ortopedyczne
zapobiega deformacji narządu ruchu w zależności od potrzeby stosuje się kule łokciowe, balkoniki do chodzenia, szyny, łuski, aparaty ortopedyczne, wkładki i buty ortopedyczne, a w konieczności wózek inwalidzki,

21 Zaopatrzenie ortopedyczne
służy ono odciążaniu, zmniejszeniu bólu, stabilizacji, ze względu na postępujący charakter choroby musi być ono dobrane odpowiednio do aktualnego stanu narządu ruchu i umożliwiać choremu poruszanie się i samoobsługę.

22 Obuwie ortopedyczne Sznurowane od noska Usztywniony zapiętek
Wykonane na miarę Wkładki korygujące

23 Zadania terapii zajęciowej
Zapoznanie chorego z zasadami ochrony stawów Pomoc we wdrożeniu dziecka do codziennej aktywności Terapia może mieć charakter zabawowy lub też można zachęcać do pracy artystycznej

24 Tablice do ćwiczeń manipulacyjnych ręki

25 Tablice do ćwiczeń manipulacyjnych ręki z oporem i bez oporu

26 Tablice do ćwiczeń manipulacyjnych

27 Ćwiczenia z oporem nadgarstków

28 Ćwiczenia z oporem nadgarstków

29 Psychoterapia rozpoczyna się już z chwilą rozpoczęcia choroby i powinna być kontynuowana prze cały jej przebieg, ma pomóc choremu radzić sobie w zaistniałej sytuacji i pozytywnie wpłynąć na jego nastawienie do procesu leczenia.

30 Leczenie sanatoryjne Jest leczeniem kompleksowym , w którym dużą rolę odgrywają nie tylko kąpiele mineralne i peloidoterapia, ale także fizykoterapia, kinezyterapia jak i również sam klimat i wypoczynek Najczęściej stosowane są tu kąpiele solankowe, siarczkowe, rodanowe

31 Leczenie sanatoryjne Jednymi z bardziej uczęszczanych uzdrowisk są: Muszyna, Busko Zdrój, Ciechocinek, Duszniki Zdrój, Gołdap, Kołobrzeg, Krynica, Kudowa Zdrój, Sopot, Świnoujście, Ustka oraz Supraśl

32 Dziękuję za uwagę !!!


Pobierz ppt "Kinezyterapia w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google